Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi z czasem. Bywa, że potrzeba wielu błędów, potknięć i uporu, aby zobaczyć idealny wzorzec. Można oczywiście wystrzegać się pewnych porażek, a gotowe rozwiązania znaleźć w poradnikach. Dlatego też powstał ten. W samym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze, sprawy związane z hodowlą. Tak, aby już po pierwszym rozstawieniu cieplarni w ogrodzie, amator ogrodnictwa był gotowy do prowadzenia uprawy.
Najważniejszą zaletą tuneli foliowych, to dodatkowy czas, jaki zdobywa się na hodowlę. Przyjazny mikroklimat w mini tunelu foliowy da się wytworzyć późną jesienią. Co pozwala przygotowanie rozsady, a wraz z nadejściem wiosny przenieś je na grządki do foliaka. Choć modułowa konstrukcja pokryta folią ułatwia wiele rzeczy, to w dalszym ciągu trzeba poświęcić nieco uwagi warzywom. Im więcej troski, tym obfitszy i dorodniejszy plon.
Spis treści
Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym pod osłonami?
Jakie odmiany pomidorów wybrać do mini tunelu foliowego?
Nim przejdziemy do sadzenia lub produkcji rozsady, warto poznać różne odmiany pomidorów. Najlepiej tymi, które przeznaczone są do hodowli w mini tunelu foliowym. Dokładne zapoznać się z ich potrzebami, a następnie dopasować mikroklimat pod osłonami. To przełoży się na optymalną wegetację roślin. Jako że pomidory to rośliny ciepło i światłolubne, foliak daje już nam przewagę na samym początku.
Decydując się na hodowlę pod osłonami, należy wybierać nasiona przeznaczone do tej metody. Mało korzystne będzie umieszczenie odmian polowych w cieplarni. Winą za ten stan rzeczy są zdolności adaptacyjne. Odmienne warunki panują w uprawie polowej a inne w hodowlach szklarniowych. Każdy producent nasion zaznacza informacje o przeznaczeniu materiału na etykiecie. Różne odmiany wymagają odmiennych temperatur, wilgotności, nawozów itp. Na rynku jest spora gama produktów pochodzących z Holandii, odmian hybrydowych dedykowanych namiotom ogrodniczym. Producenci pomidorów zwykle polecają Ailsa Craig, Black opal, Capprica, Ferline i Sungold do mini tuneli foliowych.
Jak sadzić pomidory w mini tunelu foliowym?
Dwie uprawy czy jedna uprawa?
Sadząc pomidory w mini tunelu foliowym, należy wybrać, czy chcemy prowadzić dwie uprawy w ciągu roku, czy jedną. W miejscach, gdzie temperatury utrzymują się na plusie, a zimy są łagodne. System dwóch upraw jest jak najbardziej możliwy. Natomiast zimniejsze lokalizacje wymagają, aby cały proces hodowli zacząć od rozsady dopiero na wiosnę. Wtedy gdy pod osłonami pojawią się dogodne warunki do wegetacji roślin.
Różne sposoby na uprawy pomidorów pod osłonami
Kolejną rzeczą wartą rozpatrzenia, przy pytaniu, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? To decyzja czy podczas hodowli będziemy wykorzystywać glebę, czy hydroponikę. Pierwszy rozwiązanie jest dobrze znane. Wykorzystuje się wysokiej jakości ziemię, zasobną w makro oraz mikroelementy, o odpowiedniej strukturze oraz dobrej przepuszczalności wody. Hydroponika natomiast to temat bardzo rozległy, który od wielu lat zyskuje na popularności. Ta technologia niegdyś przeznaczona wyłącznie dla komercyjnych plantacji coraz częściej pojawia się w hobbystycznych tunelach foliowych. W tym przypadku rośliny uprawia się na syntetycznym podłożu. Przez które przenikają korzenie, które stykają się z substratem. To z niego pobierają wszystkie potrzebne do wzrostu elementy.
Jak prowadzić krzewy pomidorowe?
Wybierając już metodę uprawy pomidorów pod osłonami, przechodzimy do następnego kroku. W trakcie jak pomidory wschodzą, istotne dla ich poprawnego rozwoju jest przycinanie ich. Rozwiązań jest kilka, choć zwykle wszystkie sprowadzają się do dwóch. Albo pomidory stają się pnączami, które rozkłada się po sznurach lub specjalnie przygotowanych do tego stelażach, lub formuje się je w krzewy. Kształt będzie zależeć od dostępnej przestrzeni, środków, a także odmian, które rozwijają się w mini tunelu foliowym.
Jakie jest najlepsze miejsce do uprawy pomidorów?
Najważniejsze sprawy już za nami. Teraz pora na umieszczenie sadzonek w odpowiednim miejscu. Choć same pomidory lubią stały dopływ ciepła to jednak nadmiar intensywnego światła już mniej. Podczas upalnych, słonecznych dni cieniowanie upraw może być koniecznym zabiegiem. Chroni to wnętrze szklarni przed przegrzaniem. Ziemia powinna być wilgotna, lecz wystrzegajmy się zbyt obfitego podlewania. Sprzyja to rozwojowi chorób, których jest całkiem sporo u pomidorów.
Gdy tylko pojawią się siewki, przenosie się je w jasne miejsce i czeka około 60 dni, przed posadzeniem ich do doniczek. Te w chwili kiedy będą mięć między 15 a 20 cm, umieszcza się na stałe miejsca w mini tunelu foliowym. Przez cały ten czas staramy się utrzymać temperaturę między 18°C a 25°C za dnia a w nocy 15°C do 17°C.
Jak dbać o pomidory w mini tunelu foliowym?
Podlewanie
Pomidory potrzebują dużo wody, ale nadmierne podlewanie może również powodować problemy. Innym częstym błędem ogrodników jest to, że nie podlewają korzeni, tylko leją wodę z góry na liście. To może powodować choroby i rozwój szkodników. Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość podlewania zależy od tego, czy gleba jest sucha.
Nawożenie
Najlepszym sposobem na dobranie nawozu dla pomidorów jest przetestowanie gleby. Po rozpoznaniu potrzebnych składników odżywczych można poznać odpowiednią dawkę i rodzaj. Bywa, że pomidory “dokarmia” się również w trakcie ich dojrzewania.
Wentylacja i wilgotność
Oprócz temperatury ważne jest, aby utrzymać wilgotność w tunelu foliowym na poziomie 60-70%. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i poprawić zapylanie. Tunele foliowe z wietrzeniem bocznym, wyposażone w moduł wentylacji usprawniają przepływ powietrza. Za pomocą kurtyn bocznych, które podnosi się po obu dłuższych bokach konstrukcji, można unormować wilgotność oraz poziom ciepła.
Chwasty i szkodniki
Ściółkowanie pomaga w kontrolowaniu chwastów w mini tunelu foliowym. Jako że potrafią w łatwy sposób zagłuszyć rozwój pomidorów, warto znaleźć sposób na ograniczenie ich ekspansji. Systematyczne wyrywanie, choć skuteczne jest procesem wymagającym stałego powtarzania. Bywa również bardzo męczące. Dlatego znacznie lepiej przestrzeń wolną wokół pomidorów wysiać pożytecznymi roślinami lub okryć agrowłókniną. Co do szkodników to istotne jest to, aby zachować jak najlepsze warunki sanitarne pod osłonami. Co sezon dezynfekować szklarnie, a w razie pojawienia się jakiś agrofagów od razu rozpoznać przeciwnika, a następnie dobrać odpowiedni specyfik do ich zwalczania.
Uprawa współrzędna dla pomidorów w mini tunelu foliowym?
Można w pełni wykorzystać mini tunel foliowy, sadząc pomidory z roślinami towarzyszącymi. Ta praktyka to doskonały i niezawodny sposób na zaoszczędzenie miejsca i posiadanie roślin, które czerpią z siebie nawzajem korzyści. Dzięki odpowiedniemu planowaniu można zapobiegać pojawianiu się szkodników.
Na przykład, zioło takie jak koper włoski odstrasza szkodniki, ale także przyciągają pożyteczne owady, takie jak biedronki. Inne rośliny, takie jak mięta, pomagają nawet poprawić zdrowie i smak owoców. Chcąc mieć estetyczny mini tunel foliowy, warto umieścić w nim nagietki, które są świetnymi sąsiadami dla pomidorów.
Podsumowanie
Chcąc mieć świeżą dostawę zdrowych i pysznych pomidorów, warto rozważ ich uprawę pod osłonami. Nauka uprawy pomidorów w mini tunelu foliowym nie jest przytłaczająca, sprowadza się do sadzenia i pielęgnacji. Na rynku jest wiele podręczników, które pomogą ogrodnikom w rozpoczęciu produkcji pomidorów.
Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? Na pewno w cieplarni. Ze względu na rozmiar, można łatwo utrzymać i monitorować mikroklimat, co wspiera skutecznie plon. To zaś przekłada się do dorodne zbiory pod koniec sezonu.