Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie idealny dla rozwoju, wzrostu i owocowania roślin. Już samo położenie tunelu foliowego jest ważnym czynnikiem wpływającym na stan i jakość naszych warzyw i owoców. Kolejny ważny element to system wietrzenia, który w funkcjonalny sposób musi wprowadzać ruch powietrza do budowli. Często stosowane są również agrotkaniny, zwane potocznie matami ogrodniczymi. W trakcie przygotowania się do sezonu uprawowego warto wybrać odpowiednią powłokę dostosowaną do potrzeb danego gatunku roślin. Nakładając osłonę, poprawiamy efektywność plonów, zachowujemy optymalną wilgotność gleby i tłumimy rozwój chwastów.

Właściwe podlewanie roślin w uprawach pod osłoną wynika z objętości podłoża. Zastosowane nawozy, ich jakość oraz częstotliwość i wielkość dawek wody wpływają na procesy zachodzące w systemie korzeniowym. Uważna obserwacja zapotrzebowanie roślin na te czynniki pozwala na optymalizowanie procesu produkcji. Mata ogrodnicza poprawia zachowanie wody w glebie.

Agrotkanina w tunelu foliowym

Tkanina polipropylenowa to inaczej agrotkanina. Jest to materiał ściółkujący podłoże. Jak wskazuje nazwa, mata ściółkująca jest złożona z włókien polipropylenowych. Wybierając matę, ważne jest obliczenie rozmiaru rozsady przed zamówieniem. W Polsce stosuje się metodę, że na 1m2 objętość wełny mineralnej powinna wynosić 6 do 10 dm3. Podczas wzrostu roślin przyjmujemy większa objętość, by w trakcie rozwoju pędów wzrastające warzywa miały do dyspozycji przestrzeń potrzebną do owocowania.

Aby agrotkanina odpowiednio spełniała swoją funkcje, musi zostać odpowiednio położona. Przygotowując podłoże, oczyszczamy je z kamieni i korzeni oraz wszelkich zanieczyszczeń. Wyrównujemy teren, rozkładając matę na nowo założone grządki lub rabatki. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest także rozłożenie geowłókniny przed uprawą. W przypadku kiedy rośliny już wyrosły staramy się stosować jak najmniej łączeń, robiąc spore zakładki w celu uniknięcia przerastania chwastów.

Korzystne rozłożenie mat uprawowych optymalizuje warunki powietrzno-wodne, zachowując ekonomiczne parametry podlewania. Oszczędność wody i nawozów widoczna jest już po pierwszym sezonie.

Agrotkanina i systemy nawadniające w tunelach ogrodniczych

Stosując metodę nawilżania punktowego w systemie korzeniowym razem z agrotkaninami ograniczamy możliwość porażenia rośliny przez choroby, zautomatyzowany system dostarcza uprawom precyzyjną dawkę wody redukując przy tym koszta wygenerowana przez tradycyjne podlewanie. Kapilary wspierają ukorzenienie rośliny po przez transportowanie wody bezpośrednio do korzenia, a przy korzystaniu z innych modułów strefa między rozsadami będzie idealnie przygotowana do zmianowania upraw.

Podczas stosowania agrotkaniny w uprawach pod osłonami poprawiają się parametry zdrowotne roślin, a proces dojrzewania oraz następnie owocowania znacznie polepsza równomierny wzrost przy używaniu geowłóknin. Zniwelowanie użycia środków chwastobójczych sprawia, że rośliny zawierają o wiele mniej szkodliwych środków chemicznych, natomiast przestrzeń do rozwoju chwastów zostają ograniczone przez agrotkaninę.

Podsumowując, do zalet zastosowania agrotkanin w namiotach ogrodniczych zaliczamy:

 • Ograniczają przyrost chwastów oraz poprawiają stan zdrowia roślin
 • Niwelują zastosowanie herbicydów
 • Zatrzymują utratę wilgoci w tunelach foliowych
 • Dogrzewają rośliny w okresach o niskiej temperaturze
 • Pomniejszają koszt zużycia energii przeznaczony na dogrzewanie roślin
 • Ogrzewają glebę w trakcie wegetacji
 • Nie zmieniają PH gleby
 • Ograniczają przenikanie nawozów
 • Wzbogacają i zwiększa plony
 •  Nie ulegają biodegradacji
 • Mają wysoką odporność na promienie UV

Agrotkanina w tunelach foliowych i szklarniach sprawdzi się doskonale. Odpowiednio dobrana i prawidłowo rozłożona mata dobrej jakości idealnie spełni swoje funkcje. Właściwie konserwowana mata swoje właściwości zachowuje na wiele lat. W małych tunelach foliowych pozwala na uniknięcie wielu godzin plewienia, zaś w przemysłowych uprawach pod osłonami – na ograniczenie wydatków na środki chwastobójcze.

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goji pod osłonami?

Tunel foliowy sprawdza się w uprawie każdego typu roślin, nawet tych orientalnych. Stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju możliwe jest…

Więcej
Hodowla zwierząt

Kurnik w hali namiotowej

Kurnik w hali namiotowej to znacznie tańsza konstrukcja niż murowany lub stalowy obiekt. Łatwiej w nim utrzymać czystość, wentylacja sprawdza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać róże? Przewodnik w 3 prostych krokach

Róże cieszą niesłabnącą popularnością od wieków, towarzysząc człowiekowi od przeszło 5 tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, aby…

Więcej
Tunele foliowe

8 pytań o tunele foliowe

Cechy dobrego tunelu foliowego? Tunele foliowe od wielu lat stosowane są do produkcji roślinnej.  Najpierw zaczęto stosować wyłącznie profesjonalne struktury…

Więcej