Jak rozmnożyć Tawułę? 2 najlepsze metody | KrosAgro

Jakrozmnożyć Tawułkę. 2 najlepsze metody | KrosAgro

Umiejętność rozmnażania astilbe jest dość prosta i możesz zacząć je od nasion lub podziałów. Do wyboru są różne odmiany, a przy odpowiedniej technice rozmnażania możesz z łatwością stworzyć więcej swoich ulubionych roślin i mieć więcej tej rośliny wieloletniej, która zapewni Ci spektakl od późnej wiosny do wczesnego lata. Jeśli chcesz kwiaty jesienią, możesz nawet wybrać astilby, które kwitną w tym okresie.

Astilbes będą się rozwijać w strefach od 3 do 8, ale możesz je również hodować w szklarni, aby uniknąć wad rozwojowych. Pamiętaj, że chociaż można powiedzieć, że roślina jest łatwa w uprawie, ukorzenienie jest nadal delikatnym procesem. Stabilne środowisko powinno zachęcać astilby do szybszego rozwoju i wzrostu wigoru, dopóki nie będzie można ich przeszczepić na zewnątrz.

Kompleksowy przewodnik dotyczący propagowania Astilbe

Metoda nr 1. Nasiona

Pierwszą metodą rozmnażania astilbe jest użycie nasion. Należy jednak pamiętać, że wybranie tej techniki nie jest gwarantowanym sposobem na stworzenie klonu ulubionej odmiany astilbe. Charakterystyka rośliny uzyskanej z nasion będzie się różnić, a szanse na to, że będzie taka sama jak roślina macierzysta, są niskie.

Jeśli wolisz zacząć astilbes od nasion, możesz je kupić lub zebrać z istniejących roślin. Przydatną wskazówką do zapamiętania jest hodowanie dojrzałych nasion zamiast świeżych, ponieważ kiełkują szybciej. Co więcej, najlepszym sposobem kiełkowania nasion astilbe jest sadzenie ich w pomieszczeniu.

Siew

Użyj tacy i napełnij ją mieszanką początkową nasion. Możesz sadzić nasiona na 1/4 cala poniżej podłoża, ale przypisz, że każda komórka ma tylko jedno nasiono. Zmiksuj mieszankę, aby była wilgotna, ale uważaj, aby jej nie przesycić.

Aby dodatkowo pomóc w kiełkowaniu, przykryj tackę plastikiem i umieść ją w jasnym i ciepłym miejscu. Możesz również sprawdzić temperaturę w szklarni, aby w dzień wynosiła około 70 ° F, a w nocy – 50 ° F. Jeśli chodzi o konserwację, możesz co tydzień sprawdzać medium, jeśli wymaga zaparowania.

Przesadzanie

Gdy nasiona wykiełkują i rozwiną się w sadzonki o wysokości około 4 cali, można zdjąć osłonę. Przeszczep sadzonki astilbe w ogrodzie po minięciu niebezpieczeństwa mrozu. Wybierz obszar, który jest zacieniony i ma dobrze przepuszczalną, żyzną i luźną glebę.

Metoda nr 2. Podział

Bardziej preferowaną metodą rozmnażania astilbe przez ogrodników jest podział. W rzeczywistości możesz kupić gołe korzenie i sadzić je samodzielnie. Co więcej, dzielenie dojrzałych roślin astilbe powinno być częścią ogólnej pielęgnacji co trzy lata, aby zachować ich zdrowie.

Kopanie

Idealny czas na podział astilbe to wczesna wiosna lub późna jesień, zanim zaczną rosnąć i kiedy rośliny również obumrą. Możesz znacznie ułatwić podnoszenie, kopiąc wokół obwodu dojrzałej rośliny astilbe. To również sprawia, że ​​przypadkowe uszkodzenie kłączy rośliny jest mało prawdopodobne.

Cięcie i przesadzanie

Niektórym ogrodnikom łatwo jest również podzielić astilbe, podnosząc całą roślinę z nienaruszoną kulką korzeniową. Następnie możesz użyć łopaty, aby podzielić korzenie, aby utworzyć około czterech sekcji. Jednak upewnij się, że przed sadzeniem usunąłeś również wszystkie uszkodzone korzenie i zrób to tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec ich wysychaniu.

W nowej lokalizacji można przeznaczyć kłącza na głębokość 6 cali. Najlepiej jest również uzupełnić obszar kompostem i upewnić się, że jest w półcieniu, aby zapobiec uszkodzeniom przez światło słoneczne. Co więcej, wilgotna gleba ma kluczowe znaczenie dla tworzenia podziałów.

Utrzymanie Astilbe

Aby dodatkowo pomóc we wzroście i zdrowiu roślin astilbe, chcesz poznać ich idealne warunki i wymagania. Na przykład idealna lokalizacja astilbe powinna być jasna i zapewniać cień, ponieważ mogą się palić w bezpośrednim świetle słonecznym. Potrzebujesz również dobrze przepuszczalnego medium, które dobrze zatrzymuje wilgoć.

Należy pamiętać, że astilbe wymaga wody bardziej niż inne rośliny, dlatego głębokie podlewanie jest powszechną praktyką. Jednak nigdy nie pozostawiaj ich w stojącej wodzie, ponieważ może to sprzyjać gniciu. Z drugiej strony, karmienie jest przydatne każdej wiosny ze zbilansowanym nawozem.

Czy możesz przedłużyć okres liści i kwitnienia astilbe? Możesz przedłużyć kwitnienie astilbe, usuwając martwe i wyblakłe kwiaty. Niektórzy ogrodnicy przycinają nawet zużyte łodygi, aby zachować liście rośliny po zakończeniu kwitnienia.

Wniosek

Jeśli chcesz roślinę, która będzie wystawiana wiosną, latem i jesienią, astilbes to doskonały pomysł. Wiedza o tym, jak rozmnażać astilbe, jest stosunkowo prosta i możesz bez problemu stworzyć więcej roślin do swojego ogrodu. Jeśli masz szklarnię, może być nawet wygodniejsze ukorzenienie roślin w pomieszczeniu, aby przyspieszyć przesadzanie na zewnątrz.

Możesz zacząć astilbes od nasion lub dywizji. Kiełkowanie może potrwać dłużej, więc zamiast świeżych nasion chcesz użyć dojrzałych nasion. Możesz jednak wysiewać nasiona w pomieszczeniu i utrzymywać idealne warunki, aby pomóc w ich kiełkowaniu.

Z drugiej strony dzielenie astilbe ma tę zaletę, że tworzy dokładne kopie rośliny macierzystej, a także działa jako praktyka konserwacyjna, aby zapobiec przeludnieniu i utrzymać rośliny w zdrowiu. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz obszar z żyzną, wilgotną i dobrze przepuszczalną glebą do przesadzenia i zapewnij astilbe półcień, aby zagwarantować zdrowy wzrost.

Jakrozmnożyć Tawułkę. 2 najlepsze metody | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać rabarbar pod osłonami?

Rabarbar to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie rozwijać się nawet przez 15 lat! Najsmaczniejszą częścią tej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć hibiskus bylinowy z nasion?

Ketmia bagienna, zwana potocznie hibiskusem bagiennym lub błotnym to niezwykle efektowna roślina, która zyskuje w ostatnim czasie sporą popularność. Największe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej