Jak zbierać, przechowywać i wysiać nasiona koleusa?

Jak zbierać, przechowywać i wysiać nasiona koleusa

Zastanawiasz się, jak zbierać nasiona Coleusa? Wielu ogrodników uwielbia uprawiać rośliny Coleus, ponieważ są one wszechstronne i będą się dobrze rozwijać, niezależnie od tego, czy hodujesz je w domu, czy na zewnątrz w donicach lub pojemnikach.

Przewodnik krok po kroku, jak zbierać nasiona Coleus

Te rośliny nie wymagają wiele uwagi i mogą skutecznie rosnąć z nasion, idealne dla tych, którzy dopiero zaczynali ogrodnictwo. Nasiona Coleus są łatwe do zbierania i przechowywania, mimo że są naprawdę małe. Oto jak:

Krok 1: Zbierz nasiona najzdrowszej rośliny pokrzywy

Aby pomóc Ci określić, która roślina jest najzdrowsza, zawiąż do niej sznurek. Regularnie sprawdzaj je, gdy kwiaty na pędach zaczną więdnąć, co zwykle ma miejsce jesienią. Pozwól roślinie wyschnąć i zbrązowieć, a sznurek pomoże Ci zapamiętać najsilniejsze rośliny, z których chcesz otrzymać nasiona.

Krok 2: Zbierz nasiona we właściwym czasie

Dowiesz się, że nadszedł czas, aby zebrać nasiona, gdy zobaczysz, że płatki spadają z kwiatów, a strąki nasion są wysuszone i brązowe.

Krok # 3: Przycinaj wysuszone strąki nasion ostrymi i czystymi nożycami ogrodniczymi lub nożycami

Uważaj, aby nie ciągnąć ani nie szczypać strąków, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie korzeni. Po pokrojeniu ostrożnie zawiń strąki w papierowy ręcznik i włóż do papierowego worka.

Krok # 4: Prawidłowo przechowuj worek z papierem

Przechowuj worek papierowy w chłodnym, suchym miejscu. Potrząsaj workiem co najmniej raz dziennie, aby nasiona wyschły równomiernie i nie sklejały się.

Krok # 5: wysusz nasiona

Twoje nasiona potrzebują (co najmniej) dwóch tygodni, aby całkowicie wyschły. Po dwóch tygodniach możesz sprawdzić suchość nasion, naciskając paznokieć. Jeśli nasiona pękają lub pękają, są gotowe do pracy. Jeśli tak się nie stanie, daj im więcej czasu na wyschnięcie; w przeciwnym razie najprawdopodobniej zgniją, gdy je posadzisz.

Krok 6: Umieść suszone nasiona na płytkim naczyniu

Gdy nasiona całkowicie wyschną, wyjmij je z papierowego worka i umieść na płytkim naczyniu. Użyj czystej pincety, aby usunąć wszystkie liście lub zanieczyszczenia.

Krok # 7: Umieść nasiona w papierowej kopercie.

Umieść całkowicie wysuszone nasiona w papierowej kopercie i nie zapomnij oznaczyć koperty datą i rodzajem nasion. Nie przechowuj nasion w plastikowym pojemniku, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

Krok 8: przechowuj nasiona do wiosny.

Przechowuj nasiona w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu do momentu rozpoczęcia wiosennego sadzenia.

Jak sadzić nasiona Coleus

Następnym krokiem po zebraniu nasion jest zasadzenie ich w następnym sezonie wiosennym. Możesz wysiewać nasiona bezpośrednio do gleby lub w pojemnikach. Lekko posyp nasiona Coleusa na wilgotną mieszankę ziemi doniczkowej.

Aby równomiernie rozprowadzić nasiona, można je wymieszać z piaskiem. Tworzy to lukę między nasionami, dzięki czemu będą miały miejsce do wzrostu.

Po umieszczeniu nasion w glebie przykryj je warstwą gleby, a następnie przykryj roślinę plastikiem. Najlepiej umieścić je w miejscu, w którym mogą uzyskać wystarczającą ilość ciepła i pośredniego światła słonecznego.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu dwóch tygodni będziesz mógł zobaczyć sadzonki. Do tego czasu należy usunąć plastik.

Możesz przesadzić swoje sadzonki do pojedynczych pojemników, gdy będą miały dwa zestawy prawdziwych liści.

Jak dbać o rośliny Coleus

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa, aby z powodzeniem uprawiać nasiona Coleus. Pamiętaj tylko, że gleba musi być wilgotna, szczególnie w przypadku nowo posadzonych nasion.

Konieczne może być częstsze podlewanie roślin w pojemnikach. Dodanie nawozu jest opcjonalne, ale możesz wzmocnić swoje rośliny, dodając płynny nawóz o połowie mocy w okresie ich najbardziej aktywnego wzrostu – wiosną i latem.

Rośliny Coleus zwykle rosną latem w kolczaste kwiaty. Jeśli chcesz, możesz usunąć te kwiaty i uszczypnąć pędy młodszych roślin, aby przyspieszyć wzrost liści.

Zimowanie to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ponieważ pokrzywy są delikatnymi roślinami jednorocznymi, są wrażliwe na zimny klimat. Muszą być przesadzone, wykopane lub przeniesione do domu w celu przezimowania.

Dlaczego warto uprawiać rośliny Coleus w szklarniach hobbystów?

Uprawa pokrzywy w szklarni hobbystycznej ma kilka zalet. Oto niektóre z tych zalet:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Mszyce, ślimaki, gryzonie, wiewiórki i inne szkodniki i zwierzęta mogą chcieć zjeść liście twoich roślin. Sąsiednie choroby mogą łatwo się do nich dostać, jeśli zostaną wystawione na działanie Twojego ogrodu. Umieszczenie roślin Coleus w szklarni chroni je przed szkodnikami i chorobami, które mogą zahamować ich wzrost i ostatecznie je zabić.

Wcześnie rozpocznij wzrost roślin

Dzięki szklarni możesz zacząć sadzić w dowolnym momencie. Nie musisz czekać na sezon wiosenny, ponieważ możesz łatwo kontrolować klimat w środku. Możesz użyć systemów ogrzewania i chłodzenia, aby ustawić temperaturę odpowiednią do potrzeb swoich roślin.

Ochrona przed złą pogodą

Mróz, lód, śnieg, ulewne deszcze i silne wiatry mogą z łatwością uszkodzić, a nawet zabić rośliny, w tym coleus. Umieszczenie roślin Coleus w szklarni chroni je przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi.

Ostatnie przemyślenia na temat zbierania nasion Coleusa

Wiedza o tym, jak zbierać nasiona Coleus, jest pierwszym krokiem do wyhodowania tych wspaniałych roślin. Po prostu wykonaj powyższe kroki, a będziesz mógł odpowiednio zebrać i przechowywać nasiona pokrzywy na czas wiosennego sadzenia.

Jak zbierać, przechowywać i wysiać nasiona koleusa

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać penstemony? | Pielęgnacja i uprawa penstemonu

Penstemon to bylina z rodziny trędownikowatych, mało popularna w Polsce, jednak w ostatnim czasie coraz częściej gości na rodzimych rabatach….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe to nie tylko optymalne rozwiązanie,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej