Lista roślin szklarniowych, które możesz uprawiać

Lista roślin szklarniowych, które możesz uprawiać

Z listy roślin szklarniowych wybrałem szereg roślin, które zapalony amator mógłby rozważyć jako potencjalne przedmioty do szklarni. Dokonano wyboru, aby dopasować się do ciepłego lub chłodnego domu i wskazałem, że temperatura powinna ułatwić wybór.

Rośliny rosnące w Greenhous

Abutilon (Indian Mallow) Półkrzewiasta, półtwarda bylina o dzwonowatych kwiatach zwisających z kątów liści na krótkich łodygach. Niektóre gatunki są uprawiane ze względu na ich wartość liści. Gatunki i odmiany: Megapotamicum, czerwone i żółte; A. striatum Thomsonii, liście zielono-żółte; A. Savitzii, liście srebrne, żółte i zielone. Większość innych należy do grupy zwanej hybrydami. Rozmnażanie przez sadzonki i nasiona. Gleba: zwykły kompost doniczkowy, z dodatkiem raczej większej ilości gliny. Temperatura zimą 45 °. Akacja (Mimoza) Krzewiaste, o twardym drewnie, kwitnące wiosną. Kwiaty różnie ukształtowane, ale wszystkie dość piękne. Kilka jest idealnych do hodowli doniczkowej w chłodnym domu. Główne wymagania to woda i żywność wiosną i latem. Gatunki: A. armata, A. Baileyana, A. decurrens dealbata (srebrny akcent), A. Drummondii, A. longifolia, A. lophantha (Albizzia) i A. Riceana. Wymagana jest bardzo gliniasta, żyzna gleba, mocne doniczki i obfite strzykawki na wiosnę. Rozmnażanie: przez w połowie dojrzałe sadzonki pobierane latem lub z nasion.

Achimenes

Należąca do rodziny gesneria jest pożyteczną rośliną do ciepłej szklarni lub chłodnego domu latem. Jej różnokolorowe, rurkowate kwiaty w wielu odcieniach i miękkie liście stanowią interesujący przedmiot w doniczkach lub patelniach. Gatunek: A. longiflora (fioletowo-niebieska), A. grandiflora (czerwono-fioletowa). Istnieje wiele ich odmian. Kompost powinien zawierać co najmniej jedną trzecią torfu. Do rozwoju wzrostu niezbędne są ciepłe, wilgotne warunki. Bulwy są suszone jesienią i ponownie rozpoczynane wiosną – rozmnażanie przez nasiona lub odrosty.

Agapant

Jest to roślina o długich łodygach, niebiesko kwitnąca, o liściach przypominających paski i wielu kwiatach przypominających lilię promieniujących z wierzchołka łodygi. Ma grube, mięsiste korzenie i latem wymaga dużych zapasów wody; ale zimą musi być prawie suchy. Jest prawie mrozoodporny i dlatego jest dobrym tematem do zimnych domów, ale temperatura zimą nie powinna spaść poniżej punktu zamarzania. Gleba powinna być bogata i gliniasta z niewielkimi dodatkami torfu lub liści pleśni. Rozmnażanie odbywa się przez podział.

Ageratum

Ta dobrze znana roślina rabatowa rośnie i kwitnie wyjątkowo dobrze w 3-calowej doniczce i można by ją wykorzystać znacznie częściej. Wysiewać jesienią i bardzo wczesną wiosną, a zimą rosnąć w temperaturze nie niższej niż 40 °. Każdy zwykły kompost doniczkowy będzie do tego odpowiedni.

Alonsoa (kwiat maski)

To kolejna zaniedbana roślina jednoroczna, która tak dobrze radzi sobie w doniczkach 5- lub 6-calowych. Wysiewane we wrześniu, kwitną w maju, najbardziej pożytecznym gatunkiem jest A. Warscewiczii, o ciemnoczerwonych kwiatach.

Anthericum (St Bernard Lily)

Jeden gatunek, A. Liliago, jest wart rozważenia jako roślina doniczkowa do chłodnego domu. Jej kwiaty nie są zbyt efektowne, ale ich liczba sprawia, że ​​uprawa tej rośliny to ogromna przyjemność. Zimą wytrzymuje temperatury do 40 °. Lubi bogatą glinę jako podłoże do ukorzeniania. Rozmnażanie przez podział lub z nasion.

Antirrhinum (Snapdragon)

Uprawa ich z nasion wysianych we wrześniu i zapewnienie młodym roślinom odpowiedniej temperatury około 45 ° w zimie powinna zapewnić dobre okazy w pełnym rozkwicie w kwietniu. Gleba powinna być gliniasta i bogata. Wybierz z grupy znanej jako A. ma jus.

Aristolochia (Dutchman’s Pipe)

Gatunek A. duration (czasami nazywany A. Sipho) jest wspaniałym pnączem do chłodnej szklarni. Ma żółte kwiaty w kształcie fajki, od których wzięła swoją nazwę. Gleba musi być gliniasta i bogata. Dużo wody wiosną i latem, mniej jesienią i bardzo mało zimą, powinno chronić roślinę przed nasionami i sadzonkami.

Arum Lily

Nazwa botaniczna to zantedeschia, ale uwzględniam tę roślinę, ponieważ jest to nazwa, która jest tak dobrze znana. Najlepiej rośnie w domu utrzymywanym zimą w temperaturze nie niższej niż 50 °. Korzenie odpoczywają od kwietnia do sierpnia, umieszczając na ten czas w rowie na zewnątrz. Pod koniec lipca zalać wodą, przesadzić w sierpniu i wyrosnąć w chłodnej latarni morskiej. Gleba, bogata gliniasta mieszanka.

Azalia

Spośród wielu dostępnych gatunków, najczęściej używane do doniczek to A. indica, wymagające ciepłego domu, jeśli ma kwitnąć w środku zimy (choć całkiem bezpieczne w zimnym domu, ale kwitnące później), A. Mollis i wiele innych. hybrydy typu japońskiego. Niektóre z najlepszych z tych ostatnich powinny być wybierane i uprawiane rok po roku. Główne punkty to strzykawka codziennie po kwitnieniu, stanie na zewnątrz po ustąpieniu mrozów i przesadzanie co dwa lata. Dużo wody w okresie wegetacji, czyli od marca do sierpnia. Gleba: 2 części gliny, 2 części torfu i 1 część piasku. Rozmnażanie przez sadzonki lub szczepienie.

Babiana

Są to małe rosnące rośliny bulwiaste lub bulwiaste, idealne do uprawy w doniczkach. Doniczkę we wrześniu i wzrost zgodnie z zaleceniami dla frezji. Propaguj przez przesunięcia. Bartonia Doskonała roślina jednoroczna do doniczek, kwitnąca w kwietniu, jeśli wysiewa się we wrześniu poprzedniego roku i uprawia przez całą zimę w chłodnym domu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wyhoduj jedną roślinę w 6-calowej doniczce. Zwykły kompost będzie odpowiedni, ale niezbędne są mocne doniczki, dostateczne światło i powietrze.

Begonia

Bardzo duża rodzina, oferująca wiele gatunków przystosowanych do różnych temperatur. Dla typu domu najczęściej używanego przez amatorów proponuję następującą selekcję: B. semperflorens (o korzeniach włóknistych), B. fuchsioides (włókniste), B. metadata (włókniste), B. weltomensis (pół-bulwiaste) oraz, oczywiście wiele mieszańców bulwiastych, z falbanką, pojedynczo i podwójnie. Korzenie bulwiaste są suszone zimą, a bulwy przechowywane w piasku. Gatunki włókniste są prawie suche zimą, ale nie do końca. Oba typy rozpoczynają normalny wzrost wiosną w ciepłym domu; bogata gleba i mocne doniczki są niezbędne. Są rozmnażane przez sadzonki i podział. Gatunki kwitnące zimą należy pozostawić tym, którzy są ekspertami i mają ciepłe domy.

Beloperone (The Shrimp Plant)

Roślina ta potrzebuje ciepłego domu, aby dobrze się rozwijać, a atrakcyjne są nie tyle kwiaty, co przylistki łososia, które prawie je otaczają. Każda dobra gleba będzie do niej odpowiednia, a zapasy można zwiększyć, sadząc sadzonki latem. Boronia Pachnące rośliny krzewiaste nadające się do uprawy w doniczkach, wszystkie z Australii. Odpowiednia będzie mieszanka pięćdziesięciu pięćdziesięciu gliny i torfu, z dodatkiem grubego piasku. Zabieg Cool-house jest idealny. Gatunek: B. elatior (różowo-czerwona), B. heterophylla (czerwona), B. megastigma (różowa). Propaguj, biorąc sadzonki wiosną.

Bougainviilea

Atrakcyjna roślina pnąca, ale najlepiej w domu utrzymywanym zimą w temperaturze 45-48 °. Zawsze rośnie lepiej, jeśli zostanie posadzony w domu, ponieważ nie znosi ograniczeń korzeni. Najlepiej trenować blisko szyby dachowej. Odpowiedni będzie kompost głównie z gliny, ale dokładnie odsączony. Rozmnaża się przez sadzonki zakorzenione w upale. Wszystkie odmiany B. glabra są doskonałe.

Browallia

Łatwo rosnące rośliny o niebieskich i białych kwiatach najlepiej wysiewać wiosną. Dwa najbardziej przydatne to B. speciosa major i B. Viscosa „Sapphire”. Każdy dobry kompost będzie dla nich odpowiedni.

Brunfelsia

Krzewiaste rośliny o pięknych, lejkowatych niebieskich kwiatach, wymagające minimalnej temperatury 50 ° w zimie i pewnej ilości wilgoci w atmosferze. Gleba musi być bogata, składać się z 3 części gliny, 1 z grubego torfu, trochę wysuszonego obornika krowiego lub końskiego i wystarczająco grubego piasku, aby gleba była dobrze przepuszczalna. Należy wybrać gatunek B. calycina i jego odmiany. Rozmnażanie przez sadzonki uderzone w ciepłym jamie.

Calceolaria (Slipper Flower)

Typ, który przemawia do większości ogrodników, jest znany jako zielna kalceolaria, która ma ogromne woreczki w maju i czerwcu. Aby dobrze je wyhodować, wysiej nasiona w lipcu, wykłuj i wystudzą, aż będą wystarczająco duże, aby pomieścić w doniczkach. Następnie włóż do rozmiaru 3 cali, a ostatecznie do rozmiaru 6- lub 7-calowego. Zawsze używaj dobrze połamanej gliny, zawierającej tylko jedną czwartą pleśni lub torfu i wystarczającą ilość piasku do drenażu. Utrzymuj zimno i czysto. Gatunki krzewiaste można również wyhodować z nasion lub sadzonek. C. nana doskonale nadaje się do małych domów.

Nagietek (nagietek)

Roślina jednoroczna, która nie tylko daje dobrą roślinę doniczkową, ale kwitnie późną zimą i wczesną wiosną z sierpniowego siewu. Kolejne wysiewy zapewnią kolejność kwitnienia. Istotne jest, aby prawie cała gleba była gliniasta. Rośnie zimno.

Camellia

Ten piękny krzew jest świetnym przedmiotem do szklarni, szczególnie do chłodni. Ziemia doniczkowa musi być dobrze osuszona i składać się z 3 części włóknistej gliny, 1 części pleśni liściowej (lub torfu) i grubej grysu. Garnek mocno. Rośliny mogą stać na zewnątrz przez większą część roku, ale w okresie kwitnienia powinny znajdować się wewnątrz od listopada do marca. Rozmnażanie następuje przez szczepienie.

Dzwonek (dzwonek)

Ta ostatnia, traktowana jako dwuletnia, sprawi, że rośliny będą miały 6 stóp wysokości w 8-calowych doniczkach, a między tym a miniaturami są setki gatunków i odmian do wyboru.

Canna (Indian Shot)

Drobna tropikalna roślina, łatwa w uprawie, dająca kłosy niosące szlachetną masę wspaniale kolorowych kwiatów. Choć tropikalny, rośnie. Wspaniale w chłodnym domu. Mięsiste korzenie, które zimą spoczywają w suchej glebie, sadzi się do 7-calowych doniczek. W marcu podlewamy i codziennie opryskujemy. Wkrótce rozwiną ozdobne liście i obficie podlewają, a karmienie szybko zakwita. Kolce osiągają wysokość 3 lub 4 stopy i zapewniają długi okres blasku, zanim zostaną wysuszone jesienią. Rozmnażanie odbywa się przez podział lub z nasion.

Goździki

Ten temat jest zbyt obszerny, aby zająć się nim w kilku wierszach. Tylko strona internetowa naprawdę sobie z tym poradzi, a jest wiele doskonałych. Zimą i wiosną należy uprawiać rośliny wiecznie kwitnące i oddać im dom; po nich następują granice, typ -Cottage i wszystkie liczne hybrydy między goździkiem a różem, które, podobnie jak grupa Allwoodii, tworzą. Drobne rośliny doniczkowe. Gleba dla wszystkich typów musi być prawie całkowicie gliniasta, z dodatkiem wapna w razie potrzeby. Rozmnażanie odbywa się przez nawarstwianie, sadzonki i nasiona.

Celosia

Idealna roślina doniczkowa, która będąc rośliną letnią, jest całkiem szczęśliwa w zimnym domu. Nasiona należy wysiewać w kwietniu, a sadzonki sadzić w doniczkach, gdy tylko będą gotowe, najpierw do 3-calowych doniczek, a następnie, na długo przed zagłodzeniem, do 5- lub 6-calowych doniczek. Unikaj głodu i suchości. Użyj bogatej gliny z dodatkiem jednej trzeciej torfu oraz nawozu i piasku. Daj trochę wilgoci przez cały czas, a gdy pojawią się czerwone lub złote pióropusze, zapewnij więcej powietrza i prawie pełne światło.

Chorizema

Jest to australijski krzew, który tworzy wielką roślinę doniczkową i będzie trwał przez lata przy normalnym nawożeniu lub przesadzaniu. Potrzebuje bogatej, gliniastej gleby z dodatkiem torfu oraz doskonałego drenażu. Będąc prawie odpornym, wymaga tylko chłodnego domu i normalnej uwagi, aby przekształcić się w krzew z kwiatami. Zimą potrzeba trochę wody, ale normalne podlewanie powinno rozpocząć się w lutym. Rozmnażanie przez sadzonki pobrane latem. Ulubionym gatunkiem jest C. cordatum o atrakcyjnych kwiatach w kolorze pomarańczowym i fioletowym.

Chryzantema

Tutaj znowu jest kolejna roślina, z którą nie będę próbował sobie poradzić. Jest tak wiele do powiedzenia na ten temat, że tylko praca w całości jej poświęcona może się przydać, a czytelnik powinien zapoznać się z podręcznikiem Amateur Gardening Handbook nr 7, Greenhouse Chrysanthemums, autorstwa E. Morleya Jonesa w tej serii. Jednak jako roślina szklarniowa jest wybitnym kwiatem jesieni i jako taka wymaga czołowej pozycji. Nacisk zostanie położony na ozdoby, wielkokwiatowe, pojedyncze i być może typy kaskadowe i urokliwe.

Cyneraria

To musi być jedna z najpopularniejszych roślin szklarniowych, idealnie reagująca na zimno, o ile rośliny nie są faktycznie zamarznięte. Nasiona wysiewaj w odstępach od kwietnia do sierpnia, hoduj w ramkach i używaj bardzo gliniastej gleby. Uważaj na umieszczenie kołnierza zbyt nisko w glebie i podlewanie od września z najwyższą ostrożnością. Wszystkie typy najlepiej wyhodować z nasion. Istnieją formy wysokie lub gwiaździste, karłowate, wielkokwiatowe, drobnokwiatowe i półkwiatowe oraz szeroka gama kolorów.

Clarkia

Jedna z ulubionych roślin jednorocznych do doniczek. Wysiewać w październiku i na zimę do 3-calowych doniczek, trzymając je na półce w chronionej przed mrozem szklarni. Odpowiednia będzie zwykła mieszanka gleby. Każda z nowszych odmian C. elegans dobrze sobie radzi w doniczkach. Postaw wcześnie, aby zapobiec nadmiernemu kołysaniu i łamaniu.

Cobaea (filiżanki i spodki)

Godna podziwu roślina pnąca na dach chłodnej lub zimnej szklarni. Najlepiej traktować ją jako jednoroczną, wysiewać w ciepłym domu w lutym i przesadzać najpierw do 3-calowych doniczek, a ostatecznie do 8-calowych. Używaj zwykłego kompostu, ale karm go gnojowicą, gdy duże doniczki są pełne korzeni. Roślina wspina się za swoje wąsy i dopóki istnieją druty lub drewniane kraty, na których można się zawiesić, żadne inne wsparcie nie jest konieczne. Najlepszym gatunkiem jest C. scandens, z dużymi dzwonkowatymi kwiatami w kolorze fioletowoniebieskim, fioletowym lub białym. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona.

Podsumowanie

Unikaj wspólnego uprawiania roślin ciepłowniczych i chłodniczych lub tych, które są zależne od wysokiej wilgotności z tymi, które wymagają suchej atmosfery.

Kupuj młode rośliny z pewnego źródła i pamiętaj, że wiele dobrze zaopatrzonych szklarni ma dziś podwaliny pod taką kolekcję, wyhodowane z nasion wielu roślin.

W miarę upływu czasu, ktoś zechce wyprawić się do mniej znanych rodzin roślin, a dzięki wiedzy zdobytej podczas przechodzenia przez etapy początkowe i podstawowe, nie ma żadnych ograniczeń dla zapalonego hodowcy, o ile ma odpowiednie ogrzewanie i struktura – w połączeniu z jego entuzjazmem.

Wtedy może potrzebować bardziej szczegółowej pomocy w uprawie niektórych rodzajów, ale ponieważ jest wiele prac na temat roślin szklarniowych, powinny one zawierać wszystkie niezbędne instrukcje i być znacznie dłuższe niż jest to możliwe w pracy tej wielkości.

Lista roślin szklarniowych, które możesz uprawiać

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej