Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Uprawa szparagów w doniczkach jest wykonalną praktyką dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej rośliny, szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni do wzrostu bez żadnych wad. Jeśli uprawiasz szparagi w doniczkach, wybierz pojemnik o głębokości co najmniej 18 do 20 cali i szerokości od 12 do 20 cali.

Wielkość doniczki, której będziesz używać do szparagów, nie podlega negocjacjom, zwłaszcza, że ​​musisz głęboko sadzić korony szparagów. Możesz również uczynić ten obszar bardziej odpowiednim dla wzrostu rośliny, umieszczając doniczki w szklarni.

Czy szparagi można uprawiać w pojemnikach, czy lepiej jest używać podniesionych łóżek?

Możesz uprawiać szparagi w doniczkach lub pojemnikach. Jednak lepiej jest używać podniesionych łóżek, ponieważ to pierwsze ma pewne ograniczenia. Aby uzyskać optymalną jakość produkcji, można wykorzystać szklarnię, aby spełnić wszystkie wymagane warunki uprawy szparagów.

Uprawa szparagów w doniczkach lub pojemnikach

Szparagi można uprawiać w doniczkach, o ile pojemniki są wystarczająco duże, aby uniknąć przepełnienia. Upewnij się, że doniczka ma głębokość od 18 do 20 cali i średnicę od 12 do 20 cali. Powodem tych wymagań jest to, że korony muszą być głęboko sadzone.

Rośliny szparagów wymagają odpowiedniej przestrzeni dla swoich korzeni, aby zapobiec chorobom korzeni. Możliwe będzie również użycie dużego pojemnika z terakoty lub tworzywa sztucznego. Jednak twoim ograniczeniem byłaby tutaj liczba upraw szparagów, które możesz mieć na pojemnik.

Aby zapewnić właściwy drenaż, wywierć otwory pod oraz po lewej i prawej stronie pojemnika. Następnie możesz dodać siatki z włókna szklanego na dole, aby odstraszyć szkodniki. Niestety, pamiętaj, że szparagi, które wyhodowałeś w doniczkach, nie będą miały długiej żywotności.

Spełnienie wymagań i warunków dotyczących szparagów zapewni tylko 3 do 4 lat pracy. Jeśli jednak nie ma miejsca na podniesione łóżka, uprawa szparagów w doniczkach jest nadal rozsądną praktyką. Jedynymi ograniczeniami w tym przypadku byłaby liczba roślin do uprawy i to, jak długo mogą zapewnić zbiory.

Jak uprawiać szparagi w doniczkach

Możesz użyć nasion lub koron w doniczkach. Rośliny będą dobrze się rozwijać w szklarni w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione. Mówiąc dokładniej, staraj się, aby temperatura gleby wynosiła 65 do 85 ° F, a temperatura gleby nie spada poniżej 50 ° F lub powyżej 85 ° F.

Gleba powinna być wilgotna, ale należy unikać nadmiernego podlewania pojemników, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni. Raz w miesiącu można również ubrać doniczki obornikiem kompostowym. Uważaj również na chrząszcze i chwasty.

Zbieranie włóczni szparagów w pierwszym roku jest kuszące. Jednak najlepszy czas to trzeci rok. Możesz pozwolić szparagom na uzyskanie krzaczastych łodyg w pierwszym roku, a następnie przyciąć je do poziomu gruntu w październiku.

Kiedy zbierasz w trzecim roku, większość włóczni zostaw paprocie i pozwól im odpocząć w połowie czerwca. Dzięki temu szparagi będą odporne na produkcję w następnym roku. Możesz zbierać szparagi, gdy osiągną wysokość 5 cali.

Podniesione łóżka

Mówiąc logicznie, lepiej jest uprawiać szparagi w podniesionych łóżkach, ponieważ nie będziesz mieć ograniczeń dotyczących odstępów. Jeśli chodzi o produkcję, będziesz mógł również sadzić więcej roślin. A ponieważ mogą żyć dłużej, będziesz gotowy do dłuższych zbiorów, o ile odpowiednio dbasz o swoje rośliny szparagów.

Jak uprawiać szparagi w podniesionych łóżkach

Uprawy szparagów mogą używać podniesionych zagonów przez 20 lat lub dłużej. Dlatego zaplanuj obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i dobrze odprowadza wodę. Proste podniesione łóżko o szerokości 4 stóp jest wystarczające, o ile rowy koron zapewniają odpowiedni odstęp.

Korony powinny być oddalone od siebie o 2 stopy, a rowy powinny mieć 6 cali głębokości. Dodaj 2 do 3 cali gleby na korony przed dodaniem kolejnego cala 2 tygodnie później. Z biegiem czasu powinieneś mieć usypaną powierzchnię, aby umożliwić osiadanie.

Podobnie jak w przypadku uprawy szparagów w doniczkach, w pierwszym roku nie zbieraj żadnych szparagów. Możesz rozpocząć zbieranie na trzecim roku w ciągu czterech tygodni. Ciepła pogoda może przynieść dwukrotnie większą produkcję, więc można zbierać szparagi dwa razy dziennie.

Gdzie rosną szparagi?

Szparagi rosną w regionach o klimacie umiarkowanym, takich jak chłodniejsze obszary północnego i zachodniego Teksasu. Możesz je uprawiać na większości obszarów, ale korzystniej jest uprawiać je w miejscach, w których nie występują ekstremalne temperatury. Mówiąc dokładniej, ta roślina wieloletnia będzie dobrze radzić sobie w strefach od 3 do 8 wczesną wiosną, gdzie temperatura gleby osiąga ponad 50 ° F.

Uprawy szparagów są bardziej wytrzymałe w regionach z długimi zimami. Dlatego w lipcu możesz nie spotkać szparagów, kiedy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco. To, co dzieje się z uprawami, polega na tym, że rozmnażają się i stają się zdrewniałe, dopóki nie wysieją.

Rolnicy muszą zaprzestać zbiorów w tym okresie, ponieważ jakość zbiorów szparagów spada. Powszechną praktyką jest pozostawianie roślin w okresie letnim. A zanim zbiory zaczną się wiosną, możesz ponownie przygotować teren.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli w Twoim regionie występują łagodne zimy i długie lata, uprawa szparagów nie jest dla Ciebie korzystna. Przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji szparagi mogą żyć nawet 7 lat. Ale czego dokładnie używasz do sadzenia szparagów?

Czy możesz sadzić końcówki szparagów?

Możesz sadzić końce szparagów, jeśli masz na myśli korzenie rośliny. Końce szparagów, czyli korony to po prostu system korzeni jednorocznych szparagów. Rolnicy nazywają również korzenie szparagów koronami, a Ty możesz zacząć od nich lub nasion do uprawy.

Kupując korony najlepiej je nabyć dzień przed sadzeniem. Wybierz te, które są duże, pulchne i szaro-brązowe. To cechy zdrowych koron zapewniających udane sadzenie.

Jak sadzić końcówki szparagów?

Upewnij się, że gleba, której używasz, jest piaszczysta, od neutralnego do lekko zasadowego lub od lekko kwaśnego do obojętnego. Podobnie jak w przypadku większości upraw, powinno być wolne od chwastów i trawy. Możesz również dodać obornik, kompost i fosforyt, aby pobudzić kiełkowanie.

Przed posadzeniem koron moczyć je przez 15 minut w wiadrze z ciepłą wodą. Ponieważ będziesz sadzić je w okopach, zapewnij odstęp 18 cali od siebie. Powinieneś także pozwolić korzeniom zwisać z boków kalenicy, a następnie przykryć zarówno korzenie, jak i korony ziemią.

Możesz stale dodawać więcej gleby nad koronami, gdy twoje plony zaczną rosnąć. Dobrą miarą jest do 3 cali gleby co trzy tygodnie. Następnie mulcz rośliny, aby zapewnić dobrą wilgotność gleby i powstrzymać chwasty.

Odradza się zbieranie szparagów przez pierwsze kilka lat. Najlepsza produkcja jest od 3 lat i dłużej. Dojrzewanie szparagów wymaga czasu, ale plony mogą być wydajne przez 15 do 30 lat.

Ile szparagów otrzymujesz z rośliny?

Jedna roślina szparagów dostarczy pół funta włóczni na jeden zbiór. Dlatego 50 szparagów może wykarmić czteroosobową rodzinę. Jeśli Twoim celem w uprawie szparagów jest wysoka wydajność, trzymaj się odmiany szparagów, która produkuje rośliny męskie.

Na przykład odmiana Jersey Knight będzie produkować tylko rośliny męskie. Daje to większy plon, ponieważ rośliny męskie wytwarzają więcej pędów. Nie muszą przeznaczać energii na produkcję nasion w porównaniu z roślinami żeńskimi.

Czy szparagi wolą słońce czy cień?

Szparagi preferują słońce, ale rośliny tolerują cień. Jednak dąży się do uzyskania wysokiej jakości plonów, co jest osiągalne tylko wtedy, gdy wybierzesz ten pierwszy. Musisz sadzić szparagi na obszarach, które są w pełni nasłonecznione przez co najmniej 8 godzin, niezależnie od tego, czy znajdują się w szklarni, czy na zewnątrz.

Czy szparagi się rozmnażają?

Szparagi rozmnażają się, więc bardziej logiczne jest hodowanie ich w dużych doniczkach i łóżkach. Mogą trwać dłużej niż dziesięć lat i mogą wyprodukować tyle włóczni, aby nakarmić dorosłego w ciągu jednego sezonu. Jednak szparagi nie są inwazyjne w uprawie.

Wniosek

Szparagi to jedne z tych upraw, które mogą zapewnić nawet 30 lat produkcji, o ile zostaną zachowane ich warunki. Uprawa szparagów w doniczkach jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy pojemnik ma 18 do 20 cali głębokości i 12 do 20 cali średnicy. Szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby uniknąć gnicia i przeludnienia.

Do sadzenia możesz użyć nasion lub końcówek szparagów, zwanych także koronami. Korzystanie z tego ostatniego jest powszechną praktyką ze względu na krótszy czas oczekiwania. Jednak zbiór szparagów będzie możliwy dopiero po trzech latach, kiedy rośliny dojrzeją.

Chociaż szparagi mogą być odporne, idealnie nadają się do trzymania roślin w miejscach nasłonecznionych. O wiele łatwiej radzisz sobie z warunkami panującymi w szklarni ze względu na jej strukturę. Ogólnie rzecz biorąc, warto uprawiać szparagi, ponieważ po okresie oczekiwania można zbierać nieprzerwanie przez lata.

Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jaki model szklarni wybrać i gdzie ją kupić?

Jak wspominaliśmy na naszym poprzednim blogu, zanim zaczniesz rozwijać się jako ogrodnik, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Takim właśnie optymalnym rozwiązaniem  jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do…

Więcej
Hodowla zwierząt

Hala namiotowa jako ujeżdżalnia dla koni

Jeździectwo jako hobby cieszy się coraz większą popularnością. Na obrzeżach miast oraz w małych miejscowościach można spotkać zasłużone już stajnie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać szarłatu (amarantusa) w tunelu foliowym?

Amarant to atrakcyjnie kwitnące zboże, które służy jako przyciągający oko element designu ogrodu. Opadające kaskadami kwiaty szarłatu bardziej przypominają roślinę…

Więcej