Lista roślin szklarniowych: wszystko, co musisz wiedzieć!

Lista roślin szklarniowych: wszystko, co musisz wiedzieć!

Chcesz poznać listę roślin szklarniowych? Lista roślin, które mogą rosnąć latem w szklarni jest ogromna, więc produktywność można osiągnąć przez cały rok.

Możesz uprawiać różne rośliny, takie jak papryka, zioła, dynia, bakłażany, zielona cebula, okry, melony, fasola, warzywa i pomidory. Sezon letni nie musi być problemem dla rolników, ponieważ szklarnia umożliwia uprawę różnych roślin.

Nie musisz zatrzymywać produktywności w szklarni, gdy zaczyna się lato. W rzeczywistości wiele upraw dobrze prosperowałoby w upale. Upewnij się jednak, że nadal sprawdzasz warunki szklarniowe, ponieważ bardzo wysokie temperatury mogą wpływać na zdrowie roślin.

Oto lista roślin szklarniowych:

Pomidory

Uprawy takie jak pomidory pochodzą z ciepłych miejsc, dzięki czemu latem nadają się do uprawy w szklarni. Przybyli z południa A

Ameryka, gdzie temperatury są wysokie. Dlatego podczas ciepłego lata nadal będą zdrowo rosnąć w szklarni.

Papryka

Odmiany papryki, takie jak ostra papryka i papryka, również pochodzą z ciepłych regionów. W rzeczywistości nasiona ostrej papryki wolą kiełkować nawet w ciepłej temperaturze. Wspaniałe w papryce jest to, że w zależności od tego, jak gorąco jest w szklarni, można je zbierać w postaci świeżej lub suszonej.

Zieloni

Większość warzyw używanych w sałatkach dobrze rośnie latem w szklarni. Należą do nich odporne na ciepło odmiany sałaty, rzymskiej, kapusty, rzeżuchy i szparagów. Mogą szybko rosnąć, o ile zapewniasz im dobre nawilżenie, celując wodą w ich korzenie.

Zioła

Wiele ziół, takich jak koper, pietruszka, szczypiorek, tymianek, oregano, majeranek, szałwia, rozmaryn i bazylia, kwitnie latem w szklarni. Należy jednak pamiętać, że zioła, takie jak tymianek i oregano, nie potrzebują tyle wody, co rośliny, takie jak bazylia. Niemniej jednak ciepło w szklarni może pomóc w zachowaniu sadzonek tych ziół.

Fasola

Odmiany fasoli, takie jak fasola długa na metr i zielona fasola dobrze rosną w upale. Robią świetne plony do szklarni latem ze względu na ich produktywność. Jeśli chcesz osiągnąć dobre zbiory każdego lata, fasola to doskonały wybór.

Dynia i cukinia

Ciepłe warunki panujące w szklarni latem są idealne do uprawy dyni i cukinii. Odmiany takie jak Trombetta będą dobrze pasować do innych letnich upraw w szklarni.

Bakłażany

Niektóre odmiany bakłażanów pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Te długie i wąskie bakłażany dobrze kwitną latem. Po prostu zbierz je natychmiast, gdy zauważysz, że skórki owoców stają się matowe.

Okras

Okry pochodzą z Afryki, co czyni je dobrym kandydatem do sadzenia w szklarni latem. W zależności od odmiany można nawet często zbierać strąki.

Zielona cebula

Przy odpowiedniej pielęgnacji zielona cebula będzie dobrze rosła w szklarni latem. Tylko upewnij się, że sadzonki są dobrze rozmieszczone w rozluźnionej glebie z nawozem.

Melony

Odmiany melona, ​​takie jak arbuz, spadziowy i kantalupa, są owocami produktywnymi, które rosną w szklarni latem. Jednak nadal należy sprawdzić, czy stan wnętrza zapewnia odpowiednią wentylację, aby się nie przegrzały.

Czy możesz używać szklarni latem?

Piękno upraw szklarniowych polega na tym, że nadal można z niej korzystać latem. W porównaniu z uprawą polową zawsze masz kontrolę nad warunkami panującymi w szklarni. Musisz tylko wiedzieć, jak utrzymywać chłód w szklarni latem i jakie rośliny będą dobrze prosperować w tym stanie.

Używanie szklarni latem oznacza upewnienie się, że warunki panujące w jej wnętrzu będą nadawać się do upraw, które wybrałeś. Może to oznaczać sprawdzenie wentylacji i wilgotności, dodanie cienia i badanie pod kątem obecności szkodników.

Jak utrzymać chłód w szklarni latem?

Uprawy takie jak pomidory, papryka, warzywa, zioła, fasola, dynia i cukinia, bakłażany, okry, zielona cebula i melony dobrze rosną latem w szklarni. Jednak nadal musisz utrzymywać chłód w szklarni, używając ściereczki zacieniającej, odpowiedniej wentylacji, systemu chłodzenia i termostatu. Latem należy zawsze utrzymywać odpowiednią temperaturę wewnątrz szklarni.

Tkanina do zaciemnienia

Najłatwiejszym sposobem na schłodzenie szklarni latem jest użycie ściereczki zacieniającej. Pomoże to zmniejszyć intensywność światła docierającego do szklarni. Z kolei możesz zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się roślin przed bardzo intensywnym bezpośrednim nasłonecznieniem.

Światło słoneczne jest niezbędne do fotosyntezy, więc powinieneś zrozumieć, że nie dążysz do całkowitej ciemności w szklarni. Możesz regulować intensywność światła, zakładając osłonę w najgorętszych godzinach, a następnie zdejmując ją, gdy nie jest już tak intensywna.

Właściwa wentylacja

Wentylacja w szklarni odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu chłodu latem. Możesz to zrobić, stosując naturalne lub mechaniczne systemy wentylacji. Odpowiednia wentylacja pozwoli wpuścić chłodne powietrze do środka, a następnie wynieść gorące powietrze ze szklarni.

Naturalna lub ręczna wentylacja odbywa się za pomocą otworów wentylacyjnych, tkaniny siatkowej lub ekranu. Lub, jeśli chcesz, możesz również zastosować systemy wentylacji mechanicznej, które automatycznie uruchomią za Ciebie nawiewy i wentylatory. Zarówno naturalne, jak i mechaniczne systemy wentylacji zapewnią, że będziesz w stanie kontrolować temperaturę w szklarni latem.

Układ chłodzenia

W niektórych obszarach konieczne będzie zainstalowanie systemu chłodzenia w postaci wentylatorów i systemów chłodzenia wyparnego, aby regulować temperaturę w szklarni. Twoja lokalizacja może mieć bardziej intensywne ciepło latem w porównaniu z innymi regionami, więc musisz wzmocnić system chłodzenia w szklarni.

Termostat

Aby latem utrzymać chłód w szklarni, możesz również umieścić w niej termostat. To pomaga monitorować warunki panujące w szklarni. W ten sposób dowiesz się, czy musisz wprowadzić poprawki i wzmocnienia w szklarni.

Jak mogę schłodzić szklarnię bez prądu?

Możesz pomyśleć o tym, jak nieopłacalne byłoby poleganie na energii elektrycznej do chłodzenia szklarni każdego lata. Jak mogę schłodzić szklarnię bez prądu? Zacienienie, ręczna wentylacja i zaparowanie to skuteczne sposoby na chłodzenie szklarni każdego lata bez prądu.

Cieniowanie

Mając odpowiednią ilość cienia, możesz kontrolować temperaturę w szklarni i zapewnić wzrost roślin wysokiej jakości. Możesz to zrobić, dodając ściereczkę do cieniowania lub farbę do cieniowania, które nie wymagają prądu elektrycznego.

Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy, więc musisz wiedzieć, kiedy dodać cienia i ile potrzebują Twoje rośliny. Klimat w twoim regionie jest również ważnym czynnikiem, który pozwala wiedzieć, ile światła dostaną twoje uprawy każdego lata.

Ściereczka do zaciemnienia

Koncepcja cieniowania szmatką jest tak prosta, jak użycie dużej zasłony, którą można otwierać lub zamykać w szklarni. Możesz mieć go wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od klimatu. Na przykład, posiadanie osłony przeciwsłonecznej każdego lata na zewnątrz skutecznie zmniejszy intensywne ciepło.

Farba do cienia

Farba do cieniowania to farba, która może blokować przenikanie promieniowania słonecznego do szklarni. Będziesz używać go poza szklarnią i będzie wymagał ponownego nakładania co roku. Jednak ponieważ jest pomalowany, nie można tak naprawdę dostosować ilości blokowanego światła słonecznego.

Wentylacja ręczna

Wpływ wentylacji na przepływ powietrza jest powodem, dla którego odgrywa ona rolę w chłodzeniu szklarni. Możesz jednak skorzystać z ręcznego systemu wentylacji, jeśli nie chcesz korzystać z energii elektrycznej. Dzięki ręcznemu systemowi wentylacji to Ty będziesz odpowiadać za otwieranie i zamykanie otworów wentylacyjnych.

To prosta koncepcja, ponieważ otwierasz je, gdy jest gorąco, a zamykasz, gdy robi się chłodniej. Dlatego chcesz otwierać otwory wentylacyjne po wschodzie słońca, a następnie zamykać je na noc. Aby uzyskać maksymalną wydajność, pamiętaj, aby obszar wentylacji ściany bocznej i obszar wentylacji kalenicy zajmował 15 do 20% powierzchni podłogi.

Zamglenie

Podobnie jak my, ludzie, możesz schłodzić swoją szklarnię, tłumiąc ją. Będziesz musiał spryskać twarde powierzchnie tylko za każdym razem, gdy temperatura będzie bardzo wysoka. Powoduje to powstanie wilgotnego i wilgotnego środowiska, które będzie pomocne dla roślin w przetrwaniu upałów lata.

Nie ma dokładnej liczby, której musisz przestrzegać, określającej, jak często lub ile potrzebujesz zamgławiania szklarni. Jednak dobrze, że robisz to jednocześnie, otwierając i zamykając otwory wentylacyjne.

Co jest za gorące dla szklarni?

Jeśli temperatura w szklarni przekracza 40 ° C, jest za gorąco. Ta temperatura będzie zbyt krytyczna dla fotosyntezy, a szkody będą już nieodwracalne w tym momencie. Osiągnięcie tej temperatury i wyższej będzie szkodliwe dla twoich roślin, dlatego ważne jest, aby chłodzić szklarnię, szczególnie latem.

Czy szklarnie wymagają ogrzewania?

Szklarnie należy ogrzewać, jeśli jest zima lub jeśli mieszkasz w regionie o zimnym klimacie. Podobnie jak w przypadku bardzo wysokich temperatur, bardzo niskie temperatury mogą spowodować uszkodzenie Twoich upraw. Możesz zidentyfikować odpowiedni system grzewczy dla swojej szklarni, obliczając jej zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Jak utrzymać ciepło w małej szklarni?

W przypadku małej szklarni możesz polegać na izolacji, energii słonecznej i grzejniku elektrycznym, aby utrzymać ciepło. Wybór systemu grzewczego zależy od tego, który pasuje do Twoich idealnych potrzeb i wymagań. Zastanów się, ile jesteś skłonny zainwestować w koszty i który system będzie dla Ciebie wygodny na dłuższą metę.

Izolacja

Izolacja szklarni to prosty, ale skuteczny sposób na utrzymanie ciepła w razie potrzeby. W szczególności dobrze izolowana szklarnia nie będzie miała żadnych problemów, nawet jeśli w nocy może być bardzo zimno. Możesz sprawdzić, czy nie ma wycieków powietrza i użyć folii bąbelkowej lub plastikowych arkuszy do ścian szklarni, aby zapewnić ich izolację.

Energia słoneczna

Możesz utrzymać ciepło małej szklarni, projektując ją w taki sposób, aby była bezpośrednio uderzana energią słoneczną. Ustaw szklarnię tak, aby jej północna ściana znajdowała się naprzeciw południowej granicy Twojego domu. Następnie dodaj beczkę wypełnioną wodą do szklarni, która będzie służyć jako cel dla promieniowania elektromagnetycznego słońca.

Nagrzewnica elektryczna

Piękno małej szklarni polega na tym, że nawet jeśli używasz grzejnika elektrycznego, nie byłby on zbyt drogi. Jest na tyle mały, że używanie grzałki przez kilka godzin będzie już skuteczne w utrzymaniu wysokiej temperatury. Użyj grzejnika elektrycznego z wyłącznikiem czasowym, aby wygodniej ogrzewać małą szklarnię.

Grzejniki elektryczne z wbudowanym termostatem nawet ułatwią pracę. W końcu włączy się tylko wtedy, gdy temperatura będzie zbyt niska. Zmniejsza to koszty i zwiększa wygodę, szczególnie podczas nieobecności.

Co mogę uprawiać w ogrzewanej szklarni?

Rośliny, które możesz uprawiać w ogrzewanej szklarni, są podobne do tych, które możesz uprawiać latem. Rośliny te obejmują warzywa dobrze prosperujące w upale, takie jak pomidory i odmiany papryki, takie jak papryka i jalapeno. W ogrzewanej szklarni można również uprawiać fasolę, dynię, okry i ogórki.

Podsumowanie

Lista roślin uprawianych latem w szklarni składa się z pomidorów, papryki, zieleniny, ziół, fasoli, dyni i cukinii, bakłażanów, okry, zielonej cebuli i melonów. Te uprawy mają odmiany, które tolerują ciepło, więc nadal można je uprawiać w szklarni przez cały rok. Jednak ważne jest, aby utrzymać warunki wewnątrz szklarni, aby rośliny były zdrowe.

Jak więc utrzymać chłód w szklarni latem? Latem można schłodzić szklarnię za pomocą ściereczki zacieniającej, odpowiedniej wentylacji, systemu chłodzenia lub termostatu. Dodanie tych wzmocnień pomoże Ci zminimalizować upał w okresie letnim.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze sprawdzaj temperaturę w szklarni w ciągu roku, kiedy robi się ekstremalnie. Nie chcesz, aby szklarnia osiągnęła 40 ° C, ponieważ szkodzi to zdolności roślin do fotosyntezy. Z drugiej strony, musisz również ogrzewać szklarnię zimą, aby utrzymać obszar nadający się do zamieszkania dla Twoich upraw.

Mamy nadzieję, że nauczyłeś się z tej listy roślin szklarniowych!

Lista roślin szklarniowych: wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Wiele osóby wypatruje wiosny, aby znów zajadać się świeżymi warzywami. W sklepach natomiast zaczynają pojawiać się wczesnowiosenne nowalijki. Należy jednak…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia w tunelu foliowym w Polsce…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej