Jak przesadzić paciorecznik | Uprawa i pielęgnacja Kanny

Jak przesadzić Cannas. Najlepszy przewodnik w 4 krokach

Paciorecznik ogrodowy nazywany inaczej kanna to egzotyczna roślina pochodząca z gorącego i wilgotnego klimatu. Jej ojczyzną są tropikalne tereny Ameryki południowej, Indie oraz Afryka, w polskich ogrodach kwitnie przez całe lato do późnej jesieni, zachwycając pięknymi kwiatostanami w intensywnych kolorach oraz ozdobnymi liśćmi, najczęściej zielonymi, choć bywają też odmiany o pięknych głębokich odcieniach purpury i czerwieni. W zależności od odmiany różnią się także wysokością, odmiany karłowe osiągają około 50-70 cm i są świetną ozdobą balkonów i tarasów, wysokie natomiast osiągając nawet 150 cm, potrafiąc rozrosnąć się, dominując spory obszar ogrodu. Egzotyczne piękno pacioreczników kusi wielu amatorów ogrodnictwa, niestety muszą oni mieć świadomość, że są to rośliny tropikalne, a ich kłącza nie przetrwają przymrozków. Jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków, musisz więc odkopać całą bryłę korzeniową rośliny. Opanowanie techniki przesadzania pacioreczników, tak aby móc je przechować, do wiosny w bezpiecznych warunkach, jest przydatna także przy rozmnażaniu, ponieważ wykonanie podziału jest łatwą i skuteczną metodą propagacji rośliny. Także decydując się na uprawę pacioreczników z nasion, we wnętrzu tunelu lub szklarni, musisz wiedzieć jak prawidłowo przesadzać roślinę.

Zdobyte informacje, o tym, jak dbać o pacioreczniki pomogą Ci w dodaniu do krajobrazu swojego ogrodu odrobiny egzotyki i klimatu wakacyjnej beztroski. Dowiedz się jak przesadzać roślinę, a przy okazji skutecznie ja rozmnożyć, tworząc interesującą kolekcję, najlepiej złożoną z kilku jej odmian. Nie ma więc na co dłużej czekać, poznajmy lepiej wymagania tych niezwykłych roślin, aby przez długie lata cieszyły oczy swoim wspaniałym widokiem.

Jak przesadzać i podzielić paciorecznik?

Krok 1. Wykopywanie kłącza

Przesadzanie paciorecznika jest konieczne, ponieważ kłącze rośliny nie przetrwa przymrozków. Kiedy jesienią roślina zacznie przekwitać, wykop, całą bryłę korzeniową wraz z łodygą, następnie odetnij łodygę od kłącza. Otrzep dobrze kłącze z poprzyklejanej do niego ziemi, aby łatwiej dokonać podziału, przytnij także liście rośliny, aby zmniejszyć powierzchnię parowania wody. Paciorecznik odkopujemy każdej jesieni, jest to również świetna okazja do rozmnożenia rośliny, przez podział kłącza, a także zabieg, który pomoże ją odmłodzić i zapobiegnie jej nadmiernemu rozrostowi. Podział kłaczy wykonany przy okazji odkopywania rośliny przed zimą, możesz przeprowadzać co trzy lata. Można powiedzieć, że jest to zabieg, który pozwala upiec dwie lub nawet trzy pieczenie na jednym ogniu!

Krok 2. Podział kłącza paciorecznika

Po oczyszczeniu kłączy z nadmiaru ziemi łatwo jest zauważyć miejsca, z których nowe kłącza wybijają z dojrzałych pędów. To właśnie w tych miejscach, będziesz dokonywać cięcia, rozdzielając kłącza ostrym i sterylnym nożem.

Kłącze należy dzielić tak, aby każdy segment miał odpowiednią ilość korzeni oraz 1-2 pąki odnawiające, które zagwarantują roślinie wzrost, kłącza pozbawione pąków możesz wyrzucić, ponieważ nie będą one rosły.

Krok #3. Przygotowanie kłączy do zimowania

Po wykonaniu ciecia należy pozostawić na jakiś czas kłącza, aby ich rany obeschły. Dobrym zabiegiem będzie posypanie miejsc po cięciu, węglem drzewnym lub miałem węglowym. Pomoże to w gojeniu ran oraz zagwarantuje, że młode rośliny nie zarażą się chorobami i nie padną ofiarą szkodników. Nie należy myć kłączy ani moczyć ich w wodzie, ponieważ może się to przyczynić do gnicia rośliny.

Gdy kłącza będą już przygotowane, umieść je w pojemnikach wypełnionych trocinami lub wilgotnym torfem, aby odpowiednio zabezpieczone przezimowały do marca. Najlepszym miejscem do przechowania kłączy paciorecznika będzie szklarnia lub tunel foliowy, gdzie temperatura i wilgotność powietrza są pod stałą kontrolą. Najlepszą temperaturą do przechowywania kłączy jest przedział między 5-9 stopni C, ważne jest również kontrolowanie, aby nie przeschły. Należy obserwować kłącza pod kątem odpowiedniego nawilżenia, zraszając je, jak zaczną przesychać.

Krok #4. Sadzenie paciorecznika

Najlepszą porą na zasadzenie kłączy jest marzec. Umieszczaj kłącza w doniczkach wypełnionych ziemią kompostową, torfem oraz piaskiem. Temperatura, która sprzyja ukorzenianiu pacioreczników to 15-19 stopni C. Podlewajmy roślinę w umiarkowany sposób, aby nie ryzykować zgnilizny, już po trzech tygodniach roślina powinna zacząć się przyjmować. Pierwszą oznaką, że ukorzenianie się powiodło, są pierwsze młode liście, możesz wtedy podnieść temperaturę do 20 stopni C, roślina musi mieć także na tym etapie dobry dopływ światła.

Przesadzić paciorecznik do ogrodu możemy, w drugiej połowie maja, kiedy nie będzie już ryzyka przymrozków. Przed przeszczepem należy zahartować sadzonki, aby wzmocniły się i nie przeżyły szoku podczas nagłej zmiany warunków środowiskowych.

Kłącza pacioreczników umieszcza się w ziemi w pozycji pionowej, na głębokości 4-6 cm pod powierzchnią ziemi. W zależności od wybranej odmiany rośliny i rozmiarów, jakie może osiągnąć, należy zachować odpowiednie odstępy między sadzonkami. Przyjęło się, że odmiany niskie potrzebują 25 x 50 cm rozstawy, średniowysokie 45 x 70, natomiast wysokie 55 x 100.

Sadzonki z pewnością przyjmą się lepiej, jeżeli zasilisz podłoże dla pacioreczników kompostem. Możesz dodać nawóz do każdego otworu wykopanego w ziemi, pamiętaj także o podlewaniu rośliny, jednak uważaj, aby jej nie przelać.

Pielęgnacja paciorecznika ogrodowego

Podstawą sukcesu uprawy pacioreczników jest jasne, ciepłe stanowisko, dobrze osłonięte przed przeciągami. Podłoże powinno być żyzne, obfitujące w próchnicę o lekko kwaśnym pH w granicach 6,5 do 7,0. Najlepszym sposobem zaspakajania potrzeb rośliny na substancje odżywcze będzie dodania do ziemi nawozu organicznego, kompostu lub obornika. Chociaż pacioreczniki powinny kwitnąć bez problemu bez pomocy nawozów mineralnych, można je wzmocnić, zasilając wiosną i dwukrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego, używając nawozu, którego używa się do pomidorów i róż. Jeśli chcesz, aby były osiągnęły mocny wzrost wybierz nawozy o wysokiej zawartości azotu.

Paciorecznik jest rośliną, dla której gwarantem zdrowia i długiego kwitnienia jest regularne i obfite podlewanie. W zależności od warunków klimatycznych oraz struktury ziemi należy podlewać go, tak by nigdy nie cierpiał z powodu przesuszenia. Nawadnianie 2-3 razy w tygodniu, w przypadku rośliny rosnącej bezpośrednio w gruncie to absolutne minimum, pacioreczniki rosnące w pojemnikach powinny być podlewane codziennie.

Podobnie jak w przypadku innych roślin kwitnących, usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Jeśli natomiast zdecydujesz się na przycięcie rośliny, odmłodzisz ją i nakłonisz do lepszego kwitnienia w następnym sezonie.

Wnioski

Przesadzanie pacioreczników jest kluczową praktyką ogrodniczą, chroniącą roślinę przed mrozem, którego na pewno by nie przetrwała. Dodatkową korzyścią, którą możemy osiągnąć wykopując roślinę, jest podzielenie kłącza. W ten sposób możemy odmłodzić dojrzałe rośliny oraz powiększyć kolekcję tych pięknych egzotycznych roślin o nowe egzemplarze. Łączenie różnych odmian pacioreczników, może dać oszałamiający efekt wizualny, zapewniając w naszym otoczeniu fragment tropikalnej enklawy!

Jak przesadzić Cannas. Najlepszy przewodnik w 4 krokach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej