Jak zbiera się lawendę? Strategie, wytyczne i wskazówki dotyczące sadzenia

Jak zbiera się lawendę. Strategie, wytyczne i wskazówki dotyczące sadzenia

Lawenda, pochodząca z krajów Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i Indii, jest jednym z najbardziej znanych ziół na świecie, uznawanym za aromatyczne i lecznicze zioła. Jak zbiera się lawendę? Uprawa tej pięknej rośliny wymaga szczegółów i wielkiej staranności.

Lawenda jest wykorzystywana w kosmetyce, jest świetnym środkiem czyszczącym, doskonałym wyborem w aromaterapii oraz składnikiem konsumenckich produktów kosmetycznych. Na przykład ekstrahuje się go jako wodę lawendową, a jej ślady sięgają średniowiecza, kiedy nasi przodkowie używali zioła do dezynfekcji ługu i do mycia.

Obecnie lawenda jest ziołem polecanym do odprężania, leczenia, oczyszczania i oczyszczania. Ekstrakcja lawendy jest łatwa, wystarczy połączyć świeżą lawendę z ciepłą wodą. Umieść pąki lawendy w wodzie do przykrycia i pozwól jej na krótki czas zaparzyć. Następnie spuść mieszaninę i przechowuj ekstrakt w butelce. Przechowywać w lodówce, aby ekstrakt był świeży.

Zbiór lawendy: proces

Silna w aromacie i krzaczasta w swoich cechach lawenda jest wieloletnią rośliną występującą w Morzu Śródziemnym. Kiedy mówisz o roślinach wieloletnich, są to rośliny, które rosną dłużej niż dwa lata. W cieplejszych miejscach liście tych roślin w odcieniach i kolorach od zielonego do szarego pozostaną w tym stylu przez cały rok.

Jak zbiera się lawendę? Znana z właściwości aromatycznych, właściwości leczniczych i piękna lawenda jest cenionym elementem roślinnym na całym świecie. Znany jest również z tego, że przyciąga zapylacze do odwiedzania ogrodu i ucztowania na ekosystemie między nimi a lawendą.

W tym segmencie podzielimy dyskusję na trzy kategorie: właściwy czas sadzenia lawendy, jak wybrać i przygotować miejsce do sadzenia, pielęgnacja lawendy i wskazówki dotyczące zbiorów.

Sadzenie lawendy: kiedy ją uprawiać

 • Najlepszą porą na sadzenie lawendy jest wiosna, a wtedy gleba dopiero się nagrzewa.
 • Jeśli chcesz posadzić ją jesienią, zaleca się wybieranie większych roślin zamiast mniejszych, aby mieć pewność, że będzie dobrze prosperować w sezonie zimowym.

Jak wybrać i przygotować miejsce sadzenia

 • Lawendę można uprawiać na prawie każdym typie gleby, co czyni ją częstym widokiem w różnych ogrodach.
 • Właściciele domów, którzy używają gliny lub ubitego oleju, mogą dodać materię organiczną, aby poprawić drenaż.
 • Pamiętaj, że musisz trzymać to z dala od wilgotnych obszarów, aby uniknąć gnicia korzeni.
 • Lawendę można ustawić w odległości od dwóch do trzech stóp od siebie, a rośliny osiągają wysokość od jednej do trzech stóp.

Jak dbać o lawendę

 • Częścią zbioru lawendy jest dbanie o roślinę. Po pierwsze, możesz dodać mulczowanie, aby ograniczyć obecność chwastów do minimum. Ściółkę należy trzymać z dala od korony rośliny. Zapobiega to również gniciu korzeni i nadmiernej wilgoci.
 • Podlewaj roślinę raz lub dwa razy w tygodniu po posadzeniu, aż do uzyskania wystarczającej ilości nawodnienia i wilgoci. Bardziej dojrzałe części ogrodu można podlewać co dwa do trzech tygodni, aż uformują się pąki, a następnie raz lub dwa razy w ciągu tygodnia, aż do zebrania roślin i kwiatów.
 • W chłodniejszych obszarach rośliny mogą wymagać większej ochrony przed zimą. Upewnij się, że te rośliny są pokryte wiecznie zieloną ściółką sezonu, słomkami i konarami. Będą blokować niższe temperatury i wiatry.
 • Uprawa lawendy w doniczce będzie najlepsza dla rośliny. Gdy są one w pomieszczeniu, możesz umieścić garnek w oknie wychodzącym na południe, z taką samą ilością światła. Podlewaj je oszczędnie, ponieważ w tym czasie roślina może pozostawać w stanie uśpienia.
 • Kiedy widzisz ustalone części rośliny, zwykle wiosną, przycinaj je, a gdy zielone liście zaczną wyłaniać się z podstawy rośliny, usuń szacunkowo jedną trzecią górnej części.

Zbiór lawendy

 • Rozpocznij zbieranie łodyg, gdy około połowa pąków kwiatowych jest już otwarta.
 • Zaleca się zbiór w godzinach porannych, kiedy olej jest bardzo skoncentrowany.
 • Zwróć uwagę, aby przyciąć łodygi na żądaną długość i zbierz je w wiązki, zabezpieczając je gumkami.
 • Możesz także suszyć wiązki lawendy w chłodnych, ciemniejszych miejscach i utrzymywać je w pożądanej cyrkulacji powietrza.
 • Następnie możesz użyć lawendy do stworzenia lawendowych saszetek, o których dowiesz się więcej nieco później.

Czy lawenda odrasta po zbiorach?

Te zioła nie rozwijają się przez całą zimę i są ożywiane z ziemi, gdy zaczyna się wiosna. To wieloletnie zioło jest uważane za drewno, więc rośnie każdego roku. Jednak zimą łodygi odwrócą się do góry, aby przygotować się do sezonu wiosennego. Odpowiednia pielęgnacja, ściółkowanie i przycinanie pozwolą lawendzie przetrwać w Twoim ogrodzie przez najbliższe lata.

Dlatego ważne jest, aby zbierać lawendę wcześnie rano, w czasie, gdy olej może być skoncentrowany na początku dnia, kiedy zakwitnie połowa pąków. Za pomocą najlepszych i najostrzejszych nożyc do przycinania można ciąć stopnie, tworząc wiązki do 100 łodyg, zabezpieczając je gumkami i sznurkiem.

Możesz pozostawić lawendę do góry nogami w chłodnym, ciemnym miejscu z odpowiednią cyrkulacją powietrza, aż wyschnie. Możesz również mieć je w wazonach, aby pachnieć powietrzem i tworzyć własne potpourri. Pąki lawendy tworzą świetne sosy i marynaty, a także dobrze komponują się z warzywami i mięsem, dzięki czemu domowe posiłki są najzdrowsze. Wzmacniają również smak potraw z grilla, gdy rzucasz łodygi na patelnię grillową, unosząc zapach w powietrzu.

Jak suszyć lawendę do saszetek?

Suszenie lawendy to jeden z najlepszych elementów uprawy i pielęgnacji roślin. Na początek upewnij się, że jesteś w stanie związać łodygi lawendy w taki sposób, aby główki kwiatów znalazły się w jednej linii.

Możesz mieć dwie gumki do suszenia każdej wiązki lawendy, jedną w dolnej części klombu, a drugą pod łodygami. Możesz także powiesić paczki odwrócone do góry nogami w kierunku ziemi, w ciemnym i ciepłym miejscu.

Zwróć uwagę, że musisz chronić lawendę, która ma być suszona, lub lawendę w trakcie, aby zachować jej kolory i mieć arkusz pod paczkami, aby złapać kwiaty i pąki, które mogą się rozpadać. Lawendę w tych wiązkach należy suszyć przez około siedem do 10 dni, w zależności od tego, jak wilgotna jest temperatura.

Możesz również ułożyć luźne łodygi, aby wysuszyć lawendę w koszyku lub na ekranie. Trzymaj je w jednej warstwie i, jeśli to możliwe, w suchszym klimacie. Pamiętaj, że ogrodnicy będą mieli tendencję do umieszczania luźnych łodyg roślin na obrusach i prześcieradłach, na podjeździe lub pokładzie i przykrywaj kwiaty większą ilością arkuszy, aby nie dopuścić do niepożądanych elementów lub gruzu.

Proces ten trwa zwykle od tygodnia do 10 dni, aby wyprodukować suszoną lawendę, w zależności od wilgotności. Gdy te kwiaty zakwitną aż do końcówek i będziesz musiał kontynuować zbiory, odetnij te łodygi, aby wyschły. Gdy kwiaty również wyschną, możesz rozpocząć zbieranie pąków gotowych do przeniesienia do saszetek.

Możesz też przechowywać suszone pąki, aby dodać słodkiego smaku przepisom kuchennym. Podobnie jak inne zioła, suszone pąki są uważane za silniejsze niż świeże. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące świeżej lawendy, zastanów się, jaka będzie Twoja alternatywa dla tych pąków i kwiatów.

Jaka część lawendy jest używana?

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób lawenda jest zbierana na Twoim podwórku, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o częściach tej rośliny. Oto zastosowania i właściwości lawendy.

Korzenie

Zachwalane jako byliny, lawendy, a ich korzenie przetrwają pod olejem przez całą zimę, nawet w mrozie. Ponieważ mają korzenie na tyle płytkie, że rosną w glebie o piaszczystej lub kamienistej teksturze i przy dobrym drenażu, łatwo jest o nie dbać, aby lawenda nie zabiła.

Kwiaty

Poszukiwaną częścią lawendy jest kwiat. Na każdej kwitnącej łodydze lawendy może rozwinąć się pojedynczy kwiatostan zwany kwiatostanem. Główka kwiatu lawendy ma kilka małych kwiatów. Ponieważ wiadomo, że te rośliny kwitną latem w kolorach fioletowym, białym i niebieskim, zawsze możesz użyć kwiatów do wysuszenia i wydobycia zapachu.

Dzięki destylacji aromatu otrzymasz ekstrakt z lawendy, który zamieni Twój len w pachnące tkaniny lub jako aromatyczny element w domu. Pod koniec sezonu można rozwinąć nasiona na główce kwiatów.

Liście i łodygi

Następnie pojawiają się liście i łodygi. Z lawendą nowe łodygi mogą rosnąć do trzech stóp wysokości i charakteryzują się kwadratowym i smukłym kształtem. Inne rośliny mają zwykle okrągły kolor.

Nowe rosnące łodygi i liście są zielone i dość elastyczne w pierwszym roku. W miarę starzenia się lawendy można zobaczyć, jak starsze łodygi stają się grube i zdrewniałe, przekształcając się z kwadratowego kształtu w okrągły.

Węższe, 2,5-calowe liście zmienią kolor z szarego na srebrnozielone i będą miały tendencję do bycia bardzo aromatycznymi. Rośliny te mogą również rosnąć w wiązkach o szerokości do trzech stóp. W łagodniejszym klimacie są zwykle wiecznie zielone, ale w klimatach zaakcentowanych przez oszronienie mogą zamierać z powrotem do gleby, a następnie rozwijać się ponownie wraz z początkiem wiosny.

Magiczne właściwości lawendy

Każda z tych części lawendy ma swoje własne zastosowania. Na przykład kwiat i olejek lawendowy są używane do celów leczniczych. Magiczne właściwości i zastosowania to:

 • Aromaterapia. To cecha i najbardziej podkreślona magiczna właściwość lawendy. Olejek zapachowy pochodzący z roślin może sprzyjać dobremu samopoczuciu dla holistycznego zdrowia i spokoju. Łagodzi również stres, niepokój, a nawet różne zakresy bólu.
 • Może leczyć raka i demencję. Te dwa schorzenia dotykają dziś różne osoby. Czy wiesz, że lawenda może najlepiej je leczyć? Roślina może pomóc w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi raka, a także może pomóc osobom, u których zdiagnozowano demencję.
 • Poprawia zdrowie włosów. Twoje włosy są Twoją ukoronowaniem. Używając lawendy, możesz zapobiec wypadaniu włosów i wyleczyć się z choroby włosów zwanej łysieniem, która dotyka wielu pacjentów na całym świecie.
 • Poprawia sen. Lawenda może leczyć osoby cierpiące na bezsenność i kilka innych zaburzeń snu. Możesz zacząć wypełniać poduszki lawendą, aby pomóc Ci zasnąć, kładąc się do łóżka, aby dobrze się wyspać.

Jak często można zbierać lawendę?

Sposób zbierania lawendy zależy od pory roku. Większość ogrodników może jednocześnie zbierać lawendę i przycinać ją. Usunięcie łodyg lawendy z krzewu może sprzyjać wzrostowi tuż przy korzeniach rośliny. Pozwoli to zachować czystość i wiązkę kwiatów lawendy.

Eksperci kulinarni wykorzystają suszone łodygi i pąki w kuchni. Aby to zrobić, należy pokroić lawendę, gdy tylko kilka pąków w jej łodydze zakwitnie. Ta strategia pozwoli Ci cieszyć się łodygami w żywych odcieniach.

Pamiętaj, aby zbiory odbywały się wiosną i wczesnym latem. Dzięki tej strategii roślina będzie miała więcej czasu na wyprodukowanie większej liczby kwiatów gotowych do drugiego cięcia. Najlepsze produkty zbieraj rano, tuż po wyschnięciu rosy, ale zanim słońce zacznie zgarniać olejki eteryczne.

Jak długo będzie żyła lawenda?

15 lat, tyle może żyć lawenda. Wiadomo, że w ogrodach domowych przetrwało do 15 lat. Może nawet wzrosnąć w zależności od wskazówek, których przestrzega się podczas uprawy rośliny. Obejmują one przygotowanie gleby, zmianę gleby, przycinanie, drenaż, ochronę przed zimą i właściwy sposób zbioru.

Życie w szklarni: Krostrade.com

Uprawiając lawendę w szklarni, budynek powinien być w stanie odtworzyć gorący, wilgotny i bardziej suchy klimat, w którym lawenda jest aklimatyzowana. Roślina ta, urodzona i uprawiana w Morzu Śródziemnym, pokrywa przestrzeń, na której codziennie przez długie godziny jest nasłoneczniona, z suchą i kwaśną glebą, a doniczka jest podniesiona do wierzchołków korzeni, aby zapewnić lepszy drenaż.

Jak zbiera się lawendę w szklarni? Bardzo proste i łatwe. Dzięki Krostrade możesz mieć najlepsze szklarnie do uprawy tych roślin. Czytaj dalej bloga, aby uzyskać więcej informacji na temat oferty firmy, najnowszych ofert i oficjalnych informacji.

Jak zbiera się lawendę. Strategie, wytyczne i wskazówki dotyczące sadzenia

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

  Czy jesteś jednym z niezliczonych osób, które pragną dowiedzieć się, jak dokonać pomiaru wzrostu roślin? Jeśli tak, to z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć begonię przez sadzonki pędowe?

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin, zdobiących zarówno rabaty, balkony i tarasy, jak również wnętrza mieszkań. Należy do rodziny ukośnicowatych,…

Więcej