Kiedy przesadzać powojniki? | Porady od KrosAgro

Kiedy prawidłowo przesadzać powojniki | Porady od KrosAgro

Odpowiedni czas na przeszczep powojników jest wiosną, podobnie jak w przypadku przeszczepu lantany. Powodem, dla którego wiosna to idealny czas na przesadzanie powojników, jest to, że mniej więcej w tym czasie roślina budzi się z zimy. Warto jednak zauważyć, że nie musisz wymuszać przesadzania wiosną, gdy klimat jest palący i suchy.

Możesz utrzymać powojniki w zdrowiu lub wyhodować je w szklarni, aby były wystarczająco odporne na przesadzanie. Możesz również dowiedzieć się więcej o specyfice kulturowej powojników, abyś mógł utrzymać dla nich warunki środowiskowe w szklarni. Poniżej znajdują się wskazówki, kiedy i jak skutecznie przeszczepiać powojniki, aby uzyskać jak najwięcej z długowiecznych bylin.

Kiedy przeszczepiać powojniki i wskazówki zapewniające sukces

Wiosna kontra jesień

Według University of Nebraska – Lincoln najlepszy czas na przeszczepienie powojników przypada na wiosnę. Jednak najlepiej byłoby zauważyć, że można uniknąć przesadzania, jeśli dzień jest zbyt gorący i suchy, aby zapobiec stresowi związanemu z przeszczepami. Powojniki można również przeszczepić jesienią, gdy zauważysz, że na roślinie pojawił się nowy wzrost.

W porównaniu do przesadzania w upale, chłodna pogoda i roślina w stanie spoczynku pomogą zmniejszyć ryzyko wstrząsu podczas przeszczepu. Wręcz przeciwnie, powojniki, które aktywnie rosną, mogą łatwo ulegać szokowi z powodu stresu. Mając na uwadze te fakty, można wywnioskować, że istnieje większe ryzyko niepowodzenia w przypadku przeszczepu natychmiast po uśpieniu.

Mimo to wiosna byłaby najlepszym wyborem, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Jeśli nie masz innego wyjścia, jak tylko zrobić to jesienią, upewnij się, że rośliny mają wystarczająco dużo czasu na osiedlenie się przed zimą. Nigdy nie przesadzaj powojników po 1 października, aby zapobiec wadom, a sadzenie jesienne powinno odbywać się jak najwcześniej.

Jak przeszczepić powojniki

Po zaznaczeniu kalendarza następną wskazówką, która zagwarantuje sukces przeszczepom powojników, jest wiedza, jak je przeszczepić. Podobnie jak w przypadku większości przeszczepów, najlepszym sposobem na odbudowę systemu korzeniowego powojników jest zapewnienie wilgotności gleby. Powojniki często potrzebują trochę czasu, aby wyzdrowieć po przeszczepie, ponieważ roślina może zająć więcej czasu w pierwszym sezonie, aby osiedlić się w nowym miejscu.

Najlepsza lokalizacja do przesadzania powojników

Jakie cechy sprawiają, że nie tylko utrzymywanie wilgotności gleby jest najlepsze do przesadzania powojników? Powojnik rozwija się w lekko zasadowej glebie, która jest również dobrze przepuszczalna, więc możesz wcześniej dodać wapień, aby poprawić glebę. Obszar ten powinien być codziennie nasłoneczniony przez 6 godzin, ale także zapewnia cień dla korzeni.

Następnie wykop dziurę, która jest wystarczająco obszerna dla korzeni przeszczepu. Następnie możesz dodać mech torfowy, aby ulepszyć tę nową lokalizację.

Przygotowanie do przeszczepu

Aby mieć pewność, że przeszczepy nie wyschną, możesz napełnić wiaderko do połowy wodą i dodać stymulator korzeni. Zmniejszy to szok związany z przeszczepem i pomoże zapobiec problemom do czasu zakończenia sadzenia. Możesz również przyciąć przeszczepy, aby łatwiej było im skupić się na korzeniu.

Po umieszczeniu korzeni wypełnij otwór ziemią i sprawdź, czy nie ma kieszeni powietrznych. Powojnik należy również sadzić głębiej, jeśli używasz winorośli, aby jego korona i pędy podstawy były chronione przez glebę. Na koniec podlej rośliny i daj im czas na dostosowanie się do nowej lokalizacji.

Wspieranie powojników

Będąc winoroślą, powinieneś także wiedzieć więcej o prawidłowym wspieraniu powojników. W przeciwnym razie roślina zatrzyma swój wzrost i umrze. Jakie materiały będą świetnymi podporami dla powojników?

Możesz użyć stalowych prętów lub żyłki jako wsparcia dla winorośli, ale kraty i metalowe ogrodzenia byłyby wygodniejsze. Umieść rośliny w odległości 3 stóp od siebie, aby mogły wygodnie rosnąć. Wiele odmian powojników powinno pomóc w modyfikacji przestrzeni, nawet jeśli jest ograniczona.

Typowe problemy powojników

Szklarnia zapewnia ochronę przed chorobami, takimi jak mączniak prawdziwy, ponieważ można zapobiegać wahaniom warunków i utrzymywać spójne praktyki zarządzania, takie jak podlewanie. Warto jednak wiedzieć o więdnięciu powojników lub plamistości liści od grzybów. Zauważysz martwe łodygi i liście, więc usuń zainfekowane części i odpowiednio je zutylizuj.

Możesz również kontrolować plamistość liści za pomocą oprysków dolistnych, a jeśli masz dwa pąki pod ziemią, powinieneś zobaczyć, jak roślina odrasta w następnym roku. Zwróć uwagę, że hybrydy wielkokwiatowe są bardziej zagrożone, szczególnie te w pierwszym roku wzrostu. Wreszcie królowa winorośli jest również podatna na zgniliznę łodyg grzybów, utrzymując czystość, aby uniknąć infekcji.

Wniosek

Przesadzanie królowej winorośli nie powinno być stresujące. Jeśli nie masz pewności, kiedy przeszczepić powojniki, po prostu zaznacz swój kalendarz wiosną lub wczesną jesienią. Twój sygnał do przesadzenia będzie zależał od warunków panujących w Twoim regionie w tych porach roku.

Gdy już wiesz, kiedy przeszczepić, wybierz miejsce, które otrzymuje 6 godzin światła słonecznego z dobrze przepuszczalną i lekko zasadową glebą. Otwór powinien być wystarczająco obszerny, aby pomieścić korzenie, i nie zapomnij sprawdzić, czy po posadzeniu nie ma kieszeni powietrznych. Clematis może trochę potrwać, aby się dostosować, więc nie martw się od razu.

Kiedy prawidłowo przesadzać powojniki | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Hodowla zwierząt

Kurnik w hali namiotowej

Kurnik w hali namiotowej to znacznie tańsza konstrukcja niż murowany lub stalowy obiekt. Łatwiej w nim utrzymać czystość, wentylacja sprawdza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać katarantus różowy? Uprawa i pielęgnacja barwinka madagaskarskiego

W ostatnim czasie w naszych domach i ogrodach coraz częściej goszczą piękne, egzotyczne rośliny. Jedną z nich, jest pochodzący z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać bakłażany w tunelu foliowym?

Bakłażan jest  rośliną ciepłolubną, z rodziny psiankowatych jak większość roślin z tego typu (papryka, pomidor) najlepiej rośnie pod osłonami. Owoce oberżyny o…

Więcej
Tunele foliowe

Jakie są kategorie tuneli foliowych?

Sezonowy tunel foliowy większości osób kojarzy się z uprawami, jednak jako konstrukcja ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Ocynkowana ogniowo struktura ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej