Rozmnażanie tuj z sadzonek w dwóch krokach

Rozmnażanie tuj z sadzonek w dwóch krokach

Wystarczą tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się jak rozmnażać tuję. Pamiętaj, że jest to już szybko rosnąca odmiana hybrydowa, więc powinieneś czuć się pewnie w samodzielnym rozmnażaniu tej rośliny. Co więcej, najlepszym sposobem na rozpoczęcie uprawy tuj jest sadzonka, co oznacza, że nie trzeba wykonywać drobiazgowych czynności w porównaniu do uprawy z nasion.

Jeśli masz szklarnię, wygodniej będzie rozpocząć sadzonki w pomieszczeniu. Można łatwo stworzyć idealne warunki do rozwoju korzeni. W ten sposób szybciej uzyskasz silne sadzonki.

Rozmnażanie tuj z sadzonek

Krok #1. Pobieranie sadzonek i sadzenie

Będąc hybrydową odmianą arborwitów, można się spodziewać, że thuja, lub bardziej poprawnie, thuja x green giant, najlepiej rozmnaża się przez sadzonki. Należy jednak wybrać najlepsze i najzdrowsze rośliny jako źródło sadzonek, aby mieć pewność, że się ukorzenią, a sama roślina nie będzie zestresowana po przycięciu. Długość od 4 do 10 cali powinna wystarczyć do ukorzenienia thuja, ale nie zapomnij sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak choroby lub uszkodzenia.

Użycie sadzonek z twardego drewna zapewni ukorzenienie, na początek, ale zachęć do szybszego rozwoju korzeni zanurzając je w hormonie ukorzeniania przed posadzeniem. Doniczka z wilgotną mieszanką torfu i perlitu będzie idealna dla sadzonek thuja, można je umieścić w szklarni. W ten sposób można przykryć pojemnik plastikiem, aby utrzymać wilgotność, i można kontrolować warunki wewnętrzne w temperaturze około 65°F w celu szybszego rozwoju korzeni.

Krok 2. Pielęgnacja

Pielęgnacja thuja jest stosunkowo prosta, należy regularnie sprawdzać, czy pożywka jest sucha. Najlepiej będzie także otworzyć plastikową pokrywę, aby od czasu do czasu przewietrzyć sadzonki. A ponieważ jesteś w szklarni, skorzystaj z oświetlenia w nocy, aby pomóc w rozwoju.

Możecie delikatnie potrząsnąć sadzonką, aby sprawdzić czy się ukorzeniła, a po kilku tygodniach możecie zacząć ją karmić, aby przyspieszyć jej wzrost. To jest również wokół tego czasu, gdzie należy pamiętać o drenażu i prawidłowych praktyk nawadniania, aby uniknąć problemów grzybiczych. Bardziej, nie wolno przesadzać zbyt wcześnie, lub natychmiast sadzić na zewnątrz bez aklimatyzacji roślin.

Najlepszy czas, aby sadzić swoje tuje, które zaczęły się w domu jest wiosna lub jesień, aby uniknąć stresu. Wykopać dół tak głęboki, jak wysokość bryły korzeniowej, ale dwa razy jego szerokość. Roślina powinna szybko oderwać się od pojemnika, ale nie zapomnijcie jej rozdzielić i zasypać dołu, aby umocnić ją na miejscu.

 

Czy thuja to to samo co żywotnik?

To zrozumiałe, że ogrodnicy mogą być zdezorientowani, gdy wymieniają zamiennie thuja i żywotnik. W pewnym sensie, choć thuja jest rośliną z rodziny żywotników, najlepiej jest opisać ją bardziej szczegółowo. Roślina ta jest hybrydą odmian Redcedar i żywotnika japońskiego.

W rezultacie powstało duże, wiecznie zielone drzewo, które jest nisko rozgałęzione, ale osiąga wysokość około 60 stóp. Thuja piramidalna jest rzeczywiście olbrzymem, ponieważ może osiągnąć nawet 20 stóp szerokości, a nie wysokości. I nawet jeśli jest to stosunkowo niskie koszty utrzymania, można oczekiwać, że będzie żył tak długo, jak 60 lat.

Jako duży zakład, chcesz upewnić się, że można zapewnić miejsce, które może pomieścić thuja. Pamiętaj, że nie można jej przycinać, a samo żywopłotowanie będzie trudne. Niemniej jednak, ta szybko rosnąca roślina jest generalnie wolna od szkodników, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują roślin na ekrany.

Uprawa i pielęgnacja tui

Lokalizacja

Jak już wspomniano, pierwszym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest miejsce dla tych gigantów. Roślina ta rośnie w szybkim tempie, że może osiągnąć do 24 cali lub więcej każdego roku. Musisz także dać im 5 do 6 stóp przestrzeni, jeśli rośnie wiele thujas. Dobrą wiadomością jest to, że po zabezpieczeniu miejsca, same wymagania dotyczące lokalizacji nie są drobiazgowe.

Po posadzeniu thuja toleruje różne warunki glebowe, w tym suszę. Należy jednak przetestować miejsce, ponieważ nie będzie dobrze rosnąć w słonych glebach, a chcesz gdzieś z pełnym słońcem dla optymalnego zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli znajdujesz się w strefach od 5 do 8, nie powinieneś mieć żadnych problemów z thuja.

Pielęgnacja
Kolejną godną uwagi cechą thuja jest to, że jest mało wymagająca w utrzymaniu i szybko rośnie w dojrzałe rośliny, które są jeszcze mniej wymagające, aby zdrowo się rozwijać. Nie mają one wielu szkodników ani chorób i są odporne na jelenie. Jeśli masz młodsze rośliny, możesz je przyciąć na żywopłot, ale samo przycinanie jest zbędne.

Podsumowanie

Hybrydowa odmiana thuja jest znana z szybkiego wzrostu bez większego wysiłku. Jeśli jesteś zainteresowany nauką rozmnażania thuja, możesz wykorzystać swoje dojrzałe rośliny i ukorzenić je z sadzonek. Wybierz zdrową sadzonkę z twardego drewna, ponieważ ten rodzaj ukorzenia się najlepiej, a następnie zanurz jej koniec w hormonie ukorzeniającym.

Umieść sadzonkę w wilgotnym podłożu i przykryj pojemnik plastikiem, aby utrzymać wilgotne środowisko. Możesz dodatkowo zachęcić do rozwoju korzeni poprzez uprawę sadzonek w szklarni i zapewnienie ciepła i światła odpowiednio. Z czasem utrzymuj wilgotność gleby i nawoź, aby wzmocnić rośliny.

Rozmnażanie tuj z sadzonek w dwóch krokach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ukorzenić sadzonki pelargonii?

Istnieje kilka prostych kroków do zapoznania, jeśli chcesz z sukcesem rozmnożyć pelargonie z sadzonek. Pelargonie są to bowiem rośliny, z…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do uprawy, garażowania i magazynowania

Tunel foliowy do uprawa, garażowania i magazynowania to konstrukcja o wielu zastosowaniach. Choć zwykle wykorzystuje się ją do pielęgnowania roślin…

Więcej