Kiedy przesadzić Lantanę, aby się przyjęła | KrosAgro

Kiedy przesadzić Lantanę, aby się przyjęła | KrosAgro

Po wyhodowaniu lantany w szklarni, kolejnym krokiem jest ustalenie, kiedy przeszczepić lantanę na zewnątrz wiosną lub jesienią. Ogrodnicy uwielbiają tę piękną kwitnącą bylinę, ponieważ jest łatwa w uprawie. Chcesz jednak uniknąć błędów w przesadzaniu, aby zapewnić im przetrwanie.

Lantana, zwana także werbeną krzewiastą, jest najlepsza do obszarów pod strefami odporności od 8 do 11. Musisz zrozumieć, jak działają strefy sadzenia i użyć jej jako podstawy do określenia czasu sadzenia i przesadzania. Niemniej jednak fakt, że zacząłeś lantany w szklarni, już teraz daje ci przewagę w tworzeniu silnych roślin do przesadzania.

Przewodnik, kiedy przeszczepić lantanę

Najlepszy czas na przeszczep lantany

Najlepszy czas na przeszczepienie lantany to wiosna lub jesień, a nigdy, gdy na dworze jest upalnie. Chociaż lantana pochodzi z regionów tropikalnych, ryzykujesz stresowanie korzeni, jeśli pogoda jest zbyt gorąca, aby przesadzić. Jeśli musisz przesadzać latem, wybierz dzień chłodniejszy i pochmurny.

Pamiętaj, że kiedy wykonujesz jakieś ważne zadanie, takie jak przycinanie i dzielenie lantan, musisz to robić jesienią lub wiosną, aby zapobiec stresowi. Przesadzanie jest optymalne, jeśli występują lekkie deszcze, a pogoda jest pochmurna. Zapobiegnie to wysychaniu korzeni, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania przeszczepów.

Inną kwestią podczas przesadzania lantany jest to, że w niektórych miejscach jest ona inwazyjna. Na przykład Hawaje, Nowa Zelandia, Australia, a nawet Kalifornia mają ograniczenia dotyczące sadzenia tego krzewu. Możesz również rozważyć nieinwazyjne sterylne odmiany, aby zapobiec problemom z tymi roślinami.

Jak przeszczepić lantanę

Podczas przesadzania lantany czas nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Możesz także zastosować inne techniki, aby zapewnić sukces swoim roślinom. Ogrodnicy zalecają podzielenie rośliny lantany na pięć łodyg na sekcję.

Będzie to sprzyjać energicznemu wzrostowi i roślinom starterowym nadającym się do przeszczepu. Mówiąc o roślinach początkowych, najlepsze krzewy lantany do przesadzania to młode. Używanie dojrzałych roślin obniża ryzyko ich przeżycia, ponieważ są już zadomowione w swoim miejscu.

Bez wyjątków musisz wybrać młode lantany w szklarni do przesadzenia. Chcesz także zachować ostrożność podczas wykopywania rośliny, aby zapobiec uszkodzeniom korzeni. Upewnij się, że do korzeni nadal przylega trochę ziemi i zapobiegaj ich wysychaniu.

Później unikaj stresu poprzez ściółkowanie kompostem i regularne podlewanie świeżo przesadzonej lantany.

Wybór lokalizacji

University of Florida wspomniał, że lantany są łatwe w uprawie ze względu na ich niski poziom utrzymania. Dlatego przy wyborze lokalizacji nie powinieneś mieć żadnych problemów, o ile rośliny mają dostęp do pełnego słońca, a przesadziłeś je w dobrze przepuszczalnej glebie. Uniwersytet wspomniał również, że piaszczysto-gliniasta gleba na Florydzie jest odpowiednia dla tej rośliny.

To, co sprawia, że ​​lantana jest jeszcze wygodniejsza w uprawie, to fakt, że toleruje suszę, upały i sól. Jeśli temperatura spadnie do 28 ° F, lantany umrą, ale odrosną, gdy nadejdzie wiosna. Ogólnie rzecz biorąc, lantana jest niesamowicie odporna.

Dopóki jesteś proaktywny w przesadzaniu, będą dobrze się rozwijać.

Przygotowanie witryny

Do przesadzania chcesz użyć głębokiego i szerokiego otworu na swoje lantany. Samo miejsce powinno być również luźne i wzbogacone w materię organiczną, aby zapobiec szokowi przeszczepowemu. Rozumiejąc, że nie jesteś pewien, jak głęboko i szeroko musisz kopać wcześniej, możesz oszacować rozmiar tak szeroki jak linia kroplująca i tak głęboki, jak 12 cali.

Znaczenie przygotowania miejsca i wykopania wstępnego nie tylko zmniejsza wstrząs związany z przeszczepem. Masz również szansę sprawdzić drenaż gleby. Ale jak utrzymywać nawilżenie korzeni lantany?

Po wykopaniu roślin umieść je w wiadrze z wodą, aby zapobiec wysuszeniu korzeni. Chcesz posadzić je na tej samej głębokości, na jakiej były wcześniej w szklarni. Sprawdź, czy nad korzeniami nie ma pęcherzyków powietrza, a następnie lekko podlej przeszczepy, aby nasycić korzenie.

Ogrodnicy zalecają codzienne podlewanie nowo przeszczepionych lantan przez pierwsze trzy dni, co drugi dzień przez tydzień, a następnie przejście raz w tygodniu po ich ustaleniu. Upewnij się, że rośliny mają również dwie stopy przestrzeni między nimi.

Unikanie i naprawianie szoku związanego z przeszczepem w Lantanas

Już sadzenie roślin w szklarni pomaga w zakładaniu energicznych przeszczepów. W większości przypadków lantany potrzebują tylko kilku dni, aby wyzdrowieć po wstrząsie przeszczepowym. Ale co należy zrobić, aby uniknąć szoku związanego z przeszczepem i go naprawić?

Jak wspomniano wcześniej, wykop rośliny ostrożnie, aby nie przeszkadzać korzeniom. Dokładnie podlej nowo przeszczepione lantany, aby pomóc im osiedlić się w nowej lokalizacji. Ale jeśli zauważysz oznaki, że rośliny są w szoku, daj im trochę cukru i wody lub przycinaj lantany, aby pomóc im odrosnąć.

Wniosek

Jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów są lantany, a sadzenie ich w szklarni zapewnia zdrowe rośliny do przesadzania. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy prawidłowo przeszczepić lantanę, aby zapewnić jej przetrwanie w nowej lokalizacji. Aby uniknąć stresu związanego z upałem, najlepszym okresem na przeszczep lantan jest wiosna lub jesień.

Należy również zachować ostrożność podczas wcześniejszego obchodzenia się i przygotowywania lokalizacji, aby zmniejszyć ryzyko wstrząsu podczas przeszczepu.

Kiedy przesadzić Lantanę, aby się przyjęła | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie są korzyści zdrowotne czosnku

Czosnek w Twojej kuchni, będzie natychmiastowym ratunkiem, gdy będziesz potrzebować natychmiastowego leku na niektóre dolegliwości. Stanowi on rodzaj naturalnego antybiotyku,…

Więcej
Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać lwie paszcze? 3 najlepsze metody

Lwie paszcze to potoczna nazwa wyżlinów większych, jednorocznych roślin z rodziny babkowatych, których krajem pochodzenia są prawdopodobnie Włochy i Hiszpania….

Więcej