Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia przed głównymi uprawami. Długotrwałe ochłodzenie, przymrozki, wahania temperatury – rok 2017 ostro potraktował rolników prowadzących hodowle roślin na otwartej przestrzeni. Natomiast w tunelach rosną już pierwsze zbiory.
Szczelnie nałożone osłony zabezpieczają warzywa przed niską temperatura, zaś odpowiednio dopasowana folia do upraw przepuszcza optymalną ilość światła potrzebnego do rozwoju roślin. Pielęgnacja gleby to istotny czynnik jakości plonu. To ona dostarcza składników odżywczych i minerałów, wspiera wzrost i znacznie wpływa na żywotność hodowli. Planując uprawy roślin w jednym miejscu przez kilka lat, zabiegiem korzystnym dla plonu jest stosowanie płodozmianu.
Nawozy zielone jako wsparcie dla głównego plonu
Uprawa pod osłonami umożliwia uprawę kilku gatunków w różnych okresach. Odpowiedni przedplon oraz przedprzedplon, zwane również nawozami zielonymi, wzbogacają ziemię w składniki mineralne, pobierając je z niższych warstw. Poprawiają fitosanitarny stan gleby, spowalniając rozwój pleśniaków, grzybów, larw i szkodników.
Wybierając nawóz zielony jako przedprzedplon, dopasowujemy go do następujących po nim upraw. Jako przedprzedplon stosuje się gatunki szybko kiełkujące i takie, które dostarczają spore ilości masy zielonej. Dobrym wyborem są rośliny motylkowe, które wiążąc azot z powietrzem, dostarczają go do podłoża. Symbioza z korzystnymi bakteriami Rhizobium dostarcza później roślinom wartościowych mikroelementów. Przekopanie ich sprawia, że na późniejszym etapie biorą udział w tworzeniu próchnicy, poprawiając możliwość gromadzenia wody przez glebę. Spulchniają również podłoże, jednocześnie kierując składniki pokarmowe w wyższe partie ziemi, umożliwiając tym samym roślinom o płytkim systemie korzeniowym czerpanie z tychże zasobów. Chronią także przed wypłukiwaniem elementów odżywczych i poprawiają aktywność biologiczną, wpływając na strukturę gruzełkowatą podłoża.
W doborze roślin na nawóz zielony kierujemy się:
- Wzbogaceniem gleby w składniki odżywcze
- Wzmocnieniem działań fitosanitarnych
- Terminem wysiewu i późniejszego przekopania.
Zachęcamy do przeczytania drugiej części artykułu “Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.2“