Trzy najlepsze sposoby pomiaru wzrostu roślin | KrosAgro

Trzy najlepsze sposoby pomiaru wzrostu roślin | KrosAgro

Istnieją trzy sposoby mierzenia wzrostu roślin poprzez sprawdzanie fizycznych znaków, szybkości wzrostu i podejść naukowych. Musisz wiedzieć, jak mierzyć wzrost roślin, aby określić, czy masz podstawowy problem szklarniowy. Jeśli twoje rośliny nie rosną w rozsądnym tempie, będziesz wiedział, że musi istnieć wada w środowisku.

Jak definiuje się wzrost roślin? Możesz powiedzieć, że twoje rośliny rosną, gdy rosną nieodwracalnie. Obejmuje również rozwój liści, kwiatów lub owoców w roślinie.

Dlatego, jako ogrodnik szklarniowy, znajomość niezawodnych sposobów określania wzrostu roślin jest niezbędna, aby upewnić się, że spełniasz wszystkie ich potrzeby.

Sposoby pomiaru wzrostu roślin: prosty i niezawodny przewodnik

Znaki fizyczne

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem pomiaru wzrostu roślin w szklarni jest poszukiwanie fizycznych znaków. Podczas sadzenia nasion w szklarni, profesjonalni ogrodnicy często zalecają sprawdzenie jakości nasion, aby zagwarantować kiełkowanie. Jednak badania wykazały, że później może istnieć korelacja między wielkością nasion a rozmiarem rośliny.

Dlatego możesz spodziewać się dużych roślin z dużych nasion, ponieważ na początku mogą się lepiej utrzymać. Mimo to małe nasiona mogą dawać ten sam rozmiar roślin ze względu na ich wyższy wskaźnik przeżywalności. Wykorzystaj tę wiedzę, spodziewając się fizycznych zmian w rozwoju swoich roślin.

Możesz również zmierzyć samą roślinę linijką lub taśmą pomiarową od jej podstawy do najwyższego punktu i powtarzać co trzy dni, aby zauważyć różnicę. Niektórzy ogrodnicy mierzą nawet liście, aby sprawdzić, ile rozwiniętych oraz ich średnią długość i szerokość. Papier w kratkę to łatwy sposób na zmierzenie pola powierzchni każdego liścia.

Tempo wzrostu

Inną popularną metodą pomiaru wzrostu roślin jest użycie wzoru na tempo wzrostu. Możesz utworzyć formułę, aby zobaczyć średnie dzienne tempo wzrostu, w którym odejmujesz drugi pomiar od pierwszego i dzielisz wynik przez liczbę dni pomiędzy nimi. To jest ogólna formuła, której możesz również użyć do sprawdzenia wzrostu liści.

Możesz również obliczyć tempo wzrostu świeżych i suchych roślin. Zacznij od zważenia rośliny i powtórz po miesiącu. Następnie możesz użyć wspomnianej wcześniej formuły.

Z drugiej strony, umieszczenie rośliny w suszarce przed ważeniem jest kolejną ważną metodą. Powtórz ważenie po dwóch tygodniach i zapisz liczby. Użyj tej samej formuły, aby sprawdzić tempo wzrostu.

Podejścia naukowe

Jeśli chcesz bardziej naukowego podejścia, możesz spróbować zmierzyć wzrost rośliny na podstawie jej korzeni. Jednak rozważ tę metodę jako ostateczną opcję, ponieważ w trakcie procesu usuwasz roślinę z gleby. Aby zmierzyć wzrost rośliny za pomocą jej korzeni, możesz wykonać technikę przecięcia siatki i współczynnik pędów korzeni.

W pierwszym przypadku kładziesz korzenie na papierze w kratkę i liczysz, ile razy przecinają siatkę. Zmierzysz również długość korzenia, policzysz liczbę korzeni i zmierzysz ich średnicę. Jednak pomiar średnicy korzeni jest szczególnie przydatny w przypadku upraw, takich jak marchew i buraki, które są widocznymi korzeniami.

Jeśli zdecydujesz się mierzyć za pomocą współczynnika pędów korzeni, musisz umieścić roślinę w suszarce i odciąć ją od góry. Zważ każdą część suchej masy korzeni i strzelaj. Współczynnik pędów korzeni jest również dobrym wskaźnikiem do oceny zdrowia roślin, jeśli porównasz go z grupą kontrolną.

Co sprawia, że ​​rośliny rosną

Jeśli nie jesteś zadowolony z zebranych odkryć, możesz dowiedzieć się więcej o tym, co pomaga roślinom rosnąć. W szklarni masz tę zaletę, że kontrolujesz takie czynniki, jak temperatura i warunki oświetlenia. Obszary te zapewniają optymalne warunki wewnątrz, aby wspierać rośliny.

Musisz także zrozumieć, w jaki sposób zachodzi fotosynteza w szklarni. W końcu jest to proces wytwarzania żywności, aby rośliny nadal rosły i dobrze się rozwijały. Zrozum czynniki ograniczające, takie jak dwutlenek węgla, woda i natężenie światła, i sprawdź, czy szklarnia zapewnia je bez ograniczeń.

Następnie naucz się właściwej konserwacji szklarni, aby mieć pewność, że potencjalne problemy, takie jak chwasty, grzyby i szkodniki, są zawsze na dystans. Uprawa roślin w szklarni nie zawsze jest łatwa, ale staranne planowanie i konsekwencja od sadzenia po zbiory sprawiają, że jest to wartościowe przedsięwzięcie nawet dla początkujących.

Wniosek

Uprawianie roślin w szklarni jest niezwykle satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy widzisz, jak kwitną z sadzonek. Dlatego należy znać najlepsze sposoby pomiaru wzrostu roślin. Aby to zrobić, możesz sprawdzić fizyczne znaki, takie jak liście i wysokość, obliczyć tempo wzrostu, technikę przecięcia siatki i współczynnik pędów korzeni.

Na początku mogą wydawać się onieśmielające, ale są bardzo łatwe do naśladowania. Jednak pamiętaj o właściwej metodzie dla swojej rośliny. Na przykład pomiar wzrostu rośliny za pomocą jej korzeni lub obliczanie tempa wzrostu przy użyciu suchych roślin musi być ostatecznym wyborem, ponieważ wyjmujesz roślinę z podłoża.

Ogólnie rzecz biorąc, pomiar wzrostu roślin nie powinien być skomplikowany. Wyrób sobie nawyk określania, czy Twoje rośliny rosną w rozsądnym tempie. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, sprawdź ich specyficzne wymagania i odpowiednio dostosuj w szklarni.

Trzy najlepsze sposoby pomiaru wzrostu roślin | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i rozmnażać kłosowiec (Agastache)?

Kłosowce to byliny należące do rodziny jasnotowatych. W obrębie grupy, wyróżnionych jest 20 gatunków, które różnią się między sobą wielkością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób kupić rośliny przez internet?

Internet to miejsce, w którym w łatwy sposób można znaleźć wszystkie dobra potrzebne zarówno początkującemu jak i doświadczonemu ogrodnikowi. Szeroka…

Więcej