Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest właśnie jakość oraz zasobność gleby. Nawozy organiczne odkwaszają glebę, normalizują pH, stymulują rośliny do wzrostu oraz poprawiają fitosanitarny stan podłoża. Zasadniczą zaletą nawozów organicznych, w porównaniu do mineralnych, jest to, że działają przez długi czas. Rośliny są zaopatrywane są w składniki pokarmowe, a organizmy glebowe mają korzystniejsze warunki do rozwoju. 

Rodzaje nawozów organicznych:

  • Obornik – sporo składników pokarmowych oraz mikroelementów otrzymuje się z przefermentowanych odchodów zwierzęcych oraz naturalnej ściółki. Ten rodzaj nawozu jest optymalnym budulcem próchnicy, działa przed długi okres, zaś uwalnianie elementów pokarmowych dla roślin zależy od rodzaju gleby. Stosuje się go co 3 lata na glebach lekkich i co 5 na ciężkich. Przy każdym użyciu powinien być starannie wymieszany z ziemią i przekopany. Należy pamiętać, że dopiero przefermentowany nadaje się do użycia, gdyż świeży zawiera szkodliwy dla roślin amoniak.
  • Gnojowica – to połączeniu moczu i kału wzbogaca się o składniki pokarmowe i stosuje mocno rozcieńczoną (1:10, 1:20, 1:30).
  • Nawozy zielone – są dobrym rozwiązanie jako przedplon i poplon. Po przekopaniu lub przeoraniu poprawiają strukturę gleby, dostarczają jej składników pokarmowych oraz stają się budulcem próchnicy. Należy dostosować nawóz zielony do plonu głównego.
  • Ptasie odchody – skutecznym rozwiązaniem jest ich połączenie z nawozami zielonymi, czyli po przekompostowaniu. Porównując do obornika, pomiot ptasi rozkłada się znacznie szybciej.
  • Biohumus – kompost powstały z resztek obornika oraz roślin, przerobiony zostaje przez dżdżownice kalifornijskie, które wzbogacają go o składniki odżywcze.

Nawozy zwierzęce należy stosować do konkretnych roślin. Różnice w pH oraz w ilości składników mineralnych sprawiają, że na jedne rośliny działają korzystnie, innym zaś szkodzą. Nawóz koński dzięki swoim właściwościom jest uznawany za najlepszy. Rozgrzewa i odkwasza glebę, ma znaczną zawartość azotu oraz substancji organicznych.

Skuteczne nawozy zwierzęce

  • Nawóz bydlęcy – obornik z rogacizny optymalnie sprawdza się na składnik kompostu, daje skuteczne rezultaty do wytworzenia ziemi gnojowej oraz jako gnojówka do podlewania roślin. Krowie placki nawet świeże są mniej zasobne niż inne nawozy zwierzęce, powodując, że trudniej jest przenawozić rośliny. Ma odczyn zasadowy 7,5 pH, co sprawia, że można nim odkwaszać glebę.
  • Nawóz koński – jeden z najlepszych organicznych nawozów, dzięki szybkiemu rozkładaniu idealnie nadaje się do zastosowania w tunelach ogrodniczych. Wydziela sporo ciepła, co pozytywnie wpływa na procesy wegetacyjne roślin, zawiera także o wiele więcej azotu niż nawóz bydlęcy. Odczyn nawozu końskiego to pH w granicach od 6,8 do 8. Oznacza to, że jest zasadowy i nie nadaje się dla roślin kwasolubnych.
  • Nawóż kurzy – działa znacznie szybciej niż obornik bydlęcy i zalecany jest do warzyw oraz sadów. Niestety łatwo nim przenawozić rośliny, dlatego należy starannie dobrać proporcje oraz należycie go przygotować.

Poprzednie artykuły z seri o “Pielęgnacji ziemi w tunelu foliowym”

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej