Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym? 1

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną. W ten sposób można uzyskać późne, lub wczesne plony, w zależności od tego, jakie są Twoje oczekiwania. Inną konieczną praktyką w uprawie pomidorów, jest stosowanie płodozmianu, ponieważ dopiero po czterech latach, możesz powrócić na pierwotne stanowisko. Tunel jest więc idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zająć się hodowlą pomidorów, poprzez mobilność konstrukcji można go bez problemu demontować i przenosić w inne miejsce, gdzie gleba jest zdrowa i niewyjałowiona. W ten sposób nie musimy robić żadnej przymusowej przerwy i możemy cieszyć się smakiem pysznych, soczystych pomidorów przez cały rok.

Jeżeli używasz tunelu foliowego, możesz sadzić pomidory przez cały rok bez obaw o to, że zaszkodzą im niskie temperatury. Oczywiście w uprawie wiosennej od marca do czerwca otrzymasz o połowę więcej owoców niż w przypadku sezonu jesiennego od października do grudnia.

Idealnym czasem na sadzenie pomidorów w tunelu foliowym jest wiosna i jesień. W zależności czy jest to południe, czy też północ Polski terminy te różnią się nieco, rzecz jasna na południu można zacząć sadzić wcześniej. W sezonie wiosennym termin siewu to połowa grudnia do pierwszych dni stycznia, sadzenie zaś od połowy lutego do 20 marca. Jesienią natomiast siejemy w pierwszej połowie czerwca, a sadzimy od 10 do 20 lipca. Istnieje również tzw. przedłużona uprawa, w której siejemy od 10 do 20 stycznia, a sadzimy między lutym i marcem. Jednakże istotne jest również indywidualne rozpoznanie temperatur i zawirowań klimatycznych cechujących dany region. W ten sposób można prawidłowo sadzić rośliny, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek chorób i wad.

Idealna temperatura dla pomidorów i inne wymagania uprawy

Idealne temperatury do uprawy pomidorów w foli tunelu to 18-27°Cw ciągu dnia i 16-21°C w nocy. Pamiętajmy, że pomidory to rośliny dość łatwe w uprawie, są jednak wybitnie ciepłolubne i takie warunki termalne musimy im zapewnić, w przeciwnym wypadku z uprawy nic nie wyjdzie. Chcąc cieszyć się dwoma sezonami wegetacyjnymi w ciągu roku, należy zwrócić uwagę, by zarówno jesienią, jak i wiosną miały zapewnioną optymalną temperaturę do wzrostu i obfitego owocowania.

Bardzo istotne oprócz zapewnienia pomidorom wysokiej temperatury, jest sprostanie wymaganiom glebowym rośliny. Bardzo dobra będzie gleba piaszczysto-gliniasta, ponieważ pomidory preferują średnio zwięzłą strukturę podłoża. Zadbajmy aby ziemia była żyzna, bogata w substancje odżywcze i łatwo się nagrzewała. Jeżeli chcesz zapewnić pomidorom pełen komfort, zbadaj czy ziemia ma lekko kwaśny odczyn pomiędzy 5 a 6 pH.

Stanowisko dla pomidorów musi być koniecznie dobrze nasłonecznione, w tym celu również prowadzi się uprawę pionową z pomocą podpór. Są w ten sposób lepiej doświetlone, a my oszczędzamy dużo miejsca w tunelu.

Odpowiednie nawożenie to kolejna kluczowa kwestia w uprawie  pomidorów. Rośliny te uwielbiają próchniczą glebę, sposobem, by zwiększyć te parametry jest rozsypywanie nawozów organicznych takich jak kompost lub obornik, doskonała też będzie gnojówka z pokrzywy. W czasie kwitnienia i zawiązywania owoców zasilajmy krzaki nawozami mineralnymi.

Uprawa pomidorów w nieogrzewanym tunelu foliowym

Różnice temperatur w ogrzewanym i nieogrzewanym foli tunelu mają wpływ na uprawy. Mając to na uwadze, możesz być ciekaw, czy nadal możesz uprawiać pomidory w nieogrzewanym tunelu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w chłodnym rejonie kraju. Dobrą wiadomością jest to, że nieogrzewany tunel foliowy nadal może służyć do uprawiania pomidorów, o ile starannie wszystko rozplanujesz.

Jeżeli nie możesz zapewnić ogrzewania, możesz uprawiać pomidory w nieogrzewanym tunelu dopiero po upływie ostatniego dnia przymrozków. Najlepszą datą na sadzenie pomidorów jest termin po 15 maja, mija wtedy ryzyko przymrozków, a rośliny mają przedłużony okres wegetacyjny.

Jak uprawiać pomidory przez cały rok

Najważniejszą zaletą uprawy pomidorów w tunelu foliowym jest to, że wydłuża ona sezon wegetacyjny. Dlatego też uprawa warzyw przez cały rok jest możliwa w tunelu foliowym, pod warunkiem, że zapewnisz roślinom optymalne warunki. Pomidory są wybitnie ciepłolubne, więc najlepiej owocują w okresie wiosenno-letnim, ale kontrolowanie klimatu i wybór odpowiednich odmian pozwoli na uzyskanie owoców przez cały rok.

Najlepszym sposobem na całoroczną uprawę pomidorów jest wybór odmian odpowiednich do panujących warunków. Można rozpocząć sezon wegetacyjny wcześnie, stosując odmiany odporne na zimno, a inne odmiany wykorzystać latem. Dowiedz się również więcej o różnych odmianach, a jest ich naprawdę sporo (źródła podają, że jakieś 7 tysięcy, tylko 2% z nich jest powszechnie uprawiana). Aby ułatwić Ci zadanie, podpowiadamy, że dobrym wyborem będą odmiany: Minaret, Tsarine, Boderin, Brooklyn, Inet oraz oczywiście uwielbiane za swój intensywny smak i łatwość w uprawie pomidorki koktajlowe.

Sukces całorocznej, wydajnej uprawy zależy od tego, w jaki sposób kontrolujesz środowisko, w którym rosną pomidory. Niezwykłe znaczenie, zwłaszcza jeśli chcemy odnieść sukces komercyjny, ma to, jak duży nacisk kładziemy  na kontrolowanie wnętrza tunelu za pomocą systemów ogrzewania, wentylacji i dystrybucji powietrza. Monitoruj warunki uprawy, sprawdzaj temperaturę, poziom dwutlenku węgla i wilgotność powietrza w tunelu foliowym  przez cały rok.

Wnioski

Korzyści używania tunelu foliowego polegają na tym, że można przedłużyć sezon wegetacyjny, a nawet uprawiać pomidory przez cały rok. Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym? Można zastosować rotację dwóch upraw jesienią i wiosną, ale można też uprawiać wyłącznie jesienią, albo wiosną.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie tunelu foliowego jest doskonałym sposobem na posiadanie wydajnej uprawy pomidorów. Jednak sukces zależy od twojej chęci i konsekwencji w utrzymywaniu idealnych warunków dla roślin. Układając odpowiedni harmonogram i posiadając sprawdzone informacje, dotyczące wymagań i zabiegów pielęgnacyjnych, powinieneś bez obaw podjąć wyzwanie uprawy pomidorów w tunelu foliowym.

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym? 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej