Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się, że do końca sezonu jeszcze daleko, czas ten minie jednak bardzo szybko. W sierpniu większość owoców i warzyw jest już prawie gotowa do zbiorów, niektóre z nich wybarwiają się jeszcze w promieniach słońca. Każde wolne stanowisko warto po dokarmianiu zagospodarować na następne rośliny.

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym pod osłonami

Ósmy miesiąc roku to ostatnia szansa na wysianie sałaty, o ile nie zrobiliśmy tego jeszcze w lipcu. Sałata masłowa głowiasta i listkowa wybarwiają się najlepiej, kiedy temperatura poza cieplarnią spada nocami do 10°C. Dobrze jest je siać z rozsady. Jeśli nie przygotowaliśmy jej wcześniej w mini tunelu foliowym, można z łatwością dostać w sklepach ogrodniczych. Chcąc mieć przydomowe źródło miksu sałat, dobrze jest jeszcze dołożyć kilka sadzonek sałaty łodygowej. Taka odmiana oprócz kruchych, smakowitych liści ma mięsistą oraz soczystą łodygę, którą można przyrządzać na ciepło, kisić lub jeść na surowo. Poza tunelem foliowym sadzenie jakiejkolwiek sałaty da mniejsze efekty w tym terminie. Całkiem prawdopodobne będzie to, że w taki sposób nie zdąży w pełni się rozwinąć.

Jeśli jednak mamy foliak zapełniony po brzegi roślinami, jest jeszcze szansa, aby w bliskiej odległości posadzić roszponkę. Ta ostatnimi czasy zyskuje popularność, często pojawiając się domowych talerzach. Oprócz tego, że jest smakowita, charakteryzuje się małymi wymaganiami, odpornością na przymrozki, a także rozwija się na glebach niskiej jakości. Nawet przysypane śniegiem listki zachowują swoją świeżość. Chcąc zbierać ją przez cały rok, dobrze zlokalizować ją w inspekcie. Sadzenie (co 15-20 cm w rzędach) warto zacząć do końca września, choć przy dobrej termoizolacji namiotu jest to jeszcze możliwe w październiku. Odmianą równie odporną na mróz jest lekko pikantna rukola. Jednakże ma wyższe wymaganie glebowe. 

Sierpień w warzywniku

Ciepłolubne rośliny zapewne już dojrzały, spiżarnia powinna być pełna pomidorów, papryki, bakłażanów, cukinii, fasoli, brokułów i kalafiorów. Nareszcie nadeszła pora, aby raczyć się efektami kilkumiesięcznego podlewania, nawożenia i walki ze szkodnikami. Smak szczególnie wzmacnia to, że plon został zebrany z własnego ogródka. Jeśli liście ziemniaków zaczynają żółknąć, oznacza to, że te są gotowe do zbiorów. Po wyciągnięciu ich z gleby należy je przesuszyć, aby były zdatne do dłuższego przechowywania. Wyrośnięte zioła należy starannie zebrać, a następnie przesuszyć. Wszelkie pozostałości usuwamy, aby nie stały się pożywką dla patogenów i agrofagów. Wolne miejsca, o ile pasuje to do płodozmianu, można przeznaczyć na buraki ćwikłowe, z których można zebrać liście, bulwę bądź jedno i drugie. Tunel foliowy w sierpniu można jeszcze zasilić rzodkiewką, które w ekspresowym tempie będzie zdatna do zebrania.

Porządki w ogrodzie warzywnym i tunelu foliowym

Po całym sezonie upraw pora zabrać się za uprzątnięcie ogrodu z wszelkich niepotrzebnych roślin. Puste, eksploatowane stanowiska dobrze jest dokarmić, dostarczając odpowiednich makro- i mikroelementów. Wszelkie chwasty systematycznie należy usuwać, aby nie miały czasu na rozwijanie się w wolnych miejscach. Wszelki materiał organiczny można przeznaczyć na kompost. Należy jednak pamiętać o właściwym doborze składników. O tym, co należy dodawać do kompostu, a czego nie, pisaliśmy już w artykule “Jak zrobić kompostownik?

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej