Uprawa nasion bazylii: kiedy przesadzać sadzonki bazylii

Uprawa nasion bazylii: kiedy przesadzać sadzonki bazylii

Wiedza o tym, kiedy przeszczepić sadzonki bazylii, to kolejny krok, który musisz zrobić, gdy delikatne sadzonki, które posadziłeś w glebie bogatej w składniki odżywcze, już urosną. To aromatyczne zioło, które dodaje smaku sosom do spaghetti, zup, sałatek, gulaszu i dressingowi z kurczaka, jest niezwykle łatwe w uprawie, ponieważ nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.

Nasiona basenowe są uważane za roślinę jednoroczną, ponieważ okres wzrostu od nasion do zbiorów może trwać około 4 do 6 tygodni. To sprawia, że ​​jest to doskonały wybór dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy wciąż są na etapie odkrywania i uczenia się sztuki ogrodniczej. Ponieważ bazylia jest rośliną wszechstronną, można ją uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Kiedy należy przeszczepić sadzonki bazylii?

Nawet jeśli bazylia jest łatwa w pielęgnacji i wszechstronna w różnych środowiskach, nadal jest tak delikatna jak inne rośliny, jeśli chodzi o przeszczep. Zanim zdecydujesz się na przeszczepienie bazylii, musisz ocenić, czy jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie ze stresem związanym z przeszczepem. Podczas gdy większość instrukcji w Internecie mówi, że najlepszy czas na przeszczep bazylii to 5 do 6 tygodni po posadzeniu sadzonek, niektóre wskaźniki mogą powiedzieć, że sadzonki bazylii są gotowe do przeszczepu.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby wiedzieć, że sadzonki bazylii są gotowe do przeniesienia do jej stałego domu:

Przeszczep bazylię, gdy wyrosną „prawdziwe liście”

Co to są prawdziwe liście i skąd wiesz, że twoje sadzonki bazylii wyrosły? Po kilku dniach od posadzenia nasion bazylii liście nasion wykiełkują z liścieni sadzonek. Gdy korzeń zadomowi się w glebie, dopiero wtedy pojawi się drugi zestaw liści lub „prawdziwe liście”.

Od momentu, w którym nasiona zaczynają kiełkować, aż do pojawienia się pierwszych prawdziwych liści, rośliny bazylii nie potrzebują światła słonecznego. W tym czasie głównymi rzeczami dostarczającymi im składników odżywczych są liścienie i gleba. Z tego powodu przesadzaj sadzonki, gdy zobaczysz, jak rosną ich prawdziwe liście.

Kiedy mają co najmniej 3 cale wzrostu

Jednym ze znaków, że nasiona bazylii są gotowe do przeszczepu, jest osiągnięcie wysokości 3 cali. Nie powinieneś jednak całkowicie polegać na wysokości rośliny, zanim zdecydujesz, że jest gotowa do przeszczepu. Powinien również mieć co najmniej dwa zestawy prawdziwych liści, zanim przeniesiesz je do innego obszaru, aby rosnąć.

Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę …

Oprócz wysokości i prawdziwych liści należy również sprawdzić, czy w donicy nie ma przepełnienia. Być może początkowo myślałeś, że nasiona bazylii mają dużo miejsca do wzrostu, kiedy zacząłeś je sadzić. Jeśli jednak użyjesz małej doniczki, będzie tylko kwestią czasu, zanim nasiona będą konkurować o dostępne składniki odżywcze, a ich korzenie zaczną wyrastać z dna doniczki.

Jeśli są przepełnione i zauważysz ich prawdziwe liście, nie trać czasu na zastanawianie się, czy powinieneś je przeszczepić, czy nie. Od razu przygotuj bazylii do przeszczepu.

Dlaczego warto używać mini szklarni do uprawy roślin

Mini szklarnie to świetne zasoby zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Zapewni Ci dobrą przestrzeń do przechowywania roślin, gdy pogoda stanie się zbyt ekstremalna, aby mogły na nich przetrwać. Szklarnie dają Ci również szansę ochrony delikatnych roślin przed szkodnikami i chorobami.

Oto inne korzyści wynikające z posiadania mini szklarni do uprawy i przechowywania ulubionych ziół:

Przedłużony sezon wegetacyjny

Jedną z największych zalet mini szklarni jest możliwość przedłużenia okresu wegetacji ogrodnikom. Narażenie na rosnące i wahające się temperatury otoczenia może narazić wiele rodzajów roślin na ryzyko śmierci. Jednak dzięki mini szklarni będziesz w stanie zapewnić im optymalne środowisko, które pomoże im żyć dłużej i wydłużyć okres wegetacji.

Możesz uprawiać szerszą gamę roślin

Dzięki temu, że mini szklarnia zapewnia Twoim roślinom kontrolowane środowisko wzrostu, jest to idealne miejsce do wzrostu roślin każdego rodzaju. Jeśli chcesz wyhodować roślinę w ciepłym sezonie jesienią lub zimą, możesz to zrobić za pomocą mini szklarni. Będziesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twoje rośliny będą rosły pomyślnie bez względu na klimat.

Uprawiaj rośliny bez pestycydów

Ponieważ mini szklarnie zapewniają również środowisko wolne od szkodników i chorób dla twoich roślin, nie będziesz musiał używać wielu pestycydów do zwalczania infestacji. W ten sposób możesz zmniejszyć lub wyeliminować toksyczne substancje, które rozpylasz w swoich roślinach, zapewniając Tobie i Twojej rodzinie korzystanie z organicznych i wolnych od pestycydów owoców i warzyw.

Kiedy przeszczepić sadzonki bazylii: wnioski

Tempo wzrostu rośliny zależy od obfitości składników odżywczych, które otrzymują każdego dnia. Jeśli chodzi o przesadzanie nasion bazylii, musisz zwracać uwagę na oznaki, że są gotowe do przeszczepu – wzrost ich prawdziwych liści i kiedy osiągną co najmniej 3 cale pod względem wysokości.

Teraz, gdy już wiesz, kiedy przeszczepić sadzonki bazylii, nadszedł czas, aby wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby upewnić się, że sadzonki bazylii przetrwają i będą trwać przez długi czas. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, posadź je w mini szklarni!

Uprawa nasion bazylii: kiedy przesadzać sadzonki bazylii

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i…

Więcej