Czy wiesz kiedy wynaleziono szklarnie? | Porady od KrosAgro

Czy wiesz kiedy wynaleziono szklarnie? | Porady od KrosAgro

Czy wiesz, kiedy wynaleziono szklarnie? Pomysł narodził się w okresie od 14 do 37 rne za panowania Tyberiusza, drugiego cesarza rzymskiego.

Jeśli lubisz rośliny, możesz marzyć o małej lub dużej szklarni lub prawdopodobnie masz już jedną na swoim podwórku. Uważaj się za szczęściarza. Ten artykuł przybliży Ci, gdzie wynaleziono szklarnie i jak ewoluują w czasie.

Ale zanim to nastąpi, najpierw poznamy podstawy. Chwyć więc długopis i kartkę i zacznijmy się uczyć!

Co to są szklarnie?

Szklarnie są używane przez botaników, komercyjnych hodowców roślin i oddanych ogrodników. Chroni rośliny i dba o to, by rosły zdrowo pomimo ciągłych zmian pogody.

Wynalezienie szklarni

Teraz nadszedł czas, abyśmy cofnęli się w czasie i zobaczyli, kiedy wynaleziono szklarnie. Więc zapnij pasy i wyobraź sobie swobodnie.

Największa szklarnia na świecie

Wyobraź sobie, że widzisz dwie ogromne kopuły o strukturze plastra miodu wykonane ze szkła. Cóż, tak wygląda największa szklarnia na całym świecie.

Projekt Eden został zaprojektowany w futurystycznym stylu, który przyciąga podróżników i sprawia, że ​​udają się do Kornwalii, Anglii, Wielkiej Brytanii. W środku jest ponad milion gatunków roślin i to szaleństwo!

Został zbudowany na opuszczonym przed laty kopalni gliny. Pomysł budowy Projektu Eden powstał w 1996 roku. Budowa rozpoczęła się w 1988 roku i zakończyła około maja 2000 roku. Następnie została otwarta dla publiczności 17 marca 2001 roku. Zajmuje 3,9 akra i mierzy 55 m wysokości, 100 m szerokości i 200 m długości.

Projekt Eden to także charytatywna organizacja edukacyjna. Więc jeśli jesteś zainteresowany, nie wahaj się i wpłać!

Rzymianie

Wracając do panowania rzymskiego cesarza Tyberiusza, zrodził się pomysł zapewnienia upraw i roślin przetrwania w trudnych warunkach. W tym czasie żadna szklarnia nie jest w stanie chronić swoich upraw. Dlatego sadzili swoje plony na wózku, aby je łatwo transportować.

Rzymianie robią to z ogórkami (ulubione warzywo cesarza), które mogą rosnąć w ciągu dnia przy upalnej pogodzie. A w nocy trzymali go w środku, żeby ogórki nie zamarzły.

Najpierw nakładali olej na ubrania i używali go do ochrony wózka, a później używali selenitu, czyli tafli przezroczystego kryształu.

Okres średniowiecza

W XIII wieku we Włoszech istniała pierwsza szklarnia, którą nazwali „ogrodem botanicznym”. Konstrukcja ta została zbudowana w celu ochrony egzotycznych roślin z zagranicy, przywiezionych w tym czasie przez odkrywców.

Jest to również czas, kiedy łatwiej jest im wykonać szklane panele dzięki nowym technikom, których się nauczyli. Ponieważ chcą, aby rośliny i drzewa rosły bez ograniczeń, bez względu na klimat i porę roku, po prostu pojawił się pomysł.

I ten pomysł przyciągnął ludzi z całej Europy – najpierw Holandii, potem Anglii, potem Francji. Cóż, dawne szklarnie były prywatnymi placami zabaw bogatych ludzi. Spędzają także czas na uprawie ulubionych kwiatów i owoców.

Na przykład rodzina królewska we Francji zbudowała takie miejsce, aby mogły uprawiać pomarańcze i nazwała je oranżerią.

Okres renesansu

Jeśli zastanawiasz się, skąd się wzięły szklarnie i oranżerie, to jest to czas, w którym wszystko się zaczęło. W XV wieku koncepcję przezroczystych szkieł i umieszczania ich na dachach zapoczątkowali szklarze z Murano. Od tego czasu historia szklarni uległa zmianie.

Jules Charles, francuski botanik, zaprojektował swoje prace przede wszystkim z myślą o uprawie tropikalnych roślin jako źródła leków. Często przypisywano mu budowanie pierwszej praktycznej szklarni.

Wynalazki i pomysły na używanie okularów były kontynuowane w XVII wieku. Mimo to istnieje wiele problemów, z którymi borykają się europejscy ogrodnicy i wynalazcy.

Narodziny nowoczesnych szklarni

W XIX wieku rząd europejski zniósł podatki od szklanych okien. Z tego powodu stał się bardziej popularny i stał się modą w architekturze. W tym okresie zbudowano większość największych szklarni:

  • Londyński Crystal Palace – 1848 stóp długości i 408 stóp szerokości,
  • New York Crystal Palace – 600 stóp długości i 200 stóp szerokości oraz
  • Monachium Glaspalast – 768 stóp długości, 220 stóp szerokości i 82 stóp wysokości

W przeciwieństwie do minionych stuleci szklarnie były otwarte dla publiczności.

Szklarnie dzisiaj

W przeszłości widzieliśmy ekstrawaganckie szklarnie, a wszystkie z nich są wykonane ze szkła. Dzisiaj, wraz z rozwojem technologii, naukowcy i wynalazcy wymyślają praktyczny sposób, aby nasze rośliny były bezpieczne i zdrowe.

Obecnie na rynku dostępne są przenośne szklarnie; nie ma potrzeby budowania szklarni ze szklanymi dachami. Jest dużo tańsze i łatwiejsze w konfiguracji niż budowa szklarni.

Zalety szklarni

Zanim zakończymy artykuł, możesz się zastanawiać, jakie są najlepsze powody, dla których warto go mieć. Oto lista korzyści:

Dłuższy okres wegetacyjny

Szklarnie zapewniają bardziej kontrolowany klimat do uprawy. W ten sposób nawet sezonowość rośliny, którą planujesz uprawiać, dobiegła końca, nadal może rosnąć w Twojej szklarni.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Szklarnie służą jako schronienie dla Twoich roślin i chronią je przed burzami lub ekstremalnym upałem. Sprawia, że ​​Twoje rośliny są bezpieczne i pięknie rosną.

Energooszczędne

Szklarnie wykorzystują warunki środowiskowe, takie jak optymalizacja ciepła wewnątrz. Nie potrzebujesz wielu gadżetów, aby napędzać rośliny w środku.

Rośliny wolne od szkodników

Jak powiedziałem wcześniej, szklarnie to schronienie dla twoich roślin. Może być również bezpieczny przed szkodnikami. Dzięki temu możesz mieć pewność, że rośnie zdrowo iz dala od szkodników.

Wniosek

Czy nadal jesteś zdumiony tym, co przeczytałeś, kiedy wynaleziono szklarnie? Cóż, ja sam jestem. Rzeczywiście, historia szklarni jest cudowna; Zaczęło się od obsesji na punkcie ogórków. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zbudować szklarnię, czy kupić przenośną szklarnię na rynku, nie ma to znaczenia.

Spraw, aby Twoje ogrodnictwo było bardziej praktyczne i zdrowe!

Czy wiesz kiedy wynaleziono szklarnie? | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Profesjonalny tunel foliowy, jak każde narzędzie, można używać jeszcze wydajniej. Oprócz inwestycji w systemy wspomagające, istnieje jeszcze wiele konwencjonalnych metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?: 3 proste metody

Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym,…

Więcej