Ci, którzy muszą nauczyć się, jak zbierać chmiel, powinni wziąć pod uwagę dwa czynniki. Znajomość metody i czasu jest kluczowa, aby uzyskać jak najwięcej ze swoich zbiorów, więc przeczytaj ten artykuł teraz. W końcu, uprawa chmielu dla zysku zależy od tego, jak można zagwarantować jakość zbiorów w sposób ciągły.
Nie jest zaskakujące, że wielu hodowców jest zainteresowanych produkcją chmielu, ale musisz być przygotowany nie tylko na początkowe etapy. Najlepiej byłoby, gdybyś był poinformowany również o ostatnim etapie, czyli o zbiorach. Od tego ostatniego etapu może zależeć doskonała jakość i wydajność.
Spis treści
Przeczytaj to przed zbiorem chmielu
#1. Metoda
Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zbiorze chmielu, jest znajomość właściwej techniki. W ten sposób można zapewnić, że nie zniszczysz jakości swoich zbiorów. Masz możliwość zbierania szyszek, gdy roślina dojrzewa lub zbierać za jednym zamachem.
Ta pierwsza metoda jest najbardziej powszechna, ponieważ pozwoli Ci przedłużyć sezon zbiorów. Dzięki temu można uzyskać większe plony chmielu. Należy jednak pamiętać, że chmiel może osiągnąć sporą wysokość, co uniemożliwia zbieranie szyszek.
Aby rozwiązać ten problem, niektórzy hodowcy przycinają całą winorośl na wysokości trzech stóp nad ziemią. W ten sposób można zebrać wszystkie szyszki na poziomie ziemi, ciągnąc winorośl w dół, co czyni tę czynność znacznie wygodniejszą i szybszą. A po zakończeniu zbiorów, musisz natychmiast wysuszyć kwiat chmielu gdzieś ciemne i wentylowane lub w piekarniku przed przechowywaniem go w zamrażarce wewnątrz uszczelnianej torby.
#2. Timing
Ponieważ chmiel jest głównym składnikiem do produkcji piwa, czas zbiorów jest kluczowy dla zapewnienia wyjątkowej goryczki, jaką zapewnia chmiel. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić, czy używasz chmielu świeżego czy suchego, ponieważ jego jakość jest optymalna. Oprócz czekania, aż kwiaty staną się papierowe, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Pamiętajcie, że po zasadzeniu kłączy chmielu wczesną wiosną, latem rozwiną one pnącza, które dostarczą wam szyszek kwiatowych. Gdy pojawią się kwiaty, nie ekscytuj się jeszcze ich zbieraniem. Zamiast tego warto pozwolić im wyschnąć na pnączach, a następnie sprawdzić je dotykiem.
Hodowcy po prostu ściskają szyszkę palcami, ale należy pamiętać, aby robić to delikatnie. Szyszka powinna być sprężysta, z której powinno wypływać trochę soku, co oznacza, że jest to idealny moment na zbiór chmielu. Z drugiej strony, gnijące i wilgotne szyszki powinny wymagać więcej czasu przed zbiorem.
Skuteczna uprawa chmielu
Należy zadbać o idealne miejsce do uprawy chmielu. Pamiętaj, że nie tylko zbiory, ale także obszar, na którym uprawiasz chmiel i praktyki, które stosujesz, są kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości plonów. Na przykład, chcesz chronić uprawy przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak silne wiatry i deszcz.
Zamiast tego można uprawiać chmiel w szklarni, aby zapewnić ochronę i ich potrzeby, takie jak światło i właściwa cyrkulacja powietrza konsekwentnie. Jest to również łatwiejsze do ustawienia systemu trellis w pomieszczeniach bez obawy o jego stabilności i jakości w dłuższej perspektywie. Co więcej, szklarnię można zabezpieczyć przed szkodnikami, które mogą uszkodzić chmiel.
Suszenie i pakowanie chmielu
Jak wspomniano wcześniej, chmiel można wykorzystać do produkcji piwa bezpośrednio po zebraniu lub wysuszyć. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o znaczeniu czasu, światła, ciepła i wilgoci. Lepiej jest suszyć chmiel przez maksymalnie trzy dni w temperaturze nieprzekraczającej 140°F, aby uniknąć pogorszenia jego jakości.
Do suszenia chmielu można użyć folii okiennej, piekarnika lub dehydratora do żywności. Ponadto należy dążyć do osiągnięcia 8% wilgotności wagowej chmielu, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Po sprawdzeniu wszystkich tych czynników, umieść chmiel w hermetycznym miejscu, a następnie w zamrażarce do czasu warzenia piwa.
Kiedy dodawać chmiel do piwa
Najlepszym momentem na dodanie chmielu jest czas po zacieraniu lub gdy ziarno zamienia się w brzeczkę, a produkt ma się gotować. Ten czas jest niezbędny, ponieważ gotowanie stworzy proces chmielowy, który powinien zapewnić goryczkę do mieszanki. Im dłużej gotujemy piwo, tym bardziej gorzkie się staje.
Jeśli chcesz wzmocnić smak piwa, skróć czas gotowania chmielu. Zamiast gotować go na wolnym ogniu przez około 45 minut, pozwól mu się gotować przez 15 minut w dalszej części procesu. Możesz nawet wykonać dry hopping lub namoczyć chmiel w sfermentowanej mieszance po jej ostygnięciu.
Wnioski
Chmiel jest jedną z najlepszych roślin, których uprawę warto rozważyć ze względu na jego znaczenie dla browarów. Jednak nie wystarczy, że wiesz, jak go uprawiać i przechowywać; musisz także opanować prawidłowe zbieranie chmielu, aby mieć pewność, że uzyskasz jak najwięcej plonów. Zacznij od wyboru sposobu zbierania kwiatów, czy to poprzez zbieranie ich w miarę wzrostu rośliny, czy też poprzez przycięcie pnącza i zebranie wszystkich naraz.
Gdy już znajdziesz dogodną dla siebie technikę, wiedz, jak sprawdzić, kiedy szyszki są gotowe do zbioru. Należy je delikatnie ścisnąć ręką, aby sprawdzić, czy są sprężyste, co będzie sygnałem do rozpoczęcia zbiorów. Na koniec można wykorzystać chmiel w całości lub wysuszyć go w ciągu trzech dni do późniejszego warzenia piwa.