Jak zapylana jest trawa? | Poradnik dla początkujących

Jak zapylana jest trawa | Poradnik dla początkujących

Ogrodniku czy nie, zaciekawienie sprawi, że zaczniesz się zastanawiać „jak zapyla się trawa?” a szybką odpowiedzią na to jest wiatr. Trawy należą do rodziny Poaceae z obszerną listą 10 000 gatunków. Ich reprodukcja zależy od zapylania przez wiatr i jeśli chcesz je uprawiać, musisz zrozumieć kilka podstawowych pytań związanych z tym procesem.

Podczas gdy niektórzy uważają trawy za problem w szklarni i ogrodzie, my, ludzie, korzystamy z ich innych członków. Obejmują one jadalne źródła żywności, takie jak ryż i pszenica, trawy ozdobne do kształtowania krajobrazu oraz te, których używamy jako materiałów do produkcji mebli i domów. Nauczenie się, jak zapylają się trawy, pomoże Ci efektywnie je wyhodować i wykorzystać ich zalety.

Jak zapyla się trawę: czy jest tylko jeden sposób?

Trawy są zapylane przez wiatr. Najprostszym wytłumaczeniem tego jest fakt, że te uprawy nie mogą wydajnie wykorzystywać nasion w porównaniu z innymi gatunkami. Trawy mogą wytwarzać wiele kwiatów, ale istnieje niewielka szansa, że ​​te kwiaty staną się źródłem nasion.

Mając to na uwadze, nie jest zaskakujące, że ogrodnicy mają problemy z nieodpowiednim zapylaniem i produktywnością. I chociaż niektóre zapylają krzyżowo swoje trawy, rozsądniej byłoby zrozumieć zapylanie wiatrem, aby zapobiec stratom podczas uprawy tych roślin.

Zapylanie traw przez wiatr

Trawy ulegają zapylaniu wiatrem, tak jak można by oczekiwać od gatunków, które mają zielone kwiaty bez działek i płatków. Innym charakterystycznym znakiem, że gatunek jest zależny od zapylania przez wiatr, jest brak zapachu i koloru kwiatów, które w przeciwnym razie przyciągają owady zapylające. Części są również bardziej przystosowane do łapania wiatru i pyłków.

Dzieje się tak, ponieważ przeżycie zależy od tego, ile pyłku może wytworzyć roślina i od tego, czy ma struktury, które mogą pomóc w przenoszeniu pyłku na duże odległości. Możesz zauważyć, że kwiaty trawy mają duże pylniki i pierzaste znamiona, aby nadrobić łatwiejszą reprodukcję. Pamiętaj, że pylniki wytwarzają pyłek, podczas gdy znamiona wychwytują pyłek.

Kiedy zapylają się trawy?

Zapylanie traw rozpoczyna się najczęściej w maju, ale różni się to w zależności od gatunku. Na przykład niektóre trawy wytwarzają pyłek tylko od lata do jesieni, ale niektóre rośliny zapylają się wiosną. Warto również zauważyć, że zapylenie może nastąpić wcześniej w ciągu roku, jeśli wiosna jest ciepła, ale nastąpi później, jeśli wiosna jest chłodna.

Zamiast polegać na konkretnej porze roku, łatwiej będzie zrozumieć typowy wzorzec zapylania traw. Na przykład może minąć od 4 do 10 dni, zanim zapylenie rozprzestrzeni się na kępie kwiatów. Uwalnianie się pyłku rozpoczyna się od kwiatów proksymalnych, a kończy na kwiatach dystalnych.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak długo może trwać zapylenie na trawie, może to zająć 21 dni lub dłużej. Co więcej, sucha pogoda może skrócić ten okres, a chłodna pogoda wydłuży zapylenie. Pamiętaj, że wysokie temperatury wpływają na żywotność pyłku traw, więc szczyt osiąga rano i spada po południu.

Co wpływa na zapylanie traw?

Jak wspomniano wcześniej, temperatura wpływa na zapylanie traw, ponieważ wydłuża lub skraca ten okres i decyduje o tym, jak wcześnie lub jak długo do rozpoczęcia zapylenia. Może to oznaczać zmianę liczby dni lub tygodni od zapylenia w zeszłym roku lub kiedy pyłek będzie wysoce żywotny. Możesz jednak założyć, że stres związany z wilgocią, suszą i dostarczaniem azotu również wpłynie na zapylenie.

Szklarnia może być użytecznym narzędziem do zapylania traw, ponieważ badania wykazały stosowanie glazurowanych toreb papierowych i jego pozytywny wpływ na zapylanie traw. Możesz również chronić uprawy przed niską wilgotnością, suszą i opadami deszczu, zmniejszając plon nasion i zapylanie za pomocą szklarni.

Jak rozmnażają się trawy?

Zanim się zdziwisz, trawy mogą nadal przechodzić rozmnażanie płciowe przez nasiona, a ogrodnicy mogą je również zapylać krzyżowo. Możesz także rozmnażać trawy przy użyciu rozłogów, kłączy, węzłów i pąków w rozmnażaniu wegetatywnym. Ale jeśli chcesz skupić się na samozapyleniu i zapyleniu krzyżowym, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Nie wszystkie trawy są samozgodne, ale niektóre mają klistogamiczne kwiaty traw, takie jak ziarna zbóż, które łatwo ulegają samozapyleniu. Z drugiej strony zapylenie krzyżowe jest możliwe w przypadku traw jednopiennych i dwupiennych, ale nie w przypadku gatunków dychogamicznych. Na koniec roślina powinna mieć system chasmogamii, jeśli chcesz mieć gatunki, które umożliwiają zarówno samozapylenie, jak i zapylenie krzyżowe.

Wniosek

Poznanie rozmnażania roślin jest kluczem do wydajnego ogrodu. Ale jeśli masz trawy, możesz się zastanawiać, jak zapylana jest trawa pod nieobecność owadów. Zauważysz, że kwiaty w trawach nie są kolorowe i pachnące, aby przyciągać owady zapylające, ale zamiast tego mają określone struktury.

Jeśli podsumujesz te obserwacje, możesz założyć, że trawy wykorzystują zapylanie przez wiatr. Wytwarzają dużą liczbę pyłków, które powinny przetrwać duże odległości, aby zagwarantować produkcję. Jednak nadal warto zauważyć, że niektóre badania i ogrodnicy używają nasion i zapylania krzyżowego traw.

Jedyną zaletą nauki zapylania wiatrem jest to, że jest ono łatwe i w pewnym stopniu niezawodne, z mniejszą ilością miejsca na błędy po stronie ogrodnika. Co więcej, możesz użyć szklarni, aby chronić trawy przed czynnikami wpływającymi na zapylenie. W końcu długość okresu i moment zapylenia zależy od warunków, takich jak temperatura, wilgotność i opady.

Jak zapylana jest trawa | Poradnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Mini szklarnia jest ważnym dodatkiem dla ogrodników, którzy preferują uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni. Uprawa w szklarni pomaga przedłużyć sezon…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 powodów, by kupić tunel foliowy

Istnieje wiele powodów, aby kupić tunel foliowy. W poniższym artykule wymienimy wyłącznie 7 kluczowych argumentów, dlaczego warto mieć własny namiot…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym

Przesadzanie sadzonek do tunelu jest procesem niezbędnym do optymalnego wzrostu roślin. Odpowiednie warunki pozwalają roślinom w pełni uformować się, zapewniając…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej