Jak ukorzenić kamelię z sadzonek: przewodnik krok po kroku

Jak ukorzenić kamelię z sadzonek: przewodnik krok po kroku

Jeśli zawsze chciałeś dowiedzieć się, jak wykorzenić kamelię z sadzonek, czytasz właściwą stronę. Kamelie to wspaniałe gatunki roślin, które kwitną tylko w chłodniejszych miesiącach roku. Dlatego ogrodnicy zawsze szukają sposobów na ich udaną uprawę. Podczas gdy kamelie można hodować z nasion lub przez szczepienie lub odkładanie warstw, większość zielonych kciuków jest bardziej zainteresowana nauką ukorzeniania kamelii z sadzonek ze względu na jej doskonałe wyniki.

Jedną z głównych zalet używania sadzonek do rozmnażania roślin, w tym przypadku kamelii, jest to, że mogą wytwarzać kwiaty takie same jak roślina macierzysta. Tak więc, jeśli masz w ogrodzie roślinę, którą chcesz rozmnażać, będziesz miał większe szanse na uzyskanie dokładnej rośliny, jeśli będziesz ją rozmnażać przez sadzonki.

Rozmnażanie kamelii z sadzonek

Ukorzenienie kamelii z sadzonek jest najtańszym sposobem rozmnażania kamelii i cieszenia się większą liczbą kwitnących kwiatów. Ponadto ta metoda propagacji nie wymaga skomplikowanych narzędzi. W odpowiednich warunkach Twoje sadzonki Camellia wyrosną na korzenie i będą gotowe do sadzenia.

Oto, jak możesz ukorzenić rośliny Camellia z sadzonek:

Krok 1: Zbierz sadzonki

Najlepiej zrobić to pod koniec wiosny lub na początku sezonu letniego. Podczas robienia sadzonek wybierz zdrową łodygę, z której chcesz pobrać sadzonki Camellia. Następnie wykonaj ukośne cięcie na szóstym węźle łodygi, a następnie usuń liście, ale pamiętaj, aby pozostawić co najmniej dwa do trzech liści na sadzonkach.

Dobrze jest też wziąć jak najwięcej sadzonek. Zwiększa to Twoje szanse na sukces, jeśli chodzi o ukorzenienie lub rozmnażanie kamelii.

Krok 2: Umieść sadzonki w doniczce

Umieść mieszankę grubego piasku, ziemi doniczkowej, mchu torfowego i perlitu na garnku i umieść tam swoje sadzonki. Jeśli używasz małej doniczki, możesz umieścić sadzonki pojedynczo, ale jeśli masz większą sadzarkę, możesz sadzić je w odległości 2-3 cali od siebie. Upewnij się, że sadzonki są sadzone co najmniej 2 cale w głąb gleby.

Innym świetnym sposobem na przyspieszenie procesu ukorzeniania jest zanurzenie sadzonek w hormonie ukorzeniającym. Zwiększy to również szanse przetrwania cięcia.

Krok 3: Podlewaj sadzonki

Po posadzeniu sadzonek Camellia w doniczce musisz je podlać, aby zapobiec odwodnieniu. Uważaj jednak, aby ich nie nadmiernie podlewać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Gdy rośliny osiądą lub wyrośnie znaczna liczba korzeni, podlewanie można ograniczyć przynajmniej raz w tygodniu.

Pomocne jest również przykrycie sadzonek przezroczystym plastikiem, aby utrzymać wilgoć roślin w środku.

Krok 4. Umieść w miejscu, w którym może odbierać światło słoneczne

Kamelie potrzebują światła słonecznego do fotosyntezy, ale nie lubią wystawiania się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli uprawiasz sadzonki, pamiętaj, aby umieścić doniczki w miejscu, w którym może uzyskać odpowiednią ilość światła słonecznego.

W ciągu półtora do dwóch miesięcy twoje odmiany Camellia będą w stanie rozwinąć korzenie. Do tego czasu możesz zacząć myśleć o przeszczepieniu go na stałe miejsce.

Uprawa kamelii w mini szklarniach

Szklarnie są jednymi z najlepszych miejsc do uprawy roślin, zwłaszcza jeśli uprawiasz kamelie, które wymagają określonych potrzeb wzrostu. Wiadomo, że kamelie są trudne w uprawie. Jednak w przypadku szklarni proces ten może stać się łatwiejszy.

Uprawa odmian kamelii w szklarni to świetna alternatywa dla sadzenia jej bezpośrednio w ogrodzie. Oto zalety uprawy kamelii w szklarni:

Możesz przedłużyć okres kwitnienia

Jeśli chcesz, aby kamelie przedłużyły okres kwitnienia, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest umieszczenie rośliny w szklarni. Tam możesz kontrolować temperaturę i wilgotność, aby zapewnić optymalne środowisko do wzrostu twoich odmian. Ponieważ wiadomo, że kamelie najlepiej rosną w chłodniejsze dni, posiadanie szklarni umożliwi kamelii wytwarzanie kwiatów nawet w lato.

Zapobieganie chorobom i szkodnikom

Wśród typowych problemów występujących w kamelii rośliny to inwazje szkodników, takie jak mszyce, przędziorków lub łuska oraz choroby, takie jak plamistość liści glonów, rak i zaraza kwiatowa. Jeśli nie są one kontrolowane, może to doprowadzić do ostatecznej śmierci rośliny. Jednak dzięki szklarniom można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów, a jeśli takie problemy wystąpią, można je łatwo kontrolować.

Lepszy rozsył światła

Rośliny kamelii potrzebują światła słonecznego, ale nie lubią być na nie bezpośrednio wystawiane. Jednym ze sposobów upewnienia się, że dostają odpowiedni rodzaj światła słonecznego, którego potrzebują, jest umieszczenie ich w szklarni. Pokrycie szklarni może przekierować promienie słoneczne i równomiernie rozprowadzić je w szklarni. Gwarantuje to, że Twoja roślina nie zostanie uderzona bezpośrednimi promieniami.

Wniosek: jak wykorzenić kamelię z sadzonek

Nauczenie się, jak ukorzenić kamelię z sadzonek, to świetny sposób na rozmnażanie rośliny i uzyskanie tej samej rośliny, co roślina macierzysta. Robiąc to, pamiętaj, że muszą mieć odpowiednie wymagania dotyczące wzrostu, aby dobrze się rozwijać. Możesz również zwiększyć swoje szanse na sukces, jeśli pozwolisz sadzonkom Camellia rosnąć w szklarni, w której możesz kontrolować warunki środowiskowe, aby dopasować je do wymagań Twojej rośliny.

Jak ukorzenić kamelię z sadzonek: przewodnik krok po kroku

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich ...
Czytaj więcej
Hale łukowe – projekt na zamówienie - Namioty garażowe i magazynowe
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe ...
Czytaj więcej
Uprawa ogórków w tunelu foliowym - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Jak hodować ogórki w uprawach pod osłonami? Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile ...
Czytaj więcej