Jak pozbyć się mączlików?

Jak pozbyć się mączlików

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być jedno z najważniejszych pytań, jakie przychodzi Ci do głowy. Obecność tych dokuczliwych owadów w ogrodzie nie jest czymś, co należy traktować z przymrużeniem oka.

Gdy mączliki opanują Twoje piękne rośliny, wszystko szybko może się potoczyć w złym kierunku i zanim się obejrzysz, będziesz musiał rozpoczynać uprawę od nowa.

Obecność mączlika to poważna sprawa.

Te skrzydlate szkodniki mogą być niewielkie, rzędu centymetra lub dwóch, ale szkody, jakie wyrządzają, są ogromne, a tak będzie, jeśli nie podejmie się środków zapobiegawczych. To, co początkowo może wydawać się oznaką niedoboru składników odżywczych, może być już znakiem ostrzegawczym.

Na przykład, rośliny zaatakowane przez mączliki mogą nie rosnąć i mieć żółte, usychające liście. Oba te objawy można jednak zaobserwować w przypadku wielu chorób roślin. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na stan roślin.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapobiegania i zwalczania mączlików na roślinach.

Pojawienie się mączlika w ogrodzie może być spowodowane kupnem zarażonej rośliny lub tym, że owady te w jakiś sposób znalazły sobie drogę do ogrodu. Niezależnie od przyczyny, pamiętaj, aby się ich pozbyć, zanim zniszczą wszystkie twoje rośliny.

Skąd możecie wiedzieć, że wasze rośliny są zarażone mączlikiem?

Zanim zdecydujesz się na zakup nowej rośliny i posadzenie jej w ogrodzie, dokładnie sprawdź, czy nie ma na niej mączlików. Szukajcie ich na nowych przyrostach, pod powierzchnią liści i na ich żyłkach.

Mączliki rozmnażają się w dużych ilościach w krótkim czasie. Konkretnie, składają one około 400 jaj, z których szkodniki mogą się wykluć w ciągu zaledwie siedmiu dni. To istotne dla przetrwania rośliny, aby odkryć te małe białe szkodniki, zanim ich populacja stanie się nadmierna.

Jeśli z jakiegoś powodu nie zauważyliście roju mączlików latających swobodnie po waszym ogrodzie, na pewno nie możecie przeoczyć wymierania waszych roślin. Mączliki powoli wysysają soki z roślin, pozostawiając w zamian spadź (białe mleczko), która może prowadzić do chorób grzybowych.

Jak się pozbyć mączlików?

Po zaobserwowaniu pierwszych oznak inwazji mączlików należy natychmiast odizolować zaatakowane rośliny od reszty, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Następnie należy usunąć szkodniki poprzez uciskanie liści, zwłaszcza ich spodniej strony, a następnie oddzielić je od siebie.

Można również skorzystać z żółtych pułapek lepowych, ponieważ mączliki są przyciągane do jasnych kolorów. Są one dostępne na rynku, choć można również wykonać je samodzielnie. Taśmy mogą być stosowane jako alternatywa dla wazeliny rozprowadzonej na żółtej kartce, metoda ta jest również skuteczna.

Bardziej agresywnym rozwiązaniem jest użycie ręcznych odkurzaczy i ręczne usunięcie ich z roślin. Pamiętajcie jednak, aby opróżnić urządzenie z dala od ogrodu, w przeciwnym razie mączliki będą powracać.

Jeśli po wszystkim mączliki nadal uporczywie żerują na Twoich roślinach, niestety czas najwyższy wyrzucić je. Przechowuj je szczelnie zamknięte w worku na śmieci i wyrzuć daleko od domu. Nie wprowadzaj nowych roślin, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Czy przejście na ogrodnictwo szklarniowe ma sens?

Uprawa roślin na zewnątrz sprawia wiele problemów, które utrudniają opiekę nad owocami, warzywami, roślinami ozdobnymi i ziołami. Z drugiej strony, uprawa w mini, hobbystycznej lub półprofesjonalnej szklarni, lub tunelu ułatwia to zadanie.

Chociaż założenie takiej zamkniętej struktury może wiązać się z kosztami, korzyści płynące z uprawy w takich warunkach są warte każdego wydanego na nią grosza. Aby dać Ci wyobrażenie o czym mówimy, sprawdź, jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni:

Uchronisz je przed skutkami złej pogody.

Posiadając własną szklarnię, nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich roślin nawet wtedy, gdy pogoda się zmienia . Konstrukcja osłania rośliny przed skutkami silnych wiatrów, ulewnych deszczy i śniegu. Eliminuje to konieczność podejmowania nagłych działań, aby zapewnić roślinom ochronę przed żywiołami.

Niszczące owady i zwierzęta nie będą miały dostępu do Twoich roślin.

Najkorzystniejsze w ogrodnictwie szklarniowym jest to, że działa ona również jako bariera oddzielającą delikatne rośliny od niechcianych insektów i szkodników, które bez wahania je zniszczą. W rezultacie nie będziesz musiał używać szkodliwych pestycydów i innych toksycznych chemikaliów, aby utrzymać te stworzenia na dystans.

Twoje rośliny mogą mieć zapewnione najlepsze środowisko rozwoju.

Ponieważ szklarnia zapewnia roślinom izolowaną przestrzeń, masz większą kontrolę nad ich warunkami wzrostu, w tym temperaturą, wilgotnością, światłem i wentylacją. Umożliwia to wydłużenie okresu wegetacji i uprawę egzotycznych roślin, które nie są typowe dla Twojego regionu.

Nie będziesz musiał budować szopy ogrodowej

Szklarnia, może również służyć jako miejsce do przechowywania wszystkich niezbędnych artykułów ogrodniczych, takich jak nasiona, żywność dla roślin, narzędzia i sprzęt. Innymi słowy, szklarnia eliminuje konieczność budowania szopy ogrodowej.

Wniosek

Istnieje jedna rzecz, o której nie powinieneś zapominać, gdy zastanawiasz się „jak pozbyć się mączlików?”, a mianowicie, że te owady nie są takie same jak inne szkodniki. Wierzcie lub nie, ale w przeciwieństwie do większości z nich, są one odporne na produkty na bazie chemicznej. Jeśli jednak uprawiasz rośliny w szklarni, możesz nigdy nie mieć do czynienia z tymi paskudnymi insektami.

Jak pozbyć się mączlików

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...