Jak uprawiać zioła w mini szklarni i mini tunelu | KrosAgro

Jak uprawiać zioła w mini szklarni i mini tunelu | KrosAgro

Szukasz sposobów na uprawę ziół w mini szklarni? Trafiłeś we właściwe miejsce! Zioła są łatwe w uprawie przy odpowiedniej pielęgnacji. Tylko pamiętaj, aby: używać najlepszego rodzaju gleby, regularnie przycinać i podlewać oraz zapewnić odpowiednią ilość ekspozycji na słońce.

Jednak mini szklarnie będą wymagały więcej opieki. Nie możesz również kontrolować poziomu wilgotności, więc dokładnie monitoruj poziom temperatury i wilgotności.

Korzystanie z mini szklarni ma wiele zalet, takich jak wydłużony sezon wegetacyjny i zdrowsze plony. Wszystko to zajmuje niewiele miejsca w Twoim domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać zioła w mini szklarni, po prostu czytaj dalej!

Co to jest mini szklarnia?

Jak sama nazwa wskazuje, mini szklarnie są małe. Zwykle ma 10 stóp kwadratowych szerokości. Doskonale nadaje się do uprawy sadzonek lub rozmnażania. Mogą występować jako pojedyncza półka lub wiele półek.

Niektóre są nawet dostępne jako blat stołu dla łatwego dostępu. Jeśli więc planujesz uprawiać zioła, wypróbuj mini szklarnię. Możesz umieścić je w swojej kuchni i używać świeżo zebranych ziół.

Wskazówki dotyczące uprawy ziół

Na pewno będziesz się dobrze bawić, jeśli wiesz, jak uprawiać zioła w mini szklarni. Zanurzmy się głębiej!

# 1 Wybór tego, co uprawiać

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak się rozwijać, odpowiedzmy, co należy uprawiać. Wybierając co uprawiać, weź pod uwagę: rodzaj gleby, preferencje dotyczące nasłonecznienia, rodzaj wzrostu (wieloletni, roczny) i ilość potrzebnej wody.

Oto lista ziół, które najlepiej uprawiać:

  • Oregano
  • Tymianek
  • Lawenda
  • rozmaryn
  • Pietruszka
  • Mięta
  • Sage

Większość ziół samodzielnie powstrzymuje szkodniki. Ale jeśli są szkodniki, nigdy nie używaj ostrych chemicznych pestycydów. O ile nie planujesz spożywać zioła, chemikalia spowodują, że będzie toksyczny.

# 2 Gleba i doniczki

Rodzaj gleby jest kluczowym czynnikiem wzrostu ziół. Większość ziół potrzebuje wilgotnej, luźnej, dobrze przepuszczalnej i bogatej w substancje organiczne gleby o pH 6,0 – 7,0.

Dobrze sprawdzi się połączenie dojrzałego kompostu, ziemi doniczkowej i innych materiałów bogatych w substancje organiczne. Wcześniej ułóż kamyki, potłuczoną ceramikę lub żwir na dnie pojemnika, aby pomóc w drenażu.

Rodzaj używanego naczynia lub pojemnika zależy od ziół. Zioła, takie jak mięta czy melisa, są inwazyjne i wymagają wyższych pojemników, aby to kontrolować. Upewnij się, że wybierasz taki, który zmieści się w Twojej mini szklarni.

Pojemniki również dobrze zatrzymują wilgoć gleby.

Napełnij pojemnik do 2 cali od krawędzi, aby uzyskać przestrzeń do podlewania. Możesz umieścić grupowanie ziół w jednym pojemniku. Każde zioło wymaga innego rodzaju gleby, ale jeśli ich potrzeby są wystarczająco podobne, może zadziałać.

Niektóre zioła dobrze rosną razem i wzmacniają atrybuty swojego towarzysza. Dodaj nawóz, aby pobudzić wzrost. Większość ziół nie wymaga dużej ilości nawożenia. O ile nie jest to sezon wegetacyjny, karmienie pomoże mu się rozwijać.

# 3 Podlewanie ziół

Zioła na ogół potrzebują mniej wody niż rośliny uprawne lub kwiaty. Każde zioło ma swoje preferencje dotyczące ilości potrzebnej wody. Tutaj przydaje się grupowanie ziół. Dzięki grupowaniu ziół o podobnych poglądach, podlewanie ich jest wygodniejsze.

Zioła takie jak mięta czy melisa uwielbiają wilgoć, więc podlewanie jest częstsze niż lawenda, która preferuje czas pomiędzy podlewaniem, aby całkowicie wyschło.

Zioła odporne na suszę należy podlewać, gdy gleba jest całkowicie sucha. W przypadku ziół kochających wilgoć podlewaj, gdy czujesz, że wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Podlewaj codziennie rano lub wieczorem. Pomoże to uniknąć parowania i pozwoli wodzie dobrze wsiąknąć w korzenie.

W ekstremalnych warunkach upałów woda dwa razy dziennie. Ale nie należy nadmiernie podlewać, aby uniknąć gnicia korzeni lub wzrostu grzybów. Upewnij się, że masz dobrze działający system odwadniający.

Dodaj warstwę ściółki, aby zatrzymać wilgoć w glebie i wydłużyć czas między podlewaniem.

# 4 Szczypanie i zbieranie

Szczypanie ziół sprzyja wzrostowi. Usunięcie części łodygi sprzyja rozwojowi uśpionego węzła liści na dole. Rób to regularnie, a Twoje zioła szybko staną się krzaczaste i liściaste.

Jak na ironię, ta praktyka również zapobiega wzrostowi. Tak jak w przypadku łodyg kwiatowych. Kwiaty są oznaką kończącego się cyklu życia. Kiedy zobaczysz pączek kwiatu, uszczypnij go. Jeśli rośnie stabilnie, odetnij całą łodygę.

Zbieranie ma taki sam efekt jak szczypanie. Nie martw się, żadna z tych czynności nie zaszkodzi Twoim ziołom.

# 5 Ekspozycja na słońce i zacienienie

Cieniowanie jest również integralną częścią uprawy ziół. Zioła są dość odporne i mogą rozwijać się poniżej sześciu lub więcej godzin ekspozycji na słońce każdego dnia. Ale niektórzy wolą częściowe cieniowanie, takie jak trybulki i pietruszka.

Zioła, aby dobrze rosły, potrzebują codziennie odpowiedniej ilości ekspozycji na słońce. Więc umieść swoją mini szklarnię w pobliżu parapetu lub na zewnątrz.

Podsumowanie

Zioła są łatwe w uprawie, o ile odpowiednio się o nie dbasz. Korzystanie z najlepszej kombinacji gleby przyniesie zdrowsze zioła. Dobrze sprawdzi się mieszanka dojrzałego kompostu, materiałów bogatych w substancje organiczne i ziemi doniczkowej.

Dodaj ściółkę do wierzchniej warstwy gleby i pamiętaj o nawożeniu ziół. Karmienie ziół pomoże jej rosnąć. Podlewaj codziennie rano i wieczorem. W ekstremalnych warunkach woda dwukrotnie.

Szczypanie ziół sprzyja wzrostowi, więc może być krzaczaste. Zapobiega również kwitnieniu, dzięki czemu można przedłużyć jego żywotność. Często zbieraj zioła. Mamy nadzieję, że wiesz, jak uprawiać zioła w małej szklarni.

Jak uprawiać zioła w mini szklarni i mini tunelu | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać fuksje w tunelu foliowym? | Uprawa i pielęgnacja fuksji

Fuksja to uznawana za jedną z najpiękniejszych z istniejących, roślin kwiatowych. W zdumienie i zachwyt wprawiają jej podobne do spódniczki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak farbować storczyki na niebiesko?

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

  Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii…

Więcej