W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Czym jest i jak uniknąć zmęczenie gleby

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura choroby jest skomplikowana, tak więc istotne jest, aby w sytuacji podejrzenia że coś jest nie tak, najpierw zrobić dokładne rozpoznanie. Jednym z powtarzających się objawów jest znaczne zahamowanie wzrostu oraz więdnięcia w gorące dni, pomimo poprawnego podlewania. W dolnej części rośliny możemy dostrzec nekrozę, uszkodzenia od pasożytów i skrócenie rozwoju korzeni.

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Jeśli ogrodnik lub plantator są pewni, że mają do czynienia ze zmęczeniem gleby i zostało to potwierdzone, pora przeprowadzić któryś z zabiegów. Praktykowane są metody chemiczne, agrotechniczne i biologiczne. Warto pamiętać że sposoby te warto stosować jedynie wtedy, gdy nie ma jak zmienić miejsca uprawy. Znacznie lepiej dać szansę podłożu do samoistnej regeneracji, wspierając cały proces. Niestety bywa to długie, trwa nawet 6 lat!

  • naprawa gleby metodą chemiczną

Jest to bardzo skuteczny, szybki i wydajny sposób, którego skutki są widoczne od pierwszego zabiegu. Łącząc przyswajalny fosfor z fumigantami, uprawiający ma pewność, że działanie przyniesie spodziewane efekty. Do tego niektóre środki obniżają występowanie nicieni, zmniejszają występowanie patogenów i niszczą chwasty. Należy jednak pamiętać, że metoda chemiczna oprócz zabijania szkodliwych organizmów niszczy również te pożyteczne.

  • naprawa gleby metodą biologiczną

Choć chemiczne metody są skuteczne, to nie da się ukryć, że znacznie modyfikują glebę i mają późniejsze konsekwencje jeśli chodzi o środowisko naturalne. Dlatego też nie stosuje się ich w uprawach ekologicznych. Potrzeba produkcji eko żywności i zapotrzebowanie na nie skłania do zastosowania alternatywnych metod. Coraz częściej praktykuje się i zaleca zbiegi biologiczne, które poprawiają stan gleby, nie wywołują jej skażenia oraz nie niszczą życia biologicznego.

Jednym ze sposobów jest uprawa współrzędna i sadzenie roślin okrywowych. W ten sposób ogranicza się populacje nicieni, a nawet zmniejsza szansę na choroby grzybowe. Doceniane i skuteczne są w tym przypadku aksamitka, owies czy kostrzewa czerwona, których działanie udowodniono naukowo.

  • naprawa gleby metodą agrotechniczną

Równie dobrą praktyką, którą można połączyć z metodą biologiczną są zabiegi agrotechniczne. Wysoka świadomość poprawnej uprawy oraz prawidłowe nawożenie zmniejszają szansę na osłabienie podłoża. Składniki pokarmowe, a konkretnie ich nadmiar lub niedobór mogą być częścią przyczyny choroby replantacyjnej. Często sam stres fizjologiczny u roślin jest wywołany brakami w azocie, fosforze lub potasie. Dlatego tak ważne jest precyzyjne określenie potrzeb plonu, opierające się na analizie gleby.

Azot to jeden z pierwiastków, który odgrywa kluczową rolę w całym procesie wegetacji, przyczynia się do wzrostu roślin, daje im wigor, przy czym stosowany samoistnie zwiększa szanse na porażenie chorobami. Używany natomiast w połączeniu z potasem i fosforem obniża występowanie patogenów grzybowych.

Czym jest i jak uniknąć zmęczenie gleby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

To kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym będzie zależeć głownie o pór roku, temperatury, występowania przymrozków a także jakości gleby….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej