Najlepszy przewodnik na temat dzielenia storczyków

Najlepszy przewodnik na temat dzielenia storczyków

Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo podzielić orchidee, możesz uprościć to do czterech kroków. Przy ponad 22 000 dostępnych gatunków nie jest zaskakujące, że ogrodnicy chcą nauczyć się ogólnie dzielić lub rozmnażać storczyki. Niemniej jednak podział jest najlepszą metodą rozmnażania, jaką możesz zastosować, jeśli zamierzasz klonować orchidee i tworzyć więcej kopii swoich ukochanych kwiatów.

Chociaż storczyki mogą nie być rośliną najbardziej przyjazną dla początkujących w uprawie, spełnienie ich wymagań wzrostu i optymalne warunki powinny zagwarantować sukces. Ci, którzy nie ufają swojemu klimatowi i warunkom zewnętrznym, mogą rozważyć uprawę orchidei w szklarni, aby zapobiec potencjalnym problemom. Jeśli uprawiasz sekcje orchidei, korzystanie z kontrolowanego i stabilnego środowiska, takiego jak szklarnia, rzeczywiście wspomaga ich wzrost i przetrwanie.

Jak podzielić orchidee dla początkujących

Krok # 1. Przygotowanie

Podobnie jak w przypadku podziału większości roślin, przed rozpoczęciem czegokolwiek chcesz przygotować rodzicielską roślinę orchidei. Uwolnienie go z garnka będzie łatwiejsze, jeśli najpierw go podlejesz i pozwól wodzie spłynąć, aby uzyskać wilgotną pożywkę. Uważaj, aby nie uszkodzić żadnych korzeni, więc trzymaj czysty nóż w zasięgu ręki, aby usunąć utknięte korzenie z doniczki.

Chcesz również oczyścić roślinę z poprzedniego podłoża doniczkowego. Pozostałość pożywki często powoduje zgniliznę korzeni z podziałem, ponieważ tworzy wilgotne kieszenie na nowej mieszance. Stare podłoże doniczkowe jest nawet podatne na zniszczenie, więc pamiętaj, aby usunąć je w jak największym stopniu.

Gdy korzenie są wolne od starego podłoża, sprawdź, czy nie ma uszkodzonych lub martwych korzeni i usuń je za pomocą sterylnych sekatorów. Jak wyglądają zdrowe korzenie orchidei? Szukasz zielonkawo-białego lub kasztanowo-brązowego koloru i powinny być twarde w dotyku w porównaniu z papkowatymi i czarnymi martwymi korzeniami lub odwodnionymi jak papier.

Krok # 2. Podział

Dalej znajduje się dział orchidei i powinieneś mieć przewagę, ponieważ są widoczne znaczniki do podziału. Oznacza to, że zauważysz punkty, które pokazują orchideę rosnącą w różnych kierunkach. Te obszary są dobrymi wskazówkami, aby wiedzieć, gdzie podzielić bryłę korzeniową.

Możesz je podzielić ręcznie lub wysterylizowanym nożem, o ile chcesz mieć trzy pseudobulwy na podział. Posiadanie trzech pseudobulw w każdym dziale jest optymalne, aby zapewnić, że orchidea zakwitnie ponownie w przyszłym roku, a czas oczekiwania nie jest tak długi, jak posiadanie mniejszej ilości.

Jeśli używasz starej orchidei, może być konieczne usunięcie wysuszonych lub martwych pseudobulw. Jednak można odejść i spróbować wyhodować, niektóre cebulki mogą urosnąć. Może to zająć kilka lat, więc niektórzy ogrodnicy zamiast tego używają tych z aktywnym wzrostem.

Krok # 3. Przesadzanie

Gdy masz już swoje podziały, możesz je przesadzić do czystych i wysterylizowanych pojemników. Jakiego rozmiaru pojemnika użyć do podziału orchidei? Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać dowolną doniczkę, o ile jest wystarczająco duża, aby pomieścić i przewidzieć rosnący system korzeniowy orchidei.

Nie musisz jednak od razu kupować dużego garnka, ponieważ może nie wyschnąć szybko. Zawsze możesz przesadzić i zwiększyć rozmiar w trakcie. Najważniejsze jest to, że najlepsza doniczka powinna pasować do korzeni lub co najmniej dwa lata wzrostu od podzielenia.

Dodatkowo pojemnik powinien zapewniać dobry drenaż i przepływ powietrza, aby zaoszczędzić ryzyko chorób. Jakiego medium należy użyć do podziału orchidei? Każda mieszanka ogrodnicza powinna wspierać ich wzrost, ale ogrodnicy zwykle odnoszą większe sukcesy w przypadku perlitu, mchu torfowca i węgla drzewnego.

Gdy masz już wszystko do sadzenia, możesz wyhodować sympodialne storczyki w taki sposób, aby ich nowy wzrost był skierowany w środek, a najstarsza pseudobulwa znajdowała się na krawędzi pojemnika. Taka orientacja powinna zapewnić wystarczająco dużo miejsca, gdy twoja orchidea rośnie. Co więcej, najlepiej byłoby mieć kłącze tuż poniżej lub na tym samym poziomie, co górna część mieszanki ogrodniczej i być może będziesz musiał dodać kołki, aby podeprzeć, gdy orchidea się ustabilizuje.

Krok # 4. Konserwacja

Po posadzeniu podziałów można je od razu podlać, ale odczekać kilka tygodni przed rozpoczęciem nawożenia. W miarę wzrostu roślin chcesz regularnie sprawdzać podłoże i utrzymywać jego wilgotność. Oczywiście należy również zawsze zwracać uwagę na oznaki szkodników i chorób, aby odizolować zainfekowane rośliny i szybko je leczyć.

Ogrodnicy często rozpoczynają nawożenie nawozem o spowolnionym uwalnianiu po miesiącu. Później możesz co miesiąc stosować płynny nawóz, aby storczyki kwitły zimą. Możesz użyć szklarni, aby dostosować warunki wzrostu storczyków, ale upewnij się, że zaspokajasz również specyficzne potrzeby swojego gatunku orchidei.

Wniosek

Rozmnażanie orchidei może wydawać się onieśmielające, ale poznanie ich pomoże ci na dłuższą metę mieć kwitnący ogród. Jeśli wiesz, jak podzielić orchidee, możesz łatwo tworzyć kopie swoich ulubionych roślin bez ich kupowania. Aby to zrobić, ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki.

Następnie usuniesz wszystkie poprzednie średnie i martwe korzenie przed umieszczeniem podziałów w nowych doniczkach. Nowa doniczka powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić do dwóch lat wzrostu, a pożywką w środku może być dowolna wilgotna mieszanka ogrodnicza. Następnie utrzymuj wilgotność i odczekaj miesiąc, zanim użyjesz storczyków.

Najlepszy przewodnik na temat dzielenia storczyków

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

  Czy jesteś jednym z niezliczonych osób, które pragną dowiedzieć się, jak dokonać pomiaru wzrostu roślin? Jeśli tak, to z…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Uprawiać chili w tunelu foliowym to jeden ze sposobów na otrzymanie dużej liczby pikantnych papryczek. Intensywny smak jest uwielbiany przez…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej