W jaki sposób powiązana jest transpiracja i fotosynteza?

W jaki sposób są powiązane transpiracja i fotosynteza

Jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób są one powiązane z transpiracją i fotosyntezą, badanie z Japanese Journal of Crop Science wykazało, że związek między nimi nie jest całkowicie ustalony. Jednak nadal musisz zrozumieć te dwie terminologie, ponieważ mogą one pomóc ci dowiedzieć się więcej o twoich roślinach i uzyskać bardziej produktywny ogród. Można również znaleźć związek między transpiracją a fotosyntezą, ponieważ oba są niezbędne do wzrostu i utrzymania roślin.

Pomyśl o tym jak o fotosyntezie, aby mieć ciągły zapas wody; powinna nastąpić transpiracja. Chcesz, aby Twoje rośliny miały wszystko, czego potrzebują do fotosyntezy, ponieważ zasadniczo to sposób, w jaki wytwarzają pożywienie i energię. Współcześni ogrodnicy odkryli zastosowanie szklarni dla zapewnienia odpowiedniego tempa fotosyntezy i utrzymania wzrostu, co dowodzi, jak zrozumienie tych mechanizmów wpływa na efektywność Twojego ogrodu.

Ponadto zarówno transpiracja, jak i fotosynteza ograniczają podobne czynniki. Dlatego te dwa są powiązane i oba będą osłabione, jeśli rośliny znajdują się w niestabilnym środowisku z tymi czynnikami.

Transpiracja a fotosynteza: w jaki sposób transpiracja i fotosynteza są powiązane

Jak wspomniano wcześniej w Japanese Journal of Crop Science, związek między transpiracją a fotosyntezą nie jest całkowicie ustalony. Dzieje się tak, ponieważ odkryli, jak nie wpłynie to na fotosyntezę, jeśli powstrzyma się transpirację we wczesnej fazie wzrostu rośliny. Należy jednak podkreślić, że tempo fotosyntezy znacznie wzrosło z tego ograniczenia.

Na podstawie badania można wywnioskować, że możliwe jest niedostateczne zaopatrzenie w wodę z korzeni, gdy rośliny wchodzą w późną fazę wzrostu. W tym miejscu oba procesy w zakładzie są ze sobą powiązane. Pomyśl o tym w ten sposób; transpiracja to sposób, w jaki roślina będzie pobierać wodę z korzeni w kierunku liści.

Z drugiej strony liść rośliny będzie wymagał wody i dwutlenku węgla do przeprowadzenia fotosyntezy. Dlatego roślina powinna zrównoważyć oszczędzanie wody i pobierać dwutlenek węgla, aby skutecznie przeprowadzać fotosyntezę. Jeśli transpiracja nie jest odpowiednia, fotosynteza nie nastąpi.

Dlatego też korzystanie ze szklarni daje Ci przewagę, ponieważ czynniki takie jak temperatura, wilgotność, światło słoneczne, wiatr i opady mają wpływ na tempo transpiracji. Jeśli uprawiasz rośliny na zewnątrz, istnieje ryzyko napotkania zmiennej temperatury i warunków pogodowych, które mogą wpływać na transpirację.

Jaka jest różnica między transpiracją a fotosyntezą?

Mówiąc prościej, transpiracja odnosi się do ruchu wody i jej parowania w roślinie. Z drugiej strony fotosynteza to sposób, w jaki rośliny wykorzystują światło słoneczne do tworzenia pożywienia z dwutlenku węgla i wody. Ogrodnik czy nie, zrozumienie tych dwóch procesów powinno pomóc ci poznać więcej praktyk, które możesz zrobić, aby zapewnić zdrowie i produktywność roślin.

Transpiracja

Transpirację można rozumieć bardziej jako proces, w którym korzenie przeciągają wodę i giną jako para wodna przez aparaty szparkowe rośliny w jej liściach. W wodzie, która dostaje się do rośliny, 90% jest przeznaczone na transpirację, a 10% na fotosyntezę. Jakie jest znaczenie transpiracji?

Po pierwsze, umożliwia przepływ minerałów i cukrów w roślinie za pomocą wody. Transpiracja wpływa również korzystnie na chłodzenie roślin z powodu parowania. Pomaga również roślinom stać się bardziej sztywnymi i wyprostowanymi, ponieważ woda utrzymuje ciśnienie turgoru, które nadaje roślinom ich kształt.

Fotosynteza

Fotosynteza to proces wytwarzania żywności przez rośliny. Można również powiedzieć, że fotosynteza jest niezwykle żywotną czynnością. Ponieważ nie tylko dostarcza energii roślinom, ale jednocześnie dostarcza tlen i redukuje węgiel. Aby przetrwać wszystkie formy życia. To wyjątkowy naturalny proces, który przynosi korzyści wszystkim organizmom.

Rośliny przeprowadzają fotosyntezę przy użyciu światła słonecznego, aby przekształcić dwutlenek węgla i wodę w cukry i skrobie. Proces ten zachodzi w komórkach liści i zielonych łodyg, a produktem ubocznym byłby tlen. Dlatego światło, dwutlenek węgla i woda będą miały bezpośredni wpływ na fotosyntezę, a ograniczenie do któregokolwiek z nich ograniczy proces.

Dlatego korzystanie ze szklarni jest korzystne dla ogrodników, ponieważ łatwo będzie upewnić się, że rośliny spełniają te czynniki ograniczające. Jak wspomniano wcześniej, oprócz natężenia światła na szybkość transpiracji roślin będą miały również wpływ różne czynniki. Takie jak temperatura, wilgotność i wiatr. Pomysł, który możesz tutaj odrzucić, polega na tym, że tempo fotosyntezy i transpiracji będzie ograniczone i wpływać na siebie nawzajem. Jeśli środowisko nie zapewnia czynników, których potrzebują.

Wniosek

Procesy, którym rośliny przechodzą w celu utrzymania wzrostu i produktywności, obejmują fotosyntezę i oddychanie. Oczywiście można by się zaciekawić, jak są one powiązane z transpiracją i fotosyntezą. Chociaż związek między nimi nie jest całkowicie ustalony, można wywnioskować, że fotosynteza będzie również problematyczna, jeśli transpiracja nie będzie skuteczna.

Najlepiej byłoby, gdybyś pamiętał również, że różne czynniki, takie jak światło, dwutlenek węgla, woda, temperatura, wilgotność i wiatr. Aby wymienić tylko kilka, będą miały znaczący wpływ na powodzenie transpiracji i fotosyntezy. Mając to na uwadze, oba czynniki będą również powiązane, jeśli rośliny przeszły nieprzewidywalne warunki. Dlatego korzystanie z kontrolowanego środowiska, takiego jak szklarnia, może pomóc uniknąć potencjalnych problemów z czynnikami ograniczającymi.

W jaki sposób są powiązane transpiracja i fotosynteza

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i rozmnażać kłosowiec (Agastache)?

Kłosowce to byliny należące do rodziny jasnotowatych. W obrębie grupy, wyróżnionych jest 20 gatunków, które różnią się między sobą wielkością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu ogrodowym

Jadalne kwiaty to dla wielu osób zupełna nowość, pomimo tego że od wieków spożywa się je na różny sposób. Istnieje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to…

Więcej