Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to go unika. Jest to wielki błąd. Oczywiście przycinanie wymaga pewnej staranności oraz uwagi, jednak nie jest to tak trudne jak się wydaje.

W tej części poradnika Krosagro o uprawach pod osłonami doradzimy w jaki sposób oraz kiedy przycinać rośliny w cieplarni. Tak więc po artykule bez obaw można zabrać się do pracy.

Po co przycina się rośliny?

Płynie z tego wiele zalet. Po takim zabiegu w tunelu foliowym rośliny o wiele lepiej rosną, natomiast drzewa owocowe rozwijają więcej owoców. Dodatkowo pomaga to zwalczaniu chorób i polepsza ich ogólny wygląd. Nie są to wszystkie korzyści związane z przycinaniem, jednak najważniejsze opiszemy poniżej.

  • Więcej owoców

Poprawne przycinanie drzew i krzewów owocowych poprawia wentylację roślin oraz pozwala na to, aby promienie słoneczne prześwitywały przez koronę. Gwarantuje to roślinie więcej miejsca i energii, co przekłada się na rozwój większej ilości pąków, kwiatów, a w efekcie końcowym owoców.

  • Optymalny układ

Poprawianie kształtu oraz usuwanie słabszych gałęzi znacznie ułatwia pracę pod osłoną. Drożne ścieżki i dostęp do każdej gałązki jest bardzo ważny. Dzięki temu roślina nie tylko lepiej się rozwija, ale i stale możemy obserwować jej stan zdrowia. Pełen potencjał uprawowy spowoduje intensywne i obfite zakwity. Mimo tego, iż tunel foliowy to typowo użytkowa konstrukcja, to jednak rośliny wewnątrz mogą atrakcyjnie wyglądać. Kiedy tylko wyrosną można je przenieść do ogrodu na rabaty.

  • Zdrowe rośliny

Wszelkie osłabione lub chore gałęzie, łodygi lub liście należy niezwłocznie usunąć. W zamkniętej przestrzeni, takiej jak szklarnia foliowa, mogą być przyczyną rozwoju patogenów. Aby uprawy były pełne witalności i stale się rozwijały, regularnie usuwamy wszystko co ma znamiona pleśni, grzybów lub insektów. Choć czasami jest to przykre, to jednak żaden ogrodnik, zważając na sentymenty, nie będzie wiedział kiedy reszta roślin zmarnieje.

  • Skompresowane uprawy

Chcąc mieć spore plony, podczas gdy posiadamy ograniczoną ilość miejsca, oprócz rozsądnego gospodarowania przestrzenią potrzebne będzie też przycinanie roślin. O tym jak uprawiać więcej na ograniczonej przestrzeni pod osłoną, pisaliśmy już w artykule “Mały tunel foliowy – co w nim uprawiać?”. Istotne w tym wszystkim jest to, aby prowadzić rośliny tak, by miały optymalny rozstaw, a przy okazji móc zasadzić w ich sąsiedztwie mniejsze okazy, bez obawy o to, że nie wzejdą lub będą sobie nawzajem szkodzić.

  • Odmłodzenie roślin

Zdarza się w namiocie ogrodniczym, jest co najmniej jedna stara i zaniedbana roślina. Choć łatwo byłoby ją usunąć, to jednak szkoda pozbywać się ugruntowanej rośliny. W końcu przy szeregu różnych zabiegów, w tym między innymi przycinaniu będzie można przywrócić jej dawną świetność.

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie niż plantacja warzyw, owoców lub ziół na otwartej przestrzeni. Konstrukcja…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie systemy grzewcze w tunelach foliowych?

Ogrzewanie w tunelach foliowych chroni plony przed niską temperaturą, dodatkowo wydłużając czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Zapewniając hodowli…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

To kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym będzie zależeć głownie o pór roku, temperatury, występowania przymrozków a także jakości gleby….

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej