Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać wiosną i jesienią dodając go do kompostu lub posypując zagony. O tym jak go wykorzystać, z czego pozyskiwać oraz przy jaki roślinach kategorycznie nie używać opowiemy w artykule na blogu Krosagro 

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami wewnątrz tunelu foliowego

W chwili pisania artykułu jest już połowa października, dnie stają się coraz krótsze a noce zimniejsze. Powoli w kominkach zbiera się popiół. Aby móc go wykorzystać, ten musi powstać z niebarwionego drewna które nie było pokryte impregnatami. Powstałe z biomasy, ma odczyn alkaliczny a w składzie zawiera szereg niezbędnych dla roślin pierwiastków: potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy. Porcje poszczególnych składników mogą być różne, wszystko zależy od tego jaki rodzaj drewna był palony. Dla przykładu świerk zawiera sporo potasu zaś dąb dostarcza mnóstwo wapnia. Stosowanie takie materiału przyczyni się do poprawienia właściwości psychofizycznych gleby a także do optymalnego plonowania. Jest to doskonała alternatywa wobec syntetycznych nawozów mineralnych.

Do czego stosować popiół drzewny

Skład popiołu sprawia że można stosować go pod różne gatunki i odmiany roślin. Często pełni funkcję użyźniającą przydomowy sad, stosuje się go w ogrodzie warzywnym pod osłonami, podczas pielęgnacji kwiatów, niewielkie ilości przy rozsadzie, a szczególnie popularny jest zwalczaniu mchu na trawnikach.  Ogrodnicy używając proch przy roślinach jadalnych (ogórki, pomidory, kalafior, itp.) ograniczają ryzyko pojawienia się chorób gnilnych. Nie zaleca się go jednak stosować przy plonie lubiącym kwaśne środowisko, większości roślin jagodowych, kwiatach takich jak różaneczniki, azalie, kalmie itp. Choć w przypadku iglaków warto skorzystać z pyłu, dzięki takiemu zabiegowi lepiej rosną.

Zalety popiołu drzewnego

Popiół szybko uwalnia składniki, w związku z czym należy go systematycznie dostarczać. Deszcze zmywa jego nadmiar, dlatego warto zostawić nieco w rezerwie. Należy jednak co jakiś czas sprawdzić pH gleby, aby dopasować ją do uprawianych roślin. Dobre rezultaty otrzymuje się po przez przekopanie go z podłożem, najlepiej na głębokość od 10 do 15 cm. Cyklicznie używanie prowadzi do tego iż całkiem możliwe że nie będzie konieczne wapnowanie. Niedobory wapnia hamują wzrost plonu, zaś na owocach pojawia się zgnilizna lub gorzka plamistość (gruszki, jabłka, pigwa) w sadzie. Można to rozpoznać po deformacji liści i zasychaniu ich wierzchołków.

Inne zastosowanie popiołu drzewnego

Ten naturalny nawóz ma jeszcze kilka innych atutów o których warto wspomnieć. Mieszając popiół z zmieloną korą, pozyskuje się naturalną ochronę przed mrozem. Wystarczy pokryć przestrzeń na około roślin, aby zachować ciepło na dłużej. Jeśli ogród jest atakowany przez hordy ślimaków, obsypanie roślin popiołem może uniemożliwić im dotarcie do plonu. Ten pozbawia je wody, skutecznie odstraszając. Należy jednak brać pod uwagę że popiół z dnia na dzień traci swoje właściwości. Aby proces był skuteczny należy zabiegi powtarzać.

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 5 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 5m

2 474,99 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 7,5m

2 745,36 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 8,75 m

wys: 2m | szer: 2m | dł: 8,75m

2 363,22 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Mobilne namioty w branży eventowej -

Mobilne namioty w branży eventowej

Mobilne namioty w branży eventowej to najlepszy sposób na osłonięcie uczestników wydarzenia przed pogodą. Bez ...
Czytaj więcej
Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym - Bez kategorii
Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. ...
Czytaj więcej
Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu

Filozofia Zero waste oznacz idee, według której człowiek powinien prowadzić taki styl życia, by generować ...
Czytaj więcej