Jarmuż na jednym metrze kwadratowym i rośliny towarzyszące

Jarmuż na jednym metrze kwadratowym i rośliny towarzyszące

Jarmuż jest jedną z najzdrowszych roślin uprawnych i można ją uprawiać w ogrodnictwie o powierzchni stóp kwadratowych z roślinami towarzyszącymi oraz w szklarni. Jedna roślina jarmużu wymaga zaledwie jednego metra kwadratowego i można ją uprawiać z wieloma roślinami towarzyszącymi. Jarmuż może sąsiadować z kaszą gryczaną, sorgo, wyką włochatą, ziołami, roślinami strączkowymi, cebulą, nagietkami, nasturcją i słodką alyssumem.

Co to jest ogrodnictwo stóp kwadratowych?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych było metodą opracowaną przez Mela Bartholomew pod koniec lat siedemdziesiątych. W szczególności jest to metoda ogrodnicza, która najlepiej sprawdza się w przypadku podniesionych łóżek na ograniczonej przestrzeni. Już sama nazwa wskazuje, że ogrodnictwo o powierzchni stóp kwadratowych oznacza, że ​​do sadzenia używasz bloków w porównaniu do tradycyjnego sadzenia w rzędach.

Podzielisz grządkę ogrodową na siatkę, na której posadzisz roślinę w każdym bloku o powierzchni stopy kwadratowej. Jest to metoda oszczędzająca miejsce, ponieważ będziesz planować rośliny i ich wymaganą przestrzeń na kwadrat. Ogrodnictwo stóp kwadratowych będzie skuteczne i skuteczne tylko wtedy, gdy wszystko wcześniej zaplanujesz i zmierzysz.

Ze względu na niewielką przestrzeń wymaganą przez ogrodnictwo o powierzchni stóp kwadratowych można zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze przy uprawie roślin. Możesz produkować tyle pożywienia, ile sadziłbyś w rzędach. Jest to również łatwa i prosta metoda ogrodnicza, którą możesz wykonać samodzielnie, nawet jako początkujący.

Możesz stworzyć własną podniesioną skrzynię łóżka, czy to 4×4, 2×4 czy 4×12 stóp, i wypełnić ją nawożoną ziemią. Następnie połóż kwadratową siatkę na górze tego pudełka, która będzie służyć jako przewodnik dla odstępów między roślinami. Musisz jednak znać odpowiedni odstęp między roślinami na stopę kwadratową.

Jaki jest odstęp jarmużu na stopę kwadratową?

Jarmuż jest jedną z najlepszych roślin do uprawy w ogrodnictwie o powierzchni stóp kwadratowych, ponieważ jest to roślina średniej wielkości, którą można sadzić po jednej na stopę kwadratową. Potrzebujesz również miejsca o wymiarach 12 na 12 cali na jarmuż. Przestrzeganie zalecanych odstępów dla jarmużu zapobiegnie przepełnieniu łóżka.

Możesz zasiać nasiona lub przeszczepić jarmuż na środku swojego placu. Wspaniałe w przypadku jarmużu jest to, że można go uprawiać razem z roślinami towarzyszącymi, co zapewnia bardziej wydajną uprawę. Jakie rośliny możesz uprawiać obok jarmużu?

Jakie są rośliny towarzyszące jarmużowi?

W przypadku jarmużu jego roślinami towarzyszącymi są gryka, sorgo, wyka włochata, zioła, rośliny strączkowe, cebula, nagietki, nasturcja i słodka alyssum. Jest również przyjazny dla innych upraw, takich jak karczochy, buraki, seler, boćwina, ogórek, mięta, ziemniaki, rzodkiewka i szpinak.

Sadzenie towarzyszące to świetny sposób na ochronę upraw i pielęgnowanie ich wzrostu, ponieważ może pomóc przyciągnąć pożyteczne owady i odstraszyć szkodniki. Może również zaoszczędzić miejsce i usprawnić ogrodnictwo. Znajomość roślin towarzyszących jarmużowi polega na tym, że sadzenie dowolnej uprawy może stworzyć konkurencję o składniki odżywcze, a nawet przyciągnąć szkodniki.

Wręcz przeciwnie, łączenie jarmużu z roślinami, o których wspomnieliśmy, jest jak posiadanie idealnego sąsiada. Omówmy, dlaczego te rośliny i kwiaty są najlepszymi towarzyszami jarmużu. Jednocześnie jakich upraw należy unikać sadzenia z jarmużem?

Gryka

Gryka jest wspaniałą rośliną towarzyszącą jarmużowi, ponieważ utrwala azot. Dlatego Twój jarmuż może czerpać korzyści z dodatkowych składników odżywczych w ogrodzie. Służy również jako okrywowa gleba, aby powstrzymać chwasty i uszczelnić wilgoć w glebie, aby zapobiec degradacji.

Sorgo

Wielkość sorgo może służyć jako cień dla twojego jarmużu. Jest to korzystne, jeśli chcesz zminimalizować ostre ciepło, które dostaje Twoja roślina. Sorgo jest najlepsze, jeśli umieścisz je na południe od jarmużu.

Wyka włochata

Podobnie jak kasza gryczana, wyka włochata może dodawać do gleby składniki odżywcze, ponieważ wiąże azot. W rzeczywistości dodanie roślin okrywowych, takich jak te rośliny, może zwiększyć plony z pola. A jako bonus przyciągają również pożyteczne owady.

Zioła

Zioła takie jak bazylia, rumianek, rozmaryn, szałwia i tymianek są świetnymi roślinami towarzyszącymi jarmużowi. Odstraszają szkodniki, przyciągając owady, które się nimi żywią. Mogą również odstraszać szkodniki, a nawet nie konkurują o azot w glebie, ponieważ są lekkimi pokarmami.

Ale oprócz ziół, o których wspomnieliśmy, kolendra, koperek i trawa cytrynowa są również wspaniałymi roślinami do uprawy obok jarmużu. Zioła te przyciągają pożyteczne owady, takie jak bzygowate i osy. Owady te mogą żerować na mszycach i innych szkodnikach w ogrodzie.

Sama trawa cytrynowa odstrasza również szkodniki, aby zapewnić zdrowy wzrost jarmużu.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są doskonałymi roślinami towarzyszącymi jarmużowi, ponieważ zwiększają zawartość azotu w glebie. Pomoże to Twojemu jarmużowi zdrowo rosnąć bez konieczności konkurowania o składniki odżywcze w glebie. Możesz wybrać fasolkę szparagową lub fasolkę szparagową jako dodatek do jarmużu.

Cebula

Cebula i podobne rośliny, takie jak szalotka, szczypiorek i pory, wspaniale rosną wraz z jarmużem. Mogą odstraszać szkodniki upraw, takie jak mszyce, ćmy i roztocza, aby zachować zdrowy i wolny od szkodników jarmuż. Sojusze te również wypędzają kapustę i chrząszcze, które zwykle zjadają liście jarmużu.

Nagietki

Oprócz tych upraw, kwiaty takie jak nagietki, nasturcja i słodka alyssum są również świetnym dodatkiem do ogrodu jarmużowego. Nie tylko dobrze wyglądają i ładnie pachną, ale także przyciągają drapieżne owady. Bzygowate żerują na mszycach, a sama nasturcja odstrasza chwytaczy kapusty.

Te kwiaty nie są nawet ciężkimi karmnikami, więc Twój jarmuż nie ma konkurencji o składniki odżywcze. Czy są inne rośliny towarzyszące, które są świetne dla jarmużu? Możesz również rozważyć sadzenie karczochów, buraków, selera, boćwiny, ogórka, mięty, ziemniaków, rzodkiewki i szpinaku w ogrodzie jarmużowym.

Jakich roślin nie powinieneś uprawiać z jarmużem?

Chociaż jarmuż ma wielu przyjaciół, nie należy go uprawiać obok słoneczników, niebiańskiego drzewa i czarnego orzecha. Jeśli chcesz sadzić jarmuż obok pomidorów i podobnych roślin kapustnych, takich jak kapusta, brokuły i kalafior, należy również wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Słoneczniki, drzewo nieba i czarny orzech są allelopatyczne. Ze względu na wytwarzane przez nie substancje biochemiczne nie są dobrymi sąsiadami jarmużu, ponieważ mogą wpływać na plony. Na przykład biochemikalia z liści słonecznika mogą zapobiegać kiełkowaniu nasion, które są blisko nich.

Z drugiej strony, drzewo niebieskie ma w korzeniach i korze substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla wzrostu sąsiednich roślin. Może również przyciągać szkodniki, takie jak latarnie plamiste. I wreszcie, substancja chemiczna orzecha czarnego może spowodować śmierć roślin znajdujących się w pobliżu jego drzewa.

Czy można sadzić jarmuż z pomidorami i innymi gatunkami kapustnymi?

Pomidory mogą zmniejszyć populację szkodników zwanych ćmy twierdzy. Jeśli się nad tym zastanowić, jest to korzystne dla jarmużu. Należy jednak pamiętać o karmieniu obu roślin, ponieważ pomidory nie są lekkimi karmami jak zioła.

Z drugiej strony kapustne spokrewnione z jarmużem, takie jak kapusta, brokuły i kalafior, mogą w pewnym sensie nie być dobrymi towarzyszami. Sadzenie tych roślin razem może oznaczać, że przyciągasz dużą liczbę szkodników i chorób, ponieważ są one bliskimi krewnymi. Może to łatwo doprowadzić do wybuchu epidemii, jeśli nie rozwiążesz problemów natychmiast.

Rodzaje jarmużu

Typowe rodzaje jarmużu to kędzierzawy, ozdobny, chiński, lacinato, ruski czerwony, syberyjski i czerwony.

Jarmuż kędzierzawy

Jeśli myślisz o jarmużu, prawdopodobnie wyobrazisz sobie wariant z kręconymi włosami. Jest to najpowszechniejszy rodzaj jarmużu, którego kolor zmienia się od bladego do ciemnozielonego. Ma również włókniste łodygi i potargane liście, a jego smak jest gorzki i pieprzny, co dobrze komponuje się z sałatkami.

Ozdobne

Jarmuż ozdobny to kolorowa odmiana, która waha się od bieli, różu i fioletu. Ma grube liście i wygląda jak kwiat, dlatego jest powszechnie stosowany jako dekoracja. Jednak jarmuż jest nadal jadalny i może nadać potrawom odpowiednią teksturę.

Chiński jarmuż

Podobnie jak inne odmiany, jarmuż chiński jest pełen witamin i minerałów, w tym witaminy A i C, wapnia i żelaza. Można go jeść gotowane lub smażone, ale dobrze smakuje też na parze. Jeśli brakuje ci brokułów do przepisu, możesz użyć tego wariantu jako substytutu.

Jarmuż Lacinato

W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów jarmużu, jarmuż Lacinato nie jest falbany i kręcony. Zamiast tego jarmuż lacinato przypomina kapustę włoską z ciemnoniebiesko-zielonymi liśćmi i wyjątkową teksturą. Smakuje słodko i nie tak gorzko jak zwykły jarmuż.

Czerwony rosyjski

Czerwony jarmuż wygląda jak liście dębu lub zewnętrzne liście dojrzałej kapusty. Ma kolor od niebiesko-zielonego do fioletowo-czerwonego i smakuje trochę słodko. Jednak łodygi są twarde i włókniste, co może być trudne do strawienia, dlatego ważne jest, aby je usunąć.

jarmuż syberyjski

Jeśli mieszkasz w zimnym regionie, możesz zamiast tego uprawiać jarmuż syberyjski. Jest to odmiana, która wytrzyma zimno, a jej duże liście poradzą sobie z garstką szkodników. Ten szaro-zielony jarmuż smakuje lepiej ugotowany w porównaniu z innymi wariantami.

Jarmuż czerwony

Podobnie jak jarmuż ozdobny, duży jarmuż czerwony jest zarówno oszałamiający, jak i smaczny do jedzenia. Jego ciemnoczerwone liście z fioletowymi żyłkami będą dobrze wyglądać na talerzu, a także w ogrodzie. Jednocześnie jest nadal jadalny i zdrowy do spożycia.

Jak uprawiać jarmuż

Uprawa jarmużu poprzez ogrodnictwo stóp kwadratowych oraz w szklarni z roślinami towarzyszącymi będzie skuteczna, jeśli nauczysz się różnych względów. Musisz znać idealną temperaturę do uprawy jarmużu, najlepszy czas na jej uprawę, jak dbać o jarmuż i kiedy można go zbierać. Jednocześnie nie zapomnij o innych wymaganiach roślin towarzyszących jarmużowi.

Jaka jest idealna temperatura do uprawy jarmużu

W przeciwieństwie do większości upraw, nasiona jarmużu są zdolne do kiełkowania w chłodnej glebie. W szczególności chcesz sadzić je powyżej 70 ° F. Przekroczenie tej temperatury może prowadzić do twardości jarmużu. Następnie możesz utrzymać temperaturę powyżej 45 stopni, aby zapewnić pomyślne kiełkowanie.

Kiedy jest najlepszy czas na uprawę jarmużu

W zależności od regionu powinieneś rozważyć, kiedy sadzić. Na przykład, jeśli sadzisz w ciepłym sezonie, posadź jarmuż w cieniu. Wręcz przeciwnie, sadzić jarmuż w pełnym słońcu, jeśli klimat jest chłodny.

Pamiętaj, że najlepiej pozwolić jarmużowi dojrzewać w niskiej temperaturze, aby uniknąć zbioru trudnych i gorzkich plonów. Możesz wysiewać nasiona w pomieszczeniu już na sześć tygodni przed ostatnimi przymrozkami, aby przygotować je przed intensywnym upałem. Aby zapewnić ciągłe zbiory, możesz również sadzić nasiona lub przeszczepy co trzy tygodnie.

Jeśli zasiejesz nasiona, jarmuż dojrzeje w 75 dni. Z drugiej strony możesz rozpocząć zbiór po 40 dniach, jeśli używasz przeszczepów.

Jak dbać o jarmuż

Co tydzień możesz podać cal wody, zwłaszcza gdy uprawiasz jarmuż latem. Następnie możesz ograniczyć kwotę, gdy zacznie się chłodna pogoda. Jeśli chodzi o nawożenie, upewnij się, że Twoje uprawy są dobrze odżywione przez cały sezon wegetacyjny.

Kiedy można zbierać jarmuż?

Dobrą wskazówką, że nadszedł czas na zbiory jarmużu, jest to, że liście roślin mają taki sam rozmiar jak dłoń. Rozpocznij zbiory od skrajnych liści, a następnie kieruj się w stronę środka. Pamiętaj, aby zostawić kilka centralnych liści do ciągłego wzrostu, a nadal możesz zbierać z nich w ciągu 5 do 7 dni.

Uprawa jarmużu w szklarni

Możesz uprawiać ogrodnictwo o powierzchni stóp kwadratowych z jarmużem w szklarni wraz z innymi roślinami towarzyszącymi. Obejmuje sadzenie i kiełkowanie, karmienie i podlewanie oraz zbiory. Wspaniałe przy uprawie jarmużu w szklarni jest to, że łatwo jest spełnić te wymagania, a informacje o szklarniach do uprawy jarmużu można znaleźć na Krostrade.com.

Sadzenie i kiełkowanie

Najlepiej, aby jarmuż uprawiał w szklarni sześć tygodni przed ostatnią datą mrozu. W ten sposób możesz przygotować plony, zanim latem zrobi się zbyt gorąco. Jarmuż będzie nadal rosnąć w ciepłe dni, ale rośliny stają się gorzkie, więc najlepiej tego unikać.

W zależności od odmiany jarmużu można nawet zbierać plony po opadach śniegu lub uprawiać zimę. Teraz, w szklarni, pamiętaj, aby sadzić nasiona około pół cala pod żyzną glebą. Gleba powinna być bogata w azot i lekko kwaśna, a wilgotność można utrzymywać ściółką.

Rozwój jarmużu może zająć dziesięć dni i można je przeszczepić, gdy sadzonki osiągną około 9 cali wysokości.

Karmienie i pojenie

Po pojawieniu się sadzonek jarmużu możesz rozpocząć nawożenie z szybkością od 50 do 100 pm N i K. Następnie możesz zwiększyć dawkę o 150 do 250 ppm N i K podczas przesadzania upraw. Gdy temperatura spadnie, można zmniejszyć nawożenie do 50 ppm N i K, aby zapewnić dobre wybarwienie roślin.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące podlewania, możesz użyć automatycznego systemu nawadniania lub nawadniania kroplowego w szklarni. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, ale nigdy nie nadmiernie podlewać upraw.

Zbieranie

Możesz zbierać jarmuż od podstawy, aby uzyskać dojrzałe pojedyncze liście. Możesz jednak również zbierać pełne głowy jarmużu. Pamiętaj tylko, że po pierwszych mrozach liście nie będą już rosły, a te, które dotykają ziemi, zgniją.

Korzyści z uprawy jarmużu

Uprawa jarmużu w ogrodnictwie o powierzchni stóp kwadratowych z roślinami towarzyszącymi na zewnątrz lub wewnątrz szklarni oferuje wiele korzyści. Dzięki jarmużowi możesz mieć własne źródło roślin bogatych w składniki odżywcze, poprawić wygląd swojego ogrodu i uzyskać ciągłą produkcję.

Miej własne źródło roślin bogatych w składniki odżywcze

Uprawa jarmużu oznacza, że ​​zawsze będziesz mieć dostęp do świeżo zebranych plonów bogatych w składniki odżywcze. Możesz zdobyć własny jarmuż w ogrodzie lub szklarni na szybką sałatkę lub smażenie warzyw na patelni. Jarmuż jest łatwy w uprawie i jedzeniu, ale jest również dobrym źródłem witamin i minerałów.

Jarmuż jest bogaty w witaminy A i C, a także kwas foliowy i minerały, takie jak wapń, potas, magnez, żelazo, mangan i miedź. Są to wszystkie ważne składniki odżywcze, które utrzymują organizm i zapewniają sprawny przebieg wszystkich procesów.

Popraw wygląd swojego ogrodu

Różne odmiany jarmużu mają różne kolory i tekstury. To nie tylko estetycznie jadalne kawałki na talerzu. Ale jarmuż poprawia także wygląd ogrodu ze względu na wyjątkowe kolory i wygląd odmian.

Ciągła produkcja

Kolejną zaletą uprawy jarmużu wśród innych roślin jest odporność na niskie temperatury. Niektóre odmiany, takie jak jarmuż syberyjski, są jeszcze bardziej wytrzymałe. A ponieważ możesz zacząć zbierać pojedyncze liście, roślina będzie kontynuować produkcję przez cały sezon wegetacyjny.

Wniosek

Jedna roślina jarmużu wymaga jednego metra kwadratowego i można ją uprawiać obok gryki, sorgo, wyki włochatej, ziół, roślin strączkowych, cebuli, nagietka, nasturcji i słodkiej alyssumu. Ogrodnictwo stóp kwadratowych to doskonały sposób na czerpanie korzyści z jarmużu, nawet przy ograniczonej przestrzeni i czasie. Hodowanie tej zdrowej i pysznej rośliny w szklarni zapewni również, że zawsze spełnia ona wymagania udanych zbiorów.

Możesz wybrać wariant jarmużu, który pasuje do twojego regionu i preferencji. Jeśli znasz idealną temperaturę do uprawy jarmużu, najlepszy czas na jej uprawę, jak dbać o jarmuż i kiedy możesz ją zbierać, nie powinieneś mieć żadnych problemów z tą odporną rośliną. Edukacja w zakresie ogrodnictwa stóp kwadratowych i hodowli jarmużu w szklarni jest również koniecznością, aby osiągnąć pozytywny wynik.

Jarmuż na jednym metrze kwadratowym i rośliny towarzyszące

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x…

Więcej
Tunele foliowe

Hortiterapia w tunelu foliowym

Hortiterapia w tunelu foliowym to sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Jest to rodzaj terapii ogrodniczej, zajmującej się korelacją…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Wiele osóby wypatruje wiosny, aby znów zajadać się świeżymi warzywami. W sklepach natomiast zaczynają pojawiać się wczesnowiosenne nowalijki. Należy jednak…

Więcej
Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej