Jak rozmnażać kaladium? Uprawa i pielęgnacja kaladium

Jak rozmnażać kaladium. Najlepsza metoda | KrosAgro

Kaladium to niezwykle efektowna, egzotyczna roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, naturalnie występując na obszarze Argentyny i Nikaragui. Do Polski trafiła dzięki importowi z Holandii, stając się popularną ozdobą domowych parapetów, ogrodów zimowych oraz palmiarni, nie ma chyba osoby, na której widok pięknych, wielobarwnych liści nie zrobiłby piorunującego wrażenia. Wiele osób twierdzi nawet, ze jest to roślina, która posiada najpiękniejsze wybarwienie i kształt liści pośród wszystkich roślin występujących w naturze. Faktycznie, ciężko się z tą opinią nie zgodzić, ponieważ osadzone na cienkich, giętkich gałązkach sercowate liście zachwycają delikatną strukturą i kolorem jakby żywcem wyjętych z palety artysty- malarza. Roślina osiąga od 30-50 cm, a różnorodność kolorów i wzorów wśród wielu jej odmian, jest wręcz niesamowita, czerwień przenika się z zielenią, biel z purpurą, lub soczystą zielenią, a kontrastujące barwą wynerwienie przywodzi na myśl wspaniałą abstrakcyjną grafikę,

Uprawa i pielęgnacja kaladium

Na szczęście uprawa tej liściastej piękności nie jest trudna i sprowadza się do zapewnienia jej warunków podobnych do tych, w których występuje naturalnie. Kolejną istotną kwestią jest rozmnażanie kaladium, poprzez oddzielenie od bulwy matecznej jej nowo powstałej części, będące nie tylko dobrym sposobem uzyskania nowych roślin, ale również ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, umożliwiającym odmłodzenie dojrzałego okazu. Pomocne w uprawie podziałów będzie stabilne, odpowiednio kontrolowane środowisko, jakie najlepiej zapewnia wnętrze tunelu foliowego lub szklarni.

Lista odmian kaladium jest na tyle długa, że każdy może wybrać taką spośród nich, taką, która szczególnie wpadnie mu w oko. Chcąc jednak przez dłuższy czas cieszyć się jej urodą, należy wiedzieć, jak o nią dbać i jak odpowiednio rozmnażać. Kaladium to roślina bulwiasta, która we wrześniu przechodzi w stan spoczynku, a jej nadziemna część zamiera, należy więc wiedzieć jak przezimować i podzielić jej bulwy, aby w kolejnym sezonie mogła z powrotem olśnić widokiem swoich nieziemsko pięknych liści!

Jak rozmnażać kaladium?

Dzielenie kaladium przez podział bulw

Najlepszą metodą rozmnażania kaladium jest metoda wegetatywna, polegająca na podziale bulw. Polega to na oddzieleniu od bulwy matecznej nowo powstałych części wraz z pąkiem. Jest to doskonały sposób na rozmnożenie rośliny, ale również ważna praktyka pielęgnacyjna pozwalająca odmłodzić starsze egzemplarze. Podział bulw jest łatwą i skuteczną metodą propagacji rośliny, daje również tę korzyść, że nowe rośliny, będą dokładną kopią rośliny matecznej, co w przypadku rozmnażania z nasion rzadko się udaje.

Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność przy rozmnażaniu rośliny, ponieważ jest to roślina trująca, mogąca powodować podrażnienia skóry, a jej spożycie może doprowadzić do zapalenia jelit. Dzieląc kaladium, upewnij się, że w Twoim otoczeniu nie przebywają dzieci i zwierzęta domowe oraz koniecznie załóż rękawiczki. Pamiętaj, żeby zarówno przed jak i po zabiegu dokładnie zdezynfekować narzędzia ogrodnicze (niektórzy zalecają nawet namaczanie ich przez około pół godziny w spirytusie lub denaturacie).

Zimowanie bulw kaladium

Kaladium to roślina bulwiasta, której sezon wegetacyjny trwa od marca do września, kiedy to część nadziemna rośliny zamiera, przechodząc w stan spoczynku. Dzieje się to mniej więcej we wrześniu i należy wtedy znacznie ograniczyć podlewanie, najlepiej raz na dwa tygodnie, by w październiku całkowicie go zaprzestać. Gdy górna część rośliny obumrze, konieczne jest wyciągnięcie bulwy z doniczki i oczyszczenie jej z nadmiaru ziemi i uszkodzonych  fragmentów łodyg i korzeni. Następnym krokiem jest posypanie bulwy grzybobójczą zaprawą do nasion i umieszczenie w pojemniku lub torebce wypełnionej torfem.

Do wiosny bulwy muszą zimować w suchym, zacienionym miejscu, w który temperatura oscyluje między 15-18 stopni C, jeśli dysponujesz szklarnią lub tunelem foliowym, możesz umieścić je, właśnie w takim stabilnym i kontrolowanym środowisku.

Sadzenie i podział bulw kaladium

W marcu roślina zaczyna budzić się do życia, jest to najlepszy czas na oddzielenie od bulwy matecznej nowych bulw oraz usunięcie tych, które są uszkodzone lub wykazują objawy zmian chorobowych.  Zdrowe bulwy sadzimy  do doniczek o średnicy około 10 cm, zagłębiając je na 2-3 cm w podłożu złożonym z wilgotnego piasku i kwaśnego torfu. Podlewamy lekko ziemię, dbając o utrzymanie stałego poziomu wilgoci, możemy również przykryć doniczkę przeźroczystą folią lub słoikiem. Pojemnik umieszczamy w ciepłym miejscu o optymalnej temperaturze 25 stopni C, dbając, aby rośliny nie były narażone na ostre promienie słoneczne.

Podlewanie bulw kalladium

Ważne jest ostrożne podlewanie bulw, aby nie doprowadzić do ich gnicia oraz powstawania chorób grzybiczych, dobrą praktyką jest częste zraszanie podłoża, ponieważ podnosi to wilgotność powietrza. Kiedy zobaczymy pierwsze 3-4 dziesięciocentymetrowe liście, możemy przesadzić roślinę do większej doniczki, wypełnionej dobrej jakości, żyzną ziemią ogrodniczą i warstwą drenażu. Na tym etapie, powinieneś obniżyć temperaturę i umieścić rośliny w miejscu o wysokim poziomie wilgotności, nienarażonym na przeciągi. Stanowisko może być lekko półcieniste, o świetle mocno rozproszonym, ponieważ ostre promienie UV mogą uszkodzić  liście rośliny.

Uprawia kalladium w mieszkaniu

Uprawiając kalladium w mieszkaniu, najlepiej zdecyduj się na wschodni lub zachodni parapet, gdzie światło operuje  tylko w godzinach rannych i wieczornych, oszczędzając kaladium przed mocnym popołudniowym słońcem. Kaladium najlepiej wzrasta w temperaturze od 20- 25 stopni C, a spadek poniżej 10 stopni C może być dla rośliny zabójczy. W miarę wzrostu musisz zapewnić kaladium coraz większą ilość wody. Na pierwszym etapie wzrostu wystarczy około szklanką wody raz w tygodniu, ponieważ delikatne korzenie mogą zgnić, później natomiast podlewamy obficie i często, tak by podłoże było stale wilgotne.

Niedobóry wody w uprawie kalladium

Niedobór wody może spowodować wcześniejsze przejście rośliny w stan spoczynku, niezwykle ważne jest też utrzymanie w pomieszczeniu wysokiego poziomu wilgotności powietrza, nie zraszamy jednak liści. Dodatkowym zabiegiem, który niezbędny jest do wytworzenia w następnym sezonie dużej ilości nowych bulw, jest zasilanie kaladium nawozem do roślin o ozdobnych liściach, niektórzy ogrodnicy polecają również podlewanie rośliny w okresie letnim wodą zmieszaną z nawozami o wysokiej dawce fosforu i potasu.

Wniosek

Kaladium to jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach, jej wielką zaletą jest łatwa uprawa i możliwość podziału bulw w amatorskich warunkach, nawet przez mało doświadczonego ogrodnika. Roślina uchodzi za jedną z najłatwiejszych w rozmnażaniu, pomocna jednak w przezimowaniu i uprawianiu młodych podziałów będzie szklarnia lub tunel foliowy. Możliwość kontrolowania klimatu i stworzenia warunków środowiskowych, dostosowanych idealnie do wymagań nawet tak egzotycznych, ciepłolubnych roślin, jak kaladium, daje ci gwarancję na uzyskanie kolejnych egzemplarzy, tych bajecznie kolorowych, zachwycających roślin rodem z lasów tropikalnych!

Jak rozmnażać kaladium. Najlepsza metoda | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami to częsty powód zakupu tuneli foliowych przez plantatorów. Te pożądane przez rynek kwiaty, cieszą się niesłabnącym…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej