Jak wyhodować Penstemon z nasion | Porady od KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować penstemona z nasion, możesz uprościć ten proces do trzech kroków. Sama procedura nie jest skomplikowana, ale pomogłaby mieć pewną wiedzę o zakładach startowych. Co więcej, wyhodowanie penstemona z nasion byłoby wygodniejsze w szklarni, aby zagwarantować kiełkowanie.

Mówiąc o kiełkowaniu, jedną z najlepszych rzeczy na temat wieloletniego penstemona jest to, że jest stosunkowo łatwy w uprawie z nasion w porównaniu z innymi roślinami. Powiedzmy, że nie chcesz przeprowadzać stratyfikacji ani zabiegu przed kiełkowaniem przed siewem. Możesz wybrać gatunki penstemonów, które będą kiełkować bez tego procesu, ale zawsze możesz użyć szklarni, aby przerwać spoczynek nasion, jeśli nie masz wyboru.

Dowiedz się, jak wyhodować Penstemon z nasion w 3 krokach

Krok # 1. Zbiór nasion

Nasiona Penstemon dojrzewają jesienią i możesz je sam zebrać do sadzenia. Jeśli nie masz penstemona w ogrodzie, możesz również zbierać na wolności, ale pamiętaj, aby przy tym sprawdzić przepisy federalne i stanowe. Jeśli chcesz, możesz również otrzymać nasiona od American Penstemon Society.

Większość ogrodników zaleca również przechowywanie nasion penstemon przez sześć miesięcy do jednego roku przed ich użyciem. Pamiętaj, że 100% zdolność kiełkowania nie jest łatwa do osiągnięcia w przypadku nasion, dlatego przed siewem lepiej je przez chwilę przechować. Możesz używać kopert papierowych i umieszczać je w chłodnym, suchym miejscu do czasu użycia.

Krok # 2. Zabiegi przed kiełkowaniem

Jak wspomniano wcześniej, niektóre gatunki penstemonów wymagają obróbki przed kiełkowaniem, takiej jak starzenie, rozwarstwienie, chemikalia, skaryfikacja oraz zmiany warunków światła i temperatury. Techniki, które będziesz stosować, mogą się zmieniać wraz z upływem lat, w zależności od tego, które z nich są najbardziej skuteczne. Ale bardziej niż te zabiegi, kluczem do sukcesu w uprawie penstemona z nasion było wysiewanie dużej liczby nasion.

Aby dać ci ogólne pojęcie o procedurach przed kiełkowaniem, możesz stratyfikować nasiona. Jedną z technik, która jest przydatna dla północnych gatunków penstemonów, jest hodowanie nasion w temperaturze powyżej zera w wilgotnym podłożu. Innym przykładem jest wysiew nasion w lekko przykrytym naczyniu z wilgotnym perlitem i wermikulitem na zewnątrz w zimie lub w torebce z kanapkami w lodówce.

Samo kiełkowanie nasion może nastąpić w ciągu miesięcy lub lat, a warunki otoczenia mają wpływ na to, jak szybko się zacznie. Tak czy inaczej, nie zapomnij przenieść nasion w ciepłe miejsce i otrzymać światło, gdy dojdzie do kiełkowania. Możesz użyć szklarni, aby utrzymać temperaturę od 40 do 60 ° F, aby zachęcić młode pędy do wzrostu.

Inną metodą pobudzania kiełkowania nasion jest wertykulacja lub usuwanie okrywy nasiennej. W ten sposób możesz przerwać spoczynek nasion. Cięcie lub tarcie okrywy nasiennej jest szczególnie przydatne w przypadku niektórych gatunków penstemon, takich jak Penstemon haydenii.

Krok # 3. Sadzenie

Jak zasadzić ziarno prącia? Możesz sadzić nasiona penstemonów bezpośrednio w ziemi, rozrzucając je jesienią, a idealne miejsce powinno mieć cień, ale nadal będzie padać deszcz i śnieg. Podobnie jak w przypadku sadzenia innych nasion roślin, najpierw przygotuj ziemię, poluzowując ją.

Kiedy rozsiewasz nasiona, powinny mieć między sobą wystarczająco dużo miejsca, aby przewidzieć ich wzrost. Gdy już rozłożysz je cienko na wierzchu, możesz je lekko przykryć ziemią doniczkową lub grubym piaskiem. Piękno nasion penstemon polega na tym, że nie wymagają one innych żmudnych praktyk i do wiosny powinny dobrze kiełkować.

Następnie możesz ocenić, czy możesz je przeszczepić do połowy sezonu. Jednak upewnij się, że dobrze spryskałeś podłoże lub zapewnij dodatkowe nawadnianie, gdy czekasz na pojawienie się liści. Gdy nasiona wyrosną dwie pary prawdziwych liści, możesz je przesadzić w oddzielnych pojemnikach z nawozem.

Szklarnia nadal może pomieścić te prymitywne rośliny, ale pamiętaj, aby stopniowo wystawiać je na wyzwania na zewnątrz, jeśli planujesz je mieć na zewnątrz. Oznacza to wzmocnienie ich przed wiatrem, słońcem i suchością, a także ochronę przez pierwszy tydzień na zewnątrz. Niemniej jednak pociesz się faktem, że penstemon jest odporny na upał, suszę i zwierzęta.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy zebrałeś je sam, czy kupiłeś, powinieneś być podekscytowany możliwością wykorzenienia nasion penstemon. Nauczenie się, jak wyhodować penstemona z nasion może być przytłaczające, szczególnie gdy niektóre gatunki wymagają zabiegów przed kiełkowaniem. Jednak sam proces uprawy rośliny obejmuje tylko trzy etapy, a zabiegi przed kiełkowaniem można uznać za dodatkową umiejętność ogrodnika.

Zacznij od zebrania nasion i przechowuj je przez sześć miesięcy przed rozpoczęciem siewu. I chociaż nie wszystkie gatunki wymagają obróbki przed kiełkowaniem, zarówno stratyfikacja, jak i skaryfikacja są dość łatwymi metodami do wykonania. Następnie możesz posadzić penstemona w miejscu, w którym otrzymuje deszcz i śnieg i ma cień do światła słonecznego.

Powinny rosnąć do wiosny i być gotowe do przeszczepu na trwałe obszary do połowy sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, uprawa roślin z nasion może być zniechęcająca, ale nie zniechęcaj się metodami przerywania spoczynku niektórych nasion. Możesz także wykorzystać szklarnię, aby ułatwić i przyspieszyć kiełkowanie, zapewniając optymalne warunki.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Bez kategorii

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla…

Więcej