Jak schłodzić małą szklarnię? | Poradnik dla początkujących

Jak schłodzić małą szklarnię | Poradnik dla początkujących

Masz dość zastanawiania się, jak schłodzić małą szklarnię, gdy temperatura wzrasta? Podstawowym celem posiadania szklarni jest ochrona upraw przed ekstremalnymi upałami i zimnem, a także przed niepożądanymi szkodnikami. Jednak gdy dni stają się cieplejsze na zewnątrz, temperatura w szklarni może również wzrosnąć.

W przypadku braku kontroli może to prowadzić do niskiej jakości plonów i zwiększać podatność roślin na owady i szkodniki. Ważne jest, aby upewnić się, że temperatura wewnątrz szklarni pozostaje stabilna. Podczas gdy niektóre uprawy mogą przetrwać w gorącym środowisku, inne z pewnością więdną.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak schłodzić szklarnię.

Jakie są sposoby na schłodzenie szklarni?

Oczywiście ilość potrzebnego chłodzenia zależy od miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie latem jest szczególnie gorąco, potrzebujesz solidnego systemu, który pomoże obniżyć temperaturę w szklarni. Ale jeśli mieszkasz w miejscu, w którym klimat jest chłodniejszy, możesz zrezygnować z prostego systemu wentylacji.

Wentylacja pasywna

Wentylacja pasywna lub naturalna to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w chłodnych szklarniach. Wynika to głównie z faktu, że jest to tania metoda chłodzenia szklarni.

Nie musisz używać drogiego sprzętu, aby wciągnąć powietrze do szklarni i utrzymać jego temperaturę na pożądanym poziomie. Wszystko, czego potrzebujesz, to otwór wentylacyjny, aby zasysać i wydostawać powietrze, aby utrzymać chłód wewnątrz.

Naturalna wentylacja opiera się głównie na naporze wiatru, który wypycha powietrze do i ze szklarni. Zasadniczo chłodniejsze powietrze dostaje się przez otwory wentylacyjne i zastępuje gorące powietrze.

Z kolei gorące powietrze jest wypychane ze szklarni przez kolejny otwór wentylacyjny. To skutecznie obniża temperaturę wewnątrz szklarni o kilka stopni.

Ludzie powszechnie stosują dwa rodzaje wentylacji pasywnej: wentylację dachową i boczną. Według ekspertów wentylacja dachu jest pięciokrotnie skuteczniejsza niż wentylacja ścian bocznych. Ale oba typy mogą być używane w jednej szklarni, aby zmaksymalizować efekt chłodzenia.

Aktywna wentylacja

Wentylacja aktywna jest droższa niż wentylacja pasywna lub naturalna. Wykorzystuje wentylatory, aby ułatwić chłodzenie wewnątrz szklarni. Mogą mieć taką konstrukcję, aby powietrze krążyło wewnątrz szklarni, lub można je zainstalować, aby zasysały zimne powietrze i wypychały gorące powietrze na zewnątrz.

Aby uzyskać maksymalny efekt, powietrze powinno być przeciągane przez całą długość szklarni, aby uniknąć pozostawiania pakietów gorącego powietrza. Aby to zapewnić, zaleca się umieszczenie wentylatorów na wyższej powierzchni szklarni.

Jest to skuteczniejsza metoda niż umieszczanie wentylatorów w dolnej części. Idealnie, w miejscach, gdzie latem panują wyższe temperatury, wentylatory powinny być umieszczone co najmniej 10 stóp nad szklarnią.

Aktywna wentylacja jest niezbędna, gdy naturalna wentylacja nie może już kontrolować ciepła wewnątrz szklarni. Jednak należy również pamiętać, że aktywna wentylacja może wymagać wyższych kosztów ogólnych i utrzymania. Pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę przed zainstalowaniem aktywnej wentylacji w szklarni.

Chłodzenie wyparne

Inną metodą chłodzenia szklarni jest chłodzenie wyparne. Jest to bardziej złożone w porównaniu z innymi metodami chłodzenia małych szklarni.

W związku z tym będzie to również wymagało większych kosztów użytkowania i konserwacji. W tej metodzie chłodzenia w szklarni ciepło z powietrza jest wykorzystywane do odparowywania wody z roślin i innych mokrych powierzchni.

Najczęściej stosowaną metodą wyparną jest metoda wentylatora i podkładki. W tym przypadku system wykorzystuje pompę, która zwilża podkładkę celulozową wodą. Wentylatory umieszczone po przeciwnej stronie padów celulozowych wciągają powietrze do środka przez wilgotne poduszki celulozowe, schładzając tym samym otoczenie wewnątrz szklarni. Obniża to temperaturę w szklarni o co najmniej 10ºF do 20ºF.

Wydajność metody chłodzenia wyparnego zależy przede wszystkim od obszaru, w którym aktualnie się znajdujesz. Jednak ten rodzaj procesu sprawdza się najlepiej na obszarach, gdzie klimat jest bardziej suchy i wilgotny. Oprócz naturalnej wentylacji można również zastosować chłodzenie wyparne.

Jaka temperatura jest uważana za zbyt wysoką dla szklarni?

Idealnie, Twoja szklarnia powinna mieć wewnętrzną temperaturę od 80 do 85 stopni Fahrenheita. Ale powinieneś także wziąć pod uwagę rodzaje roślin, które uprawiasz.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko powyżej 90 stopni Fahrenheita jest uważane za zbyt gorące i może być szkodliwe dla twoich upraw. Chociaż rośliny, takie jak pomidory, nie przetrwają w takim środowisku.

Gdzie założyć szklarnię?

Jeśli mieszkasz gdzieś w Ameryce Północnej, najlepszą orientacją dla szklarni jest południe lub południowy wschód, aby Twoje rośliny miały jak najwięcej porannego słońca. Możesz także wybrać orientację wschodnią, zwłaszcza gdy południowa ekspozycja powoduje pewne przeszklenia.

Czy mogę umieścić szklarnię w cieniu?

Idealne miejsce w Twojej szklarni powinno być w pełni nasłonecznione. Znacznie łatwiej byłoby znaleźć sposób na zapewnienie cienia dla szklarni, zamiast oferować jej światło o intensywnym nasłonecznieniu. Nie musi to jednak oznaczać, że zacieniona witryna dla Twojej szklarni nie zadziała.

Dowiedz się, jak schłodzić małą szklarnię i cieszyć się większymi plonami

Teraz, gdy wiesz trochę więcej na temat chłodzenia małej szklarni, możesz spodziewać się lepszych plonów i doskonałej jakości plonów. Jeśli Twoje rośliny wykazują jakiekolwiek oznaki stresu cieplnego, takie jak więdnięcie, przypalone liście lub wysuszające się liście, ponownie oceń system chłodzenia szklarni, ponieważ może już nie działać lub niektóre części są uszkodzone. Pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących chłodzenia szklarni, aby zapobiec uszkodzeniom roślin w przyszłości.

Jak schłodzić małą szklarnię | Poradnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu

Filozofia Zero waste oznacz idee, według której człowiek powinien prowadzić taki styl życia, by generować jak najmniej odpadów, a tym…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej