Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców i arystokratycznych dworów. Niezwykłe jakby skórzane liście oraz duże najczęściej czerwone, różowe lub białe kwiaty, podobne do pąków róży lub piwonii czynią kamelię niezwykle atrakcyjną, elegancką rośliną, która od zawsze kojarzona jest z dobrym gustem i bogactwem. Dawniej kwiaty kamelii noszone były przez arystokratów w butonierkach i uprawiane były głównie w oranżeriach i ogrodach zimowych. We współczesnych czasach, powstały nowoczesne hybrydy, które dzięki lepszej odporności zagościły w ogrodach i mieszkaniach zwykłych śmiertelników. Nadal jednak kamelie to bardzo efektowne, lecz niestety bardzo kapryśne i wymagające rośliny.
Spis treści
Uprawa i pielęgnacja kamelii
W Polsce najczęściej spotykaną odmianą jest kamelia japońska, pojawia się w sklepach na przełomie lutego i marca, wtedy też kwitnie. Niejedna osoba skuszona widokiem tej pięknej rośliny dokonała spontanicznego zakupu, głowiąc się później, w jaki sposób ją pielęgnować. Uprawa kamelii w domowych warunkach może się okazać prawdziwym wyzwaniem, dlatego że roślina potrzebuje nieogrzewanego wnętrza o świeżym powietrzu i rozproszonym świetle. Optymalna temperatura w miesiącach zimowych to 5-12 stopni, kamelie źle reagują również na suche powietrze. Latem możemy wynosić je na balkon albo do ogrodu, należy jednak zwrócić uwagę aby była osłonięta przed przeciągami oraz nienarażona na ostre bezpośrednie promienie słoneczne.
Uprawa kamelii jest prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników, efekty jednak warte są zachodu. Ambicji i uporu wymaga również rozmnażanie kamelii, nie jest to bowiem łatwy i szybki proces. Posiadając jednak zdrową, dojrzałą roślinę szkoda jednak byłoby nie spróbować stworzyć jej kopii, używając do tego celu sadzonek wierzchołkowych i pędowych. Rozmnażanie przez sadzonki to metoda wegetatywna, która ma tę zaletę, że w odróżnieniu od rozmnażania generatywnego, czyli z nasion, uzyskane rośliny powtarzają cechy rośliny macierzystej.
Rozmnażanie kamelii z sadzonek
Ukorzenienie sadzonek pędowych i wierzchołkowych pobranych z dojrzałej rośliny, jest dobrym pomysłem, jeżeli chcesz cieszyć się większą ilością kwiatów. Nie wymaga co prawda specjalistycznych narzędzi ani nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga jednak dużo cierpliwości i sporej dawki szczęścia. Do sukcesu w propagacji kamelii z pewnością przyczyniłaby się szklarnia lub tunel foliowy, ponieważ łatwiej jest w nich podołać wymaganiom rośliny. Pod osłonami bez problemu możesz kontrolować warunki środowiskowe i sterować nimi w ten sposób, aby sadzonki tej trudnej i niezwykle kapryśnej rośliny dobrze się przyjęły.
Oto wszystko, o czym musisz wiedzieć, aby ukorzenić kamelię z sadzonek:
Krok 1: Pobranie sadzonek
Sadzonki wierzchołkowe i pędowe kamelii pobieramy w czasie, w którym roślina nie kwitnie, najlepszą porą jest lipiec-sierpień lub luty. Wybieramy silne, zdrowe i półzdrewniałe pędy. Pędy, których używasz do rozmnażania kamelii, powinny mieć około 10 cm i co najmniej dwa oczka. Przycinamy je pod kątem ostrym, sterylnym nożem, a następnie usuwamy z nich wszystkie liście oprócz 2-3 na samych wierzchołkach.
Dobrze jest pobrać jak najwięcej sadzonek z rośliny matecznej, ponieważ bardzo często ulegają one obumarciu wskutek infekcji grzybiczych. Posiadając większą ilość podziałów, zwiększasz więc swoje szanse na przyjęcie się, chociaż kilku z nich.
Krok 2: Umieszczenie sadzonek w doniczkach
Bardzo dobrym podłożem dla sadzonek kamelii będzie mieszanka złożona z mchu torfowego, piasku lub perlitu. Przed posadzeniem szczepek zanurzaj dolne części pędów w ukorzeniaczu, który przyspieszy rozwój bryły korzeniowej. Umieszczaj sadzonki w dołkach o głębokości co najmniej 5 cm, jeśli używasz niewielkich doniczek, sadź w nich pojedyncze sztuki, jeśli dysponujesz większymi pojemnikami, zachowaj od 7-12 cm odległości między roślinami.
Krok 3: Podlewanie sadzonek
Po posadzeniu roślin koniecznie podlej je, najlepiej przegotowana wodą, ponieważ kamelie źle znoszą wapń znajdujący się w wodzie. Regularne podlewanie sadzonek jest niezwykle ważne dla ich rozwoju, pomocne w utrzymaniu wilgoci w podłożu, może być też, przykrycie doniczek przezroczystą folią. Bardzo ważne jest częste zraszanie liści wodą, aby nie wyschły. Należy jednak bardzo uważać, aby nie przedobrzyć z ilością wody, dlatego, że najczęstszą przyczyną uszkodzenia pędów kamelii są choroby grzybicze. W późniejszym okresie, gdy zobaczysz, że roślina wypuściła nowe korzenie i listki, powinieneś ograniczyć podlewanie do jednej sesji tygodniowo.
Krok 4. Wybór odpowiedniej lokalizacji
Kamelie do prawidłowego rozwoju potrzebują miejsca, w którym będą miały dostęp do dobrze rozproszonego światła słonecznego. Wystawianie sadzonek na bezpośrednie ostre promienie słoneczne, jest fatalnym pomysłem. Dobrą temperaturą dla ukorzenienia się sadzonek będzie temperatura około 15-16 stopni C. Możemy postawić doniczki na parapetach, na pewno jednak nie południowych, także kaloryfery znajdujące się w pobliżu, mogą znacznie zaszkodzić sadzonkom. Doskonałym rozwiązaniem byłoby umieszczenie sadzonek w szklarni lub tunelu foliowym, tylko tam możliwe jest utrzymanie stabilnych warunków termalnych oraz odpowiedniej wilgotności powietrza, także możliwość dodatkowego oświetlenia wpłynie korzystnie na przyjęcie się sadzonek.
Ukorzenianie kamelii jest zadaniem dla cierpliwych i wytrwałych, ponieważ trwa naprawdę długo. Jeżeli jednak wszystko pójdzie pomyślnie to, po półtora do dwóch miesięcy roślina zacznie rozwijać swoje korzenie.
Uprawa kamelii w mini szklarniach i tunelach hobbystycznych
Szklarnie i tunele foliowe są zdecydowanie najlepszymi miejscami do uprawy tak trudnych i wymagających roślin jak kamelie. Stworzenie dla nich odpowiednich warunków środowiskowych w domowym zaciszu jest niezwykle skomplikowane i najczęściej skazane na porażkę. Uprawa pod osłonami daje ci możliwość łatwiejszej pielęgnacji, kontroli warunków środowiskowych dla zdrowia i rozwoju kamelii. Rozmnażanie tak kapryśnej damy jak kamelia, wymaga również niezwykłej dbałości o wszystkie czynniki odpowiadające za powodzenie procesu, z pewnością idealnym miejscem dla sadzonek będzie właśnie wnętrze konstrukcji.
Umieszczenie kamelii w szklarni lub tunelu foliowym to najlepszy model uprawy tej delikatnej rośliny. Oto kilka zalet uprawy kamelii w szklarni:
Możesz przedłużyć okres kwitnienia
Jeśli chcesz, aby kamelie dłużej i obficiej kwitły, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest umieszczenie ich w szklarni lub tunelu. Dzieje się tak, ponieważ tylko w warunkach szklarniowych możesz utrzymać stabilną temperaturę oraz kontrolować poziom wilgoci i oświetlenie. Kamelie do zawiązywania pąków kwiatowych potrzebują naprawdę niskiej temperatury, także światło wpływa na jakość i długość jej kwitnienia. W czasie zawiązywania kwiatów roślina musi mieć około 16 godzin światła. W tunelu lub szklarni bez problemu możesz wykorzystać sztuczne oświetlenie, aby pobudzić roślinę do jak najbardziej intensywnego kwitnienia.
Zapobiegniesz chorobom i szkodnikom
Wśród typowych problemów, z którymi borykają się hodowcy kamelii, są inwazje szkodników, takich jak mszyce, przędziorki lub tarczniki, a także choroby grzybicze i wirusowe. Wrażliwość kamelii na patogeny jest tak wysoka, że nazywana jest ona ogrodową księżniczką, Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, umieszczając roślinę w kontrolowanym i izolowanym pomieszczeniu, jakim jest szklarnia lub tunel. Nawet jeżeli zauważysz pierwsze symptomy infekcji, pod osłonami będzie ona dużo łatwiejsza do opanowania.
Kontrolujesz dopływ światła
Kamelie to delikatne rośliny, które mają specyficzne wymagania również w zakresie ekspozycji na światło. Jak wcześniej wspominaliśmy, lubią one światło dobrze rozproszone, ale nie preferują ostrego bezpośredniego działania promieni UV. Jednym z najlepszych sposobów, zapewnienia im dużej ilości mocno rozproszonego światła jest umieszczenie ich w szklarni, w której ściany pokryte są specjalnymi preparatami cieniującymi, bądź użycie kurtyn lub zasłon cieniujących.
Wniosek: jak rozmnożyć kamelię z sadzonek?
Podjęcie trudnego zadania, jakim jest ukorzenienie sadzonek kamelii, jest nie lada wyzwaniem ogrodniczym, wymaga wiele cierpliwości i uwagi związanej ze spełnieniem wszystkich wymogów rośliny. Najbardziej rekomendowane miejsca do uprawy kamelii to oranżerie, szklarnie lub tunele foliowe. Sprostanie wymaganiom tej kapryśnej w kontrolowanym i stabilnym środowisku jest dużo łatwiejsze, także rozmnażanie kamelii ma większe szanse powieść się właśnie pod osłonami.