Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Jak podzielić trawy ozdobne. 2 proste kroki | KrosAgro

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa etapy, krok po kroku wyjaśniając ten nieskomplikowany proces. Podstawą pomyślnego podziału jest rozróżnienie traw niskich i wysokich, chłodolubnych i ciepłolubnych, co ma niebagatelne znaczenie, gdyż każda z nich ma inne wymagania. Przedstawiamy Ci więc unikalne techniki ułatwiające prawidłowy podział.

Przy odpowiednim rozróżnianiu gatunków i specyfiki ich wzrostu, łatwiej będzie je rozdzielić i rozmnożyć. Zdobycie informacji o tym, jak dzielić i uprawiać trawy ozdobne, to podstawa posiadania jeszcze większej ilości pięknej, zdrowej i zadbanej roślinności. Co więcej, dzielenie zmniejsza rozmiar kępy, co jest konieczną częścią praktyk pielęgnacyjnych traw ozdobnych.

Oddzielanie lub dzielenie traw ozdobnych pomaga  zachować roślinom zdrowie i ładny pokrój, a tym samym uporządkowaną, estetyczną przestrzeń ogrodu.

Jak skutecznie podzielić trawy ozdobne?

Kluczem do pomyślnego podziału traw ozdobnych jest określenie gatunku rośliny. Sam proces wymaga znajomości różnic między odmianami niskimi, średniowysokimi i wysokimi. Potrzebna jest także znajomość traw, pod względem wymagań termicznych. Musimy więc wiedzieć, jak rozpoznać odmiany chłodolubne, kwitnące od początku wiosny, odporne na niskie temperatury i zdobiące opustoszałe zimowe ogrody  takie jak: Trzcinniki, Kostrzewa, Perłówka, Owsica czy też sesleria, jak i traw ciepłolubnych (Trawa pampasowa, Miskanty, Rozlepnice, Proso, lasecznica)potrzebujących do dobrego rozwoju 20 stopni, kwitnących zazwyczaj w sierpniu, których zabezpieczenie przed niskimi temperaturami jest nie lada wyzwaniem. Gatunków traw ozdobnych jest naprawdę wiele, musisz więc sprawdzić, czy te, które posiadasz, nie mają jakiś określonych wymagań, co do podziału.

Krok # 1. Usuwanie

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno niskie, jak i wysokie trawy ozdobne, w ten sam sposób wyjmujemy z ziemi. Zanim podważysz łopatą, ziemię pod rośliną, pamiętaj o jej dokładnym podlaniu, aby ułatwić sobie wykopanie kępy. W tym jednak momencie należy uważać i przeczytać uważnie wszystkie wskazówki, ponieważ w dalszym procesie pojawiają się różnice wynikające z różnic między gatunkami.

Niskie trawy ozdobne

Po podlaniu trawy nie powinieneś mieć trudności z wykopaniem rośliny łopatą. Możesz również usunąć nadmiar gleby wokół korzeni i usunąć uszkodzone części rośliny.

Wysokie trawy ozdobne

Wysokie trawy ozdobne będą wymagały cięcia przed wykopaniem kępy. W ten sposób wygodniej jest zobaczyć korzenie i wykopać roślinę z ziemi. Możesz całkowicie wykopać bryłę korzeniową, ale może być również wygodne wcześniejsze przedzielenie jej na pół łopatą przed podniesieniem jej do góry.

Gdy masz już wyodrębnioną sekcje, spryskaj korzenie wężem, aby usunąć poprzyklejaną do nich ziemię.

Krok # 2. Dzielenie

Jak wspomniano wcześniej, większe trawy ozdobne można podzielić bezpośrednio w gruncie, przed odkopaniem bryły korzeniowej z ziemi. Proces dzielenia traw ozdobnych, jest podobny w przypadku odmian niskich i wysokich, dobrze jest jednak skorzystać z poniższych technik, aby znacznie go usprawnić i uczynić wygodniejszym.

Niskie trawy ozdobne

Możesz sprawnie podzielić bryłę korzeniową na części, używając do tego jedynie swoich rąk. Ilość podziałów zależna jest, od wielkości rośliny macierzystej. Kiedy  przesadzasz podział do nowego pojemnika, upewnij się, że roślina jest stabilna i zajmuje pionową pozycję, a jej korzenie są swobodnie ułożone. Następnie podlej sadzonki i utrzymuj stały poziom wilgoci, aż po kilku tygodniach rośliny, dobrze się zakorzenią i ustabilizują w nowym podłożu.

Wysokie trawy ozdobne

W przypadku dużych dobrze rozrośniętych kęp, możesz przeciąć bryłę korzeniową, będącą jeszcze w ziemi, lub zrobić to po jej wyjęciu, w zależności od tego, co jest dla Ciebie wygodniejsze. W przeciwieństwie do odmian niskich, do oddzielenia wysokich traw może być potrzebny  ostry nóż, piłka, sekator, a nawet siekiera. Gdy masz już wyodrębnione podziały, musisz usunąć te, które znajdowały się blisko środka kępy, ponieważ to najstarsze, nadziemne części rośliny i mogą nie przyjąć się po przesadzeniu.

Powinieneś także usunąć długie i uszkodzone korzenie, zanim przesadzisz je do nowego podłoża, tak jak było w przypadku odmian niskich. . Niezależnie od tego, jaką odmianę trawy posiadasz, rozmnażanie traw ozdobnych będzie dużo łatwiejsze i korzystne we wnętrzu szklarni lub tunelu foliowego. Szklarnia i tunel stanowią doskonałe środowisko do rozmnażania, ponieważ zapewniają stabilne warunki, których bardzo potrzebują młode rośliny.

Kiedy podzielić trawy ozdobne

Nie wystarczy wiedzieć, jaka jest technika rozmnażania traw ozdobnych, kluczową kwestią jest znajomość czasu, w którym należy dokonać podziału. Ponownie kierujemy się różnicami międzygatunkowymi, tym razem pod względem wymagań termicznych, a tym samym okres ich wegetacji. Trawy ciepłolubne i chłodolubne kwitną w odmiennych porach, chcąc wiedzieć, kiedy dzielić roślinę musisz wiedzieć, kiedy będzie aktywnie rosła i kwitła, aby zdążyć przed tym okresem.

Trawy ciepłolubne

Potrzebują do wzrostu co najmniej 20 stopni C i kwitną przeważnie w sierpniu. Należy rozmnażać je wiosną, ponieważ nie są już w tym okresie uśpione, ale dopiero przygotowują się do okresu wegetacyjnego. Trawy ciepłolubne pozostają w stanie uśpienia jesienią i zima, gdy temperatura spada. Zabezpieczenie trawy ciepłolubnej przed mrozami to naprawdę trudne zajęcie, nie jest ona bowiem przystosowana do naszego klimatu. Jeżeli nie wiesz jaki typ trawy rośnie u Ciebie w ogrodzie, zidentyfikujesz odmianę ciepłolubną po tym, że wypuszcza młode pędy i dynamicznie rośnie latem i wczesną jesienią.

Trawy chłodolubne

Mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, w przypadku odmian chłodolubnych, o preferencjach termicznych roślin mówią wszak same ich nazwy. Odmiany chłodolubne sezon wegetacyjny rozpoczynają pod koniec zimy, rosną dynamicznie od początku wiosny do lata, przechodząc w stan uśpienia, kiedy temperatura osiąga powyżej 24 stopni C. Zwróć jednak uwagę, kiedy rosną trawy w Twoim ogrodzie, ponieważ zalecana pora rozmnażania, pomiędzy poszczególnymi odmianami może się nieco różnić. Jeśli masz wątpliwości co do gatunku trawy, który posiadasz to wiedz, że trawy chłodolubne rozpoznasz po tym, że rozwijają swój wzrost jesienią lub zimą, latem przeczekując wysokie temperatury.

Wniosek

Dzielenie traw ozdobnych jest obowiązkową praktyką ogrodniczą, która ma na celu rozmnożenie rośliny oraz odmłodzenie dojrzałych egzemplarzy i zachowanie przez nie żywotności, pobudzenia wzrostu i  zachowania estetycznego kształtu. Rozrastające się, potężne kępy często zacieniają też inne rośliny, utrudniając ich prawidłowy rozwój. Dbałość o odpowiedni podział traw sprzyja więc zdrowiu roślin i zapewnia widok na zadbany i uporządkowany krajobraz.

Pamiętaj, że kluczową kwestią prawidłowego przeprowadzenia podziału jest wiedza, o tym, z jaką odmianą trawy mamy do czynienia. Tylko w ten sposób wiemy, jaką zastosować technikę podziału oraz o jakiej porze roku zabrać się do tego zajęcia.

Jak podzielić trawy ozdobne. 2 proste kroki | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Bataty to egzotyczna roślina o smakowitych słodkich bulwach, pochodzące z Ameryki Południowej. To jasnobrązowe warzywo w porównaniu  do ziemniaków ma…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej