Kiedy i jak zbierać broccolini? | Porady dla początkujących

Kiedy i jak zbierać Broccolini | Porady dla początkujących

Czy wiesz, że niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zawsze szukają wskazówek, kiedy i jak z powodzeniem zbierać broccolini? Broccolini to hybryda między standardowymi amerykańskimi brokułami i Gai Lan, rodzajem chińskich brokułów.

Jednak w porównaniu do zwykłych brokułów jego łodygi są dłuższe i delikatniejsze. Znane jako jedno z najpopularniejszych warzyw na stołach dla smakoszy, broccolini słynie z wyraźnego słodko-pieprzowego smaku, a także delikatnej konsystencji.

Podczas gdy inni mogą sugerować sadzenie broccolini w chłodniejszych porach roku, najlepiej sadzić je wczesną wiosną, gdy miną mrozy. Jeśli nie jesteś tego świadomy, broccolini jest uważane za uprawę wrażliwą na temperaturę. Jeśli chcesz pomyślnie wyhodować swoje broccolini, możesz poeksperymentować i dowiedzieć się, jaki czas sadzenia działa najlepiej w zależności od obszaru.

Uprawa i zbieranie broccolini

Broccolini rośnie lepiej, jeśli są przeszczepiane, a nie wysiane z nasion. Po ustawieniu utwardzaj nowe rośliny i wystawiaj je na zewnątrz na coraz dłuższe okresy w ciągu jednego tygodnia.

Broccolini potrzebuje pełnego słońca i gleby bogatej w składniki odżywcze, aby dobrze się rozwijać. Aby zapewnić optymalny wzrost, pH gleby powinno wynosić od 6,0 ​​do 7,0. Możesz także dodać obornik lub kompost do gleby, aby zapewnić roślinie jak najwięcej składników odżywczych i zapewnić zdrowy wzrost.

Co więcej, broccolini potrzebuje co najmniej 1 do 2 cali wody każdego tygodnia. Powinieneś upewnić się, że gleba jest wilgotna i podlać roślinę, gdy tylko zauważysz, że gleba zaczyna wysychać. Podlewaj roślinę na tyle, aby nawilżyć glebę, ale upewnij się, że nie jest podmokła.

Zazwyczaj broccolini posadzone z przeszczepów zbiera się w ciągu 50 do 60 dni po posadzeniu. Należy je zbierać, gdy główki są w pełni uformowane, ale przed rozpoczęciem kwitnienia.

Jak zbierać Broccolini

Kiedy widzisz, że małe różyczki (pąki kwiatowe) twoich broccolini są ciasne, zwykle jest to najlepszy czas na zebranie broccolini, ponieważ jest to etap, na którym jest najsmaczniejszy. Innym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, że łodygi rośliny zaczynają się łuskać, ponieważ oznacza to, że roślina wkrótce zacznie kwitnąć. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, Twoje broccolini zaczną kwitnąć i nie będą dawać takiego samego smaku, jak zbierane przed kwitnieniem.

Aby zebrać broccolini, upewnij się, że liście są nadal zielone, a nie żółte, ponieważ może to oznaczać, że roślina już zwiędła. Za pomocą ostrego sekatora lub nożyc odetnij broccolini u podstawy łodygi. Zaletą broccolini jest to, że będą rosły pędy nawet po ścięciu główki, dopóki pogoda pozostanie zimna.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji broccolini

Aby upewnić się, że cieszysz się najlepszą jakością broccolini, przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 1

Nie sadzić brokułów na obszarach, na których w ciągu ostatnich czterech lat sadzono takie rośliny, jak brokuły, kalafior, kapusta i jarmuż. Tego typu uprawy są podatne na szkodniki i choroby. Kiedy uprawiasz broccolini w tym samym miejscu, one również staną się podatne na te same szkodniki i choroby, które dotykają te uprawy.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 2

Uważaj na oznaki niedoboru azotu. Najczęstszym objawem jest zażółcenie liści. Gdy to zauważysz, pamiętaj o regularnym karmieniu roślin co kilka tygodni, aby zapewnić roślinom dodatkowy zastrzyk azotu.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 3

Wypchnij glebę w górę łodyg, gdy wysokość roślin broccolini osiągnie około 8 do 10 cali. Pomoże to zachęcić do formowania nowych pędów bocznych, zwłaszcza po zebraniu w pełni wyrośniętych kwiatów.

Czy powinieneś sadzić swoje Broccolini w szklarni Semi Pro?

Prostą odpowiedzią jest tak. Chociaż broccolini jest rośliną zimnolubną, większość jej gatunków nie toleruje mrozu. Tak więc, jeśli planujesz sadzić broccolini zimą lub w środku lata, lepiej będzie, jeśli umieścisz je w szklarni semi pro.

Sprawdź zalety uprawy broccolini w szklarni semi pro:

Przedłużony sezon wegetacyjny

Jak wspomniano, broccolini najlepiej rozwija się w niższych temperaturach, ale nie toleruje mrozu. Jeśli planujesz cieszyć się smacznymi różyczkami broccolini w środku zimy, możesz upewnić się, że Twoje broccolini nadal będą produkować pędy zimą, umieszczając je w szklarni semi pro. Dzięki jednemu będziesz mieć lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu.

Ochrona przed szkodnikami

Podobnie jak jego krewny, brokuły, broccolini jest niezwykle podatne na szkodniki. Umieszczenie go w szklarni semi pro pomoże zapobiec zjadaniu przez szkodnika Twojej pięknej rośliny. Ponieważ szklarnie semi pro są zamknięte folią z tworzywa sztucznego lub włóknem szklanym, problemy pochodzące z zewnątrz nie przenikną przez barierę i nie zakażą broccolini.

Ochrona przed surową pogodą

Rośliny Broccolini mają smukłe łodygi i mogą łatwo pękać podczas silnego wiatru. Sadzenie broccolini w szklarni semi pro pozwala chronić je przed wiatrem, tajfunami i ulewnymi deszczami, zapewniając przetrwanie broccolini.

Ostatnie słowa o tym, jak zbierać broccolini

Broccolini to jedno z najsmaczniejszych warzyw, jakie możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Teraz, gdy wiesz, jak zbierać broccolini, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować całą kiść w ogrodzie lub w szklarni półprofesjonalnej. Tylko pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednią opiekę, której potrzebują (od 1 do 2 cali wody, pełne światło słoneczne i wilgotna gleba), aby zapewnić ich pomyślny wzrost.

Kiedy i jak zbierać Broccolini | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej