Jak zakwasić wodę dla roślin?

Jak zakwasić wodę dla swoich roślin?

Czy zastanawiasz się jak zakwasić wodę dla swoich roślin? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie.

Zakwaszanie wody, którą podajesz swoim roślinom maksymalizuje dostępność składników odżywczych. Oznacza to, że twoje rośliny mogą łatwo uzyskać dostęp do niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, co pozwala im rosnąć szybciej i w większym rozmiarze. Jeśli masz problemy z uprawą roślin, zakwaszona woda może być rozwiązaniem, którego szukasz.

Wskazówki jak zakwasić wodę dla roślin

Wskazówka nr 1: Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o poziomie pH

Wartość pH roztworu wskazuje jego kwasowość lub zasadowość. Wartość pH zwykle mieści się w przedziale 0-14. Jeśli roztwór ma wartość pH pomiędzy 0-7, jest kwaśny.

Jeśli natomiast wartość pH mieści się w przedziale 7-14, jest to roztwór zasadowy. Roztwór o wartości pH 7 jest uważany za neutralny.

Cola i ocet mają wartość pH równą 3, są więc kwaśne. Mydło ma wartość pH 8, co oznacza, że jest zasadowe. Aby skutecznie zakwaszać wodę, którą podajesz roślinom, musisz znać odpowiedni poziom pH, który jest dla nich korzystny.

Rośliny preferują wodę lekko kwaśną. Oznacza to, że woda musi mieć wartość pH pomiędzy 5 a 6,5. Ponieważ jednak poziom pH 5,5 występuje powszechnie w przyrodzie, wielu ekspertów od roślin uważa go za neutralny.

Wskazówka #2: Poznaj właściwą ilość kwasowości, która jest korzystna dla twoich roślin

Kwasowość odgrywa ważną rolę w procesie rozkładu substancji organicznych w glebie. Wpływa również na sposób, w jaki elementy żywności, pestycydy, metale ciężkie i inne mikroorganizmy w mechanizmie uprawy są oczyszczane z ziemi.

Jeśli wartość pH wody jest zbyt wysoka lub zbyt niska, może to spowodować uszkodzenie roślin. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać właściwą ilość kwasowości, która jest dobra dla roślin i dobrać ją odpowiednio.

Skąd jednak wiadomo, że jest się na właściwej drodze? Należy zapoznać się z objawami, które oznaczają, że woda jest zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa.

Na przykład, oznaki wysokiego pH dla roślin obejmują słabą jakość gleby, słabą żywotność gleby i liście, które stają się żółto-białe. Z drugiej strony, oznakami niskiego pH dla roślin są więdnące liście, zahamowany wzrost, zniszczone końcówki liści, słaby rozwój łodygi i przebarwienia liści.

Wskazówka nr 3: Weź pod uwagę wartość pH podłoża uprawowego wokół roślin

Bez względu na to, czy uprawiasz rośliny hydroponicznie czy nie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wartość pH podłoża otaczającego rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny rozwijają się, gdy wartość pH wynosi około 5,5 lub 6,5.

Wszystko poniżej lub powyżej tej wartości może znacząco wpłynąć na ich wzrost. Jeśli stwierdziliście, że poziom pH waszego narzędzia uprawowego nie jest właściwy, możecie zrobić kilka rzeczy, aby to naprawić:

Użyj nawozów lub składników odżywczych, które są ci znane. W przypadku roślin uprawianych hydroponicznie, musisz odczekać godzinę, zanim wykonasz kolejny ruch. Ale jeśli uprawiacie na glebie, odczekajcie 24 godziny.

Sprawdź swoje narzędzie do uprawy za pomocą paska testowego pH lub skomputeryzowanego zestawu testowego. Upewnij się, że najpierw przeczytałeś instrukcję obsługi zestawu, zanim to zrobisz.

Włóż pasek testowy, a następnie odczytaj wartość pH i sprawdź, czy jest to wartość idealna dla rodzaju rośliny, którą uprawiasz. To pomoże ci określić, czy musisz zwiększyć lub zmniejszyć pH swojego narzędzia do uprawy.

W zależności od materiału masz zamiar użyć do zmiany wartości pH, wypełnić galon pojemnika z czystą wodą. Postępuj zgodnie z instrukcjami ostrożnie, aby zapewnić prawidłowy stosunek wody do substancji. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o użycie innej ilości wody.

Dodaj popiół drzewny, wapno lub szczególnie rozwinięty roztwór do wody, aby zmienić jej wartość pH. Można również dodać substancje obniżające pH, takie jak kwas fosforowy lub siarka.

Jeśli dodajesz do mieszanki materiał stały, pamiętaj, aby najpierw namoczyć go w wodzie. Pozwoli to na jego przeniknięcie do mieszanki. Posypać swoje rośliny za pomocą mieszaniny.

Ponownie sprawdzić pH, aby ustalić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie, być może trzeba będzie stworzyć kolejną mieszankę, aż do uzyskania właściwego odczynu. Najlepiej jest poczekać około 30 minut przed testowaniem roślin uprawianych hydroponicznie, a 24 godziny dla roślin uprawianych w glebie.

Dlaczego powinieneś uprawiać rośliny w mini szklarni?

Szkodniki takie jak gąsienice, ślimaki, szczury i inne zwierzęta mogą zniszczyć twoje rośliny. Zarazy mogą także zainfekować i rozprzestrzenić się na inne rośliny. Upewnij się, że chronisz swoje rośliny przed zniszczeniem.

Rozważcie budowę szklarni, w której z powodzeniem i efektywnie będziecie uprawiać rośliny. Możesz pomyśleć, że szklarnia zajmuje zbyt dużo miejsca i jest zbyt droga w budowie.

Ale szklarnie są dostępne w różnych rozmiarach. Nie musi być duża i przestronna. Wystarczy, że będzie tak duża, jak tego potrzebujesz.

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w ogrodzie, możesz zamiast tego zbudować mini szklarnię. Nadal oferuje ona te same korzyści, co zwykłe szklarnie, tyle że jest mniejsza. Można ją umieścić na balkonach, tarasach, podwórkach, a nawet patiach.

Mini szklarnia jest świetna do uprawy roślin przed rozpoczęciem zimnej pory roku. Gdy tylko zrobi się cieplej i lepiej, możesz przesadzić zdrowe rośliny do ogrodu!

Jest ona również przydatna do uprawy delikatnych roślin wieloletnich. Miniszklarnia może ochronić je przed śniegiem i mrozem w sezonie zimowym.

Końcowe przemyślenia na temat zakwaszania wody

Wiedza na temat zakwaszania wody dla roślin może być bardzo korzystna. Może pomóc twoim roślinom rosnąć szybciej i większe! Upewnij się, że najpierw przetestujesz roztwór za pomocą testu pH, aby wiedzieć, jak należy go traktować, aby osiągnąć pożądaną kwasowość.

Jak zakwasić wodę dla swoich roślin?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez to, że czasy się zmieniły,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej