Jak wysyłać sadzonki roślin: 8 wskazówek, które musisz znać

Jak wysyłać sadzonki roślin: 8 wskazówek, które musisz znać

Czy chcesz wiedzieć, jak wysyłać sadzonki roślin, zachowując ich żywotność? Jedną z najlepszych metod rozmnażania lub uprawy roślin są sadzonki roślin. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że uprawiana przez Ciebie roślina będzie dokładnie taka sama, jak roślina macierzysta.

Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż sadzonek roślin, czy po prostu wysyłasz je do ukochanej osoby w całym kraju, musisz zrozumieć, że nie wszystkie sytuacje związane z wysyłką są takie same. Czynniki, które obejmują rodzaj rośliny lub pogodę w miejscu, w którym będziesz wysyłać sadzonki, będą miały odpowiedni wpływ na jakość i żywotność sadzonek. Istnieje jednak ogólna zasada dotycząca wysyłania zakładów na terenie całego kraju i powinny być one pierwszymi, o których należy pamiętać.

Co należy zrobić, wysyłając sadzonki roślin

Czy wysyłasz sadzonki roślin do innego stanu? Jeśli nie upewnisz się, że dotrą one bezpiecznie, osoba, do której je wysyłasz, nie będzie w stanie ich pomyślnie rozpropagować.

Aby zapewnić odpowiednie nawodnienie, najlepiej podlać roślinę rodzicielską dzień przed planowaną wysyłką. Takie postępowanie zwiększy szanse rośliny na przetrwanie podróży do miejsca przeznaczenia. Oto rzeczy, które musisz zrobić, wysyłając sadzonki roślin w różnych stanach:

Wskazówka nr 1. Zbierz sadzonki blisko czasu wysyłki

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy zabrać sadzonki roślin możliwie najbliżej terminu wysyłki. Możesz to zrobić dzień wcześniej lub w dniu wysyłki.

Poszukaj zdrowej sekcji w swojej roślinie i stamtąd weź cięcie. Wytnij tę część rośliny po przekątnej.

Wskazówka nr 2. Trzymaj dwa liście na górze

Usuń wszystkie liście z cięcia rośliny, ale zostaw dwa liście na górze. Pomoże to w oszczędzaniu wody, która pozostaje na łodygach rośliny, a zatem przy niewielkich ilościach liści łatwiej będzie utrzymać gałąź i uniknąć odwodnienia w drodze do miejsca przeznaczenia.

Porada nr 3. Owiń dolną połowę ręcznikiem papierowym i folią spożywczą

Po przycięciu zawiń dolną połowę ręcznikiem papierowym, a następnie zwilż ręcznik, ale upewnij się, że nie ocieka. Po zakończeniu owijania zabezpiecz go kilkoma warstwami folii spożywczej, aby zapobiec utracie wody z papierowego ręcznika kuchennego. Jako dodatkowy środek dodaj kolejną warstwę oddzielnej owijki, aby zabezpieczyć łodygi i umieść je w zapięciu z zamkiem błyskawicznym.

Wskazówka nr 4. Użyj mchu torfowca, aby owinąć sadzonki korzeniami

Jeśli wysyłasz sadzonkę z korzeniami, możesz rozważyć użycie mchu torfowca. Zwykle jest to najlepszy materiał do owijania korzeni, aby nie wysychał.

Wskazówka nr 5. Uszczelnij sadzonki pnia ciepłym woskiem

Jeśli wysyłasz ścinki drewna, zanurzenie ich spodu w ciepłym wosku również pomoże uszczelnić cięcie i zapobiegnie wydostawaniu się wilgoci podczas transportu.

Wskazówka nr 6. Utrzymuj sadzonki stabilnie wewnątrz skrzynki pocztowej

Umieść sadzonki w skrzynce pocztowej i upewnij się, że nie będą często przemieszczane podczas transportu. Możesz to zrobić, wypełniając opakowanie transportowe papierami i chusteczkami i zabezpieczając roślinę, umieszczając ją na środku, gdzie jest stabilna.

Wskazówka nr 7. Wysyłaj je w poniedziałek lub wtorek

Najlepszy czas na wysyłkę roślin to pierwsze dwa dni tygodnia (czyli poniedziałek lub wtorek). Wysyłanie roślin w te dni sprawi, że nie utkną w magazynach firm przewozowych w weekendy, przez co stracą więcej wody. W miarę możliwości korzystaj z poczty ekspresowej, aby sadzonki dotarły do ​​Twojej rodziny, przyjaciół lub klientów w jak najkrótszym czasie (1-2 dni) i zapewniły większe szanse na przeżycie.

Wskazówka nr 8. Oznacz i śledź paczkę

Możesz także oznaczyć paczkę jako „delikatne” lub „Żywe rośliny – bez bezpośredniego słońca”, aby ostrzec firmę przewozową, że wysyłasz delikatne sadzonki. Po wysłaniu sadzonek przekaż odbiorcy kopię numeru śledzenia, aby mógł śledzić paczkę i odebrać ją od razu po jej otrzymaniu.

Uprawa roślin w szklarni hobbystycznej: czy powinieneś to zrobić?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Ogrodnictwo szklarniowe ma wiele zalet. Oto trzy z nich:

Korzyść nr 1. Lepsza kontrola szkodników

Ponieważ szklarnia hobbystyczna jest zamkniętą przestrzenią, zapewnia roślinom niezbędną ochronę przed niszczycielskimi owadami i zwierzętami. Kiedy jedna z twoich roślin w twoim ogrodzie zostanie zaatakowana przez mszyce, wełnowce lub inne niebezpieczne szkodniki roślin, możesz oddzielić niezainfekowane rośliny i przechowywać je na razie w szklarni. Możesz także kontrolować temperaturę i zapewnić swoim roślinom optymalne środowisko do wzrostu, aby zapewnić im dobry rozwój.

Korzyść nr 2. Wydłużony okres wegetacyjny

Niezależnie od tego, czy planujesz sadzić rośliny w ciepłych, czy zimnych porach roku, możesz mieć pewność, że Twoja szklarnia hobbystyczna zapewni Twoim roślinom optymalne środowisko do przetrwania. Możesz łatwo kontrolować otoczenie (ogrzewając lub zimując), aby wspierać i przedłużać wzrost roślin. W ten sposób możesz dłużej cieszyć się ulubionymi roślinami poza sezonem.

Korzyść nr 3. Odprężenie

Tak, szklarnie oferują również korzyści zdrowotne dla zapalonych ogrodników. Dzięki szklarni hobbystycznej będziesz mieć swoją osobistą oazę, w której możesz po prostu zapomnieć o stresach świata zewnętrznego. Ponadto kolor zielony jest również znany z tego, że wpływa na kultywowanie spokoju w człowieku, więc to jest to.

Jak wysłać sadzonki roślin: wniosek

Jeśli planujesz sprzedawać, udostępniać lub wymieniać sadzonki roślin innym osobom w kraju, musisz poznać proces prawidłowego wysyłania sadzonek. Miej na uwadze listę wspomnianych powyżej wskazówek, a będziesz mieć pewność, że cięcie będzie zdrowe, a wkrótce wyrośnie piękna roślina.

Jak wysyłać sadzonki roślin: 8 wskazówek, które musisz znać

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać katarantus różowy? Uprawa i pielęgnacja barwinka madagaskarskiego

W ostatnim czasie w naszych domach i ogrodach coraz częściej goszczą piękne, egzotyczne rośliny. Jedną z nich, jest pochodzący z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej
Tunele foliowe

8 pytań o tunele foliowe

Cechy dobrego tunelu foliowego? Tunele foliowe od wielu lat stosowane są do produkcji roślinnej.  Najpierw zaczęto stosować wyłącznie profesjonalne struktury…

Więcej