Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Uprawa szparagów w doniczkach jest wykonalną praktyką dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej rośliny, szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni do wzrostu bez żadnych wad. Jeśli uprawiasz szparagi w doniczkach, wybierz pojemnik o głębokości co najmniej 18 do 20 cali i szerokości od 12 do 20 cali.

Wielkość doniczki, której będziesz używać do szparagów, nie podlega negocjacjom, zwłaszcza, że ​​musisz głęboko sadzić korony szparagów. Możesz również uczynić ten obszar bardziej odpowiednim dla wzrostu rośliny, umieszczając doniczki w szklarni.

Czy szparagi można uprawiać w pojemnikach, czy lepiej jest używać podniesionych łóżek?

Możesz uprawiać szparagi w doniczkach lub pojemnikach. Jednak lepiej jest używać podniesionych łóżek, ponieważ to pierwsze ma pewne ograniczenia. Aby uzyskać optymalną jakość produkcji, można wykorzystać szklarnię, aby spełnić wszystkie wymagane warunki uprawy szparagów.

Uprawa szparagów w doniczkach lub pojemnikach

Szparagi można uprawiać w doniczkach, o ile pojemniki są wystarczająco duże, aby uniknąć przepełnienia. Upewnij się, że doniczka ma głębokość od 18 do 20 cali i średnicę od 12 do 20 cali. Powodem tych wymagań jest to, że korony muszą być głęboko sadzone.

Rośliny szparagów wymagają odpowiedniej przestrzeni dla swoich korzeni, aby zapobiec chorobom korzeni. Możliwe będzie również użycie dużego pojemnika z terakoty lub tworzywa sztucznego. Jednak twoim ograniczeniem byłaby tutaj liczba upraw szparagów, które możesz mieć na pojemnik.

Aby zapewnić właściwy drenaż, wywierć otwory pod oraz po lewej i prawej stronie pojemnika. Następnie możesz dodać siatki z włókna szklanego na dole, aby odstraszyć szkodniki. Niestety, pamiętaj, że szparagi, które wyhodowałeś w doniczkach, nie będą miały długiej żywotności.

Spełnienie wymagań i warunków dotyczących szparagów zapewni tylko 3 do 4 lat pracy. Jeśli jednak nie ma miejsca na podniesione łóżka, uprawa szparagów w doniczkach jest nadal rozsądną praktyką. Jedynymi ograniczeniami w tym przypadku byłaby liczba roślin do uprawy i to, jak długo mogą zapewnić zbiory.

Jak uprawiać szparagi w doniczkach

Możesz użyć nasion lub koron w doniczkach. Rośliny będą dobrze się rozwijać w szklarni w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione. Mówiąc dokładniej, staraj się, aby temperatura gleby wynosiła 65 do 85 ° F, a temperatura gleby nie spada poniżej 50 ° F lub powyżej 85 ° F.

Gleba powinna być wilgotna, ale należy unikać nadmiernego podlewania pojemników, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni. Raz w miesiącu można również ubrać doniczki obornikiem kompostowym. Uważaj również na chrząszcze i chwasty.

Zbieranie włóczni szparagów w pierwszym roku jest kuszące. Jednak najlepszy czas to trzeci rok. Możesz pozwolić szparagom na uzyskanie krzaczastych łodyg w pierwszym roku, a następnie przyciąć je do poziomu gruntu w październiku.

Kiedy zbierasz w trzecim roku, większość włóczni zostaw paprocie i pozwól im odpocząć w połowie czerwca. Dzięki temu szparagi będą odporne na produkcję w następnym roku. Możesz zbierać szparagi, gdy osiągną wysokość 5 cali.

Podniesione łóżka

Mówiąc logicznie, lepiej jest uprawiać szparagi w podniesionych łóżkach, ponieważ nie będziesz mieć ograniczeń dotyczących odstępów. Jeśli chodzi o produkcję, będziesz mógł również sadzić więcej roślin. A ponieważ mogą żyć dłużej, będziesz gotowy do dłuższych zbiorów, o ile odpowiednio dbasz o swoje rośliny szparagów.

Jak uprawiać szparagi w podniesionych łóżkach

Uprawy szparagów mogą używać podniesionych zagonów przez 20 lat lub dłużej. Dlatego zaplanuj obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i dobrze odprowadza wodę. Proste podniesione łóżko o szerokości 4 stóp jest wystarczające, o ile rowy koron zapewniają odpowiedni odstęp.

Korony powinny być oddalone od siebie o 2 stopy, a rowy powinny mieć 6 cali głębokości. Dodaj 2 do 3 cali gleby na korony przed dodaniem kolejnego cala 2 tygodnie później. Z biegiem czasu powinieneś mieć usypaną powierzchnię, aby umożliwić osiadanie.

Podobnie jak w przypadku uprawy szparagów w doniczkach, w pierwszym roku nie zbieraj żadnych szparagów. Możesz rozpocząć zbieranie na trzecim roku w ciągu czterech tygodni. Ciepła pogoda może przynieść dwukrotnie większą produkcję, więc można zbierać szparagi dwa razy dziennie.

Gdzie rosną szparagi?

Szparagi rosną w regionach o klimacie umiarkowanym, takich jak chłodniejsze obszary północnego i zachodniego Teksasu. Możesz je uprawiać na większości obszarów, ale korzystniej jest uprawiać je w miejscach, w których nie występują ekstremalne temperatury. Mówiąc dokładniej, ta roślina wieloletnia będzie dobrze radzić sobie w strefach od 3 do 8 wczesną wiosną, gdzie temperatura gleby osiąga ponad 50 ° F.

Uprawy szparagów są bardziej wytrzymałe w regionach z długimi zimami. Dlatego w lipcu możesz nie spotkać szparagów, kiedy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco. To, co dzieje się z uprawami, polega na tym, że rozmnażają się i stają się zdrewniałe, dopóki nie wysieją.

Rolnicy muszą zaprzestać zbiorów w tym okresie, ponieważ jakość zbiorów szparagów spada. Powszechną praktyką jest pozostawianie roślin w okresie letnim. A zanim zbiory zaczną się wiosną, możesz ponownie przygotować teren.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli w Twoim regionie występują łagodne zimy i długie lata, uprawa szparagów nie jest dla Ciebie korzystna. Przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji szparagi mogą żyć nawet 7 lat. Ale czego dokładnie używasz do sadzenia szparagów?

Czy możesz sadzić końcówki szparagów?

Możesz sadzić końce szparagów, jeśli masz na myśli korzenie rośliny. Końce szparagów, czyli korony to po prostu system korzeni jednorocznych szparagów. Rolnicy nazywają również korzenie szparagów koronami, a Ty możesz zacząć od nich lub nasion do uprawy.

Kupując korony najlepiej je nabyć dzień przed sadzeniem. Wybierz te, które są duże, pulchne i szaro-brązowe. To cechy zdrowych koron zapewniających udane sadzenie.

Jak sadzić końcówki szparagów?

Upewnij się, że gleba, której używasz, jest piaszczysta, od neutralnego do lekko zasadowego lub od lekko kwaśnego do obojętnego. Podobnie jak w przypadku większości upraw, powinno być wolne od chwastów i trawy. Możesz również dodać obornik, kompost i fosforyt, aby pobudzić kiełkowanie.

Przed posadzeniem koron moczyć je przez 15 minut w wiadrze z ciepłą wodą. Ponieważ będziesz sadzić je w okopach, zapewnij odstęp 18 cali od siebie. Powinieneś także pozwolić korzeniom zwisać z boków kalenicy, a następnie przykryć zarówno korzenie, jak i korony ziemią.

Możesz stale dodawać więcej gleby nad koronami, gdy twoje plony zaczną rosnąć. Dobrą miarą jest do 3 cali gleby co trzy tygodnie. Następnie mulcz rośliny, aby zapewnić dobrą wilgotność gleby i powstrzymać chwasty.

Odradza się zbieranie szparagów przez pierwsze kilka lat. Najlepsza produkcja jest od 3 lat i dłużej. Dojrzewanie szparagów wymaga czasu, ale plony mogą być wydajne przez 15 do 30 lat.

Ile szparagów otrzymujesz z rośliny?

Jedna roślina szparagów dostarczy pół funta włóczni na jeden zbiór. Dlatego 50 szparagów może wykarmić czteroosobową rodzinę. Jeśli Twoim celem w uprawie szparagów jest wysoka wydajność, trzymaj się odmiany szparagów, która produkuje rośliny męskie.

Na przykład odmiana Jersey Knight będzie produkować tylko rośliny męskie. Daje to większy plon, ponieważ rośliny męskie wytwarzają więcej pędów. Nie muszą przeznaczać energii na produkcję nasion w porównaniu z roślinami żeńskimi.

Czy szparagi wolą słońce czy cień?

Szparagi preferują słońce, ale rośliny tolerują cień. Jednak dąży się do uzyskania wysokiej jakości plonów, co jest osiągalne tylko wtedy, gdy wybierzesz ten pierwszy. Musisz sadzić szparagi na obszarach, które są w pełni nasłonecznione przez co najmniej 8 godzin, niezależnie od tego, czy znajdują się w szklarni, czy na zewnątrz.

Czy szparagi się rozmnażają?

Szparagi rozmnażają się, więc bardziej logiczne jest hodowanie ich w dużych doniczkach i łóżkach. Mogą trwać dłużej niż dziesięć lat i mogą wyprodukować tyle włóczni, aby nakarmić dorosłego w ciągu jednego sezonu. Jednak szparagi nie są inwazyjne w uprawie.

Wniosek

Szparagi to jedne z tych upraw, które mogą zapewnić nawet 30 lat produkcji, o ile zostaną zachowane ich warunki. Uprawa szparagów w doniczkach jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy pojemnik ma 18 do 20 cali głębokości i 12 do 20 cali średnicy. Szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby uniknąć gnicia i przeludnienia.

Do sadzenia możesz użyć nasion lub końcówek szparagów, zwanych także koronami. Korzystanie z tego ostatniego jest powszechną praktyką ze względu na krótszy czas oczekiwania. Jednak zbiór szparagów będzie możliwy dopiero po trzech latach, kiedy rośliny dojrzeją.

Chociaż szparagi mogą być odporne, idealnie nadają się do trzymania roślin w miejscach nasłonecznionych. O wiele łatwiej radzisz sobie z warunkami panującymi w szklarni ze względu na jej strukturę. Ogólnie rzecz biorąc, warto uprawiać szparagi, ponieważ po okresie oczekiwania można zbierać nieprzerwanie przez lata.

Uprawa szparagów w doniczkach. Co musisz wiedzieć | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jarmużu w tunelu foliowym

Jarmuż to roślina kapustna, która wraca do łask, coraz częściej lądując na domowych talerzach. Uprawiana była już w starożytności, a z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami jest powodem dla którego wiele z domowych ogrodów zaopatruje się w tunel foliowy. Orzeźwiające oraz słodkie owoce…

Więcej
Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej