Jak chronić rośliny w szklarni przed rozwojem pleśni?

Jak chronić rośliny w szklarni przed rozwojem pleśni

Rozwiązanie problemu, jak powstrzymać rośliny w szklarni przed rozwojem pleśni, zarządzać wilgotnością, wentylacją i cyrkulacją, a także odstępami i czystością w pomieszczeniach. Wiemy już, jak niepokojący jest widok grzybów rosnących w szklarni, ale co więcej, jeśli to, co rośnie w pomieszczeniu, jest rodzajem grzybów, który jest szkodliwy dla zdrowia roślin. Plęg pleśni w szklarni wpływa na produkcję upraw, ale dobrą wiadomością jest to, że można temu zapobiec dzięki prostym praktykom zarządzania.

Kiedy w szklarni rośnie pleśń, może to oznaczać różne rodzaje chorób grzybiczych. Biała pleśń i szara pleśń są równie niepokojące, aby zobaczyć w pomieszczeniach, ale obie mają te same praktyki zarządzania, aby zapobiec ich rozwojowi. Poniższe trzy metody pozwolą utrzymać szklarnię w zdrowiu i bez pleśni.

Przewodnik dotyczący ochrony roślin w szklarni przed rozwojem pleśni

Kontrola wilgotności

Kiedy myślimy o rozwoju pleśni i grzybów, nasz umysł automatycznie kieruje się w stronę poziomu wilgotności w szklarni. Jedną z najczęstszych chorób grzybiczych, szarej pleśni lub zgnilizny Botrytis, można zwalczać przy odpowiedniej kontroli wilgotności. A jeśli się nad tym zastanowić, kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniu będzie Cię kosztować o wiele mniej niż straty spowodowane chorobami grzybiczymi.

Jak więc zarządzać wilgotnością w szklarni? Uniwersytet Massachusetts Amherst zaleca odpowiednią wentylację i przepływ powietrza. W tym artykule omówimy te dwie praktyki bardziej szczegółowo w dalszej części.

Dodatkowo można również użyć osuszacza, aby zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu, aby zapobiec kiełkowaniu pleśni. Pamiętaj, że jeśli wilgotność względna szklarni przekroczy 85%, oprócz słabej cyrkulacji powietrza, wysokie temperatury i stojąca woda nieuchronnie doprowadzą do rozwoju pleśni. Dlatego upewnij się, że poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić tylko około 50 do 60%.

W ten sposób rośliny nadal spełniają swoje wymagania, ale nie sprzyja to rozwojowi pleśni.

Właściwa wentylacja i cyrkulacja

Jak wspomniano wcześniej, odpowiednia wentylacja i cyrkulacja są kluczami do zapobiegania rozwojowi pleśni. Robisz to używając otworów wentylacyjnych i dodając wentylatory do szklarni. Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, osuszacz pomoże również utrzymać poziom wilgotności w szklarni, ale zastosowanie tych dwóch praktyk będzie optymalne.

Wentylacja i cyrkulacja powietrza wpływają na wilgoć, zapewniając, że potencjalnie spleśniałe powietrze wychodzi na zewnątrz, a świeże powietrze dostaje się do szklarni. Dodatkowo wentylacja pomaga regulować temperaturę, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Możesz zacząć od otwarcia otworów wentylacyjnych w szklarni, a następnie możesz ocenić, czy będziesz musiał później dodać wentylatory.

Odpowiednie odstępy i czystość

Oprócz warunków szklarniowych istotnym czynnikiem zapobiegającym rozwojowi pleśni jest odpowiednie rozmieszczenie i czystość. Wiemy, że higiena odgrywa ogromną rolę w powstrzymywaniu wzrostu trawy w szklarni, co ma również zastosowanie w zapobieganiu pleśni. Zarodniki grzybów, podobnie jak chwasty, szybko rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt, powietrze i wodę.

Zapewnienie odpowiednich odstępów zapobiega infekcjom roślin, a dodatkowo pomaga w cyrkulacji powietrza i czasie schnięcia po podlaniu. Dzieje się tak, ponieważ stojąca woda na powierzchni również sprzyja rozwojowi pleśni. Dodatkowo, ponieważ grzyby rozprzestrzeniają się drogą powietrzną, oczyszczacz powietrza może zabić zarodniki, które mogą znajdować się w pomieszczeniach.

Wreszcie, czystość i warunki sanitarne na wszystkich powierzchniach, ścianach i podłogach pomogą zapobiegać infekcjom grzybiczym. Obejmuje to również trzebienie roślin, usuwanie brudnej wody, ścinków i ziemi doniczkowej oraz wycieranie narzędzi używanych do ogrodnictwa. Zainfekowana gleba i materiał roślinny mogą również powodować problemy z pleśnią, dlatego należy być sumiennym we wszystkim, co przynosisz i używasz w szklarni.

Typowe grzyby w szklarni

W szklarni mogą rosnąć różne rodzaje grzybów. Jednak powszechne to szara pleśń, biała pleśń, mączniak prawdziwy i czarna sadza. Większość ogrodników szklarniowych ma tendencję do postrzegania szarej pleśni jako znanej, ponieważ może zainfekować prawie każdą roślinę.

Jak pozbyć się pleśni w szklarni

Jeśli masz już istniejącą pleśń w szklarni, nie musisz się martwić, ponieważ nadal możesz się jej pozbyć, w zależności od okoliczności. Na przykład, zarówno szara, jak i biała pleśń są najbardziej problematyczne, ponieważ musisz usunąć zainfekowane rośliny w szklarni i zakopać je, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników. Z drugiej strony, masz większe szczęście, jeśli będziesz walczyć z mączniakiem prawdziwym, ponieważ możesz usunąć zainfekowane liście i jesteś dobry.

A co z czarną pleśnią? Błędy, takie jak mszyce, powodują tę infekcję, dlatego pozbycie się błędów rozwiąże ten problem. Zacznij usuwać mrówki, ponieważ wspierają inne owady, a następnie użyj mydła owadobójczego do zwalczania owadów i szkodników.

Wniosek

Ogrodnictwo szklarniowe będzie produktywne i satysfakcjonujące tylko wtedy, gdy wiesz, jak wcześniej zapobiec potencjalnym problemom. Jednym z typowych problemów, których musisz się nauczyć, jest ochrona roślin w szklarni przed rozwojem pleśni. Dzięki odpowiednim praktykom zarządzania, takim jak zarządzanie wilgotnością, wentylacją i cyrkulacją oraz zapewnianie odstępów i czystości w pomieszczeniach, nie musisz obawiać się chorób grzybowych.

Typowe pleśnie w szklarni to szara pleśń, biała pleśń, mączniak prawdziwy i czarna sadza. Każdy z nich ma różne sposoby usuwania, więc zamiast tego najlepiej ćwiczyć profilaktykę. Ogólnie rzecz biorąc, praktyki, które podejmiesz, aby zapobiec rozwojowi pleśni, przyniosą korzyści, nie tylko w przypadku chorób grzybiczych.

Twoje rośliny również będą się rozwijać i możesz uniknąć innych problemów szklarniowych. To będzie jak uderzenie kilku ptaków jednym kamieniem.

Jak chronić rośliny w szklarni przed rozwojem pleśni

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać kocimiętkę w dwóch szybkich krokach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób rozmnażać oleander? Dwie najlepsze metody.

Jeśli chcesz rozmnażać oleandry, musisz wybrać jedną z dwóch skutecznych metod. Nie należy czuć się onieśmielonym w rozpoczęciu samodzielnej uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej