W jaki sposób woda dostaje się do roślin w szklarni

W jaki sposób woda dostaje się do roślin w szklarni

Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób woda dociera do roślin w szklarni poprzez systemy nawadniania, odpływów i powodzi. W końcu woda jest czynnikiem ograniczającym fotosyntezę, a niedostarczenie jej w idealnych ilościach wpłynie na wzrost i zdrowie roślin. Dostępność wody w szklarni jest bardzo ważna dla jej skuteczności we wspieraniu roślin bez ograniczeń.

Wiele zmiennych może wpływać na zużycie wody w szklarni. W zależności od regionu możesz mieć do rozważenia prawa i ograniczenia. University of Massachusetts Amherst wspomniał również, że warunki suszy są częścią potencjalnych ograniczeń, o których powinni pamiętać właściciele szklarni.

Niemniej jednak ten artykuł powinien pomóc ci szybko dowiedzieć się, w jaki sposób woda dostaje się do twoich roślin w szklarni. Następnie możesz wykorzystać te informacje jako przewodnik do lepszego planowania szklarni i uzyskania wydajnego ogrodu bez wad związanych z podlewaniem.

Jak woda przedostaje się do roślin w szklarni: dwa popularne sposoby

Systemy nawadniające

Najczęstszym sposobem pozyskiwania wody w szklarni są systemy nawadniające. Ogólnie rzecz biorąc, można je sklasyfikować jako nawadnianie kroplowe, tace z wodą i spodki oraz nawadnianie zerowe lub podlewanie. Przypuśćmy, że wybierasz system nawadniający do szklarni, który jest najlepszy?

Centrum Rolnictwa, Żywności i Środowiska UMass zaleca stosowanie systemów kroplujących i nawadniających ze względu na kontrolę ilości wody, którą można zastosować.

Kroplówka a nawadnianie podrzędne

Nie uzyskasz mokrego listowia, które może powodować choroby i szkody w porównaniu ze stosowaniem zraszaczy umieszczonych na górze lub niewłaściwym podlewaniem ręcznym w tych systemach. Z drugiej strony system zraszaczy napowietrznych nie dostarcza dobrze wody do gleby, a dociera do niej tylko 20%. Jeśli chcesz działać wydajnie, a także oszczędzać wodę, system kroplujący w doniczce dostarczy całą wodę do gleby.

Możesz nawet regulować ilość wody za pomocą timera i wskaźnika przepływu, aby upewnić się, że rośliny otrzymują zalecaną ilość wody. Ale co z nawadnianiem podrzędnym? Nawadnianie podrzędne jest dobrym substytutem podlewania ręcznego i może być tak proste, jak użycie mat kapilarnych.

Umieść je pod pojemnikami na rośliny, które mają otwory kroplowe, które będą przenosić wodę z powrotem do korzeni roślin. Ta koncepcja jest użytecznym rozwiązaniem w przypadku nadmiernego podlewania, a nawet zmniejsza parowanie, częste przyczyny chorób grzybiczych i zgnilizny.

Systemy odpływowe i zalewowe

Mówiąc o ochronie, skutecznym sposobem na to i doprowadzenie wody do roślin szklarniowych są systemy odpływów i powodzi. Woda dostaje się do każdego stołu przez wlot, a każdy stół ma również otwór, przez który woda przepływa z prędkością mniejszą niż napełnienie. W ten sposób woda może przepływać do drenażu i recyrkulować w szklarni, podobnie jak podłoga powodziowa zbiera wodę i wykorzystuje ją do innych linii kroplujących.

Być może słyszałeś również o zwrotach, odpływ i odpływ lub powódź i odpływ, i możesz je zamienić na systemy odpływu i powodzi. Koncepcja jest prosta i pozwala wodzie płynąć do twoich obszarów uprawy i pozwolić jej spłynąć z powrotem do zbiornika. Stąd nazwy, powódź i przepływ.

Co wziąć pod uwagę podczas podlewania w szklarni

Sezon

Pora roku, w tym temperatura i poziom światła, będzie dyktować podlewanie w szklarni. Na przykład cieplejsze dni mogą szybko wysuszyć glebę w porównaniu do dni deszczowych i pochmurnych. To dlatego, gdy temperatura i warunki są zimne i mokre; chcesz podlewać w ciągu dnia, aby wieczorem rośliny były suche i unikały pleśni.

Kolejną dobrą wskazówką jest to, że po sezonie słońce jest długie i wtedy rośliny potrzebują więcej wody. Wręcz przeciwnie, zimą możesz nawet nie potrzebować podlewania ani nawadniania.

Kiedy podlewać

Oprócz pory roku kluczowe znaczenie ma wiedza, kiedy należy podlewać za pomocą znaków, aby zapobiec nadmiernemu lub niedostatecznemu podlewaniu. Najłatwiej jest stwierdzić, że podlewanie jest konieczne, gdy średnia powierzchnia wygląda na jaśniejszą niż zwykle. Aby dodatkowo się upewnić, należy wycisnąć trochę ziemi lub podłoża, a jeśli się rozpadnie lub będzie wysychać, to jest to dobry sygnał.

Ile wody potrzeba

Każda roślina ma własne potrzeby podlewania, a niektóre będą nawet wykazywać oznaki odwodnienia. W szklarni można również w odstępach czasu podawać niewielkie ilości wody, aby zapobiec zalaniu medium. W przeciwnym razie często nasyca się medium, a następnie pozwala mu działać, ponieważ zatrzymuje wilgoć.

Każda technika wymaga całkowitego wyschnięcia pożywki pomiędzy podlewaniami. Pamiętaj tylko, że zawsze powinieneś być sumienny i uważny, ponieważ niektóre rośliny mogą wysychać szybciej, a inne mogą się nasycić.

Wniosek

Szklarnia ułatwia ogrodnikom zapewnienie idealnych warunków wzrostu i wymagań roślin niezależnie od lokalizacji. Jednak to sprawia, że ​​zastanawiasz się, w jaki sposób woda dostaje się do roślin w szklarni? Systemy nawadniające oraz systemy odpływów i zalewów to dwa najpopularniejsze sposoby podlewania roślin w pomieszczeniach.

Obie są ogólnie wydajne i pozwalają na konserwację, która może zapobiec problemom w porównaniu z tradycyjnymi metodami nawadniania. Niezależnie od tego, który system wybierzesz, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę porę roku, kiedy podlewać i ile wody potrzebują Twoje rośliny. W ten sposób można zapobiec problemom z podlewaniem i nie doświadczyć żadnych wad w produkcji roślinnej.

W jaki sposób woda dostaje się do roślin w szklarni

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie „jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej