Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Rośliny towarzyszące jarmużowi | Jak sadzić i uprawiać jarmuż

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych zdrową, ekologiczną żywnością i zyskuje coraz większą popularność. Zainteresowanie budzi wszystko, co związane z tą znaną wszak od starożytności rośliną, od  sporządzanych z niej koktajli, sałatek po chipsy i tacosy. Jarmuż to pyszne warzywo pełne witamin i składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm. Mimo, że warzywo to dostępne jest w supermarkecie, jarmuż z własnej uprawy to zupełnie inna bajka. Smakuje lepiej, nie zawiera szkodliwych pestycydów i konserwantów.

Jeśli planujesz uprawiać i zbierać jarmuż w swoim ogrodzie, musisz poznać różne odmiany jarmużu, dowiedzieć się w towarzystwie jakich roślin dobrze się on rozwija i wiele innych zagadnień.

Różne odmiany jarmużu i ich zalety

Jarmuż jest niezaprzeczalnie jednym z najzdrowszych i najbardziej odżywczych zielonych warzyw liściastych. Zawiera witaminy A, K, C i B6, a także wapń, miedź, mangan, magnez i potas. Jarmuż może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca. Zawiera składniki odżywcze zwalczające raka, takie jak sulforafan i indolo-3-karabinek.

Jeśli chcesz zasadzić to superwarzywo, warto poznać różne rodzaje jarmużu:

Curly Kale

Jarmuż kędzierzawy to najbardziej rozpoznawalny rodzaj jarmużu, najbardziej znany z falistych liści. Często widzimy tę odmianę jarmużu podawaną w restauracjach lub sprzedawaną w supermarketach. Ma kolor od bladozielonego do ciemnozielonego, duże liście z karbowanymi brzegami i długimi łodygami.

Podobnie jak inne rodzaje jarmużu,  zawiera on duże ilości niezbędnych składników odżywczych i przeciwutleniaczy, w tym potasu, witaminy K, witaminy B6 i witaminy C. Zawartość tych składników jest tak imponująca, że skład odżywczy jarmużu przewyższa nawet ten zawarty w pomarańczach.

Baby Kale

Jak sama nazwa wskazuje, odmiana ta jest mniejsza. Wygląda i smakuje jak kędzierzawy jarmuż, z tym że charakteryzuje się mniejszymi i cieńszymi liśćmi. Jest to również jedna z najpopularniejszych odmian jarmużu, często sprzedawany w sklepach spożywczych. Jej łagodny i delikatny smak sprawia, że ​​jest idealny do jedzenia na surowo.

Mimo że odmiana ta jest mniejsza od innych,  bogata jest w witaminę C, A i K1. Zawiera również wapń i żelazo, dzięki czemu idealnie nadaje się do codziennej, zbilansowanej diety.

Premier Kale / Early Hanover

Liście tej odmiany jarmużu są gładkie i mają karbowane brzegi. Odmiana Premier  jest bogata w przeciwutleniacze, w tym beta-karoten, barwnik roślinny występujący w świeżych owocach i warzywach. Ten przeciwutleniacz poprawia funkcjonowanie organizmu, wspiera zdrowie skóry, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i zapobiega rakowi.

Wiele osób twierdzi, że odmiana ta  jest najbardziej aromatyczna. Jarmuż Premier jest składnikiem  różnych potraw, w tym świeżych sałatek, kanapek i smażonych warzyw. Większość ludzi lubi go spożywać na surowo, ponieważ  nie jest on  tak twardy, jak inne rodzaje jarmużu.

Walking Stick Kale

Tę odmianę można łatwo zidentyfikować ze względu na jej wysokość. W przeciwieństwie do innych odmian Walking Stick mogą osiągać ponad sześć stóp wysokości! Nie bez powodu nazywa się go też jarmużem- laską. W rzeczywistości można go używać jako laski, odpowiednio wysuszając i impregnując jego długą łodygę.

Ponieważ odmiana ta charakteryzuje się imponującą wysokością, jej uprawa  wymaga więcej uwagi i wysiłku od pozostałych. Idealna temperatura musi wynosić około 24 stopni C, gleba powinna być dobrze przepuszczalna, zasilona nawozami organicznymi, najlepiej kompostem.

Jarmuż Redbor

Jarmuż odmiany Redbor ma piękne, fioletowo- zielone liście, jest nie tylko pyszny w smaku, ale także stanowi doskonałą dekorację każdego stołu. Jego cudowny kolor, piękne karbowane liście sprawiają, że jest on wykorzystywany w dekorowaniu potraw, a nawet przy tworzeniu kompozycji kwiatowych. Doskonale nadaje się do mrożenia.

Ten rodzaj jarmużu jest zwykle uprawiany w ogrodach ze względu na jego walory ozdobne. W chłodne dni czerwonawe liście przebarwiają się na fioletowo. Jego głębokie odcienie  niesamowicie prezentują się na talerzach.

Oprócz swoich walorów estetycznych jest on również doskonałym źródłem niezbędnych witamin i składników odżywczych, takich jak witamina A, witamina C, błonnik pokarmowy, potas, żelazo, wapń, białka i magnez. Zawiera również ważny przeciwutleniacz zwany ALA (kwas alfa-liponowy), który może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić zdrowie serca. Może to przynieść znaczne korzyści osobom z cukrzycą i problemami z sercem.

Red Russian Kale

Ten rodzaj jarmużu znany jest ze swojego wyjątkowego smaku, który wiele osób określa jako słodki i delikatny z pieprznym akcentem. To wyjątkowe połączenie sprawia, że ​​Red Russian Kale jest wyjątkowym przysmakiem. Jest pyszny zarówno na surowo, jak i dodany do sałatek i zmiksowany z innymi owocami i warzywami.

Podobnie jak inne odmiany, Red Russian jest bogata w witaminy i minerały. Zawiera nawet większe ilości składników odżywczych w porównaniu z innymi odmianami. Wzmacnia także kości, zapobiega osteoporozie, ponieważ  jest wyjątkowo bogaty w wapń.

Tronchuda Kale

Odmiana ta jest najmniej popularnym rodzajem jarmużu.

Posiada grube, miękkie liście, które doskonale nadają się do przygotowania soków i smoothie. Jarmuż tej odmiany ma duże, płaskie i zaokrąglone liście, które wyglądają jak u kapusty pastewnej. Jego mięsiste łodygi również są jadalne. W porównaniu z innymi odmianami jarmużu ten ma smak bardziej zbliżony do kapusty.

Ten portugalski jarmuż jest pełen składników odżywczych, a ponadto ma niską zawartość węglowodanów, co czyni go idealnym dietetycznym pożywieniem. Ten  gatunek jarmużu może nie jest tak powszechny, jak pozostałe, ale jest on wspaniałą rośliną o bardzo dużej odporności termalnej. Jest on również stosunkowo łatwy w uprawie.

Chinese Kale

Jarmuż chiński, znany również jako chiński brokuł, to liściaste zielone warzywo należy tak jak wszystkie odmiany do rodziny kapusty warzywnej. Ten rodzaj jarmużu ma gruby, płaski, niebiesko-zielony kolor z małymi główkami kwiatowymi przypominającymi brokuły, w smaku również go przypomina,  Jednak jarmuż chiński ma nieco bardziej gorzkawy i mocniejszy smak niż brokuły. W rezultacie znajdziesz wiele przepisów, w których stosuje się brokuły jako zamiennik jarmużu chińskiego.

Jarmuż chiński jest także bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, witaminy C, żelazo i wapń. Ze względu na jego intensywny smak większość ludzi kojarzy chiński jarmuż  jako składnik  sosów.

Lacinato Kale

Jarmuż zwany także jarmużem toskańskim i jarmużem dinozaurów, jarmuż lacinato jest drugim najpopularniejszym rodzajem jarmużu. Najprawdopodobniej znajdziesz go w dziale warzywnym w większości supermarketów. Jarmuż toskański ma długie, ciemnoszare liście, które wyglądają bardzo estetycznie, jest to zaletą, gdy hodujesz je w ogrodzie, czy w szklarni. Liście Lacinato mają ciemny kolor i delikatną teksturę, jego niebieskawo-zielone liście są dekoracyjnie pomarszczone, dzięki czemu ładnie prezentują się na grządkach.

Korzyści z sadzenia towarzyszącego

Jeśli od dłuższego czasu uprawiałeś rośliny, prawdopodobnie słyszałeś o sadzeniu towarzyszącym.

Sadzenie towarzyszące to sprawdzona metoda sadzenia różnych upraw blisko siebie dająca możliwość współpracy, korzystania z naturalnej symbiozy. Jest ona pomocna w lepszym rozwoju i przynosi wspaniałe efekty takie jak: zapylanie, zwalczanie szkodników, stymulacja wzrostu, siedlisko pożytecznych owadów i produktywność upraw.

Niektóre z zalet sadzenia towarzyszącego obejmują:

Poprawa jakości składników odżywczych w glebie

Twoje uprawy pobierają z gleby ważne składniki odżywcze, aby rosnąć zdrowo. Dlatego ogrodnicy podejmują aktywne kroki, aby zoptymalizować wartości odżywcze gleby. Rośliny towarzyszące, takie jak bób i fasolka szparagowa, mogą dodać do gleby składniki odżywcze, takie jak azot, zapewniając zdrowy wzrost roślin, które otaczają.

Odstraszenie szkodników

Szkodniki, takie jak muchy marchewkowe, bielinki kapustne, chrząszcze ogórkowe i inne rodzaje owadów mogą niszczyć Twoje rośliny. Możesz sadzić takie odmiany rośliny towarzyszących wokół swoich upraw, aby odstraszały one szkodniki i insekty.

Przyciąganie pożytecznych owadów

Chociaż szkodliwe insekty stanowią zagrożenie, istnieją także pomocne w uprawie owady. Pszczoły i biedronki mogą być korzystne w zapylaniu upraw i zwalczaniu szkodników. Możesz zachęcić te owady do odwiedzin, sadząc atrakcyjne kwiaty w towarzystwie swoich upraw.

Wykorzystaj rośliny w charakterze parasola ochronnego.

Niektóre rośliny, które płożą się nisko po ziemi, pokrywając sobą podłoże, tworzą zwartą pokrywę ochronną. Chroni to okoliczne uprawy przed zbyt dużym upałem, utrzymując chłód dla roślin preferujących niższe temperatury. Oregano, paprocie, ozdobne trawy lub jałowiec pełzający to tylko niektóre przykłady roślin okrywowych, które wymagają niewielkiej pielęgnacji.

Przyspieszenie wzrostu i poprawa smaku upraw

Niektóre rośliny towarzyszące uwalniają związki chemiczne, które przyspieszają wzrost i polepszają walory smakowe swoich sąsiadów.

Zapewnienie cienia

Wysokie, liściaste rośliny towarzyszące mogą zapewnić bardzo potrzebny cień dla roślin które źle znoszą mocne, bezpośrednie nasłonecznienie.

Rośliny towarzyszące jarmużowi

Teraz gdy wiesz już, jak ważne jest sadzenie towarzyszące, musisz wiedzieć, jak zastosować tę metodę podczas sadzenia jarmużu. Pamiętaj, aby unikać sadzenia innych kapustnych w pobliżu jarmużu, takich jak kalafior, botwina, brukselka, kalarepa i brokuły, ponieważ mogą paść ofiarą tych samych szkodników i chorób. Oto niektóre rośliny towarzyszące, które można sadzić w pobliżu jarmużu:

Amarylkowate

Szczypiorek, pory, cebula i szalotka to tylko niektóre przykłady amarylkowatych. Sadzenie ich w pobliżu jarmużu pomoże odstraszyć powszechne szkodniki, takie jak bielinki kapustne i mszyce, które żerują na liściach jarmużu.

Kolendra

Ludzie mają mieszane uczucia, jeśli chodzi o kolendrę. Możemy ją kochać  lub nienawidzić, ale kolendra jest jedną z najlepszych roślin towarzyszących jarmużowi. Przyciąga pożyteczne owady,  które zjadają szkodniki, takie jak mszyce.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, takie jak fasola, mogą nawozić glebę wokół jarmużu, zwiększając zawartość azotu i pomagając jarmużowi rosnąć zdrowo i wydobyć jego aromat.

Koper

Oprócz marynowania koperek jest również doskonałą rośliną towarzyszącą warzywom, w tym jarmużowi. Pomaga przyciągnąć zapylacze, które mogą pomóc we wzroście Twojej rośliny, a także pożyteczne owady, które zabijają szkodniki. Koper może również pomóc chronić sadzonki jarmużu podczas ich wzrostu.

Nagietki

Nagietki, smagliczki i inne kwiaty mogą przyciągać złotooki i bzygi zjadające mszyce, szkodliwe owady, które mogą niszczyć rośliny jarmużu.

Gryka

Gryka to roślina okrywowa, która pomaga zachować wilgoć w glebie i zabija chwasty, które mogą hamować wzrost jarmużu. Sadząc ją w pobliżu warzyw, możesz zapewnić im idealne warunki. Dodatkowo gryka przyciąga pożyteczne owady i wzbogaca glebę w azot.

Kocimiętka

Wreszcie, kocimiętka to kolejna wspaniała roślina towarzysząca, która może pomóc w zdrowym wzroście różnych warzyw i kwiatów. Chroni jarmuż, odstraszając szkodniki i przyciągając pomocne owady.

Uprawa roślin w szklarniach

Uprawa w szklarniach to świetny sposób na sadzenie warzyw i kwiatów. Uprawa jarmużu pod osłonami oznacza, że ​​nie musisz się martwić o zmieniającą się porę roku i nieprzewidywalną pogodę. Sadząc w tunelach i szklarniach, możesz zapewnić swoim roślinom ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, z jakimi zwykle się borykają na zewnątrz. Wiatr, susza, upał, chłody, szkodniki, ptaki i inne zwierzęta nie stanowią już żadnego zagrożenia dla Twojej uprawy.

Szklarnie pozwalają stworzyć optymalne warunki dla jarmużu i innych roślin. Możesz kontrolować różne czynniki, takie jak temperatura, światło, wilgotność, nawożenie i nawadnianie. Dodatkowo możesz mieć pewność, że Twoje rośliny nie są narażone na działanie szkodliwych chemikaliów i chorób.

Uprawa roślin w tunelu a uprawa roślin na zewnątrz

Istnieje różnica między uprawą warzyw na zewnątrz a uprawą  w  zamkniętym pomieszczeniu. Jak wspomniano, sadzenie w pomieszczeniach pozwala kontrolować wszystkie parametry, które przyczyniają się do wzrostu roślin, takich jak dopływ światła, poziom wilgoci, ilość wody, odpowiednia temperatura i  ilość składników odżywczych w glebie.

Kontrola temperatury i wilgotności zapewnia roślinom odpowiednie nawodnienie, umożliwiając roślinom swobodny wzrost. Dodatkowo uprawa roślin w szklarni pozwala kontrolować właściwości gleby. W zależności od rodzaju gleby można pomóc, jak i zaszkodzić roślinom, ponieważ odpowiednio dobrana ziemia może zapobiegać chorobom i  inwazji szkodników.

Jedynym minusem posiadania szklarni są związane z nią koszty. Jednak szklarnia to inwestycja na lata. Jeśli chcesz wydać pieniądze i zainwestować w szklarnię, jest to lepsza opcja niż uprawa roślin na zewnątrz.

Przy podjęciu decyzji o tym, czy decydujemy się na uprawę na zewnątrz, czy pod osłonami, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Uprawa na zewnątrz ma swoje zalety i wady. Istnieją jednak czynniki ryzyka, na które nie masz wpływu dlatego pewniejszym i bezpieczniejszym dla twoich roślin rozwiązaniem będzie uprawa w tunelu lub szklarni.

Z drugiej strony rośliny uprawiane na zewnątrz mają lepszy dopływ promieni słonecznych, dzięki czemu rosną większe i silniejsze. Uprawa na zewnątrz jest także bardzo ekonomiczna.

Ostatnie myśli

Szklarnie to świetny sposób na uprawianie jarmużu i innych roślin towarzyszących. Jeśli szukasz niedrogich i wysokiej jakości szklarni, Krostrade oferuje Ci idealny produkt. Szklarnie firmy Krostrade to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uprawiać owoce i warzywa w swoich ogrodach. Nasze szklarnie wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu będziesz mógł z nich korzystać przez długie lata.

Folia szklarniowa wykonana jest w technologii COEX-3 składającej się z trzech warstw. Tworzy to gęstą, termoizolacyjną kopułę, która  przepuszcza 95% naturalnego światła słonecznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, skontaktuj się z nami już dziś.

Rośliny towarzyszące jarmużowi | Jak sadzić i uprawiać jarmuż

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej