Jak zapobiec kapaniu z wiszących roślin w pomieszczeniach

Jak zapobiec kapaniu z wiszących roślin w pomieszczeniach

Istnieją trzy sposoby zapobiegania kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach. Prawidłowe podlewanie i używanie podwójnych doniczek powinno załatwić sprawę i utrzymać czystość i bezpieczeństwo powierzchni. Ale tylko dlatego, że rośliny wiszące w pomieszczeniach mogą potencjalnie przeciekać, nie oznacza, że ​​musisz okradać się z ich wielu zalet.

Najlepiej byłoby, gdybyś nie bał się uprawy wiszących roślin, ponieważ kapanie jest mało prawdopodobne przy odpowiednim zarządzaniu. Wszyscy możemy się zgodzić, że ich zalety, takie jak zmniejszenie stresu fizjologicznego i psychicznego, poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawa ogólnego wyglądu przestrzeni, sprawiają, że rośliny wiszące w pomieszczeniach są niezbędne zarówno w domu, jak i w szklarniach.

Rozwiązania dotyczące ochrony roślin wiszących w pomieszczeniach przed kapaniem

Podlewaj prawidłowo

Pierwszym i być może najczęstszym błędem i przyczyną kapania w wiszących roślinach w pomieszczeniach jest niewłaściwe podlewanie lub nadmierne podlewanie. Zadanie tak proste, ale wykonane więcej niż jest to wymagane, spowoduje bałagan, a nawet wpłynie na zdrowie roślin domowych. University of Vermont podkreśla, jak użyta gleba i jej lokalizacja wpłyną na podlewanie.

Na przykład wiszące rośliny wysychają szybciej niż doniczki na niższych wysokościach, a sezon zimowy może wymagać mniejszego podlewania. Jeśli jakość powietrza jest sucha, możesz oczekiwać, że będziesz musiał częściej podlewać, aby gleba była wilgotna. Nie popełniaj jednak błędu, nie sprawdzając najpierw podłoża.

Najlepiej byłoby wbić palec na głębokość cala w ziemię doniczkową i podlewać tylko wtedy, gdy brud nie przylgnie do palca. Możesz również sprawdzić, czy nie ma oznak odwodnionej gleby, takich jak kurczenie się, prowadzące do przerwy między ziemią a doniczką. Na koniec nie zapominaj, że każda roślina ma specyficzne zapotrzebowanie na wilgoć, więc użyj miernika wilgotności i odpowiednio dostosuj.

Po zapoznaniu się z wymaganiami wodnymi i innymi omówionymi wcześniej czynnikami, następnym krokiem jest określenie czasu i sposobu podlewania roślin. Chcesz podlewać rano, aby rośliny wyschły, zanim temperatura zacznie się ochładzać. Jeśli chodzi o metodę podlewania, masz możliwość podlewania od góry lub od dołu.

Podlewanie od góry

Zasadniczo w przypadku roślin wiszących w pomieszczeniach można stosować metody podlewania od góry lub od dołu. Wybór między nimi będzie zależał od tego, co Twoim zdaniem będzie wygodniejsze w danych okolicznościach. Podlewanie z góry jest takie, jakie jest, z wyjątkiem umieszczania spodka lub miski pod wiszącą rośliną.

Ten pojemnik powinien odbierać nadmiar wody z garnka, co z kolei zapobiega rozlaniu. Podlewanie od góry to najprostsza metoda uniknięcia kapania ze zwisających roślin, ponieważ w przeciwieństwie do drugiej metody nie trzeba opuszczać roślin ani czekać, aż wyschną przed ponownym zawieszeniem. Jednak bądź cierpliwy i podawaj niewielkie ilości wody na raz, aby nie przepełniać garnków.

Jeśli wydostanie się nadmiar wody, opuść rośliny i przechyl spodek, aby go usunąć. Pamiętaj, że pozostawienie roślin w stojącej wodzie może powodować choroby.

Podlewanie denne

Jeśli chodzi o metodę wietrzenia od dołu, zdejmij garnek z zawieszenia i pozwól, aby otwory drenażowe w doniczce wchłonęły wilgoć z wanny lub zlewu wypełnionego kilkoma centymetrami wody. Gdy będziesz zadowolony z koloru i wilgotności gleby, możesz opróżnić zlew. Pamiętaj, aby najpierw pozwolić roślinom usiąść na pół godziny, zanim je zawiesisz.

Ogrodnicy zalecają tę technikę, jeśli podejrzewasz, że w glebie znajdują się resztki soli z nawozu. Dodatkowo podlewanie od dołu jest najlepsze w okresie letnim na świeżym powietrzu, ale możesz również użyć wanny wewnętrznej, jeśli jest zimno. Możesz nawet zbierać wodę deszczową w wannach do późniejszego wykorzystania tą metodą.

Użyj podwójnych garnków

Ostatnią metodą zapobiegania kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach jest użycie podwójnych doniczek. W ten sposób możesz łatwo i szybko zamienić wiszące doniczki. Metoda podwójnego zalewania polega na użyciu doniczki wewnętrznej i zewnętrznej, z tą wadą, że doniczka wisząca staje się cięższa.

Doniczka zewnętrzna jest Twoją dekoracyjną doniczką, ponieważ nie ma otworów drenażowych, ale jej dno pokryjesz kamykami o grubości trzech cali. Z drugiej strony doniczka wewnętrzna będzie miała otwory drenażowe. W ten sposób, jeśli roślina ma nadmiar wody, spłynie w kierunku kamyków i zapobiegnie pozostaniu rośliny w wodzie.

Metoda podwójnego doniczkowania zwiększy wagę wiszących doniczek, więc chcesz zabezpieczyć sposób wieszania roślin. Jednak zapewnia tę zaletę, że nie tylko zapobiega kapaniu i nadmiernemu podlewaniu, ale także poprawia wilgotność roślin.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, w ogrodzie czy w szklarni, posiadanie roślin zapewnia wiele korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Ale jeśli masz je wiszące, musisz wiedzieć, jak zapobiec kapaniu wiszących roślin w pomieszczeniach, aby zachować czystość i bezpieczeństwo. Dobra wiadomość jest taka, że ​​odpowiednie podlewanie i używanie podwójnych doniczek powinno pomóc w szybkim rozwiązaniu tego problemu.

Oprócz metody podlewania pamiętaj, że inne czynniki środowiskowe również odgrywają rolę w zapotrzebowaniu roślin na wilgoć. W tym przypadku korzystanie ze szklarni może być korzystne, ponieważ pozwala wygodnie utrzymać temperaturę, wilgotność i światło na optymalnym dla swoich roślin poziomie.

Jak zapobiec kapaniu z wiszących roślin w pomieszczeniach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tuneli foliowych, więc wybór właściwego może przyprawić o niewielki ból głowy. Postaramy się w prosty…

Więcej

Namiot garażowy na rowery

Namiot garażowy na rowery to opcja dla każdego wielbiciela dwóch kółek. Coraz więcej osób przesiada się na tego rodzaju środki…

Więcej