Kiedy wystawiać sadzonki na działanie światła? | KrosAgro

Kiedy wystawiać sadzonki na działanie światła | KrosAgro

Wiedza o tym, kiedy wystawić sadzonki na światło, jest niezbędna dla entuzjastów ogrodnictwa, którzy chcą uprawiać nasiona w pomieszczeniach. Jeśli nie chcesz być jak niezliczona liczba innych, którzy w końcu czują się sfrustrowani, gdy dorastają podczas procesu sadzenia, musisz wiedzieć, kiedy włączyć światło we właściwym czasie. Podczas gdy opieka nad sadzonką może być trochę trudna, zobaczenie, jak dobrze się rozwijają, może być również niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Jednym z największych wyzwań związanych z uprawą roślin z nasion w pomieszczeniach jest brak naturalnego światła, które przedostaje się przez sadzonki. Światło jest ważne dla sadzonek, ponieważ aktywuje fotosyntezę – proces, w którym rośliny przekształcają energię słoneczną w energię chemiczną, która pomaga roślinom wytwarzać pożywienie. Ponieważ sadzonki nadal budują swój system korzeniowy, potrzebują całego światła, jakie mogą uzyskać, na potrzebne im składniki odżywcze.

Kiedy dać swoim sadzonkom światło

Chociaż rośliny wolałyby rosnąć w bezpośrednim świetle słonecznym, zawsze będzie czas, w którym będziesz musiał dodać dodatkowe światło, aby wspomóc ich wzrost. Światło do uprawy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, aby zapewnić sadzonkom odpowiednie wymagania świetlne – zwłaszcza gdy nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego wpadającego przez parapet. Na szczęście nie jest trudno znaleźć najlepszy czas na umieszczenie sadzonek pod lampami do uprawy.

Ekspozycję na światło należy wykonać jak najwcześniej. Według zielonych kciuków najlepszym momentem na rozjaśnienie sadzonek jest rozpoczęcie kiełkowania nasion. Gdy rozbiją glebę, chcesz zapewnić im wszystkie potrzebne światła, ponieważ jest to główna rzecz, która zachęci ich do przygotowywania pożywienia i rozkwitu.

Pomaga w przygotowaniu świateł do wzrostu nawet przed zasadzeniem nasion. W ten sposób, zanim nasiona zaczną kiełkować, wszystko, co musisz zrobić, to włączyć światła do uprawy.

Jak skonfigurować oświetlenie do uprawy

Chociaż lampy do uprawy są doskonałą alternatywą dla światła naturalnego, przyniosą wspaniałe rezultaty tylko wtedy, gdy właściciele zastosują odpowiednie oświetlenie i ustawienia. Oto kilka wskazówek, jak ustawić efektywne światło do uprawy, które zapewni Twoim roślinom wymagane światło:

Wskazówka nr 1. Użyj światła o pełnym spektrum

Barwa światła odgrywa również rolę w rozwoju roślin. Na przykład fioletowo-niebieskie światło pomaga w fotosyntezie rośliny, produkcji chlorofilu i wzroście, podczas gdy światło czerwone sprzyja pączkowaniu i kwitnieniu. Wybierając światło dla swoich roślin, upewnij się, że używasz pełnego spektrum światła, takiego jak diody LED, aby upewnić się, że Twoje rośliny będą wystawione na oba kolory i możesz czerpać korzyści.

Wskazówka nr 2. Zawieś swoje lampy do uprawy

Kiedy łączysz światła do uprawy, musisz upewnić się, że dostarczy wystarczającej ilości światła do wszystkich sadzonek. Najlepszym sposobem na to jest zawieszenie nad głową świateł do uprawy. W ten sposób będzie naśladować słońce i zapewni równe światło wszystkim sadzonkom.

Porada nr 3. Użyj timera

Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia dobrego wzrostu roślin jest zapewnienie im stałej ilości światła. Jednak czasami łatwo zapomnieć o włączeniu lub wyłączeniu światła, zwłaszcza jeśli masz inne obowiązki w domu. Aby uniknąć konieczności planowania dnia w zakresie włączania i wyłączania świateł do uprawy, rozważ użycie timera, który zrobi to automatycznie za Ciebie.

Korzyści z uprawy sadzonek w szklarniach Hobby

Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że jednym z najlepszych sposobów zapewnienia silnego i zdrowego wzrostu sadzonek jest umieszczenie ich w szklarni hobbystycznej. Posiadanie jednego oferuje wiele korzyści dla twoich sadzonek. Tutaj są niektóre z nich:

Korzyść nr 1: ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Wśród wielu powodów, dla których sadzonki i rośliny nie rozwijają się na zewnątrz, są trudne warunki pogodowe. Niektóre z nich nie tolerują ekstremalnych spadków lub wzrostu temperatur, w wyniku czego niektóre z nich giną. Jednak w szklarni hobbystycznej umieścisz rośliny w zamkniętej przestrzeni, która ochroni je przed wiatrem, mrozem lub ekstremalnym upałem.

Korzyść nr 2: zwalczanie szkodników i drapieżników

Sadzenie sadzonek w szklarni hobbystycznej daje szansę ochrony przed szkodnikami, kretami, gryzoniami i wiewiórkami. Ponieważ obszar jest otoczony plastikowymi foliami lub ekranami, może on trzymać drapieżniki na zewnątrz, chroniąc w ten sposób sadzonki i rośliny przed zjadaniem przez dzikie zwierzęta.

Korzyść nr 3: Możesz kontrolować światło i temperaturę

Sadzonki należy umieszczać w określonych temperaturach, aby dobrze się rozwijały. Posiadając szklarnię hobbystyczną, możesz łatwo ustawić oświetlenie do uprawy i kontrolować temperaturę, zapewniając sadzonkom optymalne środowisko, w którym mogą rosnąć.

Ostatnie słowo: wiedzieć, kiedy wystawić sadzonki na światło

Światło odgrywa istotną rolę w rozwoju Twoich sadzonek, dlatego ważne jest, aby mieć pewność, że dostaną go wystarczająco dużo. Teraz, gdy masz już pomysł, kiedy umieścić sadzonki pod światłem, następną rzeczą do zrobienia jest wdrożenie go i ustawienie świateł do uprawy. Jeśli zrobisz to dobrze, będziesz mógł uprawiać silne rośliny i cieszyć się wysokiej jakości zbiorami.

Kiedy wystawiać sadzonki na działanie światła | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około…

Więcej
Tunele foliowe

Konstrukcja na tunel foliowy

Tunel foliowy, a konkretnie jego stelaż, wykonany jest ze stali. Kiedy elementy metalowej szklarni zostaną ukształtowane, trafiają do ocynkowni, gdzie…

Więcej