Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Jak uprawiać bratki w doniczkach | Porady od KrosAgro

Bratki to cieszące się wielką popularnością i pełne uroku, dwuletnie rośliny. Swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko urodzie, ale również wyjątkowemu hartowi ducha. Są bowiem niezwykle odporne, dobrze rosną w niskich temperaturach, znosząc nawet temperatury poniżej zera, także ich wymagania na substancje odżywcze są niewielkie i nie musimy właściwie w ogóle ich nawozić. Dla początkujących ogrodników, chcących wyjątkowej dekoracji balkonów tarasów i rabat, wybór bratków jest strzałem w dziesiątkę, a jego uprawa nie może się po prostu nie udać.

Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Czy wiesz, że prawdziwa nazwa bratka to fiołek ogrodowy, powstał bowiem poprzez krzyżówkę dzikich fiołków. Kolejnym  interesującym faktem dotyczącym tej rośliny, jest znaczenie etymologiczne jej nazwy. Termin „bratek” pochodzi od francuskiego słowa pensée, które oznacza „myśli” lub „myślenie”. Co więcej, bratki to jedne z nielicznych kwiatów ogrodowych, które można zjeść. Dodany do deseru lub sałatki może nadać łagodny miętowy posmak, który z pewnością pokochasz. Obecnie mamy tysiące jego odmian, zróżnicowanych wielkością i kolorem. Nie różnią się jednak między sobą w ogóle wymaganiami i tym, że sadzimy je po ostatnich przymrozkach. Jeżeli zima nie jest zbyt sroga, kwitną nawet w styczniu. Oczywiście to wiosna jest czasem, w którym rozwijają pełnię swego uroku, kwitną naprawdę długo, niestety wraz z nastaniem ciepłych dni tracą na urodzie.

Kwitnienie bratków pod osłonami

Kwitnienie bratków uzależnione jest bowiem od dość chłodnej temperatury plasującej się na poziomie 14-17 stopni C, temperatura w okolicach 20 stopni C sprawia, że roślina wytwarza coraz mniejsze, bledsze kwiaty lub też zwyczajnie przekwita. Cieszmy się więc bezpretensjonalnym pięknem bratków i ozdabiajmy nimi swoją przestrzeń, są w końcu symbolem mającej nadejść wiosny!

Dowiedz się jak najlepiej pielęgnować bratki w pojemnikach i doniczkach, tak by w pełni rozwinęły swój potencjał, a ich szafirowe, otoczone jakby sińcem oczy były wpatrzone w nas jak najdłużej!

Jak najlepiej uprawiać bratki w doniczkach?

Najlepsze stanowisko dla bratków

Najważniejszy uprawie bratków jest wybór odpowiedniego stanowiska. Kwiaty te uwielbiają rozproszone światło, zbyt mocne, bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia na płatkach kwiatów oraz liściach. Unikajmy więc ekspozycji na wystawie południowej, najlepszym wyborem będzie strona wschodnia lub zachodnia. Północny balkon nie jest dobrym wyborem, ponieważ lekki półcień wydłuża kwitnienie, natomiast zbyt mała dawka światła spowoduje zmniejszenie kwiatów i utratę zwartego pokroju przez wyciąganie się pędów. Pamiętaj, że bratki odporne są nawet na siarczyste mrozy, natomiast wysokie temperatury i upały są  dla nich zabójcze.

Odpowiednie podłoże i doniczki dla bratków

Bratki najlepiej rosną w żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu, może być to dobrej jakości ziemia do kwiatów balkonowych. Istotne jest, aby doniczki miały otwory odprowadzające nadmiar wody oraz warstwę drenażu na dnie. Przesadzając bratki z małych osłonek, w których są sprzedawane, zwróć uwagę, aby zachować między nimi około 15 cm odległości, ponieważ kwiaty  muszą mieć przestrzeń, gdy zaczną się rozrastać.

Podlewanie bratków

Podlewamy bratki regularnie rano i wieczorem, podłoże powinno być utrzymane w stałym poziomie wilgoci. Uważaj jednak by nie przesadzić z nawadnianiem, bo może odbić się to niekorzystnie na wyglądzie i zdrowiu rośliny. Przelane bratki mogą zacząć żółknąć, korzenie gnić, a roślina narażona jest na infekcję grzybiczą. Niedobór wody również będzie miał negatywne konsekwencje, ponieważ nawet krótkie okresy suszy odbijają się na ich kondycji. Zarówno ilość, częstotliwość, pora dnia, jak i sposób podlewania mają znaczenie. Nigdy nie lej wody po liściach i kwiatach oraz nie zraszaj rośliny, ponieważ bratki są podatne na choroby grzybowe oraz żerujące na nich szkodniki takie jak: mszyce, przędziorki i mączliki.

Nawożenie bratków

Bratki nie są wymagające również w tym przypadku. Wystarczy, jeżeli podczas sadzenia dodamy do ziemi trochę granulowanego nawozu o przedłużonym działaniu. Powinno to całkowicie wystarczyć, jeśli chcemy pobudzić roślinę do obfitego i długotrwałego kwitnienia, koniecznie usuwajmy przekwitłe pąki kwiatowe.

Jak rozmnażać bratki?

Jak już wspominaliśmy, bratek jest rośliną dwuletnią. Kwiaty sprzedawane w kwiaciarniach, są wysiewane w połowie poprzedniego roku, a ich cena jest na tyle niska, że mało kto zajmuje się samodzielnym rozmnażaniem ich. Nie jest to jednak bardzo trudne, lecz wymaga odrobinę cierpliwości i wysiłku. Zaczynamy od wysiania nasion, najlepszą porą będzie druga połowa czerwca. Do kiełkowania potrzebna będzie temperatura około 16-18 stopni, po około 10 dniach od wysiewu możemy spodziewać się, że roślina wzejdzie. Z początkiem jesieni, kiedy sadzonki będą miały 2-3 liści właściwych, możemy pikować rozsadę. Następnie przesadzamy je do dobrze przepuszczalnej, lekkiej ziemi z warstwą drenażu i otworami odpływowymi i umieszczamy w miejscu, gdzie spokojnie przezimują, zabezpieczając je przed zbyt niską temperatura.

Odmiany bratków do upraw pod osłonami

Większość odmian bratków powinna zakwitnąć dopiero na drugi rok. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje bratki mają najodpowiedniejsze do swoich wymagań warunki, skorzystaj z możliwości, które oferuje uprawa szklarniowa. Specjalny system oświetlenia, wentylacja, regulacja temperatury i stała kontrola wilgoci, okażą się nieodzowną pomocą przy produkcji rozsady. Korzystny będzie dodatkowy zastrzyk składników odżywczych z rozcieńczonego nawozu, podany natychmiast, gdy tylko zauważysz, że nasiona zaczynają kiełkować liście.

Jakie są zalety uprawy roślin w mini szklarni?

Chociaż uprawa i pielęgnacja bratków doniczkowych nie nastręcza wielu trudności, to jednak najlepszym, kontrolowanym i bezpiecznym środowiskiem dla ich rozwoju jest mini szklarnia. Ogrodnictwo w mini szklarni oferuje więcej korzyści niż tradycyjne ogrodnictwo na świeżym powietrzu. Korzyści te obejmują możliwość zapewnienia roślinom idealnego, dostosowanego dokładnie do ich potrzeb klimatu i ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami i robactwem. Samodzielna uprawa owoców i warzyw pod osłonami to nie tylko oszczędność i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim zrównoważona i ekologiczna uprawa, to gwarancja wydobycia wszystkich walorów smakowych, odżywczych i prozdrowotnych, które oferuje nam natura.

Korzyść nr 1: możesz stworzyć optymalne środowisko wzrostu

Posiadanie własnej mini szklarni pozwala obserwować warunki uprawy i odpowiednio manipulować środowiskiem  zamkniętej, botanicznej przestrzeni. Na przykład czynniki, które mogą negatywnie wpływać na wzrost Twoich bratków, takie jak nieodpowiednia temperatura i wilgotność, są w mini szklarni łatwe do wyeliminowania.

Co więcej, możesz w kontrolowany sposób wpuszczać do szklarni pożyteczne owady, takie jak np. biedronki, w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami. Warto również zwabić do wnętrza szklarni owady zapylające, które przyspiesza i wzmocnią kwitnienie Twoich kwiatów.

Korzyść nr 2: zabezpieczysz i ochronisz swoje roślin

Szklarnia może chronić Twoje rośliny przed nieustannie zmieniającymi się warunkami pogodowymi i nagłymi zjawiskami atmosferycznymi. W przypadku silnych wiatrów, nadmiernych opadów deszczu, zamieci i śniegu, nie będziesz musiał podejmować awaryjnych rozwiązań, aby zapewnić bezpieczeństwo bratkom. Poza tym mini szklarnia stanowi również warstwę ochronną przed działalnością szkodników i zwierząt.

Korzyść nr 3: wydasz mniej na zakupy.

Posiadanie własnej mini szklarni pozwala na uprawę ulubionych owoców, warzyw, ziół i kwiatów pod jednym dachem. Przekłada się to na większe oszczędności, ponieważ posiadając własne produkty, mniej wydasz w sklepie. Wreszcie możesz sam zaspokajać własne potrzeby, nie będąc zdanym na wahania rynku, każdego dnia możesz mieć świeże kwiaty, warzywa i owoce prosto z  przydomowej szklarni!

 

Jak uprawiać bratki w doniczkach | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej
Tunele foliowe

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

W tym filmie dowiecie się Państwo jak krok po kroku zainstalować tunel foliowy aby móc cieszyć się hobbystycznym tunelem wielowegetacyjnym….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej