Kiedy sadzić Penstemon i jak go uprawiać | KrosAgro

Kiedy sadzić Penstemon i jak go uprawiać | KrosAgro

Zastanawiasz się, kiedy zasadzić penstemona? Penstemon, zwany także penstemon beardtongue, to roślina wytwarzająca piękne rurkowate kwiaty. Ta kwitnąca roślina może przetrwać w większości obszarów zachodnich Stanów Zjednoczonych. Słodki nektar penstemona sprawi, że pszczoły, ptaki i motyle będą gromadzić się w twoim ogrodzie.

Najlepszą porą na sadzenie języka brody penstemona jest wiosna, więc ich korzenie wyrośnie przed nadejściem zimy. Ta roślina jest odporna, a jej łodygi są mocne, więc nie musisz podpierać gałęzi, chyba że rośliny są sadzone w odsłoniętych miejscach.

Jak się rozwijać i dbać o Penstemon

Rośliny penstemon są w różnych kolorach, takich jak łosoś, różowy, lawendowy, czerwony i biały. Ich rurkowaty kształt jest idealny dla kolibrów, które lubią spędzać okres lęgowy w pobliżu penstemonów. Każdy kwiat ma pięć płatków i są dostępne w różnych kolorach, takich jak różowy, czerwony, lawendowy, łososiowy i biały. Penstemon jest byliną, ale może również rosnąć jako roślina jednoroczna w zimnych lub ciepłych obszarach.

Oto, co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji roślin brody penstemon:

Preferencja światła

Penstemon woli półcień niż pełne słońce. Jednak zależy to głównie od rodzaju penstemona. Na przykład rośliny o czerwonawych lub fioletowych liściach najlepiej rosną w bezpośrednim świetle słonecznym. Zrób trochę badań na temat rodzaju penstemona, który chcesz wyhodować.

Gleba

Najlepsza gleba dla penstemonów jest dobrze przepuszczalna i lekko zasadowa. Jednak te rośliny mogą nawet rosnąć w glebie złożonej głównie z piasku i żwiru. Nie rosną dobrze na słabo osuszonej glebie i są wrażliwe na zimową wilgoć. Pomaga sadzić je w podniesionych łóżkach, aby pomóc im przetrwać wilgotne warunki. Nie dodawaj żadnych poprawek do gleby, które zatrzymują wodę, takich jak obornik lub mech torfowy.

Zapotrzebowanie na wodę

Chociaż penstemony nie są tak odporne na suszę jak kaktusy, wiele odmian dobrze rośnie w upalnych warunkach pogodowych. Ilość wody, którą podasz swoim roślinom, zależy od rodzaju wybranego przez ciebie penstemusa i zdolności gleby do zatrzymywania wody.

W przypadku odmian rodzimych dla Twojego obszaru nie musisz ich tak często podlewać, gdy już się ustalą. Ale w przypadku mieszańców rozmnażanych w ogrodach mogą nie być tak odporne na suszę jak odmiany rodzime, więc może być konieczne częstsze podlewanie ich podczas okresów suszy.

Rośnie z nasion

Możesz szybko wyhodować penstemony z nasion. Najlepszym momentem na ich sadzenie jest wysiew na zewnątrz w okresie jesiennym aż do początku zimy, ponieważ nasiona te wymagają trochę czasu na rozwarstwienie i przerwanie spoczynku. W ten sposób twoje nasiona próchnicy będą kiełkować naturalnie. Siej nasiona na głębokość około pół cala i utrzymuj wilgotność. Zwykle zajmuje to rok lub dwa, zanim zobaczysz, jak Twoje rośliny kwitną.

Deadheading i przycinanie

Deadheading wydłuża fazę kwitnienia, ale powinieneś zostawić garść główek nasion, jeśli chcesz, aby twoje rośliny ponownie zasadziły. Będziesz także musiał przyciąć swoje pręciki, odcinając łodygi po kwitnieniu. Przycinanie piórników sprzyja wzrostowi nowych liści i kwiatów.

Szkodniki i zaraza

Penstemony to odporne rośliny i nie musisz martwić się o szkodniki i poważne choroby. Należy jednak uważać na zgniliznę korzeni, mączniaka prawdziwego, zarazę południową i plamistość liści, tak jak na szkodniki, przędziorków, przepiórki, ślimaki ślimaki i inne stworzenia. Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz się martwić szkodnikami i zarazą, o ile hodujesz swoje pędy w odpowiednim środowisku.

Dlaczego warto korzystać ze szklarni dla hobby?

Chociaż penstemony są roślinami odpornymi, muszą rosnąć w idealnym środowisku, aby wytworzyć wiele kwiatów. Poza tym, oto inne powody, dla których warto zainwestować w mini szklarnię:

Chroń rośliny przed szkodnikami i chorobami

Penstemony są mniej podatne na szkodniki i choroby, jeśli są uprawiane w odpowiednich warunkach. Jednak gdy szkodniki i choroby infiltrują twoje rośliny, szkody mogą być katastrofalne. Jeśli chcesz chronić swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami, hoduj je w szklarni hobbystycznej.

Ogrodnicy z ograniczoną przestrzenią

Świeże kwiaty są świetnym dodatkiem do każdego domu, ale nie każdy ma duży ogród czy podwórko. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń ogrodową, świetną alternatywą jest szklarnia hobby. Przy standardowym rozmiarze sześciu stóp można je umieścić w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach i tarasach. W szklarni można sadzić prawie wszystko – od kwitnących roślin po owoce i warzywa.

Rozpocznij wczesny wzrost roślin

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć uprawę roślin, zanim nadejdzie zimna pora roku. Gdy pogoda się poprawi, możesz przenieść zdrowe plony do swojego ogrodu.

Chroni rośliny przed surową pogodą

Hobby lub mini szklarnia mogą chronić Twoje rośliny przed mrozem, śniegiem, silnym wiatrem, nadmiernym upałem i nieprzewidywalną pogodą. Możesz umieścić je w zagrodzie do momentu pojawienia się wiosny. Gdy pogoda jest cieplejsza i bardziej przyjazna, możesz przenieść rośliny do ogrodu lub wyciąć kilka i umieścić je w domu.

Najważniejsze informacje o tym, kiedy zasadzić Penstemona

Teraz, gdy wiesz, kiedy zasadzić penstemony i jak się nimi zająć, będziesz mógł cieszyć się pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie lub w domu.

Kiedy sadzić Penstemon i jak go uprawiać | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć petunię z sadzonek? Cztery proste kroki

Petunie to obok pelargonii najpopularniejsze rośliny kwitnące, zdobiące od wiosny do jesieni balkony, tarasy i ogrodowe kwietniki. Powodzenie tej pochodzącej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa truskawek w tunelu foliowym

Fenomen truskawek jest znany każdemu z nas – jest to w końcu najsmaczniejszy i najbardziej popularny sezonowy owoc. Gdy tylko…

Więcej