Świetłówka czy LED daje lepsze światło dla rosnących roślin

Świetłówka czy LED daje lepsze światło dla rosnących roślin

Może być mylące wiedzieć, które daje lepsze światło dla rosnących roślin w szklarni fluorescencyjnej lub ledowej, ponieważ oba mają zalety i wady. Najlepsze światło organiczne zależy od konkretnych okoliczności, ale większość ogrodników szklarniowych wybiera światła LED ze względu na oferowane przez nie spektrum światła. Dlaczego więc wybór najlepszego światła ma znaczenie w szklarni?

Rosnące światła i właściwe użytkowanie pomogą szklarni naśladować warunki niezbędne do wzrostu i rozwoju Twoich roślin. Ale ponieważ dostępne są różne typy, ogrodnicy mogą się pomylić nie tylko z kolorem, ale także z konkretnym światłem. Poniżej znajdują się różnice między fluorescencyjnymi a LED, dzięki czemu można znaleźć idealne światło do uprawy w szklarni.

Bitwa o rosnące światła: co daje lepsze światło dla rosnących roślin w szklarni fluorescencyjnej lub LED?

Co to są światła LED do uprawy?

Lampy LED do uprawy lub diody elektroluminescencyjne zyskują popularność w szklarniach, ponieważ mają określone widma światła . Ułatwia to wybór diody LED do uprawy światła, które będzie odpowiadać potrzebom Twojej rośliny i zazwyczaj jest w kolorze niebieskim i czerwonym lub w pełnym spektrum. Poza tym niektóre lampy LED do uprawy umożliwiają regulację długości fal, dzięki czemu można je kontrolować w miarę wzrostu roślin.

Podobnie jak naturalne światło LED, najważniejszymi zaletami świateł LED do uprawy jest ich trwałość i energooszczędność. Aby uczynić je jeszcze bardziej niezawodnymi, niektóre modele mają również układy chłodzenia. Jednak są one w wyższej cenie niż inne lampy do uprawy.

Co to są fluorescencyjne światła do uprawy?

W porównaniu do lamp hodowlanych LED, skład chemiczny proszku luminoforu będzie decydować o kolorze fluorescencyjnego światła do uprawy. Chociaż nie masz kontroli nad długościami fal, rolnicy zwykle używają fluorescencyjnych lamp do uprawy sadzonek. Ponadto ich niższe koszty sprawiają, że są one bardziej ekonomicznym wyborem dla małej szklarni.

Ich trwałość i ograniczenie długości fal sprawiają, że fluorescencyjne lampy rosną na drugim miejscu po diodach LED jako wybór szklarniowy. Ale jeśli chcesz rozpocząć uprawę warzyw w pomieszczeniach lub jeśli twoje rośliny mają średnie lub niskie wymagania dotyczące oświetlenia, światła fluorescencyjne będą wystarczające. Szybką wskazówką dotyczącą jaśniejszego światła do uprawy jest wybranie węższej żarówki.

Które światło do uprawy jest wystarczające dla szklarni?

Lampy LED do uprawy dają lepsze światło w porównaniu do lamp fluorescencyjnych ze względu na ich spektrum światła, a niektóre umożliwiają dostosowanie długości fal do określonych etapów wzrostu roślin. Jednak termin lepsze światło ma również zastosowanie do fluorescencyjnych lamp do uprawy, ponieważ są one łatwe i niezawodne do siewu nasion. Rozszerzenie University of Maryland wspomniało, że istnieje wiele lamp fluorescencyjnych, z których można wybierać, aby wyhodować zdrowe przeszczepy.

College of Agriculture & amp; Zasoby naturalne odkryły owocnikowanie pomidorów w ciągu pięciu tygodni przy użyciu świetlówek T-5. Dlatego wybór między tymi dwoma typami świateł rosnących będzie zależał od twoich konkretnych potrzeb i warunków. Próby i błędy mogą również pomóc w określeniu, która będzie najlepsza dla Twojej szklarni.

Które światło do uprawy jest bardziej energooszczędne?

Jak wspomniano wcześniej, rosnące światła LED są bardziej energooszczędne, ale oba światła różnią się wydajnością w zależności od typu. Na przykład chłodne białe rosnące światła LED i organiczne fluorescencyjne światła z prostą rurą są podobnie wydajne w obu modelach. Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę, ile energii zużyje żarówka do wytworzenia światła.

Jednak to, co sprawia, że ​​rosnące oświetlenie LED wygrywa pod tym względem, to fakt, że żarówki fluorescencyjne wymagają wymiany co roku. Jakość spadnie, gdy zauważysz ciemnienie na końcach tuby. To z kolei wpłynie również na skuteczność żarówki.

Które światło do uprawy ma lepszy kolor?

Aby powiedzieć, że rosnące światło daje lepszy kolor, należy określić, czego potrzebują rośliny. Zarówno lampy LED, jak i fluorescencyjne, oferują ciepłe i zimne kolory, ale pamiętaj, że rośliny potrzebują ich obu. Dlatego musisz wybrać do szklarni światło fluorescencyjne lub LED o pełnym spektrum i odpowiednio je dostosować.

Istnieją również specjalne światła LED do uprawy, które zapewniają odpowiednią równowagę. Te światła mają ciepłe i zimne diody w jednej żarówce, co jest wygodniejsze niż oprawa fluorescencyjna z dwiema żarówkami. Niektóre lampy LED do uprawy umożliwiają również regulację, więc nie będziesz musiał kupować innych typów, gdy Twoje rośliny rosną.

Która lampa do uprawy jest bardziej opłacalna?

Jeśli używasz małej szklarni, możesz zaoszczędzić na kosztach dzięki fluorescencyjnym lampom do uprawy. Jednak opłacalność dotyczy również lamp do uprawy LED. Mogą mieć wyższy punkt zakupu, ale nie wymagają częstej wymiany.

Na dłuższą metę będziesz mieć minimalne wydatki na lampy LED do uprawy. Jeśli chcesz użyć fluorescencyjnego światła do uprawy o pełnym spektrum lub T-5, będą one i tak droższe. Dlatego bardziej ekonomiczne byłoby wybranie diod LED, ale ogrodnicy na małą skalę mogą używać lamp fluorescencyjnych.

Wniosek

Oświetlenie LED do uprawy jest odpowiedzią na pytanie, „co daje lepsze światło dla rosnących roślin w szklarni fluorescencyjnej czy LED?” Oferują określone widma światła i regulowane długości fal, aby dopasować się do potrzeb Twoich roślin. Jednak drobni ogrodnicy mogą również skorzystać z tańszych fluorescencyjnych.

Ponadto świetlówki o pełnym spektrum lub T-5 są szczególnie pomocne przy rozpoczynaniu upraw w pomieszczeniach.

Świetłówka czy LED daje lepsze światło dla rosnących roślin

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy podczas upałów

Mijający sierpień wskazuje na powolny koniec lata, choć na zewnątrz utrzymują się wysokie temperatury to czasu na uprawę jest coraz…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Miejskie ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe samo w sobie nie jest niczym nowym. W przeszłości małe ogródki były integralną częścią miast,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć hibiskus bylinowy z nasion?

Ketmia bagienna, zwana potocznie hibiskusem bagiennym lub błotnym to niezwykle efektowna roślina, która zyskuje w ostatnim czasie sporą popularność. Największe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej