Rośliny domowe: kiedy należy wywoływać kwitnienie | KrosAgro

Rośliny domowe: kiedy należy wywoływać kwitnienie | KrosAgro

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem, często zastanawiają się: „kiedy należy wywołać kwitnienie?” Podczas uprawy roślin jedną z rzeczy, na które nie możesz się doczekać, jest dzień, w którym zaczną kwitnąć. Musisz jednak nauczyć się wywoływać kwitnienie, jeśli jesteś kimś, kto żyje ze swoich roślin i chcesz zbierać plony nieco wcześniej niż oczekiwano lub po prostu chcesz sadzić je w pomieszczeniu.

Na zdolność rośliny do wytwarzania kwiatów wpływa kilka czynników – jednym z nich jest światło i ciemność. Zazwyczaj rośliny dzieli się na dwie kategorie w zależności od ich wymagań dotyczących okresu jasnego i ciemnego lub fotoperiodów. Rośliny krótkodniowe (konopie indyjskie, ryż, soja), jak sama nazwa wskazuje, rosną kwiaty tylko w czasie, gdy dni są krótsze, a noce dłuższe, podczas gdy rośliny długodniowe (goździki, groch, sałata) kwitną tylko w dni gdzie dni są dłuższe, a noc krótsza.

Rośliny uprawiane na zewnątrz w naturalny sposób rozpoczynają fazę kwitnienia. Jeśli sadzisz w pomieszczeniu, musisz wywołać fazę kwitnienia rośliny, aby zapewnić obfite plony.

Najlepszy czas na wywołanie kwitnienia roślin w pomieszczeniach

W przypadku początkujących hodowców lub początkujących ogrodników jedną z rzeczy, którą często się zastanawiają, jest to, kiedy rozpocząć indukcję kwitnienia u swoich roślin. Nie ma na to żadnej standardowej zasady, ponieważ idealny czas na wywołanie kwitnienia zależy przede wszystkim od samych hodowców. Zazwyczaj idealnym momentem, w którym należy wywołać kwitnienie u roślin, jest ustanowienie silnego systemu korzeniowego.

Pozwolenie roślinie na wegetację pomoże upewnić się, że prawidłowo zapuściła korzenie, aby mogły efektywnie pobierać i przechowywać składniki odżywcze, aby wspierać fazę kwitnienia. W szczególności etap kwitnienia może być wymagający i będzie wymagał wszystkich składników odżywczych, które może uzyskać z gleby lub nawozów. Jeśli jednak spieszysz się ze zbieraniem kwiatów, możesz rozpocząć wprowadzanie kwiatów wcześniej, ale nie będzie w stanie wyprodukować tylu kwiatów, ile pozwolisz swoim roślinom urosnąć.

Na przykład rośliny krótkotrwałe, takie jak konopie, mogą mieć średni czas wegetacji co najmniej 2-4 tygodnie. Po 4 tygodniach roślina będzie miała wydłużone i ugruntowane korzenie, a zatem jest gotowa do indukcji kwitnienia. Jednak niektórzy hodowcy woleliby również, aby ich rośliny pozostały w stanie wegetatywnym dłużej, aby dać roślinie więcej czasu na wzrost i rozwój przed wywołaniem fazy kwitnienia.

W przypadku roślin wieloletnich ogrodnik zwykle wywołuje kwitnienie, naświetlając je dłużej w świetle. Oznacza to, że jeśli dni są krótsze, zwykle umieszcza się je pod sztucznym oświetleniem. Z drugiej strony rośliny krótkotrwałe przykrywa się nieprzezroczystym czarnym materiałem, aby wywołać kwitnienie.

Jakie są korzyści z uprawy roślin w szklarniach hobbystów?

Szklarnie hobbystyczne są jednym z najlepszych miejsc do uprawy roślin. Oferuje wiele korzyści, których nie uzyskałbyś w przypadku sadzenia tradycyjnego lub ogrodowego. Dzięki szklarni możesz zapewnić optymalne środowisko dla swoich upraw, zachęcając w ten sposób do szybszego i lepszego procesu wzrostu i rozwoju.

Czy masz półprodukty

szklarniowej lub małej, funkcjonalnej, możesz wiele skorzystać z uprawy roślin w szklarni. Oto niektóre z wielu zalet uprawy roślin w szklarni:

Wydłużony okres wegetacji

Szklarnie dają hodowcom szansę na przedłużenie okresu wegetacji określonej uprawy poprzez zmianę warunków środowiskowych wewnątrz szklarni. Sadzenie upraw w szklarni pozwala kontrolować temperaturę, wilgotność i inne czynniki środowiskowe, które będą miały wpływ na przetrwanie i produktywność Twojej rośliny. Jeśli chcą cieszyć się świeżymi zbiorami w zimnych porach roku, latem, mogą umieścić roślinę w szklarni i pozwolić jej kontynuować produkcję kwiatów i owoców.

Ochrona przed inwazjami szkodników roślin i drapieżnikami

Wśród wielu korzyści wynikających z uprawy szklarni jest to, że umożliwia ona ochronę przed szkodnikami i drapieżnikami roślin, takimi jak gryzonie. Ponieważ obszar jest otoczony specjalnym tworzywem sztucznym lub włóknem szklanym, chore rośliny na zewnątrz nie będą miały szansy na zakażenie roślin wewnątrz szklarni. Poza tym wybieg pomoże również chronić rośliny przed drapieżnikami żerującymi na roślinach, takimi jak krety, wiewiórki, ptaki czy jelenie.

Z tym wiąże się również korzyść polegająca na konieczności stosowania niewielkiej ilości pestycydów lub w ogóle ich braku. Ponieważ zapewniłeś swoim roślinom ochronę przed chorobami, nie będziesz musiał używać pestycydów do ich traktowania. To z kolei przekłada się na zdrowsze produkty.

Lepsza jakość upraw

Ponieważ zamknięte szklarnie chronią przed szkodnikami, chorobami i drapieżnikami, prowadziłoby to również do lepszej jakości plonów. Rośliny, które nie są narażone na stres, będą mogły rosnąć silniej i wydawać dobre owoce. Jeśli masz szczęście, może to nawet doprowadzić do wzrostu plonów.

Unikanie uszkodzeń roślin spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Jedną z rzeczy, które niszczą twoje plony, są ekstremalne warunki pogodowe. Uprawiając w zadaszonym obszarze, chronisz swoje rośliny przed silnymi wiatrami lub gradem. Szklarnia zapewni również ciepło Twoim roślinom w okresach, w których temperatura znacznie spada.

Kiedy należy wywołać kwitnienie? Czas jest kluczowy

Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny krótko-, czy długo-dzienne, indukcja kwitnienia może być świetnym sposobem na przyspieszenie czasu zbioru roślin. Jeśli chodzi o to, kiedy należy wywołać kwitnienie, najlepiej zrobić to wtedy, gdy rośliny mają już mocne korzenie. Dzięki mocniejszym i wydajniejszym korzeniom roślina będzie w stanie dostarczyć potrzebne składniki odżywcze do wsparcia fazy kwitnienia.

Rośliny domowe: kiedy należy wywoływać kwitnienie | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej
Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej