Rozmnażanie niecierpka. Najlepsze sposoby | KrosAgro

Rozmnażanie niecierpka. Najlepsze sposoby | KrosAgro

Jeśli chcesz nauczyć się rozmnażania niecierpka, masz do wyboru trzy metody. Obejmują one rozpoczęcie od nasion, ukorzenienia sadzonek lub podzielenie rośliny. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie te metody są stosunkowo proste, więc zwiększenie liczby tej fantastycznej rośliny rabatowej byłoby łatwe dla ogrodników.

Ponieważ jednak dopiero zaczynasz sadzić rośliny, byłoby doskonałym pomysłem na użycie szklarni. Twój region może być szczególnie podatny na wahania i trudne warunki, które są trudne do założenia roślin. Szklarnia daje ogrodnikowi kontrolę nad czynnikami wpływającymi na wzrost rośliny, dzięki czemu zawsze możesz dostosować się do wymagań niecierpka.

Jak łatwo rozmnażać niecierpka

Metoda nr 1. Rozmnażanie niecierpka z nasion

Czy wiesz, jak zdobyć nasiona z kwiatu niecierpka? Chociaż możesz je kupić lub zebrać samodzielnie, nazwa niecierpek jest wierna naturze, gdzie niecierpliwie rozsypuje nasiona po lekkim dotknięciu. Mając to na uwadze, będziesz mieć pomysł, że ta roślina będzie łatwa do wykorzenienia z nasion.

Siew

Po zebraniu lub przyniesieniu nasion niecierpka możesz rozpocząć siew w szklarni na dziesięć tygodni, zanim zamierzasz przesadzić je na zewnątrz. Możesz użyć typowej doniczki lub tac do sadzenia i użyć wilgotnego podłoża. Nie musisz przykrywać nasion, ponieważ niecierpki kiełkują pod światłem, więc po prostu wciśnij je w glebę.

Konserwacja

Chcesz również dokładnie podlać wodę, aby pomóc z wilgocią i przykryć pojemnik przezroczystym plastikiem. Wybierz miejsce, które jest jasne, ale nie ma bezpośredniego światła, aby pomóc w kiełkowaniu. Wilgoć z plastiku i jasnego otoczenia powinna przyspieszyć kiełkowanie nasion niecierpka.

Podobnie jak w przypadku innych nasion roślin, pomagasz im ukorzenić się, sprawdzając codziennie, czy potrzebują podlewania. Nie chcesz, aby podłoże pozostało suche, ale też nie było mokre. Upewnij się, że nadmiar wilgoci ulotnił się i mgła tylko w razie potrzeby, aby uniknąć nadmiernego podlewania.

Niecierpek może kiełkować do 21 dni, dlatego niektórzy ogrodnicy wolą inne metody. Jednak gdy hodujesz je w pomieszczeniu, zawsze możesz stworzyć idealne środowisko do kiełkowania, aby przyspieszyć ten proces. W wilgotnym i jasnym środowisku, w którym gleba pozostaje w temperaturze od 70 do 75 ° F, nasiona mogą kiełkować po 14 dniach.

Metoda nr 2. Rozmnażanie niecierpka z sadzonek

Innym zastosowaniem szklarni do rozmnażania niecierpka jest stworzenie odpowiedniego środowiska dla wzrostu roślin rodzicielskich. Ukorzenienie niecierpka z sadzonek jest szybsze niż wysiew nasion, a to, co otrzymasz, jest identyczne z rośliną rodzicielską. Jeśli masz odmiany do zachowania, bardziej odpowiednie byłyby metody numer dwa i trzy.

Zbieranie sadzonek

Jednak roślina rodzicielska powinna być w dobrej kondycji, aby wytrzymać sadzenie. Niektórzy ogrodnicy podlewają swoje rośliny w nocy, aby rano pobierać sadzonki. Możesz wyciąć 5-calowy odcinek z rosnącej łodygi bez jakichkolwiek wad rozwojowych i chorób.

Przygotowanie i cięcie

Następnie należy przygotować sadzonki, usuwając liście na dole łodygi. Ostatnie dwa cale powinny być odsłonięte, aby ukorzenić się, ale pozostaw od dwóch do czterech liści na wierzchu. Następnie umieść cięcie w pojemniku z wodą, uważając, aby liście nie zmokły.

Podobnie jak w przypadku nasion, sadzonki dobrze się ukorzeniają, jeśli znajdują się w miejscu, które jest jasne, ale nie ma bezpośredniego światła. W ten sposób nie ryzykujesz spalenia lub przegrzania rozwijającej się rośliny. Jeśli chodzi o konserwację, wymieniaj samą wodę, gdy zrobi się mętna i upewnij się, że poziom pozostaje prawidłowy.

Po kilku tygodniach sadzonki niecierpka powinny ukorzenić się i możesz zacząć umieszczać je w ich podłożu, gdy korzenie osiągną co najmniej dwa cale długości.

Metoda nr 3. Propagowanie niecierpków z podziału

Innym łatwym sposobem na utworzenie kopii rośliny niecierpka jest podzielenie jej. Możesz nawet stworzyć wiele roślin z jednej rośliny rodzicielskiej, jeśli jej kula korzeniowa jest wystarczająco duża. Po prostu wykop roślinę i delikatnie ją unieś.

Dzielenie

Możesz podzielić ręcznie i rozerwać korzenie, ale niektórzy ogrodnicy używają również noża, aby ułatwić cięcie. Po podziałach przytnij korzenie w górę ⅓ i usuń wszystkie martwe korzenie. Następnie możesz sadzić te sekcje tak jak młodą roślinę.

Sadzenie

Możesz użyć typowej gleby doniczkowej, o ile ma dobry drenaż. Na tym etapie sadzenia może być również korzystne dodanie nawozu o spowolnionym działaniu. Aby zagwarantować założenie, utrzymuj wilgotność gleby i pozwól jej dobrze przesączyć.

W szklarni możesz umieścić go w miejscu ciepłym i lekkim. Możesz także pobudzić wzrost, przycinając górną część liści na około jedną trzecią.

Wniosek

Nie musisz być niecierpliwy, jeśli chcesz mieć więcej niecierpliwych. Nauka rozmnażania niecierpka jest prosta i możesz użyć nasion, sadzonek i podziałów. Wszyscy możecie rozpocząć te metody w szklarni, aby upewnić się, że środowisko jest stabilne i sprzyja ich wzrostowi i ustanowieniu.

Wybór spośród tych metod będzie zależał od tego, co uważasz za wygodne. Na przykład możesz zasiać nasiona, jeśli nie masz istniejących niecierpków. Z drugiej strony, zarówno sadzonki, jak i podział zajmie mniej czasu, aby rozwinąć się, tworząc jednocześnie kopie rośliny macierzystej.

Głównym wnioskiem jest to, że tak długo, jak długo utrzymujesz idealne warunki, takie jak wilgoć i jasne światło pośrednie, twoje niecierpki powinny dobrze się zakorzenić i rozwijać.

Rozmnażanie niecierpka. Najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Rodzaje namiotów magazynowych

Mobilny namiot magazynowy z całą pewnością przyda się każdemu posiadaczowi auta, kampera, motocykla i quada. Funkcję garażu będzie pełnił również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej