Uprawa winorośli w tunelu i szklarni

Uprawa winorośli w tunelu i szklarni

Winogrona nie są zbyt trudne w uprawie. Istnieją dwa sposoby uprawy winorośli – w szklarni i na zewnątrz. Zdaniem ekspertów, winogrona najlepszej jakości to te uprawiane na wolnym powietrzu, ponieważ promienie słoneczne są niezbędne do pełnego dojrzewania owoców. Winorośle są z natury pnączami, więc zasadniczo wymagają znacznego wsparcia, aby się wspinać. Wąsy wymagają solidnego wsparcia, takiego jak druty, krata, słupki i wiele innych na dobrze zbudowanej ścianie.

Jeśli mieszkasz w USA, możesz uprawiać winorośl zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szklarni. W Kanadzie rolnicy praktykują szczepienie i różne inne techniki mechaniczne, takie jak dłutowanie gleby. W dzisiejszych czasach ludzie szukają zainteresowania rolnictwem ekologicznym, uprawiając zrównoważone winnice z ekologicznym podejściem.

Jeśli jesteś prawdziwym ogrodnikiem z ogromną pasją do uprawy drzew, jest bardziej prawdopodobne, że w pewnym momencie będziesz miał ochotę uprawiać winorośl w otwartym lub zamkniętym ogrodzie. Kto wie! Któregoś dnia możesz zostać jedynym właścicielem winnicy, która wyda wyjątkowe winogrona, dając ludziom szansę na zakup owoców najlepszej jakości. Nawet restauratorzy zaczną kupować produkt od Ciebie, ponieważ winogrona są w znacznym stopniu wykorzystywane do przygotowywania deserów.

Czy kiedykolwiek miałeś bliskie spotkanie z winoroślą? W pełni rozwinięta winorośl jest naprawdę zachwycająca, gdy rośnie wraz z pięknymi liśćmi pokrywającymi owoce, szczególnie w okresie jesiennym.

Uprawa winorośli w szklarni

Mówi się, że najlepsze winorośle to te uprawiane w szklarni, ponieważ większość szklarni w USA ma konstrukcję wykonaną z ocynkowanych rurek z folią polietylenową; obudowy zachęcają do maksymalnego nasłonecznienia; w ten sposób pomagając winorośli lepiej rozwijać się w kontrolowanej temperaturze.

Metody sadzenia

Sadzenie korzeni poza szklarnią

Badania mówią, że jest to jedna z najlepiej praktykowanych metod. Proces polega na sadzeniu winorośli z korzeniami umieszczonymi poza szklarnią. Podejście to zapewnia roślinie wiele zalet, a także szereg wad.

 • Rośliny można podlewać łatwo, a czasem naturalnie z powodu deszczu.
 • Jedną z wad jest to, że proces ten może spowolnić wzrost rośliny, ponieważ korzenie otoczone glebą stają się zimniejsze, ponieważ nie można kontrolować temperatury.

Sadzenie korzeni w szklarni

Sadzenie korzeni winorośli w pojemniku wykazuje pewne zalety i wady, takie jak poniższe. Uzyskaj szybki podgląd teraz:

 • Ponieważ temperatura pozostaje kontrolowana, gleba staje się cieplejsza, co ostatecznie prowadzi do szybszego i równomiernego wzrostu.
 • Właściwe wymieszanie gleby ma zasadnicze znaczenie dla lepszego wzrostu winorośli. Idealna jest mieszanka w proporcji składającej się w 20% z grysu gruboziarnistego, w 60% z gliny i 20% z torfu. Proszek kostny można również zmieszać z mieszaniną, aby uzyskać lepsze wyniki.

W przypadku obu konfiguracji należy zapewnić wystarczające odprowadzanie nadmiaru wody. Konieczna jest również odpowiednia konserwacja.

Słońce i przestrzeń

Jednym z najważniejszych czynników odgrywających istotną rolę w utrzymaniu jakości winogron, ich słodyczy, dojrzałości, atrakcyjności jest ekspozycja rośliny na działanie promieni słonecznych.

Aby uprawiać winorośl, nie potrzebujesz dużej przestrzeni; nawet niewielki, zorganizowany obszar nadaje się do uprawy winorośli. Jeśli jest to dozwolone, winogrona wędrują, tworząc większe grona. W międzyczasie będziesz musiał wykorzystać odpowiednią wiedzę, aby wspierać przycinanie, co ostatecznie pomoże roślinie zbierać owoce lepszej jakości. Ponadto należy pamiętać, że grunty odgrywają ważną rolę w pobudzaniu wzrostu winorośli, podobnie jak jej stosowanie w komercyjnych winnicach.

Metody uprawy winorośli

Najpierw będziesz potrzebować ramy nośnej i przywiązać do niej winorośl; ponieważ jest wspinaczem, wymaga silnego wsparcia; albo też istnieją inne metody mocowania winorośli po bokach szklarni. Te odpowiednie metody mają zastosowanie w oparciu o indywidualne wymagania i sytuacje. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie te metody będą wymagały użycia trzech mocnych drutów, ściśle związanych w odstępach 18 cali, aż długość osiągnie 6 stóp.

Dwie metody uprawy winorośli

Proces Cordon (Guyot)

Jest to jeden z najprostszych procesów wymagających znacznie mniej miejsca. Koncentruje się głównie na rozwoju jednego lub dwóch pierwotnych pędów. Po sadzeniu winorośli roślina jest przycinana do jednej trzeciej jej rzeczywistego wzrostu. Jeśli jest wzrost na którejkolwiek stronie bocznej, to samo jest przycięte z powrotem. Oczekuje się, że winorośle będą dobrze się rozwijać w sezonie letnim, pamiętając, że konieczne będzie przycinanie pędów bocznych i porządkowanie ich w regularnych odstępach czasu.

Kiedy nadejdzie druga jesień, przyciąć winorośle do 36 cali. Nie zapomnij również o bocznych bokach. Muszą być przycięte tylko do jednego pąka, szczególnie z pierwotnej łodygi.

Następnie zobaczysz, że pierwotna łodyga ponownie rozkwita w tym samym sezonie wegetacyjnym. Do końca roku łodygę należy przyciąć do połowy jej rozmiaru. Maksymalna długość pędów bocznych nie może przekraczać 1 cala.

Rozwiąż winorośl, gdy nadejdzie styczeń. Upewnij się, że pociągasz górną część łodygi w kierunku ziemi, co z kolei pozwoli na ruch pąków w górę, w tym momencie musisz zwolnić łodygę, aby mogła powrócić do swojej pierwotnej pozycji.

Teraz, gdy winorośl jest gotowa do kwitnienia i owocowania, wystarczy przyciąć wierzchołki wzrostu tuż nad kwiatami. Pierwotne pędy będą nadal silnie rosnąć; trzeba go tylko przechylić, gdy osiągnie pożądaną wysokość.

W międzyczasie, w grudniu, boki należy przyciąć do cala.

Proces wachlarza (ostrogi i pręta)

W tym procesie wszystko, czego będziesz potrzebować, to pozwolić na rozwój jednej pierwotnej łodygi. Należy ponadto wziąć pod uwagę, że pędy po obu stronach nie powinny mieć więcej niż 1 lub 2 liście. Po ukończeniu roku główny łodyga wymaga przycięcia, aby pozostawał na wysokości 15 do 18 cali od poziomu gruntu.

Doprowadzi to do rezultatów w okresach takich jak wiosna i lato, kiedy wyewoluują nowe pędy, które będą musiały być trenowane pionowo podczas procesu wzrostu. Do końca jesieni tego samego roku zawiąż jeden pęd poziomo po lewej stronie, a drugi po prawej stronie; po lewej stronie powinien pozostać jeden pionowy strzał.

Przyciąć łodygę do 3 lub 2 pączków. Teraz winorośl będzie przypominać kształt litery „T”. Chociaż pędy pozostaną związane, nadal pozostaną giętkie i elastyczne.

Następnego lata zobaczysz dwa lub trzy pędy wyrastające z centralnej łodygi, którą ponownie trzeba przyciąć, gdy osiągną żądaną wysokość. Teraz, z tych poziomo wiązanych strzałów, kilka nowych pędów zacznie rosnąć pionowo w górę, niektóre z nich będą wymagały ponownego zawiązania, a pozostałe trzeba będzie przyciąć. Zobaczysz wtedy, że winorośl odzyska przyjemny kształt.

Karmienie roślin

Podobnie jak wiele innych roślin w ogrodzie, winorośle wymagają odpowiedniego karmienia, aby uzyskać najlepsze owoce. Dobrej jakości nawozy należy dodawać do gleby w lutym lub marcu, zanim nastąpi wzrost. Możesz użyć co najmniej 2 uncje / metr kwadratowy. Aby uzyskać lepsze rezultaty, weź około ½ uncji potażu.

Ponadto roślina może uzyskać większe jagody po prostu podlewając winorośl w regularnych odstępach czasu i we właściwej porze roku. Koniec marca do połowy kwietnia jest idealny do podlewania rośliny. Ponadto, aby uzyskać dobre wyniki, musisz raz w tygodniu podlewać ziemię. Poranek uważany jest za idealny czas na podlewanie.

Wczesną jesienią należy odciąć nadmierne podlewanie, które może prowadzić do pękania winogron. Możesz użyć zraszacza Netafim do rozpylania wody.

Zbiory winorośli

Zachowaj cierpliwość! Poczekaj, aż nadejdzie czas. Smak winogron wzmacnia się wraz z dojrzewaniem. Jeśli zbierasz winogrona na desery, odpocznij od napiętego harmonogramu i skosztuj kilku owoców w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj, aby spróbować ich po tym, jak winogrona zaczęły wykazywać, że są w pełni dojrzałe. Wytnij ciężki pęczek za pomocą ostrych i gładkich nożyczek, ponieważ ręczne szarpanie może spowodować uszkodzenie.

Winogrona używane do produkcji wina nie wymagają dojrzewania, co w innym przypadku jest niezbędne do przygotowania deserów. Dbanie o to, aby owoce miały pożądany poziom soczystości jest obowiązkowe.

Jeśli zbierasz winogrona w szklarni, nie musisz się martwić; obserwuj, jak się rozwija.

Uprawa winogron na zachodnich lub południowych ścianach zawsze daje lepsze rezultaty niż uprawa na północnych lub wschodnich ścianach, ponieważ ta pierwsza uprawa winorośli pozwala na uzyskanie wystarczającej ilości promieni słonecznych, które są niezbędne do jej wzrostu. Winogrona rosnące w cieniu nie mają smaku.

Atak grzybów

To jedno z największych zagrożeń dla winorośli. Musisz uważać i przeprowadzać regularne kontrole, aby uniknąć strasznego ataku grzybów. Słaba cyrkulacja powietrza prowadzi do ataków grzybów winorośli uprawianych w szklarni i uprawianych na zewnątrz.

Aby uchronić się przed grzybem, można regularnie stosować spray przeciw pleśni, który powstrzyma go przed grzybem. Po drugie, można zastosować metodę przycinania, aby zapobiec rozwojowi grzybów. Ponieważ metoda przycinania nie pozwala na zbyt duże skupianie się, grzyb nie może się rozprzestrzeniać.

Atak owadów

Małe owady czasami uszkadzają liście winorośli, wykopując w nich małe dziurki. Jak tylko zauważysz takie oznaki, spiesz się na miejsce bez marnowania czasu, ponieważ będziesz musiał zastosować środki owadobójcze jako środek zapobiegawczy.

Czasami zauważane są także mączliki atakujące winorośle, które rosną w cieniu; dlatego należy zachować odpowiednią ostrożność, stosując spray przeciw muchom lub proszek, aby zapobiec utracie.

Przerzedzenie

Od połowy lub pod koniec lata winogrona szybko puchną. Na tym etapie należy odpowiednio dbać o winogrona, w przeciwnym razie rozmiar jagód może się różnić. Może przylgnąć do mniejszego rozmiaru, zamiast wyrosnąć soczyście. Jeśli chcesz mieć większe winogrona, musisz wykonać odpowiednie przerzedzenie, które doprowadzi do wzrostu winogron.

Eleganckie, ostre nożyczki są niezbędnym narzędziem do przerzedzania, usuwania wewnętrznych i zgniłych owoców; należy to praktykować, zachowując nienaruszone części zewnętrzne i barkowe. Aby osiągnąć dobre wyniki, metodę należy również regularnie ćwiczyć.

Jak uprawiać winorośl bez pestek

Wraz z ewolucją nowoczesnych technologii coraz częściej uprawia się winorośle bez pestek. Beznasienne winorośle rosną dobrze w południowych częściach świata niż w innych krajach.

Dobrze rosną na obszarach zadaszonych, a także w szklarni.

Różne rodzaje winogron

Oto smaczne odmiany winogron, które ludzie lubią mieć:

 • Royal Muscadine
 • Teresa
 • Bacchs
 • Buckland Sweetwater.
 • Boskoop Glory
 • Alicante.

Doniczki i pojemnik do uprawy winogron:

Niewiele rzeczy należy pamiętać podczas uprawy winogron w doniczce lub pojemniku. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy zadbać o wielkość pojemnika. Około pół beczki to idealny rozmiar. Aby uzyskać lepsze wyniki, niezbędny jest odpowiedni system drenażowy. Wszystkie rodzaje winogron można uprawiać w doniczce lub pojemniku. Jakość całkowicie zależy od umiejętności kultywującego. Musisz zadbać o aspekt podlewania, ponieważ częste podlewanie pomaga winoroślom rosnąć szybciej. Każdego ranka w okresie wzrostu, który trwa głównie od końca kwietnia do października, upewnij się, że roślina została wystarczająco podlewana.

Jesienią owoce dojrzewają; należy jednak uważać, jeśli chodzi o podlewanie roślin, ponieważ nadmierne podlewanie może doprowadzić do pęknięcia winogron.

Inne sposoby uprawy winorośli

Winorośl może być z powodzeniem uprawiana, jeśli otrzyma znaczną ilość promieni słonecznych i odpowiedni system wsparcia, aby mogły się wspinać i rosnąć. Pnie drzew słupy telegraficzne, a niskie mury to miejsca, w których mogą również rosnąć winorośle. Nasłonecznienie jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić maksymalny wzrost winorośli. W takich przypadkach możesz zauważyć opóźnione zbiory, ale plony będą dobre, jeśli zaczną rosnąć.

Musisz zapewnić odpowiedni system wsparcia, taki jak bambusowe ramy lub mocne druty, których mogą użyć do wspinania się po ścianie. Gdy tylko winorośl otrzyma wsparcie, przyniesie pożądane rezultaty.

Winogrona są uprawiane na zewnątrz

 • Regent
 • Królowa Estery
 • Early Van Der Laan
 • Phoenix.

Winogrona są uprawiane w pomieszczeniach

 • sprzyja sadzonkom
 • Muscat Alexandria
 • Chasselas Rose
 • Gros maroc.
 • Czarny Hamburg.
 • Royal Muscadine.

Teraz wiesz, dlaczego uprawa winorośli nie jest taka trudna.

Uprawa winorośli w tunelu i szklarni

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie….

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać poinsecję?

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zastanawiają się “Jak rozmnażać poinsecję?”. Kiedy święta bożego narodzenia dobiegają końca, możesz nadal chcieć zatrzymać swoje świąteczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Tunele foliowe

Hortiterapia w tunelu foliowym

Hortiterapia w tunelu foliowym to sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Jest to rodzaj terapii ogrodniczej, zajmującej się korelacją…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej