Jak zbierać nasiona petunii. 3 proste kroki | KrosAgro

Jak zbierać nasiona petunii. 3 proste kroki | KrosAgro

Jeśli interesuje Cię zbieranie nasion petunii, będziesz zadowolony, że to tylko trzy kroki. Chociaż istnieją dwie najlepsze metody rozmnażania petunii, zawsze warto wiedzieć, jak zbierać nasiona, jeśli preferujesz taką metodę ukorzeniania. Nadal możesz zdobyć nasiona z centrów, ale sama kolekcja z istniejących roślin i tak jest stosunkowo łatwa.

Co więcej, zawsze możesz je zebrać, gdy pozwolą ci na to petunie, i zachować je do późniejszego użytku. Otrzymasz darmowe kwiaty z ogrodu, które zachwycą zarówno widokiem, jak i zapachem. Mają również długi okres kwitnienia, więc dlaczego nie wykorzystać istniejących roślin i stworzyć piękniejsze petunie do ogrodu.

Jak zbierać nasiona petunii dla początkujących

Krok # 1. Przygotowanie roślin

Niezależnie od techniki rozmnażania, możesz zdecydować się na uprawę roślin rodzicielskich w szklarni. Gwarantują one zdrowe źródła nasion, sadzonek i podziałów, ponieważ znajdują się w optymalnym środowisku. Pamiętaj, że będziesz produktywny w zbieraniu nasion tylko wtedy, gdy same petunie są zdrowe i wytwarzają kwiaty, które są w stanie to zrobić.

Co więcej, wybierz odmianę petunii odpowiednią dla twojego regionu. W ten sposób nie będziesz miał wielu potencjalnych wad i będziesz mógł regularnie zbierać nasiona ze swoich roślin. Kiedy masz zamiar zbierać się pod koniec sezonu wegetacyjnego, przestań zabijać petunie, aby roślina skupiła się na wytwarzaniu strąków nasiennych.

Krok # 2. Zbieranie nasion

W przypadku samej kolekcji możesz rozpocząć ją, gdy sezon wegetacyjny dobiega końca, ponieważ w tym momencie będą gotowe do produkcji nasion. Jak wspomniano wcześniej, powstrzymanie martwych petunii pomoże w produkcji strąków nasiennych. Gdy kwiaty petunii zanikną i umrą, możesz monitorować rozwój strąków nasiennych.

Pamiętaj, że nie musisz usuwać martwych kwiatów. Strąki nasion znajdują się u ich podstawy i przed zebraniem należy je najpierw wysuszyć. Sprawdź kielich lub podobną do cebulki część u podstawy, a obrzęk i brązowienie od wcześniejszego zielonego wskazuje na rozwój nasion.

Musisz pamiętać o trudnej części podczas czekania na strąki nasion, ponieważ nie chcesz, aby nadeszły zbyt wcześnie, ale też nie za późno. Kiedy strąk zacznie pękać, odetnij go, ponieważ w tym momencie nasiona są wystarczająco dojrzałe. Nie chcesz też, aby się rozlewały, uszkodziły lub rozwijały pleśń.

Krok # 3. Przechowywanie nasion

Podczas zbierania strąków nie potrzebujesz wilgotnych ani miękkich, ponieważ i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną uszkodzone przez pleśń. Gdy masz już wszystkie suche strąki, rozłóż je w ręczniku papierowym. Upewnij się, że mają odpowiednią przestrzeń dla cyrkulacji powietrza i przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu, takim jak szklarnia, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Muszą dobrze wysychać przez tydzień, więc wybierz środowisko, w którym nie będą się wahać warunki. Po tygodniu ściśnij lub rozbij sondę nad miską. Jeśli nasiona są wysuszone w środku, a strąk wydaje grzechoczący dźwięk podczas potrząsania nim, mogą być suche, więc rozbicie strąka byłoby łatwiejsze do rozerwania.

Po usunięciu nasion:

 • Usuń wszystkie zanieczyszczenia i łuskę z miski
 • Wlej nasiona do papierowej koperty do przechowywania i użyj później
 • Zaklej i oznacz kopertę przed włożeniem jej do innej plastikowej torby i przeniesieniem do chłodnego, ciemnego i suchego miejsca do sadzenia w następnym sezonie
 • Upewnij się, że paczki nasion nie będą narażone na działanie mrozu lub wilgoci. Niektórzy ogrodnicy używają również mleka w proszku jako środka osuszającego, aby dobrze utrzymać nasiona. Łyżeczka suchego mleka w zawiniętym ręczniku papierowym w torebce z nasionami pomoże w konserwacji.

  Jak kiełkować nasiona petunii

  Zgodnie z zaleceniami University of Nebraska – Lincoln, idealnie nadaje się do sadzenia nasion petunii w pomieszczeniu. Szklarnia stworzy idealne środowisko do kiełkowania nasion bez ryzyka wystąpienia surowego klimatu. Nasiona petunii można wysiewać w wilgotnej mieszance początkowej bez przykrywania ich.

  Utrzymuj podłoże wilgotne i przykryj pojemnik plastikową torbą. Możesz także monitorować i utrzymywać glebę w temperaturze od 70 do 80 ° F, aby jeszcze bardziej zachęcić do kiełkowania. Nasiona petunii powinny wykiełkować w ciągu czterech dni bez przerwy, o ile zapobiegniesz ich zawilgoceniu.

  Wniosek

  Być może jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w ogrodzie jest używanie go jako źródła nowych roślin. Jeśli więc masz już rośliny petunii, nauka zbierania nasion petunii to darmowy sposób na posiadanie większej liczby petunii gotowych do sadzenia. Sam proces jest nawet prosty, w którym przygotujesz zdrowe źródła nasion, aby upewnić się, że mogą produkować nasiona.

  Przestań się martwić, przygotowując się do produkcji nasion i sprawdź swoje blaknące i umierające kwiaty. U podstawy znajduje się struktura przypominająca cebulę, która brązowieje, a strąki można zbierać, gdy mają pęknąć. Rozłóż je w papierowym ręczniku i przez tydzień przechowuj w suchym miejscu z dala od światła słonecznego.

  Po wstępnym wyschnięciu należy być gotowym do ściśnięcia i pęknięcia strąków i można je ponownie przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

  Jak zbierać nasiona petunii. 3 proste kroki | KrosAgro

  Odwiedź nasz sklep internetowy

  W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

  Przeczytaj również

  Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
  Uprawa pod osłonami

  Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

  Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ...
  Czytaj więcej
  Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby - Uprawa pod osłonami
  Uprawa pod osłonami

  Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

  Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą ...
  Czytaj więcej
  Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
  Uprawa pod osłonami

  Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

  Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są ...
  Czytaj więcej