W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen zestaw wartościowych minerałów, białek i pokaźną ilość witamin. Od niedawna stały się popularnym elementem zbilansowanej diety oraz przekąską dla osób ceniących zdrowie, a ich popularność z dnia na dzień wzrasta. Rosnący popyt, modny trend oraz zwiększająca się świadomość o zdrowym odżywianiu sprawia, że kiełki powinny dojrzewać w każdym tunelu foliowym. Uprawiać kiełki pod osłonami jest to również ciekawy pomysł na intratną produkcję roślinną, głównie ze względu na niski koszt hodowli.

Czym są kiełki?

Kiełki, jak już zostało wyżej napisane, to rośliny w początkowej fazie rozwoju, które w kolejnym procesie wegetacyjnym rozwijają się do siewek. Jako produkt o wysokiej wartości odżywczej, są źródłem makro- i mikroelementów, witamin oraz błonnika. Bogate w prozdrowotne wartości kiełki, zalecane przez dietetyków jako element posiłków, są również niskokaloryczne. W ofercie sklepów można spotkać kiełki fasoli, rzodkiewki, grochu, cebuli, zbóż, brokułu, kalafiora, pomidora i wielu innych roślin.

Uprawa kiełków

Jako że jest to początkowy etap rozwoju nasion, kiełki należy chronić przed czynnikami pogodowymi, takimi jak intensywne opady, niskie temperatury, oraz osłaniać przed suchym wiatrem. Stanowisko pod uprawę powinno być widne, a gleba stale podgrzana. Należy unikać wielogodzinnego naświetlania promieniami słonecznymi, może doprowadzić to bowiem do oparzeń oraz rozwinięcia się porażeń chorobowych. Woda nie może być zimna ani lodowata, temperatura wynosząca od 13 do 16 stopni jest idealna dla kiełków.

Sposoby na uprawę kiełków pod osłonami

Istnieje wiele różnych sposobów prowadzenia upraw kiełków, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybierając jeden z nich, należy pamiętać, aby stworzyć odpowiednie warunki do ich wzrostu, poznać zapotrzebowanie konkretnych odmian i gatunków względem ziemi i odczynów oraz wybierając nasiona, sięgnąć po te, które nie są otoczone warstwą środków ochrony roślin. Nasiona na kiełki to osobna grupa, wobec której nie stosuje się powłok ochronnych gdyż po krótkiej fazie rozwoju zostają bezpośrednio spożyte.

  • Uprawa kiełków w workach – w lnianym bezbarwnym worku umieszcza się namoczone i opłukane nasiona. Dwa lub trzy razy dziennie worek zrasza się letnią wodą, a po odcieknięciu odstawia w ciepłe miejsce. Całość powtarza się aż do chwili, gdy roślina przebije się przez nasiona. Jest to metoda skuteczna wobec roślin, które nie potrzebują światła do kiełkowania.
  • Uprawa kiełków w kiełkownicy – skuteczne i optymalne rozwiązanie stosowane przy większej hodowli. Nasiona wysiewa się do specjalnych tac, których cechą charakterystyczną jest posiadanie kilku warstw, co umożliwia uprawianie różnych gatunków w tym samym czasie. Umieszczone nasiona przepłukuje się od 2 do 4 razy, woda przedostaje się przez warstwy do najniższej części, a nadmiar uchodzi przez drobne otwory.
  • Uprawa kiełków na wacie – w doniczce lub innym naczyniu umieszcza się wilgotną watę, a na niej nasiona.

Kiełki z upraw pod osłonami na rynku spożywczym

Przed rozpoczęciem produkcji roślinnej należy zastanowić się nad rynkiem zbytu. Oprócz potencjalnej współpracy ze sklepami, dobrym rozwiązaniem jest złożenie oferty punktom ze zdrową żywnością oraz straganom z warzywami i owcami. Poznając potrzeby oraz wymagania klientów, łatwiej będzie uprawiającemu dopasować produkt pod względem preferowanych gatunków, wielkości i sposobu pakowania.

Jako że kiełki to produkt o krótkim terminie przydatności do spożycia, istotne jest stworzenie odpowiedniej logistyki. Już samo położenia upraw pod osłonami jest ważne, gdyż dogodna lokalizacja zapewnia wysoką jakość, terminowość i świeżość kiełków. Nawet w małych obiektach można prowadzić hodowlę, a wszystko zależne jest jedynie od wybranej metody uprawowej. Prowadzenie upraw w mieście lub bezpośrednio w jego otoczeniu ułatwi dystrybucję towaru i sprzedaż.

Produkcja kiełków w tunelu foliowym

Wyprodukowanie kiełków to proces bardzo łatwy. Sporą zaleta jest to, że taka hodowla nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie trzeba kupować maszyn rolniczych lub specjalistycznego sprzętu. Istotny dla uprawiającego jest fakt, że to uprawa o dużej dynamice, kiełki dojrzewają z dnia na dzień, a zbiory należy przeprowadzać w chwili osiągnięcia stopnia dojrzałości, który wymagany jest do sprzedaży.

Tunel foliowy do upraw kiełków

Jako że tunel foliowy to konstrukcja otoczona osłoną z foli, w środku panują korzystne warunki wspierające procesy wegetacyjne. Zamknięta przestrzeń jest odpowiednio nagrzewana za dnia, przez co w nocy cenne dla roślin ciepło pozostaje wewnątrz osłony. Chłodne noce oraz przymrozki nie są zagrożeniem dla roślin w namiocie ogrodniczym. Dzięki tunelom z wietrzeniem bocznym uprawiający ma pełną możliwość korygowania wilgotności i temperatury. Pozwala to na stworzenie mikroklimatu dopasowanego do konkretnych upraw. Solidna stalowa konstrukcja tuneli foliowych Krosagro to również gwarancja wieloletniego użytkowania, gdyż nałożona na metalowe elementy powłoka ocynku zabezpiecza części przed korodowaniem.

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Tunele foliowe

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

W tym filmie dowiecie się Państwo jak krok po kroku zainstalować tunel foliowy aby móc cieszyć się hobbystycznym tunelem wielowegetacyjnym….

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej